Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Ubuntu 14.04 LTS (Trusty Tahr)

- - - - -
  • Please log in to reply
301 replies to this topic

#235
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,604
  • Înscris: 30.07.2003

 _-_, on 11 iulie 2014 - 11:19, said:

Mare ciudatenie si cu Ubuntu...
Ai uitat cate elogii i-ai adus... Posted Image

#236
danzi23

danzi23

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,072
  • Înscris: 14.08.2013
putin off-topic

@neagu_laurentiu
desi te am la friends, nu pot sa iti trimit PM. Intrebare: tu ce distributie de Linux folosesti in prezent ? :)

#237
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,604
  • Înscris: 30.07.2003
Fedora la un dispozitiv si Arch la altul (mai recent, dupa Debian). Pentru mine sunt foarte bune, asta nu inseamna ca ele se potrivesc si altora.

Edited by neagu_laurentiu, 11 July 2014 - 11:58.


#238
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013

 neagu_laurentiu, on 11 iulie 2014 - 11:30, said:

Ai uitat cate elogii i-ai adus... Posted Image

Lasa ca am patit cu el altele si mai rele...
Nu am zis niciodata ca Ubuntu este cel mai bun, doar ca dintre toate distributiile Linux tot Ubuntu imi place mie mai mult Posted Image
(Candidatul numarul 1 pentru cel mai bun sistem de operare, din punctul meu de vedere, este OS X.)

#239
xxvirusxx

xxvirusxx

    Retired

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,441
  • Înscris: 11.11.2005
Deschidere .torrent in gedit din Firefox.

Chiar daca este setat in Firefox sa se deschida cu deluge sau qbitorrent, firefox-ul le deschide in  gedit

Rezolvarea:

sudo gedit ~/.local/share/applications/mimeapps.list

Se sterge:

application/octet-stream=gedit.desktop;

Bug

#240
xxvirusxx

xxvirusxx

    Retired

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,441
  • Înscris: 11.11.2005
Care ai facut upgrade la Firefox 31 in Ubuntu?
Va mai citeste flash-ul??

LE. Se pare ca recunoaste flash-ul daca se copie in /usr/lib/mozilla/plugins

#241
marius_yo21

marius_yo21

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 750
  • Înscris: 28.09.2005
salut. de ceva vreme tot incerc sa trec la instalarea Ubuntu 14.04 dar ceva ma tine pe windows 8. Comparat cu windows ubuntu ma dezamageste la o chestie relativ banala. Deschid browser (firefox sau chrome) in ubuntu iar scroll-ingul e dezastru de lent, greoi. Dau de rotita la maus de 3 ori pt a deplasa in jos pagina fata de 1 data in windows (observ asta in special pe pagina de facebook). Am cautat pe google ceva solutii dar nu am gasit nimic concret. Am pus ceva extensii pt chorme dar nu fac nimic, am cautat alte solutii dar nu au mers.
Consider ca este strict problema de SO atata timp cat aceiasi configuratie hardware nu-mi creaza probleme pe windows

Edited by marius_yo21, 07 September 2014 - 14:25.


#242
xxvirusxx

xxvirusxx

    Retired

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,441
  • Înscris: 11.11.2005
Cu driverele video cum stai?

#243
marius_yo21

marius_yo21

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 750
  • Înscris: 28.09.2005

 xxvirusxx, on 07 septembrie 2014 - 14:57, said:

Cu driverele video cum stai?

imi arata ca sunt instalate , nu gaseste drivere aditionale. Am un intel hd graphics, pe CPU intel celeron dual core, 4gb ddr3....ce sa mai, merge orice HD fara probleme dar imi merge greoi comparabil cu windows

#244
xxvirusxx

xxvirusxx

    Retired

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,441
  • Înscris: 11.11.2005
Incearca si cu driverul/utilitarul de aici

https://01.org/linuxgraphics/downloads

#245
stanes

stanes

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 388
  • Înscris: 24.06.2014

 marius_yo21, on 07 septembrie 2014 - 14:25, said:

salut. de ceva vreme tot incerc sa trec la instalarea Ubuntu 14.04 dar ceva ma tine pe windows 8. Comparat cu windows ubuntu ma dezamageste la o chestie relativ banala. Deschid browser (firefox sau chrome) in ubuntu iar scroll-ingul e dezastru de lent, greoi. Dau de rotita la maus de 3 ori pt a deplasa in jos pagina fata de 1 data in windows (observ asta in special pe pagina de facebook). Am cautat pe google ceva solutii dar nu am gasit nimic concret. Am pus ceva extensii pt chorme dar nu fac nimic, am cautat alte solutii dar nu au mers.
Consider ca este strict problema de SO atata timp cat aceiasi configuratie hardware nu-mi creaza probleme pe windows
daca ai mouse wireless scoate 1 secunda receiver-ul

am citit undeva si a mers, daca nu ai mouse wireless stiu ca la versiunile mai vechi ubuntu era o setare speciala pt asta

Edited by stanes, 07 September 2014 - 18:15.


#246
marius_yo21

marius_yo21

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 750
  • Înscris: 28.09.2005

 stanes, on 07 septembrie 2014 - 18:11, said:

daca ai mouse wireless scoate 1 secunda receiver-ul

am citit undeva si a mers, daca nu ai mouse wireless stiu ca la versiunile mai vechi Ubuntu era o setare speciala pt asta
Stiu bug-ul cu recieverul dar la mine nu se manifesta problema asta. E vb de scrolling lent si nu pagina cu pagina intreaga cum e cu recieverul

#247
stanes

stanes

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 388
  • Înscris: 24.06.2014

 marius_yo21, on 07 septembrie 2014 - 19:02, said:

Stiu bug-ul cu recieverul dar la mine nu se manifesta problema asta. E vb de scrolling lent si nu pagina cu pagina intreaga cum e cu recieverul
  merge mai repede daca faci asta, incearca nu pierzi nimic

#248
criistake

criistake

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 923
  • Înscris: 14.01.2009

 marius_yo21, on 07 septembrie 2014 - 14:25, said:

salut. de ceva vreme tot incerc sa trec la instalarea Ubuntu 14.04 dar ceva ma tine pe windows 8. Comparat cu windows ubuntu ma dezamageste la o chestie relativ banala. Deschid browser (firefox sau chrome) in ubuntu iar scroll-ingul e dezastru de lent, greoi. Dau de rotita la maus de 3 ori pt a deplasa in jos pagina fata de 1 data in windows (observ asta in special pe pagina de facebook). Am cautat pe google ceva solutii dar nu am gasit nimic concret. Am pus ceva extensii pt chorme dar nu fac nimic, am cautat alte solutii dar nu au mers.
Consider ca este strict problema de SO atata timp cat aceiasi configuratie hardware nu-mi creaza probleme pe windows
Pentru Firefox, deschizi tab nou, scri in bara de adrese about:config, cauti mousewheel.min_line_scroll_amount si setezi 50 (sau dupa preferinte, by default e 5)
Attached File  snapshot3.png   215.13K   22 downloads



Pentru chrome cauta extensia Chromium Wheel Smooth Scroller, instalezi si te joci cu setarile, vezi ce si cum, este foarte buna !
Uite setarile mele
Attached File  snapshot2.png   122.13K   24 downloads

#249
marius_yo21

marius_yo21

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 750
  • Înscris: 28.09.2005

 criistake, on 07 septembrie 2014 - 19:21, said:

Pentru chrome cauta extensia Chromium Wheel Smooth Scroller, instalezi si te joci cu setarile, vezi ce si cum, este foarte buna !
Uite setarile mele
snapshot2.png


am incercat si varianta asta dar se comporta ciudat. Il potrivesti greu inspre deloc. Pfff si chiar as fi vrut sa folosesc Ubuntu dar chestia asta ma dispera. Pe windows merge totul by default atat de bine. Inclin sa cred ca nu se da atentie la functionalitatea browserelor pe linux. Pacat....
PS: si asta cred ca se poate constata doar daca folosesti si windows fata de care poti compara, odata invatat cu rapiditatea lui greu poti fi convins ca ubuntu e mai rapid, dar nu e, no offense

Edited by marius_yo21, 08 September 2014 - 17:01.


#250
rich1974

rich1974

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,275
  • Înscris: 25.07.2007
trebuie sa fii constient ca exista situatii in care linuxul nu merge bine.  de exemplu, la mine nu se intampla asa ceva.
windowsul merge bine fiindca exista suport hardware oferit de catre producator. pe linux, suportul asta este cu mult mai slab.

#251
marius_yo21

marius_yo21

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 750
  • Înscris: 28.09.2005
pai si tocmai asta ma supara la culme..chiar imi place cum arata Ubuntu si functionalitatile lui dar nu gasesc solutii pt niste chestii banale

#252
rich1974

rich1974

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,275
  • Înscris: 25.07.2007
auzi, ai cat de cat ceva experienta? poti incerca si alta distributie.  incearca OpenSuSE 13.1 kde. poate problema ta e de la compiz.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate