Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica
 Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila
 Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K
 Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...
 

Minunea luminii de la Ierusalim: Fosforul alb

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
276 replies to this topic

#1
V_i_c_t_o_r

V_i_c_t_o_r

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,868
  • Înscris: 04.12.2010
O teorie a conspiraiei aruncă în aer minunea Luminii Sfinte de la Ierusalim, despre care se spune că se aprinde singură în Mormântul în care ar fi stat trupul lui Iisus.

Potrivit religiei, Lumina Sfântă este o minune care se întâmplă în fiecare an la Biserica Sfântului Mormânt din Ierusalim în Sâmbata Mare, ziua dinaintea Patelui Ortodox. Muli o consideră cea mai veche minune anuală atestată a lumii cretine. A fost documentată consecvent din 1106, meniunile anterioare fiind sporadice. Ceremonia este transmisă în direct în Grecia, Rusia, Ucraina, România, Belarus, Bulgaria, Georgia, Cipru, Liban i alte ări ortodoxe.
În sâmbăta de dinaintea Patelui, la prânz, „patriarhul grec, împreună cu clerul lui învemântat în straiele sacerdotale i urmat de patriarhul armean cu clerul lui i cu episcopul copilor, mărăluiesc în procesiune grandioasă i solemnă, i cântând imnuri, de trei ori în jurul Sfântului Mormânt. Odată procesiunea încheiată, Patriarhul Ortodox al Ierusalimului sau alt arhiepiscop ortodox citeste rugaciunea Pogorarii Sfintei Lumini, îi dă jos robele i intră singur în mormânt. „Prelaii armeni i copi rămân în antecameră, unde spun că edea îngerul când s-a arătat femeii credincioase (Maria Magdalena) după învierea" lui Iisus. Atunci, adunarea cântă „Doamne miluiete" (Kyrie eleison în greacă) până când (după cum se crede) Lumina Sfântă coboară si aprinde candela "neadormita" de unde patriarhul aprinde peste 33 de lumânări legate împreună. În tot acest timp patriarhul este urmărit de prelaii armeni i copi. Patriarhul iese apoi la iveală din încăperea mormântului i rostind rugăciuni, aprinzând fie 33, fie 12 lumânări le împarte celor adunai acolo.

Pelerinii susin că Focul Sfânt nu le arde părul, faa etc. În primele 33 de minute după ce a fost aprins, dei mărturiile independente începând cu anii 1855 chiar, sugerează că pretenia nu e credibilă.
Înainte de a intra în Mormântul Domnului, patriarhul este examinat de autorităile israeliene pentru a se dovedi că nu poartă cu sine mijloace tehnice de aprindere a focului. În trecut patriarhul care săvarea slujba era percheziionat de un soldat turc pentru a nu avea cu sine în Sf. Mormânt o sursă de foc. Percheziionarea era una dură deoarece turcii nu credeau în minune ci doreau ca lumânarile să nu se aprindă pentru că lumea să îi piardă credina. După ce asupra patriarhului nu s-a găsit o sursă de foc, iar el a ieit din Sf. Mormant cu lumanările aprinse, soldatul turc a căzut în genunchi i s-a convertit la cretinism ( sursă wikipedia.org)
Minunea este, defapt, fosforul alb
Oamenii de tiină, precum i muli credincioi, sunt de părere că minunea de la Mormântul Sfânt nu este altceva decât fosforul alb, care se aprinde instantaneu în contact cu oxigenul din aer.
Fosforul alb se obine prin calcinarea fosfatului de calciu (apatite sau fosforite) cu cărbune. În procedeul industrial se adaugă însă dioxid de siliciu (nisip) , al cărui rol este de a pune în libertate din ionul de fosfat, pentaoxidul de fosfor mai reactiv.
Este posibil ca preoii, să introducă fitilul lumânărilor în fosfor alb înainte de începerea ceremonialului. Fosforul alb este foarte usor inflamabil i se aprinde în contact cu oxigenul.

În anul 2005 , într-o demonstratie live la o televiziune greacă, Michael Kalopoulos a înmuiat trei lumânări în fosfor alb. Lumânarile s-au aprins spontan după circa 20 de minute, din motive binecunoscute de oricine tie proprietătile fosforului în contact cu aerul. Criticul a arătat că dacă fosforul este dizolvat într-un solvent organic potrivit, autoaprinderea este întârziată până când solventul este aproape total evaporat. Aprinderea putând fiind întârziată până la o jumătate de oră sau chiar mai mult, depinzând de densitatea soluiei i de natură solventului folosit.

Sursa: http://www.dcnews.ro/teoria-care-distruge-totul-minunea-luminii-de-la-ierusalim-fosforul-alb_441278.html

http://www.youtube.c...6f87b05oM#t=290

#2
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,632
  • Înscris: 07.02.2003

View PostV_i_c_t_o_r, on 15 aprilie 2014 - 18:30, said:

O teorie a conspiraiei aruncă în aer minunea Luminii Sfinte de la Ierusalim, despre care se spune că se aprinde singură în Mormântul în care ar fi stat trupul lui Iisus.
Pai se stie demult ca e o teapa pentru creduli.

#3
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,494
  • Înscris: 19.04.2009
Bla bla bla. Nimic nou, orice om cu 2 semestre de chimie sau cultura generala stie de Fosforul alb.

#4
master_oz

master_oz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,804
  • Înscris: 13.08.2009
Astept explicatii privind mersul pe apa.

#5
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,632
  • Înscris: 07.02.2003

View Postmaster_oz, on 15 aprilie 2014 - 19:34, said:

Astept explicatii privind mersul pe apa.
Iti explica Criss Angel cum sta treaba aia Posted Image

#6
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,825
  • Înscris: 10.12.2006
[ http://www.sortius-is-a-geek.com/wp-content/uploads/2013/10/history-channel-hd-aliens-thumb.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#7
maxmedia1999

maxmedia1999

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,408
  • Înscris: 29.06.2012
Nu cred ca e facatorie pentru ca se poate demasca foarte usor,sa vina cineva cu lumanari sigilate din fabrica,sa se filmeze cand se pun in Biserica incuiem frumos usa si gata,asteptam sa vedem daca se aprind.Chiar nu s-a gandit nimeni pana acum la asa ceva??

#8
Nemesis-

Nemesis-

    Zeitsă

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,253
  • Înscris: 23.05.2011
parca au incercat si nu le-au dat voie popanii.
asta nu-i nici o conspiratie, e vechi "trucul" si stiu cam toti de el

#9
maxmedia1999

maxmedia1999

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,408
  • Înscris: 29.06.2012
Nu-mi vine sa cred,e prea de prosti daca ar fi o smecherie,ce rost ar mai avea credinta daca fabrici minuni,din cati preoti au fost acolo se turnau ei unii pe altii ca e facatura

#10
teapavoua

teapavoua

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,673
  • Înscris: 13.06.2011
Se poate comanda lumina si online?Am nevoie de ceva stoc ca am cerere mare.Posted Image

#11
LORELYAN

LORELYAN

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,704
  • Înscris: 15.08.2006

View Postandreic, on 15 aprilie 2014 - 18:36, said:

Pai se stie demult ca e o teapa pentru creduli.


explicatiile "stiintifice"  sunt tepe pentru creduluii atei !

#12
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,632
  • Înscris: 07.02.2003

View Postmaxmedia1999, on 15 aprilie 2014 - 20:36, said:

Nu-mi vine sa cred,
E treaba de logica... flacara e o reactie chimica, aceasta trebuie initiata chimic altfel daca ar lua foc din senin ar lua orice Posted Image

View PostLORELYAN, on 15 aprilie 2014 - 20:55, said:

explicatiile "stiintifice"  sunt tepe pentru creduluii atei !
Nu are sens ce spui, probabil vrei sa te faci de ras.

#13
LORELYAN

LORELYAN

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,704
  • Înscris: 15.08.2006

View Postandreic, on 15 aprilie 2014 - 21:00, said:


Nu are sens ce spui, probabil vrei sa te faci de ras.

ce nu are sens ?...atei creduli.....? pai daca ateii cred ca stiu despre ceva petrecut in urma cu 14 miliarde de ani....nu inseamna ca sunt creduli ?
altceva ...
tepe stiintifice ?....
a trebuit sa treaca ceva timp pana sa se descopere acest fosfor alb....nu ca n-ar fi existat...!...daca peste 1 an se va descoperi ca magneziul argintiu se aprinde in contact cu dioxidul de carbon combinat cu "sudoarea fruntii'  tot teapa se numeste !

#14
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,535
  • Înscris: 30.10.2003
Pai explicatia ar fi mai simpla:

Porfirie și-a înregistrat impresiile în jurnalele lui, publicate ca Kniga bytija moego (Cartea ființei mele) în 9 volume din 1894 până în 1901.[11] În primul volum, Porfirie scrie: „Un ierodiacon care a intrat în altarul Mormântului atunci când, după cum crede toată lumea, focul sfânt coboară, a văzut oripilat că focul este aprins de la o simplă lampă de icoană care nu se stinge niciodată, și astfel focul sfânt nu este o minune. El însuși mi-a spus despre asta azi” (vezi Wiki).

Deci putem spune ca faza cu fosforul e o minciuna sfruntata Posted Image

Pana nu avem dovada clara fiecare crede ce vrea: ateii cu fosforul, legendele olimpului cu cadelnita, credinciosii cu Lumina Sfanta si americanii cu extraterestii.

#15
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,632
  • Înscris: 07.02.2003

View PostLORELYAN, on 15 aprilie 2014 - 21:35, said:

ce nu are sens ?...atei creduli.....? pai daca ateii cred ca stiu despre ceva petrecut in urma cu 14 miliarde de ani....nu inseamna ca sunt creduli ?
Nimic din ce ai scris. In primul rand ai scris "stiinta" intre ghilimele astfel insinuand de fapt pseudostiinta dupa care incerci sa o legi de atei de parca ar avea importanta cui i se adreseaza fiind oricum pseudostiinta adica abureala, quantum mac mac etc... dupa care confunzi credulitatea in mituri cu asumarea unui fapt in baza dovezilor... chiar, poti sa scrii ceva care are sens ?
Legat de fosfor cum i-am scris si lui maxmedia1999, nu ai nevoie sa fii doctor in chimie sa intelegi ca flacara este o reactie chimica accelerata dar care trebuie initiata cumva, si asta nu se face din vorbe in vant sau behaieli in genunchi...  in momentul in care ratiunea (care se presupune ca o ai) intelege ca e nevoie de un initiator ca in lumea noastra in care magia este doar in imaginatia noastra lucrurile nu merg ca in vise, materia are o structura clara, comportamentul ei este incet dar sigur deslusit si incepem sa intelegem ce e posibil si ce nu, in ce conditii samd, trebuie sa lasi filozofia pe crezuri.

#16
LORELYAN

LORELYAN

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,704
  • Înscris: 15.08.2006

View Postandreic, on 15 aprilie 2014 - 21:59, said:

.......... materia are o structura clara,...., trebuie sa lasi filozofia pe crezuri.


pai la asta ma refer....ce inseamna structura clara ?   daca ateu fiind, nu crezi....poti doar presupune...fara dovezi...!
cat de clara este structura materiei in momentul big-bang ?

#17
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,632
  • Înscris: 07.02.2003

View PostLORELYAN, on 15 aprilie 2014 - 22:27, said:

pai la asta ma refer....ce inseamna structura clara ?
Adica o structura determinata prin diverse metode stiintifice.

View PostLORELYAN, on 15 aprilie 2014 - 22:27, said:

cat de clara este structura materiei in momentul big-bang ?
Materia s-a format dupa BB, nu in momentul BB... ce a fost atunci si eventual inainte nu cunoaste nimeni.

#18
maxmedia1999

maxmedia1999

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,408
  • Înscris: 29.06.2012

View Postandreic, on 15 aprilie 2014 - 21:00, said:

E treaba de logica... flacara e o reactie chimica, aceasta trebuie initiata chimic altfel daca ar lua foc din senin ar lua orice Posted Image

De aia ii spune minune ca nu e logica treaba.Am auzit si eu de niste calugari din rusia care gaureau icoanele in dreptul ochilor iar in spate aveau niste borcanele din care se scurgea ulei si spuneau ca e minune si ca icoanele plang dar aia erau cativa bezmetici in schimb minunea cu lumina sfanta e acceptata de toate tarile ortodoxe ca fiind sfanta.
Smecheria asta cu fosforul,reactia asta chimica poate sa faca o flacara care sa nu te arda?? ca am vazut intr-un filmulet cum isi dadeau cu ea pe fata si nu pateau nimic

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate