Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Prima mea masina. Cum procedez pentru cumparare si inmatriculare?

- - - - -
  • Please log in to reply
17 replies to this topic

#1
rasistu

rasistu

    Troll

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,715
  • Înscris: 20.03.2011
Salutare!
Am citit diverse informatii si pur si simplu m-am ametit definitiv. Nu mai stiu ce si cum se face si care informatii sunt actualizate...
Rog ajutor din partea voastra, cativa pasi ca sa ii urmez. nu doresc mura-n gura.

Bun. Nu am mai avut masina pe numele meu, iar acum este necesara una. Am cateva nelamuriri:
-taxa de mediu. Daca masina este 2009/2010 se mai plateste?
-daca propietarul a cumparat masina noua, de la reprezentanta, a platit taxa de mediu?
-am inteles ca nu se mai plateste daca a fost platita si nerecuperata. corect?

Bunn... Cum fac daca am teancul de bani si vreau sa ii pun in brate omului?
Ma intalnesc cu el, vad masina si decid ca imi place si ca o cumpar. Ce urmeaza dupa? El parca trebuie sa-mi dea o dovada ca a platit taxa. Dupa asta care este procedura? Unde trebuie sa umblu si mai ales in ce moment dau banii omului?

Fiti blanzi cu mine, sunt confuz...

Multumiri maxime!

#2
Tipiric

Tipiric

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,074
  • Înscris: 02.12.2007
1. A fost o perioada in 2009 cand masinile noi cu motor sub 2.0 nu plateau taxa de inmatriculare. Daca n-a fost platita calculezi aici cat trebuie sa platesti: http://static.anaf.r...imbru_2014.html
2. Vezi ca s-a dat o lege care interzice platile cash de peste 1.800 de euro sau ceva de genul, dar nu stiu daca a intrat in aplicare.

#3
vimann

vimann

    Feed on Tragedy

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,727
  • Înscris: 06.07.2005
Daca aia pana in 30 de ani sa nu faci greseala sa treci masina pe numele tau. Explodasera de 2 ori preturile la asigurarile rca, acum au mai explodat o data. Sa treci masina pe numele tatalui, bunicului, strabunicului(ideal).
Arunca un ochi aici sa vezi cateva exemple (e de luat in seama articolul).

#4
rasistu

rasistu

    Troll

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,715
  • Înscris: 20.03.2011
Am calculat si imi da 423 euro taxa pt o masinuta din 2010 cu motor de 1242 cmc. insa nu stiu daca omul a platit-o.
Multam, o sa ma interesez de lege.

maicamea are la servici un nene care se ocupa cu asigurari. a vorbit cu el si a spus ca este aceeasi suma chiar daca face pt numele meu. am pana in 30 ani. chiar nu stiu ce sa mai cred, toate informatiile sunt in antiteza. omniasig. 300 si ceva spre 400lei.

Edited by rasistu, 16 April 2014 - 01:14.


#5
emyboy

emyboy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,666
  • Înscris: 15.01.2011
Daca nu crezi treaba cu pana in 30 de ani intra pe emag si "configureaza-ti" la vrajeala 2 asigurari . In una pui varsta sub 30 si in una peste . DIferentele ai sa la vezi tu .

#6
rasistu

rasistu

    Troll

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,715
  • Înscris: 20.03.2011
eu am facut testul asta de dimineata si mi-a iesit mult. parca vreo 2600 lei. dupa care mi-a venit ideea sa o pun pe maicamea sa-l intrebe pe omul ala si a dat raspunsul ca e acelasi pret. probabil nu a intrebat ce varsta am.

bun. deci intreb propietarul daca a platit taxa. in anunt apare ca prima inmatriculare a fost in ianuarie 2010. dupa care fac toate actele pe numele mamei.
ce acte trebuie sa fac? care este procedura?

Edited by rasistu, 16 April 2014 - 01:31.


#7
Tipiric

Tipiric

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,074
  • Înscris: 02.12.2007
S-a scris si rascris pe net si aici pe forum despre actele necesare pentru inmatriculare.

 rasistu, on 16 aprilie 2014 - 01:02, said:

Am calculat si imi da 423 euro taxa pt o masinuta din 2010 cu motor de 1242 cmc.
Nu stiu cum ai calculat tu, mie imi da 184 euro daca masina e euro 4 si 30 de euro daca e euro 5.

#8
xcit

xcit

    afara ninge linistit si in casa arza-te-ar focu'

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,894
  • Înscris: 29.06.2006

 emyboy, on 16 aprilie 2014 - 01:20, said:

Daca nu crezi treaba cu pana in 30 de ani intra pe emag si "configureaza-ti" la vrajeala 2 asigurari . In una pui varsta sub 30 si in una peste . DIferentele ai sa la vezi tu .
si pe langa asta completezi si data de cand ai permisul diferit ca sa vezi unde iesi cu plata

#9
Quantum

Quantum

    verklarung

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,543
  • Înscris: 24.05.2005

 rasistu, on 16 aprilie 2014 - 00:14, said:

-am inteles ca nu se mai plateste daca a fost platita si nerecuperata. corect?
Corect!

#10
DarkAngelBv

DarkAngelBv

    === Proud owner of === ++++ Audi & Opel ++++

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,747
  • Înscris: 24.03.2006
Stiu ca este greu sa citesti, dar daca fiecare deschide cate un topic nou atunci o sa iasa o mare varza.
Aici http://forum.softped...iculare-masina/ s-a discutat si ras-discutat procedura de inmatriculare a masinii.
Daca o iei din RO si taxa a fost platita ai nevoie de o adeverinta de la anaf care sa scrie negru pe alb ca taxa a fost platita si nerecuperata plus actele normale (fisa inmatriculare, contract v/c, etc)

#11
rasistu

rasistu

    Troll

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,715
  • Înscris: 20.03.2011

 Tipiric, on 16 aprilie 2014 - 03:29, said:



Nu stiu cum ai calculat tu, mie imi da 184 euro daca masina e euro 4 si 30 de euro daca e euro 5.

pune un printscreen. mie nu-mi iese mai mica de 270.

 DarkAngelBv, on 16 aprilie 2014 - 07:46, said:

Stiu ca este greu sa citesti, dar daca fiecare deschide cate un topic nou atunci o sa iasa o mare varza.
Aici http://forum.softped...iculare-masina/ s-a discutat si ras-discutat procedura de inmatriculare a masinii.
Daca o iei din RO si taxa a fost platita ai nevoie de o adeverinta de la anaf care sa scrie negru pe alb ca taxa a fost platita si nerecuperata plus actele normale (fisa inmatriculare, contract v/c, etc)
nu e greu deloc sa citesc, insa am devenit confuz citind tot felul de informatii.

o voi inmatricula pe numele mamei.

#12
DarkAngelBv

DarkAngelBv

    === Proud owner of === ++++ Audi & Opel ++++

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,747
  • Înscris: 24.03.2006
Foarte bine faci. Daca ai mama/tata pensionar cu atat mai bine, ca sunt reduceri suplimentare. Eu platesc 1600 ron pe an pentru asigurarea unei masini din cauza varstei.

#13
Bucatarierosie

Bucatarierosie

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 416
  • Înscris: 24.02.2014
pe alt topic te plangeai ca ai terminat un kkt de facultate si ca nu iti gasesti de munca... ai rezolvat toate problemele si acuma ai ajuns la masina?

#14
Blue_Ivy

Blue_Ivy

    8-]

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,598
  • Înscris: 27.12.2012
Citeste topicul dat de DarkAngel ca scrie acolo. Apoi daca vrei pe numele mamei ea trebuie sa vina cu tine cand cumperi masina ca sa semneze actele.

#15
Sef-chenko

Sef-chenko

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,475
  • Înscris: 17.04.2006
http://forum.softped...6#entry12899089

+ inca 4-5 postari inainte si dupa.

#16
rasistu

rasistu

    Troll

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,715
  • Înscris: 20.03.2011

 Bucatarierosie, on 16 aprilie 2014 - 09:02, said:

pe alt topic te plangeai ca ai terminat un kkt de facultate si ca nu iti gasesti de munca... ai rezolvat toate problemele si acuma ai ajuns la masina?
exact! am doua oferte babane si an nevoie de mijloc de transport. cate se pot schimba de la o saptamana la alta...


 Sef-chenko, on 16 aprilie 2014 - 09:11, said:

http://forum.softped...6#entry12899089

+ inca 4-5 postari inainte si dupa.

multumesc! citesc!

#17
rasistu

rasistu

    Troll

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,715
  • Înscris: 20.03.2011
bun. din ce am inteles:
ma duc si vad masina, daca imi place fac asa:
am nevoie de:
-talon original
-carte identitate
-fiscal
-manual masina/ carte service/ 2 chei (optional)
-contract de vanzare-cumparare facut la acte auto
-asigurare facuta pt seria masinii (in ce conditii pot sa folosesc asigurarea omului? daca nu scrie pe talon ca l-a instrainat?)
-rovigneta
-verificare serie motor/caroserie ca sa corespunda.

masina nu are taxa platita.

Edited by rasistu, 16 April 2014 - 22:02.


#18
DaCosta

DaCosta

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 528
  • Înscris: 25.06.2007
rasistu, eu ti-as recomanda sa se faca autentificarea masinii la RAR inainte de semnarea contractului de V-C. Eventual cu un avans si ceva hartie semnata pentru respectivul avans, sa nu te trezesti si acolo cu probleme (sansele sunt mici, dar nu stii nici o data).
Cele doua chei nu sunt de loc optionale, mie la CASCO au dorit sa-mi faca poza cu ambele chei.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate