Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Sfat achiziție laptop.

- - - - -
  • Please log in to reply
14 replies to this topic

#1
IneNn

IneNn

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 21.04.2014
Am folosit de multe ori Softpedia peste a mă documenta, de data aceasta nu am găsit un topic care să mă lămurească, așa că a sosit momentul să-mi creez un cont și să vă solicit ajutorul .

Revenind la subiect, bugetul meu este de 2000 lei. am găsit 2 laptop-uri care se încadrează în acest buget și nu cunosc suficient de multe încât să fiu destul de hotărât.

• Laptop Lenovo IdeaPad G510 (preț 1969 lei) :

Ecran
Tip ecran LCD
Tip iluminare LED-backlit
Rezolutie 1366 x 768
Dimensiune ecran (inch) 15.6
Procesor
Tip procesor Intel Core i3
Producator INTEL
Model procesor 4000M
Numar nuclee 2
Frecventa procesor (GHz) 2.4
Cache (MB) 3
Tehnologie 22 nm
Memorie RAM
Capacitate RAM (GB) 8
Tip memorie DDR3
Frecventa (MHz) 1600
Memorie maxima (GB) 8
Sloturi de memorie 2
Slot 1 4 GB
Slot 2 4 GB
Unitate stocare
Tip unitate stocare SSHD
Interfata SATA
Capacitate stocare (GB) 1000
Smart cache 8GB
Viteza de rotatie (RPM) 5400
Placa video
Procesor placa video AMD Radeon HD 8750M
Tip placa video Dedicata
Capacitate memorie (MB) 2048
Tip memorie DDR3
Multimedia
Difuzoare Stereo
Microfon Da
Tip unitate optica DVD+/-RW
Viteza de scriere 24X CD-R, 16X CD-RW, 8X DVD-R, 8X DVD+R, 6X DVD-R DL, 6X DVD+R DL, 6X DVD-RW, 8X DVD+RW, 5X DVD-RAM
Tip webcam HD
Comunicatii
Ethernet 10/100
Wi-Fi 802.11 b/g/n
Bluetooth v4.0
Porturi
USB 3.0 2
USB 2.0 1
RJ-45 1
HDMI 1
VGA 1
Iesire audio 1
Intrare microfon 1
Cititor de carduri 2 in 1
Alimentare
Baterie Li-Ion
Numar celule 6
Autonomie baterie (ore) Pana la 4.5
Software
Sistem de operare Free DOS
Informatii suplimentare
Securitate BIOS user
Accesorii incluse Incarcator, Manual de utilizare, Baterie
Garantie
Garantie de conformitate 2 ani
Garantie comerciala Conform certificatului de garantie emis de producator
Altele
Dimensiuni (W x D x H cm) 37.7 x 25 x 3.4
Culoare Negru
Greutate (kg) 2.6

• Asus X550DP-XX007D (1949 lei) :

Procesor
Tip procesor AMD Quad-Core
Model procesor 5550
Frecventa procesor (MHz) 2100
Producător procesor AMD
Display
Diagonala 15.6 inch
Tip display LCD LED
Rezolutie 1366 x 768
Caracteristici speciale display Glare
Memorie
Tip memorie DDR3
Capacitate memorie 4 GB
Hard disk
Capacitate hard disk 500 GB
Viteza de rotatie 5400 rpm
Tip hard disk SATA
Placa video
Tip memorie video Dedicata
Capacitate memorie video 2 GB
Producator chipset video AMD
Seria Radeon
Model HD 8670M
Multimedia
Audio Difuzoare integrate
Tehnologie SonicMaster
Unitati citire/scriere DVD RW
Cititor de carduri SD
Camera web HD
Porturi
Vga 1
Rj-45 1
Usb 2.0 1
Usb 3.0 1
Iesire audio 1
HDMI 1
Comunicatii
Retea 10/100/1000 Mbps
Wireless 802.11 b/g/n
Alimentare
Baterie Li Ion 4 Celule
Altele
Tastatura numerica Da
Culoare Matte Dark Gray
Greutate 2.3 Kg
Dimensiuni (W x D x H) 380 x 251 x 24.8 - 31.7 mm
Garantie 24 luni

Personal consider că Lenovo este mai performant, dar am văzut că acel Asus este foarte lăudat. Am înțeles că beneficiază de crossfire, dar nu știu la ce nivel se ridică această îmbinare între placa video integrată și cea dedicată (din câte am văzut placa dedicată singură este destul de slăbuță).

Există probleme de compatibilitate între procesorul Intel și placa video AMD?  

Am avut ceva desktop-uri cu procesor AMD și am fost mulțumit de raportul calitate-preț, acest lucru este valabil și la procesoarele AMD de pe laptop-uri?

Ce jocuri aș putea rula pe aceste configurații, și ce nu?

Îl folosesc pentru câte puțin din toate, cu accent pe jocuri (cât se poate în acest buget... ) . Și de ce să îl iau pe acela mai performant?

Nu doresc neapărat unul din aceste modele, sunt deschis și altor modele.

Aș aprecia și opinia unui utilizator care deține un model din cele două.

Sper să mă ajutați în a face alegerea corectă.

#2
georgik12

georgik12

    Tech Advisor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,515
  • Înscris: 15.02.2011
Lenovo`ul e cel mai ok, i3`ul ala e cu destul peste AMD`ul respectiv, consum mai mic, deci caldura mai putina.
Unde l-ai gasit la pretul respectiv?

O alternativa ar fi un HP ProBook, cu performante similare, dar un ecra mult mai ok, cu filtru mat, si constructie mai solida:
http://www.pcgarage....1gb-linux-grey/

#3
IneNn

IneNn

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 21.04.2014

 georgik12, on 21 aprilie 2014 - 11:24, said:

Lenovo`ul e cel mai ok, i3`ul ala e cu destul peste AMD`ul respectiv, consum mai mic, deci caldura mai putina.
Unde l-ai gasit la pretul respectiv?

O alternativa ar fi un HP ProBook, cu performante similare, dar un ecra mult mai ok, cu filtru mat, si constructie mai solida:
http://www.pcgarage....1gb-linux-grey/

Mulţumesc pentru răspuns.  Da, dilema iniţială era că nu știu să compar  AMD cu Intel ,nu știam dacă acoperă diferența de 2 procesoare şi turboboost .
HP-ul asta arată destul de bine ca design şi specificații, dar totuşi ecranul mat şi construcția mai solidă nu nu mă încântă în aceeași măsură cu 4gb memorie ram, 500gb memorie hard+8gb smart cache, 1gb memorie ram video pe care Lenovo le oferă în plus . Sincer spun asta fără a știi cât de deranjant este acel acel ecran Glare (btw,  din ce știu avantajul acestui ecran este de a reda culorile mai bine, corectaţi-mă dacă greșesc... ). Şi din ce știu eu procesorul este de performanță similară, doar că acela de pe Lenovo este te de generaţie mai nouă (nu știu cu ce mă ajută asta... ). Totuşi Lenovo este cu 130 lei mai ieftin.... Şi chiar mă atrage foarte mult textura materiarului folosit pe el.
Laptopul l-am găsit aici : http://www.oktal.ro/...os-o113299.html

#4
georgik12

georgik12

    Tech Advisor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,515
  • Înscris: 15.02.2011
G`urile in general au niste TN`uri submediocre ca ecrane. B580`urile vechi erau sub orice critica dupa mine, aveai culorile redate corect doar privit fix din fata, cum miscai capul si schimbai unghiul de vizualizare, cum incepeau sa fie spalacite.

Personal nu as alege niciodata HDD / RAM in plus in detrimentul constructiei. Pe asta nu o schimbi, RAM / HDD adaugi la orice ora din zi.
Ecranul glossy ofera culori ceva mai ok per total, dar nu totul tine de glossy sau mat, ci de ecranul in sine. Eu zic ca HP`ul, cu tot cu ecranul mat, va reda culorile mai bine si ai unghiuri mai decente de vizualizare.

Procesorul de generatie mai noua ofera un spor de vreo 5% performanta in plus si o autonomie ceva mai buna, in rest, performanta e tot pe acolo.
Alegerea iti apartine, nu`i rau nici Lenovo`ul, dar personal m-as duce pe HP.

#5
tibi346

tibi346

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 869
  • Înscris: 14.02.2010
Daca vrei, eu vand un laptop Dell cu garantie inca 5 luni luat de nou de la XTC. Ti-l dau cu 2000 lei si in 4 mai sunt in Bucuresti personal ca am treaba.
Anuntul pe net a fost:
"Laptop Dell Inspiron 5520 cu procesor Intel® CoreTM i5- 3210M 2. 50GHz, Ivy Bridge, memorie RAM 6GB DDR3, HDD 500GB, Intel HD 4000, Silver, Switch Cover.
Are 4 USB 3. 0, HDMI, LAN etc. Este in stare perfecta, 10/ 10. Il vand deoarece e prea puternic pentru ce il folosesc eu. Procesorul are boost pana la 3, 2 GHz. Are punctaj 5, 9 pentru WEI.
Are garantie 7 luni, cu factura si certificat de garantie de la XTC Computers Sibiu.
Are conexiune WiFi, bluetooth, camera Web HD 1MP incorporata cu rezolutie 1280x720.
Bateria are durata de functionare de pana la sase ore, fiind ca nou."

Edited by tibi346, 21 April 2014 - 12:23.


#6
IneNn

IneNn

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 21.04.2014
Mulţumesc pentru informații. Nu cred că o să-l folosesc din alt unghi decât cel frontal, dar totuşi e un minus , construcția la fel...

Acum am intrat în altă emisferă a necunoscutului, ai dreptate că îl pot ugrada în viitor mă aleg cu o construcţie mai bună, dar nu știu cât v-a costa şi asta.

Ce are unul nu are celălalt,  mai ales în bugetul ăsta.  Dar încă nu știu care să fie compromisul. Poate apare ceva mai tentant.

Pot inlocui placa video? Sau să adaug dacă optez pentru unul fără?

Edited by IneNn, 21 April 2014 - 12:18.


#7
georgik12

georgik12

    Tech Advisor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,515
  • Înscris: 15.02.2011
Nu te duci cu upgrade`ul la CPU / GPU, totusi, majoritatea sunt lipite de placa de baza si nu merg schimbate.
RAM si HDD in schimb poti adauga / schimba la orice laptop.

#8
IneNn

IneNn

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 21.04.2014

 tibi346, on 21 aprilie 2014 - 12:05, said:

Daca vrei, eu vand un laptop Dell cu garantie inca 5 luni luat de nou de la XTC. Ti-l dau cu 2000 lei si in 4 mai sunt in Bucuresti personal ca am treaba.
Anuntul pe net a fost:
"Laptop Dell Inspiron 5520 cu procesor Intel® CoreTM i5- 3210M 2. 50GHz, Ivy Bridge, memorie RAM 6GB DDR3, HDD 500GB, Intel HD 4000, Silver, Switch Cover.
Are 4 USB 3. 0, HDMI, LAN etc. Este in stare perfecta, 10/ 10. Il vand deoarece e prea puternic pentru ce il folosesc eu. Procesorul are boost pana la 3, 2 GHz. Are punctaj 5, 9 pentru WEI.
Are garantie 7 luni, cu factura si certificat de garantie de la XTC Computers Sibiu.
Are conexiune WiFi, bluetooth, camera Web HD 1MP incorporata cu rezolutie 1280x720.
Bateria are durata de functionare de pana la sase ore, fiind ca nou."
Cam slab pentru banii ăștia, cam slab pentru unul second-hand şi atât de piperat.  Şi  personal nu-mi inspiră încredere (no offence) , mai ales că locuiești în altă zonă a țării, dacă doreai să-l vinzi găseai pe cineva în orașul tău care să-l vadă şi să fie multumit de el.



 georgik12, on 21 aprilie 2014 - 12:19, said:

Nu te duci cu upgrade`ul la CPU / GPU, totusi, majoritatea sunt lipite de placa de baza si nu merg schimbate.
RAM si HDD in schimb poti adauga / schimba la orice laptop.
Nu mă gândeam la CPU,  în principiu mă gândeam dacă iau un laptop fără GPU dedicat să pun unul în viitor, ca la un desktop.

Edited by IneNn, 21 April 2014 - 12:36.


#9
georgik12

georgik12

    Tech Advisor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,515
  • Înscris: 15.02.2011
Nu poti, GPU`urile sunt soldered mai toate, doar pe la CPU mai gasesti cateva modele socketed.
Singurele laptopuri cu GPU schimbabi`l sunt cele cu port MXM, de care nu te apropii la banii tai.

#10
mishu6969

mishu6969

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 520
  • Înscris: 04.03.2011
Procesorul intel i3 4000M este foarte putin peste AMD A8 5550M.
I3-ul consuma mai mult, are 37W fiind realizat pe 22 mn fata de 35 W AMD pe 32 nm. Consum mai mare pe tehnologie mai buna inseamna performanta mai buna.
Eu cred ca performanta va fi foarte asemanatoare, asa ca e de ales Lenovo.

#11
IneNn

IneNn

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 21.04.2014

 georgik12, on 21 aprilie 2014 - 12:41, said:

Nu poti, GPU`urile sunt soldered mai toate, doar pe la CPU mai gasesti cateva modele socketed.
Singurele laptopuri cu GPU schimbabi`l sunt cele cu port MXM, de care nu te apropii la banii tai.
Am înţeles.  Că tot vorbim de GPU,  nu m-am lămurit dacă acel crossfire de pe Asus este peste AMD Radeon HD 8750m

 mishu6969, on 21 aprilie 2014 - 12:42, said:

Procesorul intel i3 4000M este foarte putin peste AMD A8 5550M.
I3-ul consuma mai mult, are 37W fiind realizat pe 22 mn fata de 35 W AMD pe 32 nm. Consum mai mare pe tehnologie mai buna inseamna performanta mai buna.
Eu cred ca performanta va fi foarte asemanatoare, asa ca e de ales Lenovo.
Mai sus am înţeles că '' i3 -ul este cu destul peste AMD'',  sau este o diferenţă mică, performanța asemănătoare?

Edited by IneNn, 21 April 2014 - 12:57.


#12
tibi346

tibi346

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 869
  • Înscris: 14.02.2010
Ti-am propus doar o varianta, tu alegi. Succes !
Nu e mare diferenta intre un second care sta 1,5 ani la cineva care il foloseste pentru web surf si un laptop care sta in depozit nefolosit 1 an si apoi intra in promotii pentru ca sa se vanda.
Sub 2000 nu imi renteaza sa-l vand si nu am cautat activ sa-l vand, de aia nu l-am dat in Sibiu.
Configuratia este mai buna decat cele 2 propuse de tine.

#13
IneNn

IneNn

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 21.04.2014
Mulţumesc de propunere, dar nu este rentabil  un laptop second-hand cu procesor cu 15% mai bun , ram mai mic, hard pe jumate,  placă video dedicată lipsă ,nu te hotărăști câtă garanţie mai are este,  este scurtă oricum, şi nu prea aproape service-ul. Nici nou nu m-ar fi tentat la banii ăștia,  mai ales luat de la un necunoscut care ştie că a făcut o alegere greșită, e normal să îţi lauzi produsul, dar cu limită, nu cu absurdităţi precum ''6 ore bateria '',poate dacă te uiți la el... Şi de ce l-ai vinde?  Ca să-ți iei ceva mai slab să economisești o sumă infimă? Nu prea are sens, mai ales riscul de a lua ceva cu defect.  PPlus că nici nu se potrivește nevoilor specificate de mine, şi ești cam offtopic. Caut o opinie, nu o ofertă jignitoare ca a ta, dacă vrei să-l vinzi încearcă pe site-uri de specialitate, retrage-te şi lasă pe cineva în măsură să mă ajute.

#14
tibi346

tibi346

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 869
  • Înscris: 14.02.2010
Prea multe acuze gratuite
"Nu doresc neapărat unul din aceste modele, sunt deschis şi altor modele."
Ai scris ce este mai sus, nu ? Deci cum sunt offtopic ?
De ce durata de viata a bateriei ti se pare absurda sau nu ai auzit de variante de folosire a procesorului, de la High performance la Power saver ?
De ce ti se pare ca este o oferta jignitoare ? O oferta este o oferta, nu iti baga nimeni nimic pe gat.
Ok. Inchei aici, asa cum am facut-o si la postarea anterioara urandu-ti Succes !
Nu te deranja sa raspunzi, pentru ca eu am incheiat cu subiectul tau.

#15
IneNn

IneNn

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 21.04.2014
În cele din urmă am mers pe Lenovo. l-am achiziționat cu suma de 1949 lei.  Îl am deja de o săptămână, dar încă nu am apucat să-l butonez în totalitate.  în cazul în care cineva ia acest model în calcul...    În primul rând,  instalarea a fost destul de simplă,  nici nu a fost nevoie să intru în BIOS. am optat pentru Windows 8.1 , şi pot spune că m-a surprins plăcut.  A detectat rețeaua wireless imediat după încheierea procesului şi driverele le-a instalat singur.  În primă fază recunosc că m-am panicat umpic deoarece citisem înainte cum că  ordinea instalării plăcilor video este importantă,  că AMD cu Intel nu este uşor de configurat , că mulți au avut bătăi de cap,  că au cautat drivere zile întregi,  multe instalări de Windows şi multe alte păreri negative etc...  Totul a funcționat perfect din prima,  fiind nevoit să instalez doar puține drivere,  treaba a făcut-o în special Windows-ul . Switchable graphic și-a făcut treaba perfect până acum, în pofida tuturor criticilor citite despre el.   Ca aspecte pro :  -durează 5-7 secunde până intră în Windows (pentru mine este foarte rapid ) -deschide paginile web instant , multitasking bun,  nu închid mai nimic...  -rulează bine jocuri ( Rivals pe ultra,  Tomb Raider GOTY pe ultra, şi Most Wanted 2012 la high) Toate rulează fără lag, dar sunt conștient că sunt jocuri mai pretențioase, dar încă nu le-am testat... -bateria se încarcă de la 0 la 100% în 60-70 minute  - prețul este foarte bun  - sunet clar,  volum înalt  -touchpad plăcut la atingere,  folosirea lui şi a tastaturii este comodă,  îţi dă impresia de solid , butoanele tastaturii delimitate inclusiv săgețile  - pe partea tastaturii şi a ecranului construcția este din metal  - foarte silențios, dacă nu mă joc nu se aude absolut deloc  - acel one key îl consider un plus binevenit  -nu se încinge folosit în regim normal,  când îl suprasolicit se încinge foarte puţin   Aspecte contra : - ecranul nu are ungiuri de vizualizare bune,  dar nu pot spune că lasă de dorit , se vede din lateral, problema e legată de unghiul ecranului,  se putea mai bine.   -microfonul este slab -schimbarea pozițiile pe tastatură dintre @ şi ", # şi £. ( le poți seta să funcționeze ca la tastatură normală ,dar nu mai coincide cu inscripția butonului . eu personal am vrut să  le folosesc exact așa cum îmi arată,  acum m-am obișnuit cu ea,  dar totuşi aș fi preferat să fie ca oricare alta)  Altele : -mufa de încărcare nu este tip Jack cum am văzut la toate,  ci are o formă de tip USB  - când se încinge o face doar in zona de spate a touchpad-ului,  asta m-a determinat să renunț la achiziționarea unui Deepcool N200 am văzut că nu acoperă zona în care mi se încinge,  probabil v-a trebuii să optez pentru ceva mai scump...  poate mi se recomandă ceva...   În concluzie,  sunt pe deplin mulţumit de achiziția făcut,  un raport calitate preţ foarte bun.    Un mouse wireless până în 50 lei?

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate