Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Sfat alegere HOME CINEMA

- - - - -
  • Please log in to reply
29 replies to this topic

#1
Dringhill

Dringhill

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 20.04.2014
As dori sa imi spuneti care dintre  aceste sisteme home cinema este mai bun din punct de vedere al fidelitatii sunetului in filme:
http://www.edigital....=&partner=40001
http://www.edigital....=&partner=40001
http://www.compari.r...-12-p157073739/
http://culorinoi.ro/...g-ht-f5550.html
http://demax.ro/elec...sb-ht906ta.html


Precizez ca il voi folosi la un tv 3d lg.

Daca aveti alte sugestii la un buget de pana in 1500 lei ,v-as fi recunoscator daca m-ati indruma spre ceva mai bun!

Edited by Dringhill, 20 April 2014 - 16:39.


#2
spider_zero_sapte

spider_zero_sapte

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,721
  • Înscris: 21.08.2007
Adevărat a înviat!

Ia oricare dintre cele enumerate mai sus, cu precizarea că http://www.edigital....=&partner=40001
merită pentru design.

Audiție plăcută!

#3
Dringhill

Dringhill

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 20.04.2014
Mersi pt sfat. Si eu inclinam spre acelasi lucru...nu stiti daca magazinele mari gen altex, flanco, domo sunt deschise maine ? As vrea sa ma decid dupa ce aud macar cateva sisteme..

#4
bibiaudiofil

bibiaudiofil

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 2,644
  • Înscris: 06.02.2011
Am șters atât celălalt topic cât și opfftopicurile cu înțepături. Nu mai am răbdare cu fazele astea.

Dacă discutați serios e OK, altfel se închide taraba.

Mulțumesc,
Bibi

#5
Protopopeus

Protopopeus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,484
  • Înscris: 23.05.2007

View PostDringhill, on 20 aprilie 2014 - 16:38, said:

As dori sa imi spuneti care dintre  aceste sisteme home cinema este mai bun din punct de vedere al fidelitatii sunetului in filme:
....................
Daca aveti alte sugestii la un buget de pana in 1500 lei ,v-as fi recunoscator daca m-ati indruma spre ceva mai bun!

Ok...

Uite sfatul meu: mergi personal pe la marii retaileri (Altex, Domo, Flanco, etc.) cu niste inregistrari audio (muzica) care-ti plac tie cel mai mult precum si cu niste inregistrari video (videoclipuri, trailere, etc.), pe stick. Cu ocazia asta percepi cu propriile urechi atat calitatea sistemului atat in ceea ce priveste prestanta in cazul muzicii cat si-n cazul redarii video, in plus observi exact si ce formate citeste, cat de repede le citeste, daca se blocheaza la citirea de pe stick (da, se-ntampla si de-stea), s.a.m.d.

Presupunand ca vrei niste "puncte de plecare" de la noi, atunci eu iti recomand ori sistemul asta, ori pe asta, daca zici ca vrei sa aiba si niste sateliti de podea.
Ori asa sau asa ceva, pentru ceva mai multa "seriozitate". La astea mai ai nevoie separat de BD-player, dar asta e cateva sute putine de lei.
Pe de alta parte, daca poti face un efort financiar de macar vreo 5 - 700lei, atunci te poti indrepta spre un sistem Home Cinema ceva mai serios, cu care chiar poti spune ca ai intrat in lumea home-cinema.

In alta ordine de idei, ca sa-ti faci tu o parere cu privire la cam de pe unde incepem noi sa luam in considerrae sistemele home cinema, uite aici un pachet cu prestante departe in fata tuturor asa-ziselor sisteme Home-Cinema all-in-one cu niste amarati de sateliti din plastic si difuzoare fullrange de cate 6 - 8cm, care au ca sarcina dificila misiune de a reproduce cu forta si dinamismul cerut, tot felul de amalgamuri de medii-joase, lucru pe care, evident nu sunt in stare sa-l faca.

Edited by Protopopeus, 20 April 2014 - 18:21.


#6
bibiaudiofil

bibiaudiofil

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 2,644
  • Înscris: 06.02.2011
Sau un sistem cu boxe 5.1 Magnat sau Taga Harmony & receiver în circa 2000 - 2500 lei

de exemplu :

http://www.avstore.r...yamaha-rx-v375/

http://www.avstore.r...yamaha-rx-v375/

#7
Dringhill

Dringhill

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 20.04.2014
Interesante variantele..mai ales acel sony...insa am vazut ca nu citeste fisierele mkv..Posted Image  Mai am 2 curiozitati:
-----Daca am tv lg e vreun avantaj sa imi cumpar un sistem lg?
-----Daca tv are player incorporat ,ar putea suplini din punct de vedere calitativ un blu ray (e dif de calitate intre redarea de pe blu ray si cea de pe usb/hdmi conectat la laptop)?

Bugetul ramane 1500  .. (a fost 1000 si a mai crescut cu 500)...as vrea in banii astia ceva pentru apartament..daca imi iau ce imi recomanzi tu BIBIAUDIOFIL cred ca imi bat vecinii la usa din 5 in cinci minute ca le da ceaiul in foc :P

Inclin sa aleg pe asta.. http://www.edigital....=&partner=40001
Nu e pro..dar are de toate si am vazut e forumurile din afara pareri bune...Voi ce ziceti?

Edited by Dringhill, 20 April 2014 - 18:28.


#8
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,178
  • Înscris: 16.10.2008
La un home cinema ai multe dezavantaje: conectica foarte proasta , limitare in citirea formatelor A/V , specificatii tehnice de cele mai multe ori mincinoase ,meniu ce poate fi accesat doar in prezenta unui display conectat(TV ,Monitor) ,etc
Varianta cu receiver ,chiar ala Pioneer e mult mai buna.

#9
FC72

FC72

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,628
  • Înscris: 06.03.2005
bibi a recomandat sisteme entry care sunt la ani lumina distanta fara de alea all-in-one din plastic, din punct de vedere al calitatii.Nu se pune problema de atins presiuni acustice sau dinamica care sa ingrijoreze utilizatorul sau vecinii.Pentru a atinge intensitati acustice mari pastrand calitatea ai nevoie de mult, mult  mai multi bani.
Problema, la toate sistemele all-in-one, este ca chiar daca la prima auditie pot parea super ok, uneori impresionant (inclusiv ca intensitate) dupa un timp vei sesiza cat de aiurea suna totul, basul bubuit, fornait, vocile colorate, congestionate, inaltele stridente.In scurt timp vor ajunge sa te enerveze prin sunetul caricatural.
Din experienta am cunoscuti care in speranta de a avea un sistem home-cinema separat, simplu, facil, au luat asa ceva si nu ceva ieftin doar modele de top de la Pioneer sau Panasonic si apoi au crezut ca ceva este defect ca nu se poate auzi mai rau ca un sistem stereo de pe vremea lui ceasca cu amplificator Electronica Industria AS 300 si incinte Jazz.Si totusi chiar asa era sunau evident mai rau.Acum de curand le-am vazut pe post de mobilier ca design interior fiind dezafectate, neconectate.

#10
Protopopeus

Protopopeus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,484
  • Înscris: 23.05.2007

View PostFC72, on 21 aprilie 2014 - 08:01, said:

.............
basul bubuit, fornait, vocile colorate, congestionate, inaltele stridente...............sunetul caricatural.
.............

Acum eu stau si ma-ntreb cata lume are idee ce-i aia bas bubuit, voci colorate, inalte stridente, s.a.m.d. ?!!! Posted Image
Criteriile de departajare pentru sistemele audio din ziua de azi, nu mai sunt calitatea sunetului ci "detinerea" de bluetooth, wi-fi, DLNA, AnyNet, AllShare, ARC, 3D, 4D, 5D, cat mai multe moduri de egalizare, cat mai multe formate citite, cat mai multe feluri de DTS si Dolby suportate (chiar daca aproape toti vad filme descarcate de pe stim noi unde, cu formate AAC sau AC3), s.a.m.d.
Pe cine naiba intereseaza calitatea sunetului daca nu poate partaja muzica de pe tableta ?!!!

View PostFC72, on 21 aprilie 2014 - 08:01, said:

...............
am cunoscuti care in speranta de a avea un sistem home-cinema separat, simplu, facil, au luat asa ceva si nu ceva ieftin doar modele de top de la Pioneer sau Panasonic si apoi au crezut ca ceva este defect
...............

Hmm, greseala lor, daca luau Samsung de-la cu preamp pe lampi sau LG de-la 9.1, era cu totul altceva...

#11
Dringhill

Dringhill

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 20.04.2014
M-ati descurajat de tot cu privire la home cinema. E vorba totusi de o investitie, 1500 de lei nu ii iei de pe drum, as vrea sa fiu multumit pe termen mai lung, nu doar o perioada, dupa care sa regret faptul ca nu am ascultat niste persoane care au trecut prin asta.
As avea cateva pretentii de la un sistem audio pe care o sa le trec in ordinea prioritatii:
-- basul -- sa aiba o claritate foarte ridicata si sa sune infundat (nu vreau sa arunc banii pe ceva care doar mimeaza a fi subwoofer) --nu vreau cantitate si calitate la subwoofer
-- sa aiba un design placut ( vreau sa creeze o ambianta moderna in camera) nu vreau niste cutii de lemn sau niste cuburi cioplite parca de un tamplar orb --din acest motiv vroiam sateliti tower)
-- surround-ul sa fie unul de calitate, pentru a simula experienta pe care o simti intr-un cinema.

As vrea daca as gasi subwoofer-ul separat(sa fie de calitate) completat de un sistem 5.0 cu un design placut. Amplificator in banii astia nu pre cred ca as putea adauga..dar daca mai fortez vreo 300 de lei..  m-ati putea ajuta din proprie experienta sa alcatuiesc sistemul pe bucati?

#12
Protopopeus

Protopopeus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,484
  • Înscris: 23.05.2007

View PostDringhill, on 21 aprilie 2014 - 17:31, said:

M-ati descurajat de tot cu privire la home cinema.
................

Nu ar trebui...
Ceea ce ar trebui sa faci tu este sa mergi singur pe la marii retaileri si sa asculti cu propriile urechi aceste sisteme Home Cinema.
E foarte posibil sa te uimeasca unele dintre ele.

Problema in ziua de azi este pe de o parte faptul ca tineretul isi "educa" urechile incepand cu o pereche din aia de asa zise PC speakers 2.0, la cativa zeci de lei. Ei, prostiile alea sunt bune de aruncat dupa arbitri, pe stadion, n-au nici cea mai vaga legatura cu notiunea de sunet. Ori, plecand de la un standard atat de coborat, apoi, dupa ce-si cumpara de-alde-un 2.1 la 2 - 300lei deja observa o mare diferenta apoi cand ajunge la cate un Home Cinema de 1000 lei sau mai mult, deja se simt in al noulea cer apoi vin pe forumuri si racnesc peste tot despre cat de bine se aude nu stiu ce panarama de sistem cu niste boxe cat pumnul, in conditiile in care acel sistem, saracul de el, e vai de mama lui.
Pe de alta parte, cam oricine in ziua de azi, cand pleaca la cumparat de sistem audio, la care sa asculte muzica, invariabil se propteste la un 5.1. Ei, insusi numele acestor sisteme, anume, home-cinema, spune ca nu sunt create pentru muzica. Pentru muzica sunt sistemele stereo, 2.0, adica amplificator + o pereche de boxe, de raft sau de podea, in functie de anumite preferinte.
Daca toti acestia care pleaca la cumparaturi, nu ar mai pleca cu ideea preconceputa de-a veni acasa cu un 5.1 ci ar merge mai intai la niste auditii ca sa-si educe urechea cu un material audio de calitate, pe un sistem audio de calitate, atunci in mod sigur un important procent l-ar baga in muma-sa de surround, bluetooth si alte prostii si ar veni acasa cu un sistem stereo care, in aceeasi bani, matura pe jos cu un home-cinema.
Iar daca nu se teme sa abordeze piata SH, atunci cu niste sume de bani foarte modice, isi poate realiza un sistem audio de vis...

Edited by Protopopeus, 21 April 2014 - 18:34.


#13
Dringhill

Dringhill

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 20.04.2014
Ai dreptate. O sa merg azi prin magazine si o sa ma conving ca apoi sa va spun parerea mea si daca m-am hotarat in vreo diirectie sau alta. Va multumesc. O zi cat mai buna. Hristos a inviat!

#14
bibiaudiofil

bibiaudiofil

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 2,644
  • Înscris: 06.02.2011
Vezi prin ce magazine te duci să asculți ;) E o listă ( lungă ) cu showroomuri unde poți asculta și altceva față de ce se poate auzi prin Altex sau Flanco.

#15
FC72

FC72

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,628
  • Înscris: 06.03.2005
http://forum.softped.../#entry15036533
Uite pe cineva care este incantant de un astfel de sistem tip pocnitoare.Nu face decat sa repete prostiile de promovare sustinute de producator.Difuzoarele alea facute cu "tehnologie NASA" sunt ceva mai bune dect chestiile jenante de PC dar pana si niste Logitech-uri mai rasarite sunt mai bune.Imaginea aia care "sare" din ecran nu este decat o exagerare care afecteaza grav calitatea.Cu toate ca se poate desfiinta punct cu punct eu as spune pe scurt doar ca idee preconceputa ca daca este produs de Sony se asigura lipsa oricarei calitati fiind un produs pur consumer fara pretentii.
Am asistat la multe prezentari/evenimente/lansari Sony in ultimi 10 ani si niciodata nu m-au convins ca sunt mai sus de mediocru, pe partea audio de consumer ma refer.
Acum depinde de ce vrei, doar ceva care sa creeze impresie de moment si care apoi sa devina deranjant sau ceva care asigure o calitate decenta ce poate fi apreciata pentru timp indelungat, eventual pana cand pretentiile cresc si devine necesar ceva mai special.

#16
bibiaudiofil

bibiaudiofil

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 2,644
  • Înscris: 06.02.2011

View PostFC72, on 22 aprilie 2014 - 09:23, said:

http://forum.softped.../#entry15036533
Uite pe cineva care este incantant de un astfel de sistem tip pocnitoare.Nu face decat sa repete prostiile de promovare sustinute de producator.

Bine că nu s-a apucat să posteze pe aria de audio. :D

#17
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,178
  • Înscris: 16.10.2008
Stati sa vedeti ca scot astia anul asta sau in curand receivere cu boxe wireless ,sisteme wireless, cica asta e tendinta acum. E interesant atunci sa vezi cu toate interferentele alea din apartament plus vecini cu j'de mii de aparate cu diverse unde.O sa ai mai mult bas cand dai mai tare ochiul la aragaz. Si ala va fi probabil cu comanda vocala. "Cook bitch!"

Edited by edigee, 22 April 2014 - 10:45.


#18
Dringhill

Dringhill

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 20.04.2014
Am fost pe la tot ce se poate aici in Piatra Neamt...dar sa va spun sincer in Flanco nu am gasit nici un sistem home cinema (decat soundbar+sub) pe motiv ca nu exista cerere de altceva Posted Image)), la Domo aveau expuse 2 sisteme H-Cinema insa fara posibilitate de a face vreun test audio (e prea scump "curentu" sa mai faca si test), iar la altex am testat un sistem peste bugetul meu, care sincer mi-a intrat la inima insa nu mi-a dat cu tarie(sau vin) sentimentul ca trebuie sa mai bag mana in buzunar dupa inca 500 lei.  Cred  ca imi fac un sistem pe bucati, cu reciver..si imi cumpar un blu ray..si ma apuc de baut pana aud surround Posted Image)

http://www.pioneer.e...S-737/page.html
Cel de sus e sistemu din altex

Edited by Dringhill, 22 April 2014 - 13:28.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate