Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...
 problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox
 Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani
 Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...
 

Mostre gratis(Free samples)

- - - - -
  • Please log in to reply
24 replies to this topic

#1
rinaldoparaipan

rinaldoparaipan

    Green member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,435
  • Înscris: 13.02.2006
Inainte de Anul nou, cautand niste data sheeturi,am intrat pe siteul Texas instruments.
http://www.ti.com/
Am comandat, la misto mai mult, niste free samples(LM2577T-ADJ, LM2585T-ADJ).
Pe 3 ianuarie ma suna de la FedEX ca mi-a sosit coletul Posted Image
Mi-au trimis baietii exact ce am comandat(se pot comanda maxim 5 unitati), fara nici un fel de plata, nici macar transportul.
Am dat o declaratie la vama(prin mail) cum ca nu sunt pt. comercializare si asta a fost tot.
Daca mai stiti si alte siteuri care au politica asta, ar trebui sa facem schimb de informatii.
Eu as fi interesat testez niste leduri.Chinezii ai naibii, nu trimit nimic, desi, in aparenta, ei se ofera.

#2
mihai!

mihai!

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,800
  • Înscris: 15.04.2006
Te-ai inscris cu nume de firma sau nu ?

Ultima data cand am primit mostre din alta parte a trebuit sa dau declaratie vamala cu stampila ca " nu sunt pentru comercializare si se inregistreaza in contabilitate ".

Edited by mihai!, 07 January 2014 - 14:46.


#3
DeuxEx

DeuxEx

    Dark Matter

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,181
  • Înscris: 11.11.2007
Se gasesc si si procesoare ARM la TI?

#4
rinaldoparaipan

rinaldoparaipan

    Green member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,435
  • Înscris: 13.02.2006
Da, m-am inscris cu nume de firma, dar in declaratie am scris ca "sunt pentru uzul personal si NU se inregistreaza in contabilitate".
Fara stampila, doar semnatura.

#5
binox

binox

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,260
  • Înscris: 17.02.2008
In Ro sunt extrem de putini cei care mai trimit sample-uri.
Eu am reusit sa comand mai demult de la Analog devices dar si atunci m-am folosit de o mica "smecherie" am trecut adresa completa de Romania insa la tara in loc de Romania am pus Ungaria, cu Romania nu ma lasa formularul. Dupa o zi sau doua m-a sunat cineva care mi-a cerut sa-i confrim ca-i vorba de Romania si nu de Ungaria, dar nu mai tin minte daca era de la curier sau de la expeditor, i-am confirmat ca in Romania trebuie sa ajunga si au ajuns.
Recent fiind in Franta am comandat si am primit de la Maxim, am incercat si la Atmel dar m-au refuzat fara nici o explicatie.

#6
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,845
  • Înscris: 01.11.2005
Am comandat si eu ieri cate 3 bucati din fiecare 5 componente posibile si dupa nici o ora am primit pe mail confirmarea livrarii si track number.

#7
rinaldoparaipan

rinaldoparaipan

    Green member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,435
  • Înscris: 13.02.2006
Pai normal..Norvegia e Norvegia, Romania e Romania...
Sa vezi ca pachetul iti vine in 3 zile(mie asa mi-a sosit.Mai mult a durat vama)
Un pachet trimis din Bucuresti la Braila a facut 5 zile!!

#8
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,845
  • Înscris: 01.11.2005
asta asa este. Deja ma gandesc sa ma uit la toti producatorii si sa imi comand sample-uri ...urmatorul este Analog Devices. :D

#9
DeuxEx

DeuxEx

    Dark Matter

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,181
  • Înscris: 11.11.2007
Nu am gasit procesoare ARM pe site-ul lor. Ce ziceti, as avea vreo sansa sa concep si sa pun in functiune un mini-PC pe baza unui procesor ARM ( ceva in genul unui mini-PC Rasberry Pi)?

#10
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,845
  • Înscris: 01.11.2005
...doar ce am primit mostrele de la Texas Instruments...
S-au miscat destul de repede: comanda 7.02.2014, primit 11.01.2014
La Analog Devices nu merge decat daca ai e-mail apartinand unei firme inregistrare in baza lor de date...sau ceva de genul ( nu merge gmail, yahoo, live ). Le-am trimis mail, am vazut ca au primit mailul dar nici un raspuns din pacate.
Acum cercetez si la Liner Tehnology dar nu m-am decis inca ce sa iau de la ei...

Edited by tehnics, 11 January 2014 - 13:54.


#11
binox

binox

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,260
  • Înscris: 17.02.2008
Wow, le-ai primit inainte sa le comanzi :)

#12
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,845
  • Înscris: 01.11.2005
da..asta e prea tare :D. ...am gresit, sper sa se subinteleaga ca era vorba de 07.01.2014...

#13
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,845
  • Înscris: 01.11.2005
doar ce am facut comanda de samples si de la Linear Technology. Aici ai voie cate 2 bucati din maxim 5 componente diferite. Nu toate componentele pot fi comandate ca sample, de exemplu nu am putut comanda LT1083 ( un echivalent a lui LM317 care duce pana la 7,5A ).
Acum o sa caut pe la Microchip si Atmel ( din ce am inteles Atmes sunt destul de spartani in a oferi samples ).
...voi reveni cu noutati

#14
rinaldoparaipan

rinaldoparaipan

    Green member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,435
  • Înscris: 13.02.2006
Mersi pentru pontul cu Linear Technology.

#15
tandrei99

tandrei99

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,258
  • Înscris: 20.09.2007
Si Onsemi trimite samples dar trebuie sa platesti transportul care e in jur de 19 USD.
Eu am mai luat samples de la Texas Instruments si Linear Technology,

Edited by tandrei99, 14 January 2014 - 19:30.


#16
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,845
  • Înscris: 01.11.2005
...revin cu noutati...

Quote

La Analog Devices nu merge decat daca ai e-mail apartinand unei firme inregistrare in baza lor de date...sau ceva de genul ( nu merge gmail, yahoo, live ). Le-am trimis mail, am vazut ca au primit mailul dar nici un raspuns din pacate.
...acum 2 zile am primit un colet de la Analog Devices si cand il desfac...surpriza, doar una componentele cerute ...astazi am mai primit un colet...in care se aflau si celelalte 4 componente. In concluzie se poate si de la Analog devices daca le trimiti un mail de bun simt

Am primit ieri si sample-urile de la Linear Technology, cate 2 piese din 5 tipuri diferite ( in total 10 componente ) .
Dupa ce ma voi intoarce din Ro, voi mai comanda sampler-uri si va tin la curent .

#17
tatulea

tatulea

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 05.03.2011
A incercat cineva sa comande de la Microchip? Din cate am inteles percep o taxa (Processing Fee) de 7,5$.

#18
genius07

genius07

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 682
  • Înscris: 06.03.2007
Am incercat sa iau cateva samples de la Texas Intruments dar am fost refuzat ...

"Using your business email account will help us to identify your company and process your request. Please go to my.ti.com and update email address in your profile. Then enter this request again. You can also purchase TI samples from our Catalogue distributors: www.farnell.com, www.mouser.com or www.digikey.com. Thank you."

Voi cum ati reusit sa luati ?

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate