Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Programul rabla 2014

- - - - -
  • Please log in to reply
12 replies to this topic

#1
ovidiu_ms

ovidiu_ms

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,296
  • Înscris: 06.02.2013
Lansare program:               07.04.2014
Valoare tichet electronic: 6.500 Lei
Numar tichete electronice:  17.000

http://www.afm.ro/ma...-07_04_2014.pdf

Se poate da la programul rabla o masina (eventual la reprezentantele auto) ,iar in schimbul ei sa primesc o anumita suma de bani?
Nu vreau sa imi achizitionez o masina noua, doar sa dau masina veche  (25 ani) pe o anumita suma de bani.
Am auzit ca se poate si asa ceva insa nu am gasit nimic concret. Poate cunoaste cineva mai multe detalii.

Attached Files



#2
andu2006

andu2006

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,085
  • Înscris: 16.02.2013
Da. Te duci cu ea la tirg si o dai in schimbul banilor. Sau pui anunt cu fotografii pe net.
La RABLA NU. Teoretic nu s-a putut niciodata, dar cind erau cupoane puteai sa le vinzi ( daca aveai noroc ).
Anul asta NU. Duci cazanul ( caci banuiesc ca nu este reconsitionata ca masina de epoca sa iei bani destui pe ea ) si te prezinti la un dealer din program unde alaturi de tichetul electronic ( 6500 lei ) pui diferenta si cumperi una noua. Sau mai astepti 25 de ani ( timp in care o reconditionezi ca noua ) si functie de marca dai la schimb cu o caruta sau un carucior de bani.

#3
afh

afh

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,836
  • Înscris: 14.04.2005
Nu sunt sigur, dar toate detaliile ar trebui să le găseşti aici -> https://drive.google...dit?usp=sharing

Edited by afh, 21 April 2014 - 18:03.


#4
sags

sags

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,956
  • Înscris: 24.04.2013
Se poate, vezi articolul 6 alin (4) din ‘Ghidul de finantare…’ care e inclus in Ordinul nr. 364 din 19/03/2014 disponibil (alaturi de alte informatii care iti pot fi de folos) din pagina AFM http://www.afm.ro/ra...utovehicule.php.

Diferenta esentiala fata de anii anteriori este ca trebuie sa gasesti pe cineva interesat de a cumpara o masina noua inainte de a o preda pe a ta si sa mergeti amandoi la dealer-ul auto de unde va fi cumparata masina noua. Tu esti ‘proprietarul autovehiculului uzat’ iar el va fi ‘beneficiarul primei de casare’, ii cedezi lui dreptul de a beneficia de aceasta prima bineinteles contra cost dupa cum va intelegeti.

LE: Dat fiind ca procedura imi pare cam complicata, mai de durata si cu multe necunoscute, recomand plata folosind un cont escrow (care ofera garantii ambelor parti).

Edited by sags, 21 April 2014 - 19:40.


#5
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,296
  • Înscris: 13.01.2011
Nu primeşti banii aşa cum doreşti tu.

,,Vinzi " dreptul de folosinţã al bonului, dar la ,,mica înţelegere ", nicicum la valoarea nominalã.

#6
LunaCrystal

LunaCrystal

    Clubbing is life!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,529
  • Înscris: 20.10.2006
Nu am gasit nici o precizare, masina casata trebuie sa fie inmatriculata ?

#7
Hedonist

Hedonist

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,490
  • Înscris: 10.03.2014

 LunaCrystal, on 21 aprilie 2014 - 23:11, said:

Nu am gasit nici o precizare, masina casata trebuie sa fie inmatriculata ?
Da. Si trebuie sa fie de nu stiu cati ani in Romania, pai altfel care ar mai fi scopul, ca s-ar importa cadavre din afara pt distrugere.

#8
sags

sags

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,956
  • Înscris: 24.04.2013

 LunaCrystal, on 21 aprilie 2014 - 23:11, said:

Nu am gasit nici o precizare, masina casata trebuie sa fie inmatriculata ?
Vezi ‘Ghidul …’ disponibil in pagina AFM (link-ul dat de mine intr-un post anterior). La art 2 se precizeaza:

Quote

g) autovehicul uzat - orice autoturism, autoutilitară uşoară sau autospecială/autospecializată uşoară, înmatriculat/înmatriculată în România, care conţine cumulativ componentele esenţiale (motor, transmisie, tren de rulare, caroserie, şasiu, precum şi echipamentele electronice de gestionare a funcţiilor autovehiculului şi dispozitivul catalizator, dacă acestea au fost prevăzute din fabricaţie) şi care are o vechime mai mare sau egală cu 8 ani de la anul fabricaţiei. Dacă anul înmatriculării înscris în Cartea de identitate este anterior anului fabricaţiei, se consideră an de fabricaţie anul înmatriculării;
Din experienta anilor trecuti, colectorii extindeau cerintele si nu primeau masina decat completa. De exemplu nu o primeau daca ii lipsea ceva considerat ‘neesential’ dupa cele de mai sus, cum ar fi acumulatorul sau radiatorul.

Edited by sags, 22 April 2014 - 17:53.


#9
Esperatul

Esperatul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 739
  • Înscris: 19.07.2006
intreb si aici ca vad ca subiesctul celalalt a disparut, daca am masina pe PF si vreau sa beneficiez de rabla pr PJ se poate sau nu?

#10
sags

sags

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,956
  • Înscris: 24.04.2013

 Esperatul, on 22 aprilie 2014 - 17:57, said:

intreb si aici ca vad ca subiesctul celalalt a disparut, daca am masina pe PF si vreau sa beneficiez de rabla pr PJ se poate sau nu?
Din cate inteleg din Ghid, persoanele juridice pot beneficia de prima de casare doar pentru autovehicule proprii, in cazul lor tichetele nu sunt transmisibile (nici nu pot primi nici ceda unul). In plus, procedura este mai complicata, trebuie sa depuna un dosar si sa primeasca aprobare individuala.

Daca vrei neaparat, probabil poti vinde masina de la PF la PJ apoi PJ sa o foloseasca in programul Rabla. Atentie totusi la 2 lucruri:
  • Ca sa inmatriculezi masina dupa vanzare ea trebuie sa fie admisa in circulatie, adica ITP/ RCA valabile, etc.
  • Verifica daca nu cumva se cere sa fie proprietar de cel putin X ani. Nu stiu daca exista o asemenea cerinta sau nu, dar parca se propunea asa ceva intr-o vreme.
Alta varianta este bineinteles sa participi la Rabla ca PF, apoi sa vinzi masina noua (sau poate sa o treci ca aport de capital?) de la PF la PJ. Insa TVA-ul la o masina este foarte mare (clar peste valoarea primei de casare) si cred ca asa nu il poti deduce, deci una peste alta iesi in pierdere.

#11
Esperatul

Esperatul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 739
  • Înscris: 19.07.2006
Merci. Dealerul mi-a zis ca probabil nu pot sa o trec pe PJ datorita timbrului de mediu. Intradevar, daca nu deduc tva-ul nu are rost.

Edited by Esperatul, 22 April 2014 - 20:42.


#12
adrisym

adrisym

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 359
  • Înscris: 29.05.2002
Va salut.
Am primit nota de inscriere eliberata de PSIPAN, prin care mi se certifica faptul ca masina mea este eligibila pentru programul rabla; termenul de obtinere a certificatului de distrugere, de casare etc este de 30 de zile de la emiterea notei de inscriere.
Intrebarea este urmatoarea: in momentul emiterii notei de inscriere mi se rezerva acel tichet de 6.500 lei? Intreb, intrucat as vrea sa incep procedura de casare in jurul datei de 15-17 sept si sa nu am surpriza sa mi se spuna ca nu mai exista tichete la dispozitie pt programul "RABLA".
Multumesc.

#13
adrisym

adrisym

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 359
  • Înscris: 29.05.2002
Rezolvat.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate