Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Gone Girl (2014)

- - - - -
  • Please log in to reply
25 replies to this topic

#1
HighHopes

HighHopes

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 508
  • Înscris: 03.06.2013
de David Fincher ( Posted Image  ), cu Ben Affleck, Rosamund Pike si Neil Patrick Harris

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/esGn-xKFZdU?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#2
Mocebon

Mocebon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,625
  • Înscris: 06.10.2006
Cioaca in varianta americana... insa se pare ca asta n-a ascuns-o destul de bine.

#3
HighHopes

HighHopes

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 508
  • Înscris: 03.06.2013
...sau ca autoritatile lor coopereaza mai bine decat ale noastre :D

#4
Chihaia28

Chihaia28

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 82
  • Înscris: 09.10.2013
Eu deja mi-am exprimat parerea despre acest film!
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/OvB-Mxw_8as?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#5
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,178
  • Înscris: 16.10.2008
Vad ca primeste elogii pe banda rulanta peste tot filmul asta. Nefiind deloc un fan a lui Fincher totusi filmul mi-a starnit interesul. Zic Rosamund Pike.

#6
Chihaia28

Chihaia28

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 82
  • Înscris: 09.10.2013
Pentru mine Fincher chiar e undeva in top-ul regizorilor.

#7
headlikeahole

headlikeahole

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 495
  • Înscris: 03.06.2014
Abia astept sa il vad ( astazi!), mai ales ca soundtrackul e compus de Trent Reznor.

#8
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,825
  • Înscris: 10.12.2006
Similaritati cu All Good Things?

#9
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,178
  • Înscris: 16.10.2008
Exista similaritati doar ca tema. Gone Girl e facut dupa un roman de succes. E pura fictiune ,desi e posibil ca autoarea(care e si scenarista filmului) sa se fi luat elemente  si din cazulcare a inspirat filmul cu Gosling si Dunst. E interesant ca dupa aparitia filmului All Good Things politia a incercat sa redeschida cazul respectiv.

View PostChihaia28, on 12 octombrie 2014 - 15:00, said:

Pentru mine Fincher chiar e undeva in top-ul regizorilor.
Perfect de acord ,e chiar in top ten ca regizor actual la orice ora. Dar din pacate ,la fel ca si in cazul lui Nolan sau Soderbergh sau Malick nu rezonez personal cu scriitura cinematografica a domnilor. La primii trei din motive de ariditate ,filmele lor parand foarte heartless  , la Malick din cauza bombasticii vizuale si a lirismului absolut exagerat.
Totusi mi-a placut Seven foarte mult.

Edited by edigee, 12 October 2014 - 19:59.


#10
tatarduka

tatarduka

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,042
  • Înscris: 30.10.2006
Foarte fain! Recomand cu placere!

#11
Chihaia28

Chihaia28

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 82
  • Înscris: 09.10.2013

View Postedigee, on 12 octombrie 2014 - 19:51, said:

Exista similaritati doar ca tema. Gone Girl e facut dupa un roman de succes. E pura fictiune ,desi e posibil ca autoarea(care e si scenarista filmului) sa se fi luat elemente  si din cazulcare a inspirat filmul cu Gosling si Dunst. E interesant ca dupa aparitia filmului All Good Things politia a incercat sa redeschida cazul respectiv.

Perfect de acord ,e chiar in top ten ca regizor actual la orice ora. Dar din pacate ,la fel ca si in cazul lui Nolan sau Soderbergh sau Malick nu rezonez personal cu scriitura cinematografica a domnilor. La primii trei din motive de ariditate ,filmele lor parand foarte heartless  , la Malick din cauza bombasticii vizuale si a lirismului absolut exagerat.
Totusi mi-a placut Seven foarte mult.

Rezonez destul de bine cu Nolan, Fincher si Tarantino iar cu Peter Jackson pentru fantasy dar sa nu uitam si de Alejandro González Iñárritu.

#12
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,178
  • Înscris: 16.10.2008
Iñárritu la orice ora!
Mai ales cand face echipa cu Guillermo Arriaga pe care l-am intalnit recent la FILIT.

#13
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,897
  • Înscris: 14.08.2007

View Postedigee, on 12 octombrie 2014 - 19:51, said:

Totusi mi-a placut Seven foarte mult.
Mie mi-au placut mult Fight Club, Se7en si The Game, filmele de dupa 2000 (Panic Room, Zodiac, The Curios Case of Benjamin Button, The Social Network) nu mi-au mai placut la fel de mult, desi au fost ok, dar parca nu la fel de bune. De fapt cel mai bine cotate si pe IMDB sunt Fight Club si Se7en ... totusi tinand cont de istoricul regizorului, vreau sa vad si Gone Girl.

#14
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,178
  • Înscris: 16.10.2008
Se pare ca Rosamund Pike o sa se invarta la o nominalizare la Oscar anul asta. Chiar m-as bucura.

#15
kostty

kostty

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 10.11.2010
eu vreau informatii despre film nu vreau sa vad cu se dau unui in spectacol fiti mai la subiect lasati palavrageala

#16
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,178
  • Înscris: 16.10.2008
Filmul ruleaza la cinamatografe asa ca nimic nu impiedica dorinta :"eu vreau informatii despre film". Cat priveste partea cu plavrageala si spectacolul eu zic un singur lucru: gramatica e grea! Citez:

Quote

...sa vad cu se dau unui in spectacol...

Edited by edigee, 15 November 2014 - 11:27.


#17
debit_critic

debit_critic

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 881
  • Înscris: 05.11.2014
Sa fie interesant si cu o regie impecabila, ma asteptam. Ma asteptam si la intorsaturi in scenariu si chestii aparent imprevizile. Si nu ma intelegi gresit, si partiile astea is brici, dar cu ce a plusat filmul -si nu ma asteptam- a fost umorul atat de fin si inspirat. Conversatiile aveau ceva din genialitatea lui Tarantino, evident ca nu chiar la niveul ala dar totusi mi s-au parut savuroase.
Asta si cu latura bolnavicioasa fac Gone Girl in a fi filmul cel mai potrivit de vizionat la cinema. Mergeti cat mai se serveste.

#18
badsica

badsica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,616
  • Înscris: 23.03.2010
Nu se ridica la nivelul lui Seven sau Fight club. Prea putin mister...previzibil pe alocuri, lipsa tensiunii ..un film bunicel dar care nu impresioneaza. Ben Affleck nu e un actor foarte talentat dar asta se stie deja iar Rosamund Pike joaca bine frate :D

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate