Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Cumparaturi de pe net din China

- - - - -
  • Please log in to reply
14 replies to this topic

#1
catasebi

catasebi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 458
  • Înscris: 26.01.2011
Buna. Nu stiu unde sa plasesz subiectul ca nu am gasit locul potrivit. Am cumparat ceva de pe ebay din china prin 20 ianuarie. Piticul de acolo zicea ca in o luna ajunge coletul. Azi e 24 febr si inca nimic. Sa cred ca am luat teapa? Nu e valoare mare, doar 100 USD, dar totusi e ceva... S-a platit prin PayPal si ma gandesc ca e sigura plata si nu pot lua teapa. Voi a-ti patit careva asa ceva?

#2
marcusdefeis

marcusdefeis

    Lunetist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,028
  • Înscris: 14.07.2008
mai asteapta pana la termenul limita

#3
Pekiasan

Pekiasan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,556
  • Înscris: 16.12.2011
Cumparat de pe mixeshop , dx...etc. Intr-adevar vin foarte greu comenzile dar teapa n-am luat. De pe dx.com mi-a venit in aproape 40 zile.

#4
D3an

D3an

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,531
  • Înscris: 30.09.2006
de pe aliexpress mi`a venit in 20 de zile.
in plus au preturi bune.

#5
cojeale

cojeale

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 178
  • Înscris: 22.01.2010
salut! daca ai cumparat prin PayPal poti  sa-ti recuperezi banii... dar mai asteapta...  eu am facut o cerere de restituire  banilor la PayPal dupa o luna jumate si la a-7-a saptamana a venit coletul si platindui din nou produsul... asteapta!

#6
Dante_Sparda

Dante_Sparda

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,248
  • Înscris: 07.11.2006
Stai linistit deocamdata. El ti-a spus in medie cam cand ar trebui sa ajunga. Depinde cand a plecat. Depinde de posta lor si posta noastra. De exemplu, am comandat ceva recent (tot de pe Ebay), dar de valoare mica. Omu' a pus coletu' la posta a 2 a zi dupa efectuarea platii. In schimb a plecat de la posta lor spre Romanica dupa 2 saptamani. Aveam Tracking number, si asa am vazut. Nu stiu de ce a plecat de acolo asa tarziu, dar pana la urma a ajuns postasul la mine. Am dat cu semnatura de confirmare de primire si aia a fost.

Cat despre tzepe, pe Ebay nu mi-am luat. Insa mereu caut vanzatori care au magazine virtuale pe Ebay, implicit si feedback pozitiv fara numar. N-am avut problem pana acum. Si sunt cativa ani buni de cand apelez la serviciile celor mici cu ochii bulbucati de pe Ebay.

LE: Am mai avut o faza legata de intarziere, acum vreo 2 ani. Dupa ~ 1 luna coletu' era in Romania, numai ca am mai asteptat 2 saptamani sa primesc instiintare. Nu inteleg de ce a stat 2 saptamani la vama Postei Romane. Posted Image

Ah si daca iti spune 30 zile.. probabil sunt business days, adica zile lucratoare.

Edited by Dante_Sparda, 24 February 2014 - 13:32.


#7
Prien

Prien

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,877
  • Înscris: 11.12.2006
Si eu am cumparat din China, ba chiar destul de multe produse. Si am asteptat uneori de mi s-a urat, doar ca sa plece din China,a s acum a zis Dante_Sparda ..
Sau dupa track number am vazut si ca intrasera in Romania, si ca ajunsesera la un anumit o(ri)ficiu postal..
Asa ca atunci cand am fost sa imi ridic o comanda avizata, am intrebat si de celelalte, intrate deja de 2 saptamani...

Eu unul ma descriu ca un tip destul de al dracului. Pt mine treaba se face acum, repede, din prima si foarte bine.Si asa am o alergie la aia care se mokai sau o freaca. Cand prind ocazai, asa articulez niste cuvinte, deranjanet cel putin...
Stiu ca multi nu ma prea iubesc din cauza asta, dar asa ma doare ...undeva..

Revenind. Cata vreme am stat la coada, am vazut cum femeile alea se miscau ca pe rulmenti. Alergau de colo pana colo, cu ce aveau de facut. Nu stateau la vorbe, nu cafea, doar munceau, ca niste robotele. Sincer, eu nu le-as vrea postul..
Acuma ca sunt doar cateva, nu e vina lor ci a sefilor lor. Aia trebuie sa mai angajeze. Dar cum jigdiile alea doresc falimentarea intitutiei, ca sa o cumpere la 2 bani, ce sa mai zic..

Atunci cand le-am intrebat daca nu pot sa imi dea si coletele mele, mi-au aratau un balot in care era ce primisera azi. Nedesfacut, pt ca munceau la ce aveau deja de cateva zile ..
Sincer, vazand situatia, le-am multumit, am salutat si am decolat..Si de atunci ma duc in ziua trecuta in aviz, nu inainte ..
Mama mia, asa i-as impusca pe marii stabi....cu o placere...

Edited by Prien, 24 February 2014 - 13:48.


#8
genius

genius

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,514
  • Înscris: 23.11.2004
De când se face vama doar într-un singur loc , mie nu mi-a mai venit/ajuns nimic din China .

Edited by genius, 24 February 2014 - 14:03.


#9
onlyone

onlyone

    - - - GAME MASTER - - -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,845
  • Înscris: 08.10.2005
ai zis ca ai cumparat prin ebay deci ai garantie 100% ori produs ori banii inapoi
daca se apropie termenul de 40 de zile - pe la ziua 38 poti sa deschizi caz in ebay
dai - contact seller si acolo ai - my item has not arrived
si deschizi cazul dupa care problema se va rezolva
oricum la valoarea aia mai mult ca sigur ti-a dat tracking code. ce zice trackingul despre colet?
coletele ajung in intervalul 25-40 de zile de obicei. depinde cum se misca pe traseu.

Edited by onlyone, 24 February 2014 - 14:43.


#10
clon@

clon@

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 473
  • Înscris: 26.01.2007
Eu aici verific unde se afla coletul daca sti Tracking Number.

#11
Dumitru_Pavel

Dumitru_Pavel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 453
  • Înscris: 06.02.2014
am comandat de pe focalprice, dupa sarbatori, din singapore cu transport prin dhl si a venit in fix 7 zile(dupa ce au trimis coletul ei. in total au fost vreo 9 zile de cand am plasat eu comanda).  30 de lei a fost transportul. am comandat apoi prin posta(cu transport gratuit) si a venit in 15 zile. au fost colete mici cu electronice, accesorii.

problema cea mai mare, cretinatate a sistemului romanesc, e ca trebuie sa platesc tva si pe produs si pe transport. cand intreb de ce, "astea sunt legile, nu comentam".

Edited by Dumitru_Pavel, 26 February 2014 - 15:23.


#12
catasebi

catasebi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 458
  • Înscris: 26.01.2011
Tracking number, nu-i, acuma cand ma uit sa vad ce-i cu vanzatorul, ebay zice ca no longer registred user.... Deci teapa! Cand am cumparat zicea ca in 30-45 zile lucratoare. In 20.01 am cumparat. Sa mai astept sa treaca pana la 45 zile sau c sa fac?

#13
tytysor

tytysor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,516
  • Înscris: 02.09.2006
45 de zile este termenul maxim in care poti deschide disputa, deci ar cam fi timpul!

#14
catasebi

catasebi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 458
  • Înscris: 26.01.2011
Da, am deschis disputa, astia de la ebay mi-au dat cazul in favoarea mea, ziceau ca banii ii trec inapoi in cont. Acuma ii dau un mail la mancatorul ala mic de orez si zic vreo doua... Daca ii valabila adresa...

#15
Aladin66

Aladin66

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,542
  • Înscris: 06.10.2008
Salut,locuiesc  de 2  luni în alta parte fata de orașul unde am reședința. Nu am nici viza de flotant, nimic, deocamdată . Întrebarea este dacă pot comanda din  China, cu livrare la adresa actuala deși  nu am forme legale de locuire?

Edited by Aladin66, 18 October 2015 - 14:00.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate