Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...
 problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox
 Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani
 Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...
 

Inlocuire difuzor (driver) SubWoofer

  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1
xti000

xti000

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 107
  • Înscris: 11.04.2005
Salutare,

Detin un subwoofer activ de tipul Mac Audio Ice Cube 108A (150W RMS)
(http://www.amazon.co...ASIN=B004YC1PZE)

De curand mi-am schimbat difuzoarele din portiere cu niste produse de la Hertz si am ramas placut surprins de diferenta uriasa de calitate si claritate.
Acum ma bate gandul ca in subwooferul meu activ sa scot difuzorul original si sa-l inlocuiesc cu un Hertz ES 200.5 (http://caraudiosecur...0-5-8-subwoofer)

Nu ma intereseaza cei 50W in plus, ca oricum amplificatorul tot ala intern ramane, doresc doar sa stiu daca trebuie modificata si incinta in cazul in care schimb difuzorul si daca se merita in sine aceasta rocada de difuzoare.

Multumesc!

#2
DarkAngelBv

DarkAngelBv

    === Proud owner of === ++++ Audi & Opel ++++

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,747
  • Înscris: 24.03.2006
Trebuie modificata daca parametrii difuzorului se modifica

#3
emyboy

emyboy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,666
  • Înscris: 15.01.2011
Incinta se calculeaza in functie de parametrii difuzorului . Daca nu se potrivesc va suna ca un lighean .

#4
xti000

xti000

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 107
  • Înscris: 11.04.2005
Ok, am inteles treaba. Atunci o las balta.
Multumesc pentru raspunsuri.

#5
Carapicho

Carapicho

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,368
  • Înscris: 19.11.2006
Daca ai parametrii T/S ai difuzorului iti spun eu ce cutie iti trebuie.
De obicei nu exista 2 difuzoare care merg in aceiasi cutie.Cutia trebuie facuta dupa specificatiile difuzorului si trebuie acordata dupa specificatiile difuzorului.

#6
xti000

xti000

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 107
  • Înscris: 11.04.2005
Multumesc pentru oferta, dar cred ca o las balta. Ma interesa folosirea cutiei existente de la MacAudio Ice Cube 108A si a amplificatorului deja existent pentru ca respectiva incinta se potriveste la fix in portbagajul de la Aygo. Aici gasesti parametrii difuzorului: http://shop.tchernov..._200.5_tech.pdf

Daca nu se potriveste cu cutia actuala probabil ca mai ramane sa incerc varianta schimbarii amplificatorului intern. La cum arata in poza de mai jos, nu prea ii dau eu ce-i 150W cu care se lauda:

Attached Files

  • Attached File  21.jpg   78.48K   9 downloads


#7
DarkAngelBv

DarkAngelBv

    === Proud owner of === ++++ Audi & Opel ++++

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,747
  • Înscris: 24.03.2006
150 in visele lui umede. Ce scrie pe condensatorii aia 2? cati volti?

#8
xti000

xti000

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 107
  • Înscris: 11.04.2005
Habar nu am, ca poza e luata de pe net. Eu inca nu am desfacut hardughia dar am comparat (ochiometric) chestia aia din poza cu un amplificator de 2x40W (1x80W) de la Rockford Fossgate care e triplu cat ala.

ERATA: de fapt numai difuzorul e de 150W, despre amplificatorul intern, baietii de la MAC AUDIO nu sufla o vorbulita (magarii!).

Edited by xti000, 17 April 2014 - 14:25.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate