Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Văcuța nu se mai ridică în picioare

- - - - -
  • Please log in to reply
15 replies to this topic

#1
H_Sorina

H_Sorina

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 16.04.2014
Buna seara!
Am o vaca care nu se mai ridica de jos.De 6 zile ne tot chinuim cu ea si o intoarcem cand pe stanga cand pe dreapta.
Sa va prezint mai detaliat cazul:
1. A  implinit pe data de 17,deci trebuie sa fete.
2. Tratamentul pe care l-am facut este: Calciject (400 ml) vitamina B1,B6,  si Vitaflash.
3.Am incercat sa o ridicam cu un scripete,insa nu doreste sa ne ajute deloc,nu vrea sa se ridice.

Mai are vreo sansa? Sau ce altceva sa mai facem?????

#2
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
In 6 zile n-ati chemat un veterinar, oricat de prost, stia mai bine ce e de facut, sau vreti s-o pierdeti?

#3
H_Sorina

H_Sorina

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 16.04.2014
Pai veterinarul i-a facut tratamentul si tot el ne-a recomandat sa o ridicam cu un scripete.

#4
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,494
  • Înscris: 19.04.2009
Vaca aia e o doamna, gaseste un veterinar mai bun.
Cum se hraneste?! Se poate dezhidrata si apoi..aia e, ou kinder cu surprize.

E posibil sa aiba si o infectie care sa-i fi scazut foarte mult imunitatea si puterea, urmata apoi de dezhidratare si foame. Am vazut veterinari care n-aveu habar sa descopere un furuncul purulent, care se vede si cu ochiul liber...

#5
H_Sorina

H_Sorina

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 16.04.2014
In zona asta sunt 2 veterinari,i-am chemat pe amandoi.Plus in timpul asta am mai luat si eu legatura cu profesorii mei(eu sunt la facultate la MV,ma rog nu asta conteaza)Toti au spus ca e vorba de cadere de calciu.In rest e vioaie sa zic asa mananca fara probleme si bea apa de jos...vitelu misca.
Plus ca de cand sta jos a facut tot felul de rani pe picioarele din spate.
Pana acum in total i-au fost facute 4 sticle de calciject(400 ml) plus vitaminele de care am spus ....sa mai faca???este vreo problema daca se face in cantitati mari?

#6
francix89

francix89

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 212
  • Înscris: 16.09.2009
Cate doze de calciject i-ati facut si la ce interval? am patit si eu la o vaca acum o luna sa nu se ridice dar dupa fatare, in total i-am administrat in 6 zile vreo 6 sau 7 doze de calciu, in fiecare dimineata ii faceam.Vaca are tendinta sa se ridice?adica se taraie in fata fara a se ridica? la mine caderea de calciu a coincis cu febra, nu manca vreo 2 zile dar dupa un antibiotic si un rumisan si-a revenit.

#7
H_Sorina

H_Sorina

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 16.04.2014
De ieri nu i-au mai facut nimic in vema in schimb i-am pus calciu cu vitamina D in mancare.
Pai tocmai asta e ideea nu vrea sa se ridice veci....noi eram 8 oameni si am reusit sa o ridicam cat de cat cu scripetele dar ea nici nu avea de gand sa isi indrepte picioarele.....
Pana la urma am renuntat.

#8
francix89

francix89

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 212
  • Înscris: 16.09.2009
Tot intravenos trebuie administrat calciul, in mancare pana il asimileaza...., intr-o zi  a mea a primit si 2 sticle de calciu la o singura administrare.

#9
H_Sorina

H_Sorina

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 16.04.2014
Tot calciject i-ai facut?

#10
francix89

francix89

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 212
  • Înscris: 16.09.2009
Mai multe tipuri dar cele mai multe au fost calciject calciject , i-am mai dat si duphalyte o data , Calcium borogluconat ceva nemtesc.

#11
hunor66

hunor66

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,413
  • Înscris: 23.11.2006

 H_Sorina, on 23 aprilie 2014 - 19:15, said:

... in timpul asta am mai luat si eu legatura cu profesorii mei(eu sunt la facultate la MV,
[...]
Pana acum in total i-au fost facute 4 sticle de calciject(400 ml) plus vitaminele de care am spus ....sa mai faca???este vreo problema daca se face in cantitati mari?
D-ra doctor, bagati calciu si magneziu i.v. la greu in ea, ca nu se intampla nimic. Cautati si Ringer lactat pe la spitalele umane (la UPU). Se pot introduce 2-3 litri perfuzabili i.v. lent, pe zi. Nu numai calciul ii lipseste, ci si magneziul. Si introduceti si glucoza. Faceti un cocktail i.v.

Necazul este ca, daca sta prea mult culcata, face staza congestiva pe membre si abdominal si e posibil sa afecteze vitelul.

 H_Sorina, on 23 aprilie 2014 - 19:25, said:

noi eram 8 oameni si am reusit sa o ridicam cat de cat cu scripetele dar ea nici nu avea de gand sa isi indrepte picioarele.....
Pana la urma am renuntat.
Inainte a o ridica faceti o frectie energica a picioarelor cu produse gen unguente mentolate, carmol etc. Din cauza stazei congestive sunt amortite picioarele, nu le poate folosi. De aceea decalcifierea la vaci este o urgenta veterinara, fiindca se produc fenomene neplacute la nivelul membrelor si greu se mai aduc la o functionare normala. Daca e si vitelul mare in ea, slaba speranta sa se ridice singura.

Intoarceti-o pe o parte si pe alta, sa nu stea cu picioarele sub ea si masati, masati ! De-abia dupa 2-3 ore de masaj intens al membrelor, incercati s-o ridicati. faceti masajul in echipa de 2 insi, cate 20 de minute unul. Cand oboseste unul, trece celalalt la masaj. Recuperarea fiziologica a mobilitatii membrelor este cel mai dificil procedeu dupa ce a stat cazuta cateva zile.

#12
H_Sorina

H_Sorina

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 16.04.2014
Horia multumesc mult de raspuns. Si crede-ma nu ma simt deloc "doctor"....cand vad ca imi moare vaca din curte.
Veterinarii astia de aici de la mine sunt totat nepasatori,a vorbit mama aseara cu unul din ei si a spus ca vine azi dim la 7....si uite e ora 10 si nimic.Daca as stii eu sa fac tratamentul ar fii alta treaba,dar abia ma joc si eu la facultate cu niste oase si niste intestine...

Novacoc flacon 250 ml e bun?(stiu ca are si glucoza)

#13
cat1

cat1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 375
  • Înscris: 08.06.2010
Daca a implinit 9 luni pe 17 incercati sa-i provocati fatarea  macar vitelul sa scape . Deja a stat culcata prea mult si nu cred sa-si mai revina.

#14
H_Sorina

H_Sorina

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 16.04.2014
Intrebare intrebatoare:
M-am gandit sa o ridicam cu o macara.
E o idee buna???
I-am reluat tratamentul si pe langa Calciject si vitamine am luat glucoza(de la farmacia unama)plus Duphalyte. Si i-am facut masaj cu cremea pt reomatism-ce e drept a inceput sa dea din picioare.

#15
hunor66

hunor66

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,413
  • Înscris: 23.11.2006

 H_Sorina, on 24 aprilie 2014 - 09:13, said:

Horia multumesc mult de raspuns. Si crede-ma nu ma simt deloc "doctor"....cand vad ca imi moare vaca din curte.
Stai linistita ... Dupa ce o sa devii doctor, o sa-ti mai moara multi pacienti. Crezi ca noua, astora mai batrani, nu ne mor pacientii ?

Quote

abia ma joc si eu la facultate cu niste oase si niste intestine...
Asa-i primul an. Roaga pe cineva dintre veterinarii din sat sa te invete sa faci injectii i.v.

Quote

Novacoc flacon 250 ml e bun?(stiu ca are si glucoza)
E foarte bun, dar trebuie administrat i.v. lent.

 H_Sorina, on 24 aprilie 2014 - 16:45, said:

Intrebare intrebatoare:
M-am gandit sa o ridicam cu o macara.
E o idee buna???
Sigur ca da ! Numai ca aveti grija ce chingi folositi sa-i treceti pe sub burta. Sa fie una cat mai lata, de preferinta din furtun de hidrant.

#16
AlinaBv

AlinaBv

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 12.04.2015
Buna seara,as avea nevoie de putin ajutor,cam pe aceeasi tema.Vaca a fatat sambata,duminica si luni Nu a avut nimic,marti am gasit-o cazuta si de atunci nu se mai ridica,de marti si pana astazi i-am facut tratament cu Borogluconat de calciu in fiecare zi la directivele veterinarului care a garantat ca se ridica.Astazi au ridicat-o pe scripete dar a distrus schela cu totul...picioarele din spate le misca,dar Nu are putere sa se ridice...mai putem sa ii facem ceva? P.s. Veterinarul a spus ca este depasit de situatie,vaca mananca si bea fara nici un fel de problema

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate