Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...
 problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox
 Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani
 Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...
 

Creare program dezinstalare programe & defragmentator

- - - - -
  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1
Alin01x

Alin01x

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 01.03.2014
Salutare, eu sunt un mic webdesigner si as dori sa creez/scriu un mic si simplu program cu 2 functii:

1. Uninstaller (adica sa pot dezinstala manual orice program din calculator).
2. Defragmentator

In ce limbaj de programare ar fi cel mai usor de scris? Ma puteti ajuta cu codul, adica sa mi-l dati gata facut sau o parte? Am lucrat in C++ doar la scoala si nu cred ca ceea ce am facut acolo ma poate ajuta. Ma gandeam ca Microsoft Visual Basic m-ar putea ajuta.. deci vreau sa fie ceva simplu, o ferestra cu 2 butoane.. primul sa imi deschida o casuta unde sa fie listate programele instalate in PC si sa am optiunea de a le dezinstala, iar al doilea buton o optiune de a defragmenta hardul.

Orice sugestii sunt bine venite.

Cel ce imi ofera cel mai relevant raspuns sau ma ajuta cu codul ii ofer 3 domenii GRATUITE .net/.com/.org + gazduire sau 15$ si va pot ajuta in orice problema legata de HTML, CSS, PHP, WEBDESIGN.. va creez bannere, logo-uri, chiar un site de la A la Z. De ce sunt dispus sa fac asta? Pentru ca chiar am nevoie de acel programel!

Daca nu va pricepeti deloc sau vreti sa postati aiurea va rog sa va tineti degetele acasa.
Multumesc!

Edited by Alin01x, 19 April 2014 - 10:35.


#2
refugiatul

refugiatul

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 19.04.2014
nu exista un program care sa dezinistaleze orice program din calculator ,
exista programe care dezinstaleaza alte programe , depinde de nivelul de protectie al programului de dezinstalat si de nivelul de protectie al programului care se doreste a fi deiznstalat. atentie astfel de programe daca nu ai habar de cum functioneaza un registru de sistem , mai bine nu te apuci sa-l utilizezi .
sfatul meu este sa utilizezi ceea ce este deja in interiorul sistemului operativ ca utility de dezinstalat.

#3
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,238
  • Înscris: 24.02.2007
Visual Basic vrei, Visual Basic sa fie

Attached Files



#4
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,604
  • Înscris: 30.07.2003
Uite un capitol intreg de studiu (nu conteaza limbajul): http://msdn.microsof...8(v=vs.85).aspx

#5
refugiatul

refugiatul

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 19.04.2014
Adu-ti aminte de vorbele mele cand o sa ai o.s. In " back rush". Si incepe infinita peticire. Si se lasa cu par ciufulit si smuls. Macar sfantul back-up sa-l ai.

#6
Alin01x

Alin01x

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 01.03.2014

 refugiatul, on 19 aprilie 2014 - 11:45, said:

Adu-ti aminte de vorbele mele cand o sa ai o.s. In " back rush". Si incepe infinita peticire. Si se lasa cu par ciufulit si smuls. Macar sfantul back-up sa-l ai.

N-ai inteles. Deci vorba de un program (de ex. Revo Uninstaller sau alt program) care listeaza programele instalate in calculator, si cu ajutorul caruia dezinstalezi programul care vrei sa il dezinstalezi. Windows-ul meu nu o sa ajunga la medic :))

 dani.user, on 19 aprilie 2014 - 10:48, said:

Visual Basic vrei, Visual Basic sa fie

Mersi, cred ca asta o sa ma ajute foarte mult. O sa arunc o privire putin mai tarziu pentru ca acum sunt foarte ocupat.

#7
refugiatul

refugiatul

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 19.04.2014
Ok, salutare la toti.

#8
Alin01x

Alin01x

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 01.03.2014

 dani.user, on 19 aprilie 2014 - 10:48, said:

Visual Basic vrei, Visual Basic sa fie

E destul de bine... Poti face inca un buton pentru defragmentare?
Si la cel de dezinstalare, se poate face ca programele sa apara intr-o ferestra care face parte din acest program? Ca un fel de iframe pentru control panel.. Adica decat sa apara ca esti in control panel sa apara tot ca si cum ai lucra in programul acesta.

   Mersi mult pt ajutor. Daca ai nevoie de domeniu, gazduire, website... imi zici.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate