Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Vopseaua lavabila - No bull shit

- - - - -
  • Please log in to reply
18 replies to this topic

#1
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,580
  • Înscris: 15.06.2007
Mi-au picat in mana  niste oferte de la diverse magazine de bricolaj.
Urmeaza zugraviri prin casa bunicilor.. si tot am vazut reclame, oferte , nu stiu ce sa aleg, ce merita si ce nu.

Ar fi marca genius care are la 15L bidonul trei versiuni: raumweis cel mai ieftin, Superweis dublu pret si expertweis si mai scump aproape triplu. Toate de interior

Apoi mai vin savana , si mai scumpa cu TEFLON.
alpina euroweis moca la pret plus amorsa Cado'
Alpinaweis  de la aceeasi firma la dublu pret.
Alta marca cu certificat, zice ca are argint costa cam la fel ca restul gamelor concurente.

Mai sunt si anti mucegai.. aia am priceput ca merg in baie pivnita si alte locuri mai umede.

Ma bucur ca firma FAUST nu mai exista pe piata, pentru ca desi erau ieftini, calitatea era inexistenta. Nu pot sa spundecat ca desi era cel mai ieftin, nici pe gratis nu merita folosit.
Oarecum pretul reflecta calitatea.. ambalajul si reclama mai pot vinde un produs mai slab la pret mai bun decat concurenta.
Din ce am vazut preturile mi-e clar ca o galeata de 15L costa intre 149- 230 de lei fara sa iau in considerare mega ofertele la 79 care probabil atata si fac.

Am sa incerc sa cumpar pe la mijloc adica in jur de 180-200 lei galeata.

Deci ce merita luat?
Cu teflon?
Cu argint?
Cu tamaie ? -joke

Ce parere aveti despre firmele astea, oricum cred ca toate sunt germane..  


#2
Mihai_3

Mihai_3

    我會回來的...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,041
  • Înscris: 26.04.2007
FAUST era bun.....cand stateai cu chirie si trebuia sa dai o "mana" Posted Image
Se vede ca nu ai trecut din d-astea

Edited by Mihai_3, 01 April 2014 - 15:04.


#3
Seb

Seb

    Suveran

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,077
  • Înscris: 22.05.2005
Din ce am incercat eu (nu foarte multe vopsele), cea mai buna a fost AplaLux. Cu amorsa tot de la ei.

#4
Mos-Nicolae

Mos-Nicolae

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,954
  • Înscris: 09.12.2013
Ce culoare vrei sa faci casa?
Pe ce vrei sa dai? Alta vopsea? Ai dat cu gilet?
Casa: Are mucegai pe undeva?
Spune asta si iti dau raspuns.

#5
dadi272

dadi272

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,301
  • Înscris: 09.06.2008
Atlas, mi se pare ce mai buna.
Daca ai multi bani incearca la Men At Work, gasesti sait-ul.

#6
hesu154

hesu154

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 445
  • Înscris: 12.08.2013
Teflonul e vrajeala.
Cu argint n-am folosit, nu stiu.

Cu colagen e ok.
Meseriasii cu care am vorbit, si nu putini, apreciau apla pentru "albul alb".

#7
KR_MAN

KR_MAN

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,463
  • Înscris: 04.03.2013
San marco laguna.

#8
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,580
  • Înscris: 15.06.2007

 Mihai_3, on 01 aprilie 2014 - 15:03, said:

FAUST era bun.....cand stateai cu chirie si trebuia sa dai o "mana" Posted Image
Se vede ca nu ai trecut din d-astea
Pai din punctul tau de vedere era bun. Din pdvd al proprietarului, cand faci pt tine nu e bun. Am dat cu faust candva ca deh ieftin.
Cand m-am saturat de culoarea data cu faust (cu pigmenti), am dat peste cu ceva mai scump. Stupoare se lipea faustul uscat colorat  de trafalet si apoi cu albul proaspat se lipea inapoi pe perete in mii de bucatele ca si confetti. A trebuit sa rad faustul jos cu spahlul. O mizerie. Munca in plus.



E vorba de cateva camere fara mucegai. Unele camere cred ca mai sunt cu huma, desi nu sunt sigur... altele cu vopsea lavabila, dar alea pot sa ramana deocamdata asa pt ca nu arata rau deloc.

#9
Mircel

Mircel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,427
  • Înscris: 01.10.2005

 tfmercedez, on 01 aprilie 2014 - 14:58, said:

Urmeaza zugraviri ... nu stiu ce sa aleg, ce merita si ce nu.
Eu am lucrat cu Jotun și am fost mai mult decât mulțumit!
Uite și părerea altcuiva: http://cpopas.blogsp...tun-sa-fie.html

#10
Mos-Nicolae

Mos-Nicolae

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,954
  • Înscris: 09.12.2013
Din cauza asta prefer sa dau o proba in lighean  - Am mai dat de vopsesle care se luau la contactul cu asta noua: Macar in felul asta nu contaminez vopseaua noua.

Eu pentru mine acasa folosesc Danke si innenweiss: In mare este aceeasi vopsea mata - aceeasi pret: 80 de ron 15L.
Treapta urmatoare este Spor - aia simpla... fara cine stie ce tehnologie scumpa.

#11
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,580
  • Înscris: 15.06.2007
Numai ca vopseaua aia jotun nu am gasit-o decat pe siteuri de pe net.. in ceva magazine mainstream nu cred ca se gaseste. Am sa ma uit cand trec la cumparaturi. Bine de stiut. Mersi de sfaturi

 Mos-Nicolae, on 01 aprilie 2014 - 21:41, said:

Din cauza asta prefer sa dau o proba in lighean  - Am mai dat de vopsesle care se luau la contactul cu asta noua: Macar in felul asta nu contaminez vopseaua noua.

Eu pentru mine acasa folosesc Danke si innenweiss: In mare este aceeasi vopsea mata - aceeasi pret: 80 de ron 15L.
Treapta urmatoare este Spor - aia simpla... fara cine stie ce tehnologie scumpa.
Asta ma interesa pe mine: o vopsea la 80 ron galeata de 15L cum este in comparatie cu alta la 150 sau chiar 200 de lei 15L?
Pot sa ma orientez dupa pret? Banii aia in plus cata calitate aduc?

#12
disturbed

disturbed

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 574
  • Înscris: 12.01.2007
Depinde de rezultatele pe care vrei sa le obtii.
In toamna am renovat apartamentul. Am folosit Savana cu teflon cca 220 lei galetea - in bai si bucatarie. Sunt foarte multumit. E un alb pe gustul meu, Se comporta foarte bine la curatat (spalat/sters cu apa) si se lucreaza foarte bine cu ea. Putearea de acoperire este buna, dar ma asteptam la rezultate mai bune in gama asta de pret.
Intr-un dormitor am dat cu Danke la 80 lei si mi-am blestemat zilele. Se intinde ca dracu, albul obtinut e infect. Nu m-as mai apropria de ea decat daca as vrea sa zugravesc intr-un grajd.
In alta camera am folosit Atlas/spor, sau ceva de genul cu pret undeva la 140 galeata. Rezultatele au fost bune, mult peste Danke, si insesizabil fata de Savana (ma refer la aspectul camerei. Albul e placut, usor mat, mai putin "stralucitor" decat savana).
Mentionez ca in toate camerele au fost folosite acelasi glet si amorsa, deci diferente din cauza stratului suport nu au de unde fi.
Ramane de vazut cum se comporta in timp, Savana mi-a dat o impresie foarte buna - pentru ca se curata foarte usor, spre deosebire de Danke, care imediat ce intra in contact cu umezeala, absoarbe o parte din pata.
In cazul unor rude, care au incercat si ele diferite marci, s-a constatat ca o data la 2-3 ani spatiile date cu vopsea ieftina ar necesita o noua zugraveala, pe cand in cazul celor scumpe culoarea e ca in prima zi.

Daca ai de dat peste alta vopsea lavabila, cred ca ar trebui folosit ceva in aceeasi gama de pret, dar daca e la primul strat, direct pe glet, cred ca merita sa te orientezi spre ceva din gama 150 + lei. Astea mai scumpe sunt mai putin pretentioase daca peretii au zone care absorb apa.diferit (oricat de bine ai da cu amorsa, tot sunt diferente), iar in cazul celor ieftine, apa este imediat absorbita si devine greu de intins.

Sunt multi factori care influenteaza obtinerea unor rezultate bune la zugraveala. Conteaza priceperea celui care executa, tipul de trafalet folosit, calitatea vopselei si a stratului suport. Cred ca o mana priceputa va obtine rezultate mai bune vizual chiar si cu vopsea ieftina, pe cand una nepriceputa poate sa faca varza si dintr-o galeata din ce e mai scump pe piata.
Chiar sunt curios daca sunt persoane care au folosit "minunea" cu argint si cat sunt de multumiti.

 tfmercedez, on 01 aprilie 2014 - 20:46, said:

E vorba de cateva camere fara mucegai. Unele camere cred ca mai sunt cu huma, desi nu sunt sigur... altele cu vopsea lavabila, dar alea pot sa ramana deocamdata asa pt ca nu arata rau deloc.
Direct peste huma nu poti da cu orice fel de vopsea. Eu personal nu as face miscarea asta. Cauta produsul care spune explicit ca merge in situatia data. Sa fie scris pe galeata.
Faptul ca vopseaua veche se prinde pe trafalet,  nu e neaparat din cauza ca a fost proasta; cel ma probabil cand s-a dat, stratul suport nu a fost pregatit corespunzator.

#13
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,580
  • Înscris: 15.06.2007

 disturbed, on 05 aprilie 2014 - 00:04, said:

Depinde de rezultatele pe care vrei sa le obtii.
In toamna am renovat apartamentul. Am folosit Savana cu teflon cca 220 lei galetea - in bai si bucatarie. Sunt foarte multumit. E un alb pe gustul meu, Se comporta foarte bine la curatat (spalat/sters cu apa) si se lucreaza foarte bine cu ea. Putearea de acoperire este buna, dar ma asteptam la rezultate mai bune in gama asta de pret.
Intr-un dormitor am dat cu Danke la 80 lei si mi-am blestemat zilele. Se intinde ca dracu, albul obtinut e infect. Nu m-as mai apropria de ea decat daca as vrea sa zugravesc intr-un grajd.
In alta camera am folosit Atlas/spor, sau ceva de genul cu pret undeva la 140 galeata. Rezultatele au fost bune, mult peste Danke, si insesizabil fata de Savana (ma refer la aspectul camerei. Albul e placut, usor mat, mai putin "stralucitor" decat savana).
Mentionez ca in toate camerele au fost folosite acelasi glet si amorsa, deci diferente din cauza stratului suport nu au de unde fi.
Ramane de vazut cum se comporta in timp, Savana mi-a dat o impresie foarte buna - pentru ca se curata foarte usor, spre deosebire de Danke, care imediat ce intra in contact cu umezeala, absoarbe o parte din pata.
In cazul unor rude, care au incercat si ele diferite marci, s-a constatat ca o data la 2-3 ani spatiile date cu vopsea ieftina ar necesita o noua zugraveala, pe cand in cazul celor scumpe culoarea e ca in prima zi.

Daca ai de dat peste alta vopsea lavabila, cred ca ar trebui folosit ceva in aceeasi gama de pret, dar daca e la primul strat, direct pe glet, cred ca merita sa te orientezi spre ceva din gama 150 + lei. Astea mai scumpe sunt mai putin pretentioase daca peretii au zone care absorb apa.diferit (oricat de bine ai da cu amorsa, tot sunt diferente), iar in cazul celor ieftine, apa este imediat absorbita si devine greu de intins.

Sunt multi factori care influenteaza obtinerea unor rezultate bune la zugraveala. Conteaza priceperea celui care executa, tipul de trafalet folosit, calitatea vopselei si a stratului suport. Cred ca o mana priceputa va obtine rezultate mai bune vizual chiar si cu vopsea ieftina, pe cand una nepriceputa poate sa faca varza si dintr-o galeata din ce e mai scump pe piata.
Chiar sunt curios daca sunt persoane care au folosit "minunea" cu argint si cat sunt de multumiti.
Direct peste huma nu poti da cu orice fel de vopsea. Eu personal nu as face miscarea asta. Cauta produsul care spune explicit ca merge in situatia data. Sa fie scris pe galeata.
Faptul ca vopseaua veche se prinde pe trafalet,  nu e neaparat din cauza ca a fost proasta; cel ma probabil cand s-a dat, stratul suport nu a fost pregatit corespunzator.
O sa incerc sa vad cu savana teflon in bucatarie la mama.

Daca peretele este dat deja cu alte doua straturi de lavabil patat cu ulei si afumat.. cu ce incep? Cu amorsa sau dau jos pana la glet cu apa si sapun?

#14
disturbed

disturbed

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 574
  • Înscris: 12.01.2007
Cele 2 straturi peste ce sunt date? Peste glet? E greu de dat o solutie fara sa vezi exact despre ce e vorba.
Poti incerca de proba un perete, pe o suprafata mica, (50x50 cm) si vezi rezultatele la prima mana.
Imi imaginez ca nu toata bucataria este plina de ulei. Merge spalat cu un degresant (cel mai usor este sa gasesti unul cu pulverizator (in genul solutiilor de curatat geamuri) cu care sa dai pe perete, apoi treci cu un burete peste; clatesti buretele si de la capat). Daca sunt zone cu mucegai - la geamuri sau colturile cu pereti exteriori - mergi pe o solutie pe baza de clor (se gasesc in comert). Doar dupa o uscare completa treci la noul strat. Nu vad cum ai putea sa "speli" vopseaua pana la glet - nu cred ca am inteles ce vrei sa spui.

Legat de amorsa - daca zici ca deja sunt 2 straturi de var, in mod normal nu ar trebui sa mai dai. Rolul amorsei este  de a crea o suprafata cu obsorbtie redusa, unirforma si de a lega praful. Tu avand deja 2 straturi de lavabila - nu ii vad utilitatea. Totusi, poti incerca o proba cu amorsa de profunzime in speranta ca patrunde si leaga mai bine straturile de var, sa nu ai surprize ca ti se desprinde vopseaua veche pe trafalet. Asta ca masura de siguranta, in caz ca nu stii cum au fost facute zugravelile anterioare.
Cumpara si un chit de cutit (max 15 lei - cantitatea cea mai mica). E o pasta alba care o poti folosi la corectarea unor crapaturi/lovituri, diferente mici de nivel. Se aplica cu spaclul si face acelasi lucru ca gletul, doar ca se foloseste pentru defecte si suprafete mici. Dupa uscare trebuie finisat cu glaspapir.

#15
Mos-Nicolae

Mos-Nicolae

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,954
  • Înscris: 09.12.2013
disturbed' timestamp='1396649089' post='14944708']
Depinde de rezultatele pe care vrei sa le obtii.
In toamna am renovat apartamentul. Am folosit Savana cu teflon cca 220 lei galetea - in bai si bucatarie. Sunt foarte multumit. E un alb pe gustul meu, Se comporta foarte bine la curatat (spalat/sters cu apa) si se lucreaza foarte bine cu ea. Putearea de acoperire este buna, dar ma asteptam la rezultate mai bune in gama asta de pret.
Intr-un dormitor am dat cu Danke la 80 lei si mi-am blestemat zilele. Se intinde ca dracu, albul obtinut e infect. Nu m-as mai apropria de ea decat daca as vrea sa zugravesc intr-un grajd.



Depinde mult ce ai ai deja pe perete: Eu folosesc Danke pentru o finisare mata: Este un fel de var.
Sport se descurca bine.

#16
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,580
  • Înscris: 15.06.2007
Am constata ca in unele locuri lavabila vechie a crapat si daca buzeri usor cu cutitul vine jos. Am dat jos astfel cam tot ce vine jos usor.
Praf jeg..
La usi am luat cornier din aluminiu peste care o sa gletui, la fel si in alte locuri unde sunt denivelari si fisuri.

[attachment=1307769:uploadfromtaptalk1397214007415.jpg]

#17
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,580
  • Înscris: 15.06.2007

 disturbed, on 05 aprilie 2014 - 00:04, said:

Depinde de rezultatele pe care vrei sa le obtii.
In toamna am renovat apartamentul. Am folosit Savana cu teflon cca 220 lei galetea - in bai si bucatarie. Sunt foarte multumit. E un alb pe gustul meu, Se comporta foarte bine la curatat (spalat/sters cu apa) si se lucreaza foarte bine cu ea. Putearea de acoperire este buna, dar ma asteptam la rezultate mai bune in gama asta de pret.
Intr-un dormitor am dat cu Danke la 80 lei si mi-am blestemat zilele. Se intinde ca dracu, albul obtinut e infect. Nu m-as mai apropria de ea decat daca as vrea sa zugravesc intr-un grajd.
In alta camera am folosit Atlas/spor, sau ceva de genul cu pret undeva la 140 galeata. Rezultatele au fost bune, mult peste Danke, si insesizabil fata de Savana (ma refer la aspectul camerei. Albul e placut, usor mat, mai putin "stralucitor" decat savana).
Mentionez ca in toate camerele au fost folosite acelasi glet si amorsa, deci diferente din cauza stratului suport nu au de unde fi.
Ramane de vazut cum se comporta in timp, Savana mi-a dat o impresie foarte buna - pentru ca se curata foarte usor, spre deosebire de Danke, care imediat ce intra in contact cu umezeala, absoarbe o parte din pata.
In cazul unor rude, care au incercat si ele diferite marci, s-a constatat ca o data la 2-3 ani spatiile date cu vopsea ieftina ar necesita o noua zugraveala, pe cand in cazul celor scumpe culoarea e ca in prima zi.

Daca ai de dat peste alta vopsea lavabila, cred ca ar trebui folosit ceva in aceeasi gama de pret, dar daca e la primul strat, direct pe glet, cred ca merita sa te orientezi spre ceva din gama 150 + lei. Astea mai scumpe sunt mai putin pretentioase daca peretii au zone care absorb apa.diferit (oricat de bine ai da cu amorsa, tot sunt diferente), iar in cazul celor ieftine, apa este imediat absorbita si devine greu de intins.

Sunt multi factori care influenteaza obtinerea unor rezultate bune la zugraveala. Conteaza priceperea celui care executa, tipul de trafalet folosit, calitatea vopselei si a stratului suport. Cred ca o mana priceputa va obtine rezultate mai bune vizual chiar si cu vopsea ieftina, pe cand una nepriceputa poate sa faca varza si dintr-o galeata din ce e mai scump pe piata.
Chiar sunt curios daca sunt persoane care au folosit "minunea" cu argint si cat sunt de multumiti.
Direct peste huma nu poti da cu orice fel de vopsea. Eu personal nu as face miscarea asta. Cauta produsul care spune explicit ca merge in situatia data. Sa fie scris pe galeata.
Faptul ca vopseaua veche se prinde pe trafalet,  nu e neaparat din cauza ca a fost proasta; cel ma probabil cand s-a dat, stratul suport nu a fost pregatit corespunzator.

Am dat cu savana cu teflon pana la urma.
Culoarea ok. Am rezistat un singur strat .
Miroase. PUTE INGROZITOR.
A doua zi era un miros oribil in bucatarie pe masura ce se uscau peretii. Mai sa lacrimeze ochii si senzatia de iritare a narilor. Daca stateam mai mult de 5 minute incepea sa ma doara capul.
Chiar nu ma asteptam sa miroasa in halul ala. Ce dracu au bagat in vopseaua aia de pute aproape ca aurolacul?

#18
Mos-Nicolae

Mos-Nicolae

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,954
  • Înscris: 09.12.2013

 tfmercedez, on 20 aprilie 2014 - 00:07, said:

Am dat cu savana cu teflon pana la urma.
Culoarea ok. Am rezistat un singur strat .
Miroase. PUTE INGROZITOR.
A doua zi era un miros oribil in bucatarie pe masura ce se uscau peretii. Mai sa lacrimeze ochii si senzatia de iritare a narilor. Daca stateam mai mult de 5 minute incepea sa ma doara capul.
Chiar nu ma asteptam sa miroasa in halul ala. Ce dracu au bagat in vopseaua aia de pute aproape ca aurolacul?
1 - Masca.
2 - Ai abandonat renovarea?
3 - Stai incet ca nu este temperatura afara pentru asa ceva, eu am un proiect de vopsit cu lavabil pe perete/tavan si dat tocaria,  o casa in care sunt folosite doar 2 camere, am amanat sa fac ceva pana nu urca gradele in termometru, daca dau acuma o sa intoxic pe toti de acolo, o sa fac si o imagine urata, o sa dureze lucrarea mult mai mult ca nu o sa se usuce.

Am un prieten care acuma cateva zile s-a apucat sa vopseasca caloriferul: De cateva zile miroase ca dracu in toata casa si vopseaua inca se simte foarte elastica la atingere, nu este temperatura afara pentru asa ceva.

Edited by Mos-Nicolae, 20 April 2014 - 21:17.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate