Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Recomandari pesti

- - - - -
  • Please log in to reply
66 replies to this topic

#1
Luminita_x2001

Luminita_x2001

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 202
  • Înscris: 20.08.2006
As vrea sa achizitionez un acvariu de 50 litri sau de 90 litri, inca nu m-am decis, insa va sta in balcon la lumina. Ca pesti ma gandeam la neon, zebre, guppy, molli, plati, cate o pereche din fiecare. Eventual 1-2 sanitari. Sunt incepatoare si nu stiu cati pesti din ce as vrea eu intra intr-un acvariu de 50 litri sau intr-unul de 90 litri. Ce imi recomandati voi cei care aveti acvarii? Se vor intelege bine aceste specii? Posted Image

#2
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,031
  • Înscris: 07.11.2006
Neaparat sa pui si Xipho.Din aceia cu coada in furca.E valabil si pentru Molly.La alegerea acvariului sa ai in vadere ca sa fie mai mult lung decat inalt pentru ca speciile alese de tine sunt dintre cele de "viteza".Combinatia rosu + negru care alearga in turma este superba combinata si cu coloritul celorlalte specii.Fiind in balcon sa nu uiti sa le asiguri o temperatura constanta.

#3
lucifer76

lucifer76

    Bashtan

  • Grup: Moderators
  • Posts: 32,574
  • Înscris: 13.06.2007
Nu incerca sa pui prea multe specii la un loc. Mai bine ar fi sa ai mai multi din aceeasi specie. Daca esti incepatoare, eu ti-as recomanda guppy. Nu sunt nazurosi, daca au conditii se inmultesc ca iepurii :). SI xipho sunt putin pretentiosi. Neonii nu mi-au placut niciodata, sunt prea mici.
In legatura cu numarul lor, conteaza si marimea pestilor.

#4
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,031
  • Înscris: 07.11.2006

 Luminita_x2001, on 13 aprilie 2014 - 11:33, said:

As vrea sa achizitionez un acvariu de 50 litri sau de 90 litri, inca nu m-am decis, insa va sta in balcon la lumina. Ca pesti ma gandeam la neon, zebre, guppy, molli, plati, cate o pereche din fiecare. Eventual 1-2 sanitari. Sunt incepatoare si nu stiu cati pesti din ce as vrea eu intra intr-un acvariu de 50 litri sau intr-unul de 90 litri. Ce imi recomandati voi cei care aveti acvarii? Se vor intelege bine aceste specii? Posted Image


Citeste si aici:

http://forum.acvaris....ro/page.php?25

sau

http://www.aquarium.ro/page.php?25

sau

http://forum.acvarist.ro/

sau

http://www.acvariu.r...orums/list.page

Edited by adisz, 13 April 2014 - 12:22.


#5
maximg

maximg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,658
  • Înscris: 07.11.2007

 Luminita_x2001, on 13 aprilie 2014 - 11:33, said:

As vrea sa achizitionez un acvariu de 50 litri sau de 90 litri, inca nu m-am decis, insa va sta in balcon la lumina. .............
Exclus ! In balcon la lumina , acvariu va avea influente termice extreme si o lumina prea puternica , adica se va umple de alge .
Cel mai buna amplasament este in camera , perpendicular pe directia ferestrei , daca vrei sa nu se reflecte geamul in sticla acvariului , fundal intunecat si lumina artificiala ...cam astea sint conditiile de amplasare .
Ca pesti , nu merge cite o pereche de fiecare , si nici nu conteaza daca sint pereche . Neonul si zebra sint pesti de cird si nu au haz " cite doi " ci trebuie cit mai multi , 6-8 , sa se manifeste cit de cit natural .... la xifo , femela se poate transforma in mascul ...

Edited by maximg, 13 April 2014 - 12:46.


#6
lucifer76

lucifer76

    Bashtan

  • Grup: Moderators
  • Posts: 32,574
  • Înscris: 13.06.2007
Eu am avut o "turma" de tetrazona. Erau superbi, se miscau sincron. Dar nu sunt pesti pe care sa ii tii cu alte specii la un loc. Mi-au placut pentru ca erau destul de mari.

#7
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004
in ce scop vrei sa-ti faci acvariu?
daca pui un screen saver HD pe LCD scapi mai ieftin (plus ca vei avea si pesti pe care nu ti-i permiti)
in balcon, la lumina pot sa si fiarba daca bate soarele in ei

Edited by Nero-d, 13 April 2014 - 13:30.


#8
mandrku

mandrku

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,989
  • Înscris: 31.12.2007
Cei mai usori pesti pentru un acvarist incepator sunt Guppy si Xypho.
Asa ca mergi in directia aceasta

Coridorasi(mustaciosii)  si Ancistrusi ( ventuzele) sunt deasemenea bineveniti in orice acvariu prin aportul la curatenie

Atentie daca pui acvariu pe balcon ca nu ai alta solutie este musai sa colatezi spatele acvariului ( poate si lateralele) sa nu bata soarele in el direct
In 30 de zile vei avea alge pe sticla de sa vinzi in piata.

Alga + lumina multa = Te lasi de acvaristica in 6 luni.

Edited by mandrku, 13 April 2014 - 14:37.


#9
Luminita_x2001

Luminita_x2001

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 202
  • Înscris: 20.08.2006
Alga + lumina multa = Te lasi de acvaristica in 6 luni.


Si daca as pune doar plante artificiale? Bun atunci pentru un acvariu de 50 litri cati pesti ca ar intra? Sa zicem ca ma rezum doar la 2-3 specii. Nu mai iau cate o pereche, ci o turma de 6. Posted Image

Edited by Luminita_x2001, 13 April 2014 - 17:39.


#10
lucifer76

lucifer76

    Bashtan

  • Grup: Moderators
  • Posts: 32,574
  • Înscris: 13.06.2007

 mandrku, on 13 aprilie 2014 - 14:37, said:

Cei mai usori pesti pentru un acvarist incepator sunt Guppy si Xypho.
Si cei mai greu de tinut, dar si cei mai frumosi, scalarii :).
[ http://2.bp.blogspot.com/_G0caE8OBATc/TBU8lUCFN0I/AAAAAAAAAAc/ytHqRVVTvpg/s1600/550%2520scalari%5B1%5D.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

 Luminita_x2001, on 13 aprilie 2014 - 17:38, said:

Alga + lumina multa = Te lasi de acvaristica in 6 luni.
Albastru de metilen. Cel putin asta foloseam eu in tinerete.

#11
Luminita_x2001

Luminita_x2001

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 202
  • Înscris: 20.08.2006
Sunt frumosi, dar la 50 litri cat vreau eu sa aiba acvariul, daca imi intra 2 din astia sunt tare. Si nu prea merg cu rachetele care le vreau eu. Posted Image

#12
lucifer76

lucifer76

    Bashtan

  • Grup: Moderators
  • Posts: 32,574
  • Înscris: 13.06.2007

 mandrku, on 13 aprilie 2014 - 14:37, said:

Coridorasi(mustaciosii)  si Ancistrusi ( ventuzele) sunt deasemenea bineveniti in orice acvariu prin aportul la curatenie
Mie mi s-au parut useless. Mai utili mi s-au parut un tip de melci, galben portocalii. Mancau algele intr-o veselie.

 Luminita_x2001, on 13 aprilie 2014 - 17:38, said:

Si daca as pune doar plante artificiale? Bun atunci pentru un acvariu de 50 litri cati pesti ca ar intra?
De astia mici, de 2-3 cm, destui. 2 perechi la 10 litri, poate. Prea multi, sunt stresati, prea putini, nu o sa iti placa tie.

Plante artificiale sa nu iti iei. Nu au nici un rost. Si sunt dintr-un material dur, nu ca plantele reale. Care mai au ca scop si aerarea apei.

#13
Luminita_x2001

Luminita_x2001

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 202
  • Înscris: 20.08.2006
Bun atunci plante artificiale si pestisori mici Posted Image

#14
lucifer76

lucifer76

    Bashtan

  • Grup: Moderators
  • Posts: 32,574
  • Înscris: 13.06.2007
Ce mi-ar fi placut sa am si eu tot felul de dispozitive care sunt acum pentru acvarii, acum multi ani cand aveam si eu pesti :).

#15
mandrku

mandrku

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,989
  • Înscris: 31.12.2007
Daca pui plante artificiale atunci va trebui sa iei in calcul schimburi de apa mai dese.
Cam 10L la 2 sau 3 zile.

Nitratii din apa vor creste vertiginos din lipsa plantelor naturale al caror rost este sa consume acesti nitrati.
Adauga mai inatai 4, 5 pestisori. Lasa acvariul sa ruleze 1 luna si apoi mai adaugi.

Neaparat sa ai si 2 , 3 fire de plante naturale.

Algele pe geam sa stii ca nu de la plante naturale  apar.
Excedentul de nutrienti plus lumina multa duce la o fotosinteza rapida pentru alge si ele se inmultesc.
Mai intai cateva puncte apoi in cateva saptamanii ai apa verde.


Neaparat schimbi 10L la 2 sau 3 zile .
La 50L poti pune 20 de pestisori mici (guppy)
Sau 10 - 15 mai mari.

Daca vrei sa ai mai multe specii pune cate 4-5din fiecare.

Scalarii au nevoie de spartiu sa-i admiri in totata splendoarea lor.

Hai sa te motivez un pic :)
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/CIj65d6KxYA?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#16
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004
vreo 2 cărăşei din aia care cresc foarte mari

un prieten, tine de circa 5 ani vreo 15 xifor rosii intr-un bol cu max 5l apa fara plante sau nisip si n-au nici pe dracu

#17
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,031
  • Înscris: 07.11.2006

 Nero-d, on 14 aprilie 2014 - 07:05, said:

vreo 2 cărăşei din aia care cresc foarte mari

un prieten, tine de circa 5 ani vreo 15 xifor rosii intr-un bol cu max 5l apa fara plante sau nisip si n-au nici pe dracu

Hai mai Nero-d,zau asaPosted Image

Pai si in vasul de la buda ai mai mult decat 5 litri.Cum sa-ti bati joc de pestii aia cu 5 litri de apa?

ps.Auzi la el:daca pui un screen saver HD pe LCD scapi mai ieftin (plus ca vei avea si pesti pe care nu ti-i permiti)

#18
Clovis

Clovis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,215
  • Înscris: 24.04.2007

 Luminita_x2001, on 13 aprilie 2014 - 17:38, said:

Alga + lumina multa = Te lasi de acvaristica in 6 luni.


Si daca as pune doar plante artificiale? Bun atunci pentru un acvariu de 50 litri cati pesti ca ar intra? Sa zicem ca ma rezum doar la 2-3 specii. Nu mai iau cate o pereche, ci o turma de 6. Posted Image
Decat sa pui plante artificiale mai bine cumperi robo fish. Vreo 2-3 bucati intr-un borcan sau sticla de 5 litri si ai rezolvat problema.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate