Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Euro Trade Hărțuiește lumea?!

- - - - -
  • Please log in to reply
48 replies to this topic

#1
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,809
  • Înscris: 03.02.2007
Măi fraților, acum vreun an jumate-doi primesc un telefon de la ăștia în care mi-au făcut capul mare cu investiții financiare și altele de genul ăsta.
Am ascultat ce aveau de zis și am refuzat politicos. Nu câștig la loto, nu sunt norocos din punctul ăsta de vedere. De câte ori am câștigat ceva, am făcut-o cu muncă și nicidecum altfel.
Nu sunt pentru mine speculațiile financiare și nici nu sunt dispus să riște alții banii mei, indiferent de sumă. Nu aș risca nici 100 de lei doar în speranța unui câștig iluzoriu, mai ales că nu sunt un bogat.

Periodic tot primeam telefoane, deja îmi știau nu știu de unde numele și refuzam mereu.

De la o vreme au început să insiste, primeam o dată, de două ori pe săptâmână, odată chiar m-au sunat de două ori în aceeași zi.
Sictirit de insistența lor din ultima vreme, de câte ori se prezenta interlocutorul și spunea că e de la Euro Trade, le spuneam că îi rog frumos să nu mă mai sune și le închideam telefonul. Asta se întâmplă de vreo jumătate de an încoace.
Ultimele dăți le-am zis să nu mai sune ca să nu ajung să îi injur. Încă nu am ajuns la faza asta, pentru că nu îmi stă în fire, trebuie să mă scoți rău de tot din pepeni ca să mă enervez și să ajung să înjur.

De câte ori mă sună, mai mereu altcineva, în jur se aude rumoare ca la bursă sau call center, probabil că sâcâie și pe mulți alții.

Ce să mai fac fraților să scap de ei? Voi ați pățit așa ceva? Poate cineva are experiențe plăcute cu ei, a scos profit investind în această faimoasă(pentru mine)firmă.

Cine are informații e rugat să toarne aici.

#2
mberila

mberila

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,665
  • Înscris: 20.11.2005
sunt în aceeași situație ca și tine, încă nu am reușit să scap de ei

#3
ofi_tm

ofi_tm

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,963
  • Înscris: 21.02.2006
Cand suna, lasa-i sa vorbeasca singuri, pune microfonul pe mute si pe banii lor pot vorbi singuri cat vor. Dupa o vreme or sa renunte.

Edited by ofi_tm, 07 March 2014 - 17:54.


#4
george90

george90

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,013
  • Înscris: 19.08.2006

View PostDigix, on 07 martie 2014 - 17:33, said:

Poate cineva are experiențe plăcute cu ei, a scos profit investind în această faimoasă(pentru mine)firmă.

si daca or fi scos unii profit, ce le gatura ar avea cufaptul ca te sacaie ?

In functie de ce telefon ai, poti scapa de ei (banuiesc ca te suna de pe acelasi (aceleasi cateva numere ) numar. Telefoanele android / iphone / altele din zilele noastre pot instala software care detecteaza numarul celui care suna, verifica daca cumva e pe vreo lista neagra (pe care o facitu in software-iul acela) si respinge apelul automat daca da. Eu unul folosesc (de ieri :D) pe android un astfel de soft "Blocker" pentru auto -respingerea numerelor ascunse.

#5
Michidoo

Michidoo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,425
  • Înscris: 15.01.2008
investitii financiare, zici? asta presupune sa ai bani, nu? atunci scapi usor de ei, le spui ca n-ai bani si gata. Daca e nevoie sa detaliezi (si va fi nevoie) spune-le ca nu ai nicio sursa de venit, nici macar somaj (s-a terminat si ala) si ca pur si simplu nu ai de unde sa le dai bani. La mine a functionat :)

#6
angelz

angelz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,844
  • Înscris: 01.12.2003
Am avut aceeasi problema cu altii , sa investesc neaparat ca au ei informatii sigure si bla bla bla.N-am avut cu cine sa ma inteleg ca nu ma intereseaz , nu ca nu , sa bagi acolo o suma cat de mica sa vezi cum e , ca e prag de 5k euroi , dar poti sa incepi si cu cateva sute de euro.I-am spus ca nu ma intereseaza , am crezut ca am scapat usor.Au revenit peste cateva saptamani , iar nu ma intereseaza  , sa ma lase in pace.A 3-a oara aceeasi galagie , intre timp aflasem ca de fapt este o inregistrare ca sa para ca au activitate , i-am spus sa dea galagia mai incet si mi-a inchis telefonul.De acolo le-am adaugat numerele pe lista de blocare si dupa cateva zeci de apeluri de la ei vreo 5-6 luni s-au oprit.Asta e cea mai simpla metoda.
  O alta metoda e sa faci o reclamatie la http://www.dataprotection.ro/ , dar implica mai mult efort.

#7
radu.traveller

radu.traveller

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 301
  • Înscris: 16.07.2007
1. Cere-le datele firmei in numele careia te suna si datele personale.
2. Cere-le sa iti transmita prin fax sau mail documentul in care ti-ai exprimat acordul pentru a fi sunat de ei.
3. Spune-le ca inregistrezi convorbirea.
4. Apoi (daca mai ai cui) spune-le ca ceea ce fac se cheama comunicare comerciala nesolicitata si ca iti rezervi dreptul de a face reclamatie la autoritatile competente.

De obicei la pasul 4 nu mai ajungi.

Nu zic ca asa vei scapa de ei definitiv, sunt multi cei care suna si isi paseaza unul altuia bazele de date cu potentialii fraieri, insa cu siguranta vei scurta foarte mult convorbirea.

#8
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,809
  • Înscris: 03.02.2007
Eu la ultimele telefoane, doar le spuneam să nu mai sune și închideam, nu apucau decât să se prezinte și să  îmi spună că sunt de la Euro Trade.

View Postgeorge90, on 07 martie 2014 - 17:59, said:

si daca or fi scos unii profit, ce le gatura ar avea cufaptul ca te sacaie ?
Era doar haz de necaz. Totuși, probabil că găsesc fraieri din moment ce au bani să cheltuie atât pe personal cât și  pe convorbiri.

#9
fastcojo

fastcojo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,390
  • Înscris: 12.05.2006
He, he, pe mine ma suna de aproape 2 ani, de pe diverse numere, toate de orange!

Interesant este ca, fiind abonat la cea companie de telefonie, am incercat sa le reclam abuzul facut de indivizi, si mai ca nu mi-au spus ca la ce facturi au, nu le fac nimic.

Am incercat cu bip, bip, mai rele si mai grele decit ma credeam in stare.
reveneau imediat si ma intrebau , fie de ii injur, fie daca m-am calmat.

Am incercat de toate.

N-a mers.

Au perioade cind suna in disperare, apoi dispar, apoi suna de la alta firma ( dar cu acelasi motiv si zgomot de fond), si iar dispar.

Dar toti de pe orange!!!!!!!!

Si cred ca am deja vreo 10 numere notate pe undeva.

Acum m-am linistit.

Cum suna, cum ii trimit instant si cu calm unde au stat intre 7 si 9 luni fara chirie, apoi inchid telefonul!

Simplu.

#10
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,809
  • Înscris: 03.02.2007
La mine sunt de pe Voda apelurile.

#11
alexandrualex93

alexandrualex93

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 459
  • Înscris: 03.03.2014
bai frate pe mine ma suna EQUITY INVEST din bucuresti cand ii intreb cine sunt cica nu poate sa zica dupa multe insistente imi zic si cica avea nr meu pe birou,am numaru asta de 6 ani de un MM sa le F familia cu investitiile lor


nu investiti nimic e un nou sistem de tepe "legale"

stati departe de http://www.equity.eu...=ro#m=WebModule

Edited by alexandrualex93, 07 March 2014 - 19:52.


#12
Barboso

Barboso

    Satir bătrân, "United Gashka" member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,260
  • Înscris: 24.01.2008
Ingrijorator e faptul ca-si gasesc inca investitori*, din moment ce inca sunt pe piata si au bani de telefoane.

* A se citi, in loc, orice are IQ subunitar.

#13
virtualx

virtualx

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,600
  • Înscris: 30.05.2005
si daca ar fi doar astia :)

romtelecom, orange, erste group ...si inca altii , cu tot felul de oferte !

din start in primele 2-5 secunde , nu doresc , multumesc! si slide pe rosu , apoi bagat tel in buzunar :)

#14
silviu_n

silviu_n

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,459
  • Înscris: 11.12.2008
Trebuie să le ceri numărul de operator de date cu caracter personal, apoi le soliciți scoaterea din baza lor de date. Eu așa am scăpat, nu am mai primit astfel de telefoane de vreun an-doi.

La unul din ultimele apeluri primite, domnișoara de la capătul „firului” mi-a spus că nu poate să îmi dea numărul de operator, pentru că nu au așa ceva (o companie Transilvania nu-știu-cum). Când am rugat-o să îmi repete numele companiei, mi-a închis...

#15
trestie-de-balta

trestie-de-balta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,505
  • Înscris: 24.01.2007
Cand ma suna cate un barzaune din asta ii spun ca am broker si ca investesc doar prin el de 10-12 ani.
Daca ma sacaie ca are el o combinatie formidabila si vrea sa ma faca milionar, il intreb cat a fost uncia de aur anul trecut.
Normal ca nu stie, asa ca ii spun ca-i prost pregatit si nu stie lucruri elementare.
Data viitoare sa fie pregatit.
Uneia de la o baca care vroia sa depun la ei 1000 de euro pentru 3 ani ca-mi da statul 250 si alte balarii, i-am zis ca investesc lunar in cupru electrolitic.
Si chiar nu vreti sa depuneti 1000 de euro?
Ba da, dar sa-mi dati cupru in loc la pretul pietii.  Mi-a urat o zi buna si a inchis.

#16
bluf24

bluf24

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 04.06.2014
M-am inregistrat special ca sa scriu asta: fac parte dintre oamenii hartuiti de terminatii astia de la eurotrade, pana acum i-am rugat sa nu mai sune, i-am injurat, am bagat numere in blacklist. Nu a functionat nimic, iar blacklistul e ineficient, ca parca au 1000 de numere de telefon.Suna de ani de zile, cam la 1-2 saptamani, uneori iau pauze cam de-o luna.

#17
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,809
  • Înscris: 03.02.2007
Continuă cu înjuratul, apoi închis imediat telefonul, fără să mai stai la alte discuții.
La mine se pare că funcționează această ultimă metodă. Nu am mai primit de vreo trei luni telefoane.

#18
Barboso

Barboso

    Satir bătrân, "United Gashka" member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,260
  • Înscris: 24.01.2008
Confirm.   :)

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate