Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Nu stiu ce sa fac mai departe cu viata mea!

- - - - -
  • Please log in to reply
43 replies to this topic

#1
Mylifesofar

Mylifesofar

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 139
  • Înscris: 22.04.2014
Buna tuturor. Numele meu este Robert iar povestea mea incepe in 2008 cand am terminat liceul si am inceput bacalaureatul luand toate probele mai putin proba la matematica unde am picat cu brio. Dar nu asta e important pentru ca stiam ca o sa pic la matematica pentru ca nu am invatat si nu mi-a placut matematica din liceu. Din 2008 pana in 2014, adica 6 ani am trecut prin 4 postliceale, dar nu am terminat nici una pentru ca nu mi-a placut specializarea, adica asistent medical de farmacie sau asistent medical generalist. Va veti intreba de ce m-am inscris la o postliceala daca stiam ca nu-mi place. Raspunsul e foarte simplu: pentru ca am avut pensie de urmas, pensie care se va termina peste 2 luni deoarece voi implini 26 de ani. Ideea e ca in 2 luni implinesc 26 de ani, nu voi mai avea venituri si va trebui sa ma angajez, iar eu nu am lucrat o zi in viata mea pentru ca sunt bolnav: torace infundat operat, hiperhidroza, suflu sistolic, par corporal excesiv plus multe alte boli, afectiuni care nu au rost sa le insir aici. Nu mi-e frica de munca, chiar si fizica dar nu stiu daca sunt in stare sa o fac, pentru ca si atunci cand vin de la magazin cu bagaje multe transpir ca un porc si gafai tot. Din cauza asta nici prietena nu am, dar nu ma afecteaza asa mult problema asta. Intrebarea mea e daca voi reusi sa ma angajez undeva unde sa nu fiu nevoit sa fac munca fizica cu liceul terminat si fara diploma de bacalaureat. Eu oricum acum in mai imi voi depune cv-ul gol(pentru ca nu am experienta) la firme poate, poate reusesc sa ma angajez numai ca increderea in mine si in puterile proprii tinde spre zero absolut. Ce stiu sa fac e operare calculator si limba engleza(foarte bine). La astea 2 sunt bun, in rest nu stiu. Si colac peste pupaza mai sunt si depresiv din cauza problemelor mele medicale. Dar asta e viata-merg mai departe, orice ar fi! M-am gandit si sa fac ceva curs de calificare dar nu stiu cat succes as avea. Majoritatea colegilor mei de clasa din liceu care au terminat o facultate tot vanzatori au ajuns, deci daca nici cu facultate nu reusesti, ce sa mai zic de un curs amarat de cateva luni care mai costa si bani. Mai bine muncesc lunile respective decat sa fac un curs care nu stiu cat de folositor mi-ar fi. Sper ca nu v-am plictisit cu viata mea, dar as putea scrie un roman la propriu la cate am trecut prin viata in doar 25 de ani, care aprope se simt de parca as avea 50 de ani. Altii la varsta mea se distreaza si eu nici la strand sau mare nu pot sa merg din cauza problemelor mele medicale. Uneori ma gandesc ca m-am nascut degeaba, pentru ca degeaba am avut bani toata viata daca nu am fost fericit(am pensie de urmas de la varsta de 2 ani). Si asa nu-i pasa nimanui de viata mea, nici familiei mele, asa ca nu stiu de ce ma lamentez aici. Probabil ca sa spun ce am pe suflet. M-am mutat cu chirie recent, dar se pare ca m-am mutat degeaba pentru ca tot singur si trist ma simt. De ce am plecat? Pentru ca m-am saturat de taica-meu vitreg care este alcoolic de cand s-a casatorit cu maica-mea in 1995 si care bea de la varsta de 10 ani, de cand i-a murit taica-sau. Eu in schimb nu beau, nu fumez, nici chiar cafea nu consum decat foarte rar cand ma simt obosit. Azi, maine fac 30 de ani si simt ca mi-am ratat viata. De fapt sunt un ratat, dar nu eu sunt de vina pentru ca m-am nascut asa, ci destinul. Sunt si ateu din cauza asta, Mai bine nu aveam bani, pentru ca am fost invatat cu banii, bani de care s-a ales praful, dar degeaba ai bani daca nu esti fericit. In fiecare zi stau in casa ca un ratat, pentru ca nu prea am ce sa fac afara. Dar daca o sa ma angajez o sa am o ocupatie. As fi in stare sa fac si voluntariat, numai ca sa nu mai stau in casa, dar stau si ma gandesc: fac voluntariat 2 luni, si dupa aia din ce traiesc. Prieteni am numai niste profitori care au tras de mine in sensul ca i-am imprumutat cu bani sau am stricat banii cu ei mergand la film sau in oras si eu platindu-le mancarea la toti pentru ca sunt prea bun si am fost luat de fraier. Dar nu o sa mai dau un leu la nimeni, pentru ca nu merita sa ajuti, iar cand iti ceri banii inapoi, te tot amana. Sa se duca dracului:with friends like these, who needs enemies! Si nu-mi pasa ca e a treia zi de Pasti, pentru ca sunt ateu dupa cum v-am zis anterior. Poate scriu o carte, poate de asta m-am nascut asa, ca se scrie o carte despre viata mea sau se faca un film. Pensie mea de urmas e 1900 de lei lunar pentru cei curiosi, dar la ce folos daca nu te poti bucura de ei in andevaratul sens al cuvantului. In loc sa imi rezolv problemele cu ei, i-am cheltuit(pentru ca ma simteam mai bine cheltuindu-i decat strangandu-i) si mi-am imprumutat asa zisii ''prieteni'' care mi-au fost bagati pe gat cand eram mic de maica-mea. Mama cat am scris. M-as duce si la psiholog, dar cred ca m-as duce degeaba pentru ca problemele mele nu vor disparea decat atunci cand voi muri, deci ar fi bani cheltuiti degeaba. Sa mai zic ca sunt si virgin? Dar era evident dupa toata povestirea mea. Dar nici aia nu ma afecteaza, ci cel mai mult in clipa de fata ma afecteaza ca nu am o ocupatie si hiperhidroza. Si 50 de metri daca merg pana la magazin si inapoi acasa si sunt ud leorca indiferent ca e vara sau iarna. Nici prietenii nu-mi inteleg problemele mele, dar ce ar putea sa inteleaga niste prosti care mi-au fost bagati pe gat. Cica la unu dintre ei: e normal sa transpiri. E normal sa transpiri normal, dar nu din toti porii pielii tale. Dar ce sa inteleaga niste oameni sanatosi care nu inteleg de ce sunt depresiv. Mai bine nu i-as vedea deloc, pentru ca oricum sunt satul de ei pana in gat. O zi daca ar fi in pielea mea si s-ar fi sinucis de mult. Ei pot sa mearga la mare, la strand, la piscina, pe o insula exotica eu nu pot pentru ca mi-e rusine de ce vad in oglinda cand sunt dezbracat. Eu nu ma gandesc la sinucidere pentru ca am speranta ca prostu ca intr-o zi o sa fiu si eu fericit, alaturi de familia mea. Probabil trebuie sa-mi gasesc si eu o paroasa, sau cu probleme asemenatoare pentru ca o fata normal n-ar fi cu mine in veci. Dar o inteleg pentru ca nici eu nu as vrea sa fiu probabil cu o fata care are probleme medicale. Tot ce am zis pana acum e 100% adevarat. Deja am si cateva zeci de fire albe in cap, de la cat ma stresez in fiecare zi ca nu stiu ce sa fac cu viata mea. Ma duc la culcare, pentru ca am scris deja prea mult si nu vreau sa va plictisesc, dar daca v-am plicitisit asta e-eu sunt si mai plictisit decat voi. Noapte buna! Maine urmeaza o noua zi de rutina in viata mea. P.S. Desi sunt nascut vara, o urasc din suflet. Fuck you summer!

#2
michael-myers

michael-myers

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 656
  • Înscris: 02.08.2013
Du-te la curve.

#3
Mylifesofar

Mylifesofar

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 139
  • Înscris: 22.04.2014
Sa stii ca m-am gandit si la varianta asta dar pica pentru ca trebuie sa te dezbraci ca sa faci sex cu ele sau te dezbraca ele oricum. Cand mi-ar vedea toracele infundat 99% din ele mi-ar da banii inapoi si mi-ar zice iesi afara!Posted Image

#4
OutOfMind

OutOfMind

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,548
  • Înscris: 04.06.2012

 Mylifesofar, on 22 aprilie 2014 - 21:54, said:

Dar daca o sa ma angajez o sa am o ocupatie.
Foarte important. Cel mai important. Daca iti ocupi ziua cu munca, multe ganduri negre o sa dispara. Nu-i asa ca stai prea mult in fata tv-ului? Ma gandsc ca de aici rezulta deprimarea si asteptarile prea mari.
Si in locul tau eu n-as renunta asa usor la "prieteni". Daca nu te-au parasit, inca, inseamna ca nu esti chiar asa naspa.

Aa, inca ceva, scrii destul de corect, cu virgule si paranteze unde trebuie. Doar alineat ai uitat sa mai pui.

#5
Mylifesofar

Mylifesofar

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 139
  • Înscris: 22.04.2014
In mai putin de 2 luni e ziua mea de nastere, iar eu habar n-am ce sa fac. Anu trecut am mancat si baut acasa. Ce altceva poate sa faca un depresiv. Daca nici de ziua ta nu te distrezi, viata ta e destul de nasoala.

#6
Nicolla

Nicolla

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,124
  • Înscris: 24.05.2007
Cred ca lipsa unui job si prea mult timp liber ti-au produs o senzatie de inutilitate care da in depresie.
Faptul ca suferi de diverse boli, unele cu manifestare exterioara, te-a facut sa te simti inferior altora si ai incercat sa iti faci prieteni cumparandu-le rahaturi. Pana la momentul asta ti-ai dat seama ca nu asa se castiga prietenii si asta te face furios, pentru ca ti-ai cheltuit banii inutil cu niste hahalere.
Ai spus ca stii engleza si operare pc, vad ca te descurci decent in exprimare, ia-ti un job de operare pc. Munceste 8 ore pe zi, iar in timpul liber invata. Iti place programarea? Designul? Gaseste ceva productiv, cursuri se gasesc gratuit peste tot si in RO inca mai poti sa downloadezi in draci cursuri, video si carti piratate. Plus ca in afara, universitatile de top au inceput sa dea la liber cursuri in toate domeniile. Nu ai prieteni, fa ceva cu timpul liber. Am avut un coleg care s-a apucat de programare la 35 de ani. I-a luat 6 luni sa aterizeze un job de peste 2500 Ron, la momentul ala erau ceva bani.
Pensia aia nu e mare rahat, ti s-a parut destul cat sa dai si altora taman pentru ca nu bei si nu fumezi. Nu e timpul pierdut, daca te apuci acum si ajungi la un nivel decent in 1-2 ani o sa fie minunat. Gandeste-te ca timpul asta trece oricum! Mai bine il folosesti cu un scop.
Bafta!

#7
Deria_Leena26

Deria_Leena26

    WYSIWYG

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,650
  • Înscris: 11.05.2006
Nu mai face niciun curs. Axeaza-te pe ce stii - engleza si operare PC foarte bine.

Daca nu ti-e rusine, cauta sa vezi daca exista in orasul tau centre sau fundatii pentru tinerii cu dizabilitati. Daca sunt cumsecade, te pot ajuta cu informatii privind un posibil loc de munca. Cred ca mai exista programul prin care firmele beneficiaza de unele facilitati fiscale daca angajeaza persoane cu dizabilitati.

De asemenea, ai nevoie de o scrisoare medicala detaliata, in care sa se mentioneze afectiunile/bolile de care suferi si ce munca este/nu este recomandata in functie de aceste boli/afectiuni.

E mare pensia ta de urmas, sa nu te astepti la un salariu identic.

#8
draculescu

draculescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,876
  • Înscris: 06.04.2013

 Mylifesofar, on 22 aprilie 2014 - 22:04, said:

Sa stii ca m-am gandit si la varianta asta dar pica pentru ca trebuie sa te dezbraci ca sa faci sex cu ele sau te dezbraca ele oricum. Cand mi-ar vedea toracele infundat 99% din ele mi-ar da banii inapoi si mi-ar zice iesi afara!Posted Image

Si de unde stii ca te-ar da afara, ai incercat?! Fii serios, pe ele le intereseaza banul, nu cum arati tu.
N-ar trebui sa fii asa ingrijorat, toti oamenii au cate un complex, doar ca unii reusesc sa nu-l bage in seama, unii cred ca au nasul prea mare, altii ca au chelie, sau ca o au prea mica etc. Sa nu mai spun despre femei, ele sunt si mai prapastioase decat barbatii. Insa, toti inteleg ca nimeni nu e perfect asa ca isi trateaza cu umor "defectul" si isi gasesc perechea.

#9
Deria_Leena26

Deria_Leena26

    WYSIWYG

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,650
  • Înscris: 11.05.2006
Pensia aia E un mare rahat - nu mai judecati la nivel de Bucuresti. E mai mare decat salariul de debut al unora cu facultate.

In Arad, ii permite sa stea in chirie SINGUR.

#10
Mylifesofar

Mylifesofar

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 139
  • Înscris: 22.04.2014
Da. La televizor nu prea stau decat seara cand ma uit la un film pe canalele de filme. Mai mult pe calculator si pe PS3. Si daca ma angajez ce rezolv? Acasa, job, acasa, job si intervine alta rutina. Am avut si bicicleta si ieseam afara destul de des, dar am vandut-o pentru ca stau la etajul 9 si nu prea incapea in lift. In plus n-am experienta.
Cine angajeaza un tanar de 26 de ani fara facultate si fara experienta? Eu nu as angaja! 'Prietenii'' nu m-au parasit inca pentru ca mai am 2 luni de pensie si inca mai au ce sa traga de pe mine. Sa nu mai zic ca ma suna doar cand au nevoie de ceva de la mine. De exemplu:ps3. Sunt n ori de cate ori m-am dus cu ps3-ul la ei sa se joace. Alti looseri ca si mine care n-au job la varsta de 20-22 de ani. Eu macar am un venit momentan. dar ei si cu scoala se chinuie sa o termine, ce sa mai zic de job sau ceva. Mai bine nu aveam bani si eram nevoit sa lucrez de la 18 ani, poate era mai bine! Pe ce s-au dus banii: pe jocuri, filme originale si mancare plus diferite gadgeturi. Intotdeauna am fost un tip corect si am zis ca daca o sa am bani o sa cumpar lucruri originale. Nici macar masina nu am, desi puteam sa am la cati bani am avut pe mana. Dar masina este pentru mine o cheltuiala, nu o investitie.

#11
Nicolla

Nicolla

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,124
  • Înscris: 24.05.2007

 Deria_Leena26, on 22 aprilie 2014 - 22:17, said:

Pensia aia E un mare rahat - nu mai judecati la nivel de Bucuresti. E mai mare decat salariul de debut al unora cu facultate.

In Arad, ii permite sa stea in chirie SINGUR.
Pentru bani nemunciti, e o suma mare. Adevarat.
Nu stiu cat sunt chiriile in Arad, dar ele vin mereu cu intretinere, curent, internet, haleu, detergenti, cosmeticale etc. 1900 Lei, la ce inflatie ne paste, nu or sa ii ajunga nici pe o masea.
Adevarat si ca salariile de inceput pe joburi de genul operare pc sunt mult mai mici. Dar salariul de programator Java e bunicel chiar si in Arad. Trebuie doar sa supravietuiasca cu un job de inceput pana poate sustine un job in alt domeniu.

Dude, la curve nu te dezbraca nimeni daca nu vrei tu. Arata si tu ce vrei.

#12
Costi87

Costi87

    Junior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 165
  • Înscris: 16.10.2013
Daca esti asa ingrijorat in legatura cu finantele sa stii ca poti gasi un servici care nu presupune munca fizica mai deloc ... si anume sa faci ceva la calculator. Sunt poate mii si mii de lucruri care le poti face la calculator si pentru care poti fi platit, in general de straini nu de romani, pt. ca romanii prefera sa dea o bere la un prieten pt. ceva facut la calculator, in schimb straini platesc bani frumosi si pentru chestii care uneori par banale cuiva bun in operare pe calculator (cum zici tu ca esti). Deci, daca esti serios in privinta asta, gandeste mai exact ce-ti place tie sa faci la calculator, ceva la care esti cat de cat bun, apoi gandeste cum sa faci sa scoti bani din asta. Usor usor ideile o sa vina.
Daca incerci, o sa reusesti ceva ! Daca nu incerci, nu.

#13
draculescu

draculescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,876
  • Înscris: 06.04.2013
Am dat un search pe google dupa hiperhidroza si am vazut ca ar exista o solutie, simpaticotomia toracoscopica. Te-ai incadra la asa ceva?

#14
hipnotiq81

hipnotiq81

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,580
  • Înscris: 28.01.2013
Cum naiba sa te simti naspa ca esti paros?parca nu poti sa te epilezi,extraordinar, astai problema?

#15
OutOfMind

OutOfMind

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,548
  • Înscris: 04.06.2012

 Nicolla, on 22 aprilie 2014 - 22:22, said:

Pentru bani nemunciti, e o suma mare. Adevarat.
Nu stiu cat sunt chiriile in Arad, dar ele vin mereu cu intretinere, curent, internet, haleu, detergenti, cosmeticale etc. 1900 Lei, la ce inflatie ne paste, nu or sa ii ajunga nici pe o masea.
In Arad si in provincie in general. Stiu persoane care traiesc cu minimul pe economie, in provincie. Si aia muncesc, nu gluma. Stii cat iese minimul in mana, in 2014?

Cum zicea si Daria_Leena26, iesiti putin din Bucuresti, in orasele medii de provincie chiria e 50-75 Euro, transportul nu te costa, lumea circula si pe jos. Cu 1900 ron se poate trai decent.

 Mylifesofar, on 22 aprilie 2014 - 22:21, said:

Cine angajeaza un tanar de 26 de ani fara facultate si fara experienta? Eu nu as angaja! 'Prietenii'' nu m-au parasit inca pentru ca mai am 2 luni de pensie si inca mai au ce sa traga de pe mine. Sa nu mai zic ca ma suna doar cand au nevoie de ceva de la mine. De exemplu:ps3. Sunt n ori de cate ori m-am dus cu ps3-ul la ei sa se joace. Alti looseri ca si mine care n-au job la varsta de 20-22 de ani.  Nici macar masina nu am, desi puteam sa am la cati bani am avut pe mana. Dar masina este pentru mine o cheltuiala, nu o investitie.
Bai, ma uit pe la terase deja si vad o gramada de loseri din-astia care culmea: n-au ganduri, cum ca nu-i angajeaza nimeni la 25 de ani & shit. Si nu stiu nici sa vorbeasca.
Tu crezi ca toti angajatorii vor sa te ia scolit gata? Un tanar cu vointa e mai valoros decat unul la 40 de ani, blazat si scarbit de munca. Numai ca pe partea asta trebuie sa lucrezi, nimanui nu-i place sa se inconjoare de pesimisti...

Edited by OutOfMind, 22 April 2014 - 22:32.


#16
octavianlaz

octavianlaz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,177
  • Înscris: 15.04.2009

 Mylifesofar, on 22 aprilie 2014 - 21:54, said:

Buna tuturor. Numele meu este Robert iar povestea mea incepe in 2008 cand am terminat liceul si am inceput bacalaureatul luand toate probele mai putin proba la matematica unde am picat cu brio. Dar nu asta e important pentru ca stiam ca o sa pic la matematica pentru ca nu am invatat si nu mi-a placut matematica din liceu. Din 2008 pana in 2014, adica 6 ani am trecut prin 4 postliceale, dar nu am terminat nici una pentru ca nu mi-a placut specializarea, adica asistent medical de farmacie sau asistent medical generalist. Va veti intreba de ce m-am inscris la o postliceala daca stiam ca nu-mi place. Raspunsul e foarte simplu: pentru ca am avut pensie de urmas, pensie care se va termina peste 2 luni deoarece voi implini 26 de ani. Ideea e ca in 2 luni implinesc 26 de ani, nu voi mai avea venituri si va trebui sa ma angajez, iar eu nu am lucrat o zi in viata mea pentru ca sunt bolnav: torace infundat operat, hiperhidroza, suflu sistolic, par corporal excesiv plus multe alte boli, afectiuni care nu au rost sa le insir aici. Nu mi-e frica de munca, chiar si fizica dar nu stiu daca sunt in stare sa o fac, pentru ca si atunci cand vin de la magazin cu bagaje multe transpir ca un porc si gafai tot. Din cauza asta nici prietena nu am, dar nu ma afecteaza asa mult problema asta. Intrebarea mea e daca voi reusi sa ma angajez undeva unde sa nu fiu nevoit sa fac munca fizica cu liceul terminat si fara diploma de bacalaureat. Eu oricum acum in mai imi voi depune cv-ul gol(pentru ca nu am experienta) la firme poate, poate reusesc sa ma angajez numai ca increderea in mine si in puterile proprii tinde spre zero absolut. Ce stiu sa fac e operare calculator si limba engleza(foarte bine). La astea 2 sunt bun, in rest nu stiu. Si colac peste pupaza mai sunt si depresiv din cauza problemelor mele medicale. Dar asta e viata-merg mai departe, orice ar fi! M-am gandit si sa fac ceva curs de calificare dar nu stiu cat succes as avea. Majoritatea colegilor mei de clasa din liceu care au terminat o facultate tot vanzatori au ajuns, deci daca nici cu facultate nu reusesti, ce sa mai zic de un curs amarat de cateva luni care mai costa si bani. Mai bine muncesc lunile respective decat sa fac un curs care nu stiu cat de folositor mi-ar fi. Sper ca nu v-am plictisit cu viata mea, dar as putea scrie un roman la propriu la cate am trecut prin viata in doar 25 de ani, care aprope se simt de parca as avea 50 de ani. Altii la varsta mea se distreaza si eu nici la strand sau mare nu pot sa merg din cauza problemelor mele medicale. Uneori ma gandesc ca m-am nascut degeaba, pentru ca degeaba am avut bani toata viata daca nu am fost fericit(am pensie de urmas de la varsta de 2 ani). Si asa nu-i pasa nimanui de viata mea, nici familiei mele, asa ca nu stiu de ce ma lamentez aici. Probabil ca sa spun ce am pe suflet. M-am mutat cu chirie recent, dar se pare ca m-am mutat degeaba pentru ca tot singur si trist ma simt. De ce am plecat? Pentru ca m-am saturat de taica-meu vitreg care este alcoolic de cand s-a casatorit cu maica-mea in 1995 si care bea de la varsta de 10 ani, de cand i-a murit taica-sau. Eu in schimb nu beau, nu fumez, nici chiar cafea nu consum decat foarte rar cand ma simt obosit. Azi, maine fac 30 de ani si simt ca mi-am ratat viata. De fapt sunt un ratat, dar nu eu sunt de vina pentru ca m-am nascut asa, ci destinul. Sunt si ateu din cauza asta, Mai bine nu aveam bani, pentru ca am fost invatat cu banii, bani de care s-a ales praful, dar degeaba ai bani daca nu esti fericit. In fiecare zi stau in casa ca un ratat, pentru ca nu prea am ce sa fac afara. Dar daca o sa ma angajez o sa am o ocupatie. As fi in stare sa fac si voluntariat, numai ca sa nu mai stau in casa, dar stau si ma gandesc: fac voluntariat 2 luni, si dupa aia din ce traiesc. Prieteni am numai niste profitori care au tras de mine in sensul ca i-am imprumutat cu bani sau am stricat banii cu ei mergand la film sau in oras si eu platindu-le mancarea la toti pentru ca sunt prea bun si am fost luat de fraier. Dar nu o sa mai dau un leu la nimeni, pentru ca nu merita sa ajuti, iar cand iti ceri banii inapoi, te tot amana. Sa se duca dracului:with friends like these, who needs enemies! Si nu-mi pasa ca e a treia zi de Pasti, pentru ca sunt ateu dupa cum v-am zis anterior. Poate scriu o carte, poate de asta m-am nascut asa, ca se scrie o carte despre viata mea sau se faca un film. Pensie mea de urmas e 1900 de lei lunar pentru cei curiosi, dar la ce folos daca nu te poti bucura de ei in andevaratul sens al cuvantului. In loc sa imi rezolv problemele cu ei, i-am cheltuit(pentru ca ma simteam mai bine cheltuindu-i decat strangandu-i) si mi-am imprumutat asa zisii ''prieteni'' care mi-au fost bagati pe gat cand eram mic de maica-mea. Mama cat am scris. M-as duce si la psiholog, dar cred ca m-as duce degeaba pentru ca problemele mele nu vor disparea decat atunci cand voi muri, deci ar fi bani cheltuiti degeaba. Sa mai zic ca sunt si virgin? Dar era evident dupa toata povestirea mea. Dar nici aia nu ma afecteaza, ci cel mai mult in clipa de fata ma afecteaza ca nu am o ocupatie si hiperhidroza. Si 50 de metri daca merg pana la magazin si inapoi acasa si sunt ud leorca indiferent ca e vara sau iarna. Nici prietenii nu-mi inteleg problemele mele, dar ce ar putea sa inteleaga niste prosti care mi-au fost bagati pe gat. Cica la unu dintre ei: e normal sa transpiri. E normal sa transpiri normal, dar nu din toti porii pielii tale. Dar ce sa inteleaga niste oameni sanatosi care nu inteleg de ce sunt depresiv. Mai bine nu i-as vedea deloc, pentru ca oricum sunt satul de ei pana in gat. O zi daca ar fi in pielea mea si s-ar fi sinucis de mult. Ei pot sa mearga la mare, la strand, la piscina, pe o insula exotica eu nu pot pentru ca mi-e rusine de ce vad in oglinda cand sunt dezbracat. Eu nu ma gandesc la sinucidere pentru ca am speranta ca prostu ca intr-o zi o sa fiu si eu fericit, alaturi de familia mea. Probabil trebuie sa-mi gasesc si eu o paroasa, sau cu probleme asemenatoare pentru ca o fata normal n-ar fi cu mine in veci. Dar o inteleg pentru ca nici eu nu as vrea sa fiu probabil cu o fata care are probleme medicale. Tot ce am zis pana acum e 100% adevarat. Deja am si cateva zeci de fire albe in cap, de la cat ma stresez in fiecare zi ca nu stiu ce sa fac cu viata mea. Ma duc la culcare, pentru ca am scris deja prea mult si nu vreau sa va plictisesc, dar daca v-am plicitisit asta e-eu sunt si mai plictisit decat voi. Noapte buna! Maine urmeaza o noua zi de rutina in viata mea. P.S. Desi sunt nascut vara, o urasc din suflet. Fuck you summer!
sant sigur ca in urma unei  discutii cu un profesionist (psiholog , psihiatru ....) se va gasi o rezolvare .poti sa incerci sa-ti descarci sufletul si unui om de (cu) credinta .incearca sa-ti faci prieteni adevarati tot dintre oameni cu probleme , cei sanatosi nu sant in stare sa inteleaga suferinta , unii pentru ca sant rai , altii pentru ca nu gandesc suficient etc.

#17
draculescu

draculescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,876
  • Înscris: 06.04.2013
Tu ai consultat pana acum vreun medic? Uite, pe net citesc ca exista pentru pectus excavatum solutii chirurgicale cu rezultate bune,  http://www.romedic.r...torace-infundat

#18
Mylifesofar

Mylifesofar

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 139
  • Înscris: 22.04.2014
Deja am 2 luni de cand stau in chirie singur. Am plecat de la maica-mea de acasa pentru ca nu aveam intimitate. Ma duceam la baie sa ma usurez, intra taica-meu vitreg peste mine si baga motive la maica-mea zicand ca o crezut ca a uitat becul aprins. de fiecare data. Din pacate e mai solid decat mine, altfel il bateam de mult. Sa nu mai zic ca intra si la mine in camera cand nu eram acasa si imi umbla prin lucruri. Cum stiu asta? Pentru ca l-am inregistrat pe telefonul mobil. Si am zis ca il il pun pe youtube, dar nu are rost sa imi bat capul cu un alcoolic. De cand s-a casatorit cu maica-mea de atunci am avut scandaluri. Am ramas si cu sechele. Tresar la orice zgomot sau daca cineva striga ma sperii. De aia si am plecat in chirie pentru ca nu mai rezistam sa stau in scandaluri si in stres. Sa nu mai zic cate cicatrici am pe corp de la bataile pe care le incasam cand eram mic, cand ma batea cu cureaua si cu un par gros de 2 cm ca se si rupea bata asa tare dadea in mine. Dar intr-o zi o sa-l bat si eu, cand o sa fie batran si neputincios cum o facut si el cu mine cand eram mic. Din cauza lui platesc 130 de euro lunar pe chirie si nici maica-mea nu ma mai viziteaza, tot baga motive de ce nu vine la mine, dar eu cred ca ii este frica sa nu afle ca vine la mine. O si bagat divort maica-mea de 2 ori pentru ca o batea cand eram eu mic, dar din pacate nu a reusit sa divorteze pentru ca a avut un avocat care doar i-a luat banii si nu s-a prezentat la proces. I-am zis sa vina sa stea cu mine, ca am trei camere aici unde stau, dar nu vrea. Mai bine sta acolo si sufera din cauza lui. S-a casatorit cu maica-mea ca sa puna mana pe apartamentul lui maica-mea, dar fiind casatoriti apartamentul acum e pe numele amandurora, Legi stupide,stiu!
Credeam ca voi fi mai bine daca ma mut singur, dar parca e mai rau. Acolo, de bine de rau, nu plateam chirie si mai vorbeam cu maica-mea. Atata va zic. are noroc ca nu sunt un malac: am 1,74 m si 80 de kilograme, altfel era bagat in spital sau cimitir de mult pentru cat rau ne-a facut mie si maica-mii. Dar intr-o zi roata se intoarce si o sa vada el. Cica sa nu mai ma vada acolo. Crede ca daca am plecat, pune stapanire pe apartamentul ala. Deja si-o mutat hainele lui in camera mea. Cand am fost in vizita la maica-mea, imi venea sa le arunc pe geam de la etaj, asa nervi am avut la vederea lor. De ar crapa maine, nu-mi pare rau. Niciodata nu m-a iubit si eu nici atat. Tot ce trebuia sa ma invete un tata am invatat singur. Pana si mersul pe bicicleta. Dar ce sa te inveti un betiv. Tine dracul cu el. Si am ciuda si pe maica-mea ca nu vrea sa vina sa stea cu mine, mai bine sufera acolo. Zice ca daca vine cu mine poate sa vanda apartamentul. Eu i-am zis ca nu poate sa-l vanda fara semnatura ei, dar ce intelege o femeie de aproape 57 de ani. Ma doare ca o vad imbatranita pe zi ce trece stand acolo. Dar poate merita sa stea acolo pentru ca i-a trebuit sa se marite cu un alcoolic si bataus. Daca eram in US of A era mort de mult . Il impuscam pe el si apoi ma sinucideam, pentru ca viata mea nu e importanta dar ma doare cand o vad pe maica-mea ca sta alaturi de un nemernic! Cica ma ia la bataie daca ma mai vede acolo. Lol. De parca mi-e frica de amenintarile lui. Cu el de gat mor. Si cand am plecat din casa, s-o aruncat la mine sa ma loveasca si l-am impins cat colo. Atat ii trebuia sa ma loveasca, ca dadeam in el pana il vedeam jos inconstient. Are noroc ca nu sunt o fire violenta.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate