Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Taxe pe venit in UK

- - - - -
  • Please log in to reply
5 replies to this topic

#1
orthodox

orthodox

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 687
  • Înscris: 14.06.2007
Salutare,

Din ce am studiat politica fiscală din UK am ajuns la concluzia că pe un salariu de x £ se aplică următoarele taxe

Eu mi-am făcut o estimare  la ce să mă aștept și ar fi undeva la 12% (national insurance contributions) + 20% (income tax) = 32% din salariu. Deci 32% din salariu se duce pe taxe.
Vă rog să mă corectați dacă am greșit sau să mă completați dacă mai există și alte chestii de care să țin cont.


Mulțumesc.

#2
DjMx

DjMx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,051
  • Înscris: 04.07.2009
http://www.listentotaxman.com/

Bagi acolo salariul tau si iti calculeaza direct cat ai de platit.

#3
mufa

mufa

    Porc misogin

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,788
  • Înscris: 13.01.2005

View Postorthodox, on 23 aprilie 2014 - 20:38, said:

Salutare,

Din ce am studiat politica fiscală din UK am ajuns la concluzia că pe un salariu de x £ se aplică următoarele taxe
Eu mi-am făcut o estimare  la ce să mă aștept și ar fi undeva la 12% (national insurance contributions) + 20% (income tax) = 32% din salariu. Deci 32% din salariu se duce pe taxe.
Vă rog să mă corectați dacă am greșit sau să mă completați dacă mai există și alte chestii de care să țin cont.


Mulțumesc.

Ți-ai făcut destul de bine calculele.

#4
accexpert

accexpert

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 222
  • Înscris: 08.03.2007
Hmmm, la un salariu de 70000 pe an iti iese cam 3978 in mana pe luna (47741 pe an).

Edited by accexpert, 24 April 2014 - 07:55.


#5
orthodox

orthodox

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 687
  • Înscris: 14.06.2007

View PostDjMx, on 23 aprilie 2014 - 20:45, said:

http://www.listentotaxman.com/

Bagi acolo salariul tau si iti calculeaza direct cat ai de platit.

Mersi. Știam de tax calculator-ul ăsta, însă din oareșice motive nu înțelegeam nimic din tabelul ăla rezultat. Acum după ce am citit "documentația", a devenit mai clar.

View Postmufa, on 23 aprilie 2014 - 21:12, said:

Ți-ai făcut destul de bine calculele.

Mersi de confirmare.Am mai văzut totuși că mai există și așa zisa Tax Free allowance prin care ești scutit de o sumă de x £ pe an. Chestia asta se aplică la oricine ?

View Postaccexpert, on 24 aprilie 2014 - 07:53, said:

Hmmm, la un salariu de 70000 pe an iti iese cam 3978 in mana pe luna (47741 pe an).

Sună frumos, însă nu aspir la un salariu așa mare.

#6
MagicTouch

MagicTouch

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,461
  • Înscris: 09.05.2007

View Postorthodox, on 24 aprilie 2014 - 10:38, said:

Mersi de confirmare.Am mai văzut totuși că mai există și așa zisa Tax Free allowance prin care ești scutit de o sumă de x £ pe an. Chestia asta se aplică la oricine ?
Nu mai sunt la curent cu toate schimbarile din ultima vreme ca atare imi cer scuze daca unele informatii nu mai sunt de actualitate.
Eu stiam ca:
Tax Free Allowance este aplicabila pentru oricine care nu depaseste un profit brut anual de 100.000GBP, dupa care aceasta scutire incepe de descreasca gradual in asa fel incat la salarii de peste 150.000GBP/an Tax Free Allowance devine 0.
Daca esti nou venit in UK vei plati emergency tax pana cand HMRC pune la punct acel cod de taxare si aduna informatiile necesare despre tine. Pe vremea cam am platit eu emergency tax era aprox. 33% si a dura 1-3 luni dar vorbesc cu doua decenii in urma. Cu noua tehnologie probabil acum dureaza mai putin. La fel de bine, cu numarul ridicat de nou veniti poate sa dureze la fel sau mai mult.
Odata ce toate informatiile au fost adunate HMRC adujsteaza taxele in asa fel incat pana la finalul anului financiar ai platit taxe in functie de banda in care te incadrezi. Nici mai mult nici mai putin.
Ca sa "pierzi" (for lack of better words) 32% din SALARIUL TOTAL trebuie sa ai salariu de 150.000+, acolo unde dispare tax free allowance in intri la taxe de 40 si 45%. Ori tu, din cate ai spus, nu esti in asemenea pericol.

Edited by MagicTouch, 24 April 2014 - 11:50.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate