Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...
 Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...
 switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa
 cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS
 

Altoirea legumelor si florilor

- - - - -
  • Please log in to reply
275 replies to this topic

#145
qwertysecret

qwertysecret

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 813
  • Înscris: 16.11.2006
cum adica, doar 200?! inseamna ca n-am transmis suficient din entuziasmul meu. de moment :)

#146
meganedoi

meganedoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,433
  • Înscris: 03.08.2006
Am scos si eu un numar din palarie, Posted Image dar sunt sigur ca vei face mai multe decat mine, avand in vedere ca ai suprafata mare, iar eu o gradina micuta, micuta Posted Image
Anul viitor vreau sa altoiesc 100 de tomate, 100 de vinete, 100 de ardei. Am luat in calcul si eventualele pierderi astfel incat sa imi ramana suficiente de plantat in gradina. Daca pierderile nu vor fi mari, atunci surplusul va ajunge pe la prieteni. Posted Image

#147
roadmaster969

roadmaster969

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 849
  • Înscris: 26.10.2009
Io nu ma apuc  de altoit ca nu stiu sa fac pdf-uri asa frumoase ! Dar si cand o sa invat...
:)
Qwerty,Laum,Meg,felicitari !
Guru,noi ce ce facem?!

#148
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,521
  • Înscris: 27.01.2012
Noi altoim doar cu...nuiaua!!!
:)
Deocamdata am facut rost doar de niste lame 'brici', mai trebuie clipsuri, scobitori si 'ambatz'!
;)
Ah, uitasem...de portaltoi!!!

Edited by subway_guru, 11 May 2015 - 22:57.


#149
meganedoi

meganedoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,433
  • Înscris: 03.08.2006
Va dau eu clips-uri, scobitori si portaltoi.
Voi trebuie sa va puneti ambatzul la incercare ;) si soiurile la germinare. :)

#150
meganedoi

meganedoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,433
  • Înscris: 03.08.2006

 roadmaster969, on 11 mai 2015 - 21:49, said:

Io nu ma apuc  de altoit ca nu stiu sa fac pdf-uri asa frumoase ! Dar si cand o sa invat...
Posted Image
Qwerty,Laum,Meg,felicitari !
Guru,noi ce ce facem?!

Iata roadmastere ce ziceai tu candva pe aici ;)

#151
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,521
  • Înscris: 27.01.2012

 meganedoi, on 12 mai 2015 - 08:39, said:

Va dau eu clips-uri, scobitori si portaltoi.
Voi trebuie sa va puneti ambatzul la incercare ;) si soiurile la germinare. :)
Megane, multumesc mult pentru oferta generoasa...poate la anul ce vine, daca reusesc sa ma organizez mai bine!
;)

#152
anknic

anknic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,961
  • Înscris: 12.10.2004
anul trecut (sau acu' 2 ani), in rarele momente in care foloseam sapa am reusit sa retez o rosie (de 1m)...asa ca am bandajat-o la loc cu un betigas si cu rafie (ca rafia o aveam in buzunar si batul l-am gasit loco in gradina) si a supravietuit extraordinar de bine...zici ca nici nu era retezata, in 2 sapt i-am desfacut bandajul si era lipita complet.

#153
anknic

anknic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,961
  • Înscris: 12.10.2004
acuma...m-ar tenta sa mai incerc asta, in special pt.un soi care mie imi place la gust extrem de mult, dar care s-a dovedit f.f.f.sensibil.

promit ca vara asta citesc topicul de la inceput, dar intre timp: ce soi de portaltoi e cel mai bun? am reusit cu chiu si cu mare vai sa am 2 fire din soiul asta pe care il vreau tare mult...poate mai creste si-l pun pe alta radacina, ceva care sa nu decedeze cu succes cum da soarele mai tare.

#154
meganedoi

meganedoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,433
  • Înscris: 03.08.2006

 subway_guru, on 12 mai 2015 - 18:40, said:


Megane, multumesc mult pentru oferta generoasa...poate la anul ce vine, daca reusesc sa ma organizez mai bine!
;)
Bineinteles ca oferta este pentru anul viitor. Acum este deja tarziu.

#155
anknic

anknic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,961
  • Înscris: 12.10.2004
LE: moneymaker, marmande...s-ar preta?

#156
meganedoi

meganedoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,433
  • Înscris: 03.08.2006
Sunt sigur ca se preteaza. Cei care produc portaltoi spun ca sunt compatibili cu varietatile din propriul portofoliu. Dar, din ce am testat eu si din ce stiu ca au testat prietenii, nu am/au descoperit vreun soi incompatibil cu portaltoiul folosit.

#157
roadmaster969

roadmaster969

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 849
  • Înscris: 26.10.2009
Da frate,ai dreptate,eram tanar si visator, in inconstienta mea de gradinar debutant de wknd,ma si vedeam facand fel si fel de experiente,culturi atipice ,fel si fel de nebunii in gradina ! Realitatea din teren m-a cam lasat fara baterii in ceea ce priveste experimentalismul,de abia fac fata cu minimele de continuitate a unei culturi modeste,fara pretentii ! Trebuie sa imi schimb strategia ,dar nu pot sa nu continui sa visez....alaturi de voi !
:)

#158
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,521
  • Înscris: 27.01.2012
Deci...iti meriti 'eticheta' de conserva-torry-st???
:)

#159
roadmaster969

roadmaster969

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 849
  • Înscris: 26.10.2009
For "za "moment....accept ! N-am incotro ! Da' mai vorbim noi,...
Posted Image

#160
danutz_2009

danutz_2009

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,975
  • Înscris: 22.02.2009

 meganedoi, on 04 mai 2015 - 23:50, said:

Revin cu un sfat pe care l-am dat si anul trecut si pe care chiar eu insumi nu l-am respectat anul asta. Daca altoiti sa va programati activitatile in asa fel incat sa fiti aproape de plante ca sa poteti sa le dati ce au nevoie. Va spun asta pentru ca jumatate dintre cele 80 si ceva de plante pe care le-am altoit pe 28 aprilie seara sunt acum muci cu voma. Asta pentru ca la 1mai am lasat altoitele din ATI in grija unora care nu aveau nici interesul si nici priceperea sa aiba grija ele.
M-am intors acasa pe 2 mai seara si semnele erau deja ingrijoratoare. Dupa inca o zi (duminica) au aparut mai multe decese, dupa inca o zi altele. Acum imi este sila sa ma mai ocup de ele gandind ca pana la urma si astea din urma se vor muci precum restul celor anterioare.
Voi pone foto doar cu castigatoarele. Daca vor fi unele.

Scuze ca raspund tarziu la postul tau! ... am lipsit o perioada de aici!

Era mai utila o poza cu decedatele... nu cumva o boala fungica si-a bagat coada pe acolo?
E greu de gasit un echilibru: sa nu aerisesti (ca sa pastrezi umiditate mare) sau sa aerisesti (sa te
feresti de fungi)!

Bafta pe viitor!

#161
laum

laum

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 839
  • Înscris: 22.09.2005

 laum, on 10 mai 2015 - 12:41, said:

Am si eu altoite de o saptamana, rata de supravietuire 50%...luni dimineata am inceput in forta dar in 5 min. au navalit clientii la rasaduri si m-am oprit la planta numarul 2 Posted Image
Noutatea consta in faptul ca supravietuitoarea a reusita fara terapie intensiva, fara pupf puf pe frunze, pur si simplu a stat in soare si in vant... iar in 4 zile era prinsa


Povestea a continuat, chiar daca n-am mai avut timp de relatari la vremea respectiva.
Aveam o tava de 45 cu portaltoi, cateva fire lipsa / nerasarite, pe care am altoit Marbena si gradinarese de Onesti.
Daca la Marbena am avut prin bunavointa lui Marius plante de aceeasi varsta cu portaltoiul, nu acelasi lucru s-a intamplat cu gradinaresele.
Clipsurile de altoit au ajuns la mine putin mai tarziu, ceea ce nu a reprezentat o problema deoarece vroiam plante altoite pentru afara... dar am scapat din vedere ca trebuie sa pastrez seminte din soiuri, asadar, de la gradinarese am fost nevoita sa rup varfuri de crestere de la plante mai mari cu aprox 30 zile decat portaltoiul.
Desi initial s-au potrivit bine, am avut grija sa tai varful acolo unde avea aceeasi dimensiune cu portaltoiul, ceva mai tarziu in vegetatie altoiul aproape si-a dublat diametrul comparativ cu portaltoiul, dupa care portaltoiul a inceput sa recupereze... acum se impaca destul de bine, plantele au depasit 1m.
Alte concluzii:
-altoirea pe caldura mare este mai greoaie dar mai rapida in acelasi timp Posted Image mai greu a fost caci a trebuit sa tot mut tava pe sub pomi la umbra si in acelasi timp sa improvizez paravane contra vantului ce nu se mai oprea.
-initial am facut o casuta mica in solar dar n-au prea locuit-o, doar la culcare intrau acolo...
-le-am ferit de soare, am mentinut substratul permanent umed, am mai dat si puf- puf pe frunze ce in cateva secunde se evapora, iar in 10 zile s-au prins toate.

Attached Files


Edited by laum, 13 July 2015 - 13:23.


#162
laum

laum

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 839
  • Înscris: 22.09.2005
Asa subiect frumos, cu asa activitate frumoasa, dat uitarii pe pagina 2. Rusinica! Posted Image

Cine pe cine altoieste in sezonul ce bate la usa? Planuri, idei... concluzii de anu` trecut Posted Image

Dupa cum bine stiti, eu am altoit anul trecut: rosii (Gradinarese si Marbene) si gogosari / Gogomax.
Din rosiile altoite am plantat afara si in solar.

Cele de afara s-au topit repede, la scurt timp dupa suratele lor nealtoite. Nici timp n-am avut de ele, au cam fost lasate in voia Domnului, au primit tratament cupric dupa cateva ploi cu soare, unul cu Ortiva la primele semne de boala si cam atat. Oricum, rosii afara nu mai pun! Erau frumusele si dintr-o data parca au luat foc.

Altoitele din solar au fost verzi si frumoase pana la sfarsit de sezon, chiar daca in coltul opus He-man suferea in tacere Posted Image) Au primit 2 tratamente: Ortiva si Cabrio-top.
Ambelor soiuri le-a lipsit din dulceata, dar nici potasiu n-au primit, comparativ cu suratele nealtoite, din solarul dedicat, ce au fost fertilizate cu potasiu.
La Marbena am avut mai putine fructe crapate la codita.
Cele 2 fire de He-man au fost plantate intr-o margine comuna cu lada de compost, nu le-o fi priit ceva din gramada de gainat.

Gogomaxul, altoit pe ardei iute, a rezistat destul de bine la ofilire vasculara.
Am avut 2 plante afectate, din 45, dar nu s-au uscat complet, ( cate un brat la fiecare) in conditiile in care plantele alaturate ( nealtoite) s-au uscat pana la radacina.

Pe toata durata sezonului s-a vazut o intarziere in crestere, fireasca de altfel, la ardeiul altoit. Faptul ca au fost taiati si opriti din crestere o perioada de aprox. 3 saptamanai le-a creat un handicap fata de fratii lor, semanati in aceeasi zi dar nederanjati. Daca tomatele recupereaza, la ardei nu s-a intamplat asa.
Fructele nu au luat iuteala de la portaltoi.

In concluzie, altoitul aduce un avantaj major: rezistenta portaltoiului se transmite la altoi.
N-am vazut diferente notabile la productivitate, nici nu ar fi trebuit, altoitul mi-a dat plante sanatoase, suficient!
O planta sanatoasa aduce doar satisfactii unui legumicultor grijuliu. Posted Image

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate