Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Intoarcere pe drumul cu prioritate

- - - - -
  • Please log in to reply
65 replies to this topic

#1
danvlas

danvlas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,118
  • Înscris: 04.06.2009
Am o usoara controversa cu un amic, pe urmatorul scenariu:

Bulevard cu 2 benzi pe sens, cu spatiu verde intre sensuri.
Semn de drum cu prioritate.
Intersectie in cruce, cu scuar pentru viraj spre stanga.
A vine de pe bulevard si vrea sa intoarca.
B vine din stanga, are "Cedeaza" si vrea sa vireze spre dreapta.
Care trece primul?

Amicul sustine ca intoarcerea lui A e compusa din 2 viraje succesive la stanga, dupa primul viraj fiind "la egalitate" cu B si obligat sa dea prioritate conform 59(2) din OUG.

Parerea mea personala: cel care intoarce are prioritate, conform art. 129(1) din Regulament. Manevra de intoarcere fiind definita clar, nu cred ca poate fi descompusa in manevre mai mici. Sunt dispus sa-mi schimb parerea daca citesc argumente solide :D

#2
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004
n-am inteles nimic
amandoi trec primii dupa ce dau prioritate celor care circula pe "bulevard" si pietonilor
A se inscrie pe banda 2 iar B pe banda 1!
daca bulevardul era cu un singur sens, B avea prioritate de dreapta!
nu te mai controversa cu amicii!...
evident ca e compusa din 2 viraje si oricum, A daca schimba directie de mers pierde prioritatea

Edited by Nero-d, 18 April 2014 - 13:31.


#3
Wotan

Wotan

    Io n-am cerut sa ma nasc argyelean. Amu, am avut noroc...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,763
  • Înscris: 01.10.2002
E clar, B, cel care are cedeaza, trebuie sa astepte eliberarea intresectiei si apoi poate intra.

#4
mandrku

mandrku

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,989
  • Înscris: 31.12.2007
Drumul cu prioritate este bulevardul, cel pe care deja circula veh. A
Veh B venind de pe o strada fara prioritate cedeaza trecerea tuturor vehiculelor de pe bulevard indiferent de manevrea lor.

#5
onlyone

onlyone

    - - - GAME MASTER - - -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,845
  • Înscris: 08.10.2005
problema se descompune in felul urmator:
in momentul in care cel de pe bulevard a parasit bulevardul si a ajuns in squar, virand stanga - trebuie sa se comporte ca si cum ar veni din sens opus celui de pe dumul perpendicular.
el NU MAI ESTE PE BULEVARD si NU CONTEAZA DE UNDE A VENIT (putea la fel de bine sa vina din sens opus celui care acum vireaza dreapta si care trebuie sa acorde prioritate celor care vin din stanga lui, pe bulevard)
odata ajuns in punctul de pe squar se presupune ca vine din sens opus celui care face dreapta.
si evident ii da aceluia prioritate de dreapta.

Edited by onlyone, 18 April 2014 - 13:39.


#6
mandrku

mandrku

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,989
  • Înscris: 31.12.2007
Alo, nu mai circulati pe strazi cu masinile ca omorati oameni nevinovati sau faceti bani pentru companiile de asigurari
Nu faci descompuneri , ci respecti legislatia in vigoare.
Drumul cu prioritate este pe ambele sensuri, ca este despartit de squar, de linie punctata sau ce o fii ea chiar nu conteaza.
Singura obligatie a lui A este sa dea prioritate celor care vin din fata de pe bulevard deoarece face virajul la stanga in vederea intoarcerii auto pe celalalt sens.

#7
onlyone

onlyone

    - - - GAME MASTER - - -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,845
  • Înscris: 08.10.2005
mandrku - esti varza amice. exact aia ca tine omoara oameni apoi dau vina pe victime.

stii care masina are prioritate in desenul de mai jos? INDIFERENT DE UNDE VINE MASINA ALBASTRA ?

Attached Files


Edited by onlyone, 18 April 2014 - 13:53.


#8
Wotan

Wotan

    Io n-am cerut sa ma nasc argyelean. Amu, am avut noroc...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,763
  • Înscris: 01.10.2002
http://www.codulruti...ord=prioritatii

Art.59. -
(2) În intersectii, conducatorii vehiculelor care vireaza spre stânga sunt obligati sa acorde prioritate de trecere vehiculelor cu care se intersecteaza si care circula din partea dreapta.
(3) În intersectiile cu circulatie dirijata prin indicatoare de prioritate, regula prioritatii de dreapta se respecta numai în cazul în care doua vehicule urmeaza sa se întâlneasca, fiecare intrând în intersectie de pe un drum semnalizat cu un indicator având aceeasi semnificatie de prioritate sau de pierdere a prioritatii.

Deci daca A are indicator de prioritate iar B indicator de cedeaza trecerea, e clar. Cine crede altfel, probabil e pe cale sa plateasca RCA-ul marit din cauza daunelor provocate de la anul...

Edited by Wotan, 18 April 2014 - 13:54.


#9
mandrku

mandrku

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,989
  • Înscris: 31.12.2007
Cel care circula pe drumul cu prioritate.
Nu imi trebuie desen sa stiu asta.

#10
onlyone

onlyone

    - - - GAME MASTER - - -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,845
  • Înscris: 08.10.2005
care masina dintre cele 2 din desen e pe drumul cu prioritate mai exact? ambele au in fata cedeaza tecerea.

Attached Files



#11
mandrku

mandrku

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,989
  • Înscris: 31.12.2007
https://sites.google...tateadetrecere/
pct 6 este pentru tine.

#12
trackback

trackback

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,394
  • Înscris: 04.08.2011
Se aplica prioritatea fata de circulatia din sens opus.
"A", cand a intrat in squar, vrand sa faca stanga, automat si-a pierdut prioritatea fata de cel din sens opus lui, adica "B".

#13
mandrku

mandrku

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,989
  • Înscris: 31.12.2007

 onlyone, on 18 aprilie 2014 - 13:58, said:

care masina dintre cele 2 din desen e pe drumul cu prioritate mai exact? ambele au in fata cedeaza tecerea.
In desenul tau sunt 2 vehicule care vin de pe 2 drumuri fara prioritate
Fiind in egalitate se aplica regula de dreapta... albastru da priioritate lui gri.

Insa omul ti-a zis clar in postul unu ca albastru intoarce pe drumul cu prioritate.
Esti .... pe langa subiect total

 danvlas, on 18 aprilie 2014 - 13:20, said:

.
A vine de pe bulevard si vrea sa intoarca.

Edited by mandrku, 18 April 2014 - 14:01.


#14
onlyone

onlyone

    - - - GAME MASTER - - -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,845
  • Înscris: 08.10.2005
LOL  - de unde stie negru de unde vine albastru?
vezi ca esti praf?
albastru a facut stanga si s-a incadrat spre a face iar stanga, moment in care vine din sens opus celui cu masina neagra.
moment in care NU MAI CONTEAZA DE UNDE A VENIT! putea sa vina si din cer.
chiar nu pricepi ce mama dracu? are in fata cedeaza trecerea ca daca ar avea prioritate in continuare ar trebui sa se opreasca toti de pe bulevard sa il lase sa treca oriunde s-ar duce

SAU TU AI IMPRESIA CA ALA A RAMAS CU PRIORITATE SI NICI MACAR NU OPRESTE IN SQUAR PENTRU CA E LA FEL DE "SMECHER" CA AIA CARE CIRCULA DIN SENS OPUS?

Edited by onlyone, 18 April 2014 - 14:05.


#15
dany07rap

dany07rap

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 947
  • Înscris: 21.12.2007
"A" nu mai are prioritate din momentul in care s-a incadrat intre sensuri, adica in spatiul unde nu mai este scuar si este permisa virajul la stanga. De ce nu mai are prioritate? In primul rand trebuie sa acorde prioritate celor care ii vin din dreapta, de pe bulevard, iar in al doilea rand trebuie sa acorde prioriatate de dreapta "B"-ului sau, daca benzile sunt suficient de mari, ar putea sa intre direct pe banda 2, fara sa mai acorde prioritate la vehicolul "B", care are loc pe banda 1. Indiferent de situatie, "A" pierde prioritatea in momentul in care s-a incadrat in spatiul dintre scuar.

#16
danpet

danpet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,578
  • Înscris: 01.03.2007
Masina A (albastra),in momentul in care a virat la stanga,in scuar,a pierdut prioritatea.Trebuie sa acorde prioritate.In plus,nu stie ce indicator are cealalta masina (B).Normal,ar fi trebuit sa existe si acolo,in scuar,un indicator de cedeaza trecerea.
...Si mai exista si legea bunului simt (nu la noi in tara):daca nu esti sigur cine are prioritate,acorzi prioritate celuilalt!

#17
mandrku

mandrku

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,989
  • Înscris: 31.12.2007
Omule ai carnet?...nu pe bune... Eu cred ca tu faci misto sa cumulezi posturi.
Ti-as zice-o ca la Master Chef "Habar nu ai sa conduci"

II pasa lui Albastru ca nu se uita Negru cine circula pe drumul cu prioritate.?
Nu se pune in miscare pana nu da prioritate la tot ce circula pe Drumul cu proritate.
Ca sa un mai zic ca in desenul tau Albastru face virajul precum tirul de larg. Nu ai auzit de banda de langa axul drumului?

 danpet, on 18 aprilie 2014 - 14:06, said:

Masina A (albastra),in momentul in care a virat la stanga,in scuar,a pierdut prioritatea.Trebuie sa acorde prioritate.In plus,nu stie ce indicator are cealalta masina
A pierdut prioritatea doar pentru cei care vin din sens opus ( adica de pe drumul cu prioritate)
Ala negru ce intra pe drumul cu prioritate asteapta.

Edited by mandrku, 18 April 2014 - 14:14.


#18
nino852

nino852

    CENZURAT,autosuspendat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,713
  • Înscris: 10.05.2012
1.In intersectii dirijate cu semne de circulatie, se respecta semnul(cedeaza trecerea).
2.Cel care e pe drum cu prioritate, are inca o data prioritate, indiferent ca zboara sau merge cu spatele!
Asta o stie orice garcea incepator!

Edited by nino852, 18 April 2014 - 14:14.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate