Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

update la win 8

- - - - -
  • Please log in to reply
24 replies to this topic

#1
mitre

mitre

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,167
  • Înscris: 03.09.2006
SaluT

As vrea sa trec de la win xp sp3 pe care il am de vreo 6 ani instalat la win 8. Am un laptop Acer Aspire 3100 cu Celeron 1,85, video onboard, 3 Gb RAM desi vede doar 2 - apropos in win 8 o sa vada tot? - si un HDD de 5400 250 gb dar o sa iau un ssd de 60gb.
Suporta hardwarele configuratia fara sa se poticneasca sau va fi chinuit?
Merci

#2
STARTREK1

STARTREK1

    căutător pe gugăl

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,186
  • Înscris: 27.06.2007
probabil iti vede 2 pt. ca unul ti-l foloseste placa video
apropo ce placa video are? sau spune configuratia completa

Edited by STARTREK1, 15 December 2013 - 19:03.


#3
mitre

mitre

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,167
  • Înscris: 03.09.2006
Din ce vad pe sitele lor inseamna ca trebuie sa ma uit in jos ca nu a fost proiectat pt cele care ruleaza xp si vista. poate win 7 atunci.
Video am Intel 945 GMExpress Chipset Family.

Edited by mitre, 15 December 2013 - 19:10.


#4
mihalexmihalex

mihalexmihalex

    Classified

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,423
  • Înscris: 29.12.2007

 mitre, on 15 decembrie 2013 - 18:36, said:

SaluT

As vrea sa trec de la win xp sp3 pe care il am de vreo 6 ani instalat la win 8. Am un laptop Acer Aspire 3100 cu Celeron 1,85, video onboard, 3 Gb RAM desi vede doar 2 - apropos in win 8 o sa vada tot? - si un HDD de 5400 250 gb dar o sa iau un ssd de 60gb.
Suporta hardwarele configuratia fara sa se poticneasca sau va fi chinuit?
Merci

Daca vrei sa-ti vada tot  RAM-ul pune sistem pe 64 biti...

Da, iti suporta hardwarele.
Win 8 "rupe" fata de 7 sau XP.

#5
Mos_Ilie

Mos_Ilie

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,522
  • Înscris: 31.12.2006
Salut,

Cred că s-ar putea să funcţioneze mulţumitor ( dacă nu eşti foarte pretenţios ) cu Windows 7 pe 32 bits.
Procesorul este un AMD Mobile Sempron 3500+ / 1.8 GHz, nu un Celeron.

Cred că sistemul va găsi singur driver-ele necesare prin update-uri.
Dacă treci de la Hdd la Ssd probabil se va mişca destul de rapid, chiar dacă procesorul nu este grozav.

Sub WinXpSp3 trebuia să vadă toată memoria ( ce mai rămâne după ce aloci memorie pentru Video ).
Pentru memorie 3 GB, nu ai nevoie de sistem de operare pe 64 bits.

Lasă deocamdată deoparte pretenţiile pentru Windows 8.

Edited by Mos_Ilie, 15 December 2013 - 20:11.


#6
mitre

mitre

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,167
  • Înscris: 03.09.2006
si cam ce spatiu ocupa pe hdd win 7 si cam cat win 8?

Edited by mitre, 15 December 2013 - 20:13.


#7
Mos_Ilie

Mos_Ilie

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,522
  • Înscris: 31.12.2006
Sistemul meu de operare, instalat acum vreo doi ani, fără să mă îngrijesc prea mult de el şi cu destule aplicaţii instalate, ocupă vreo 45 GB.
Este un Win 7 Ultimate pe 64 bits.
Nu aveam neapărat nevoie de sistem pe 64 de bits, dar atunci când l-am instalat mi-am zis că e mai bine aşa în caz că voi mai cumpăra memorie.
Sfertul de GB lipsă este alocat memoriei Video.

Attached Files

  • Attached File  45Gb.png   281.08K   27 downloads
  • Attached File  Comp.png   244.67K   27 downloads

Edited by Mos_Ilie, 15 December 2013 - 20:23.


#8
Klewerly

Klewerly

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 51
  • Înscris: 04.12.2013

 Mos_Ilie, on 15 decembrie 2013 - 20:05, said:

Cred că sistemul va găsi singur driver-ele necesare prin update-uri.
De ce calculatoarele, pc-urile, unitatile desktop nu au nevoie de driver neaparat la instalarea Windowsului, iar un laptop are nevoie de instalare drivere ? La laptop daca nu-I pui drivere, nu recunoaste mai nimic, mai ales in Windows 7. In windows 8 le vede pe toate, sa zicem ca merge si fara, dar la o unitate desktop, nici la windows 7 nici la 8 nu-I pui drivere, nu nimic. Merge brici.

#9
Mos_Ilie

Mos_Ilie

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,522
  • Înscris: 31.12.2006
" De ce calculatoarele, pc-urile, unitatile desktop nu au nevoie de driver neaparat la instalarea Windowsului ".
Ba au nevoie şi dacă foloseşti driver-ele instalate de sistem pot apare felurite probleme, uneori foarte deranjante.

" La laptop daca nu-I pui drivere, nu recunoaste mai nimic, mai ales in Windows 7. "
Pentru că bagajul de driver-e incluse în kit-ul de instalare este limitat.
Configuraţiile în cazul laptop-urilor sunt foarte diverse şi uneori driver-ele pentru cineştie ce chestie nici măcar nu au mai fost scrise.
De cele mai multe ori, după câteva reprize de update-uri, reuşeşte instalarea aproape a tuturor driver-elor.

" In windows 8 le vede pe toate ".
E părerea ta. Dacă ar fi aşa, nu mai găsesc rolul secţiunii de Windows 8 pe forum.

O asemenea concluzie o tragi numai după ce ai instalat sistemul de operare respectiv pe o multitudine de configuraţii şi ai lucrat pe el cu cât mai multe aplicaţii.

#10
STARTREK1

STARTREK1

    căutător pe gugăl

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,186
  • Înscris: 27.06.2007

 Klewerly, on 15 decembrie 2013 - 20:23, said:

dar la o unitate desktop, nici la windows 7 nici la 8 nu-I pui drivere, nu nimic. Merge brici.
iti aduc o placa de baza cu procesor intel Haswell generatia 4 cu o placa video AMD R7/R9 si sa imi spui daca e nevoie de drivere sau nu Posted Image

#11
mitre

mitre

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,167
  • Înscris: 03.09.2006

 Mos_Ilie, on 15 decembrie 2013 - 20:19, said:

Sistemul meu de operare, instalat acum vreo doi ani, fără să mă îngrijesc prea mult de el şi cu destule aplicaţii instalate, ocupă vreo 45 GB.
Este un Win 7 Ultimate pe 64 bits.
Nu aveam neapărat nevoie de sistem pe 64 de bits, dar atunci când l-am instalat mi-am zis că e mai bine aşa în caz că voi mai cumpăra memorie.
Sfertul de GB lipsă este alocat memoriei Video.

cam mult. daca iau un ssd de 60 este cam mic

#12
mitre

mitre

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,167
  • Înscris: 03.09.2006
Bun .... si de unde imi fac rost de win8

Bun .... si de unde imi fac rost de win8 sau win 7 online ca am ceva probleme de sanatate si nu ma pot deplasa din casa acum. Altfel nu aveam nici timp de update.

#13
mitre

mitre

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,167
  • Înscris: 03.09.2006
Am descoperit ca nu am supot 64biti. Deci nu o sa vada decat 2 gb ram si ca atare o sa mearga win 8 sau 7 pe 32?

#14
Nicu_Brasov

Nicu_Brasov

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 78
  • Înscris: 11.12.2013

 mitre, on 16 decembrie 2013 - 12:53, said:

Bun .... si de unde imi fac rost de win8

Bun .... si de unde imi fac rost de win8 sau win 7 online ca am ceva probleme de sanatate si nu ma pot deplasa din casa acum. Altfel nu aveam nici timp de update.
De Windows 8 faci rost de la chiosc, de la non-stop. nu ?  Nu are la carciuma la voi in sat ? Ce intrebari idioate.
Si acolo daca avea si tot trebuia sa-l cumperi.

Edited by Nicu_Brasov, 28 December 2013 - 18:03.


#15
mitre

mitre

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,167
  • Înscris: 03.09.2006

 Nicu_Brasov, on 28 decembrie 2013 - 18:03, said:

De Windows 8 faci rost de la chiosc, de la non-stop. nu ?  Nu are la carciuma la voi in sat ? Ce intrebari idioate.
Si acolo daca avea si tot trebuia sa-l cumperi.

Lasa ironiile.... normal ca trebuie cumparat dar cum procedez ca pe sitele lor  nu am reusit. Paca am auzit ceva de rezervari sau cam asa ceva.

#16
e2k

e2k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,325
  • Înscris: 15.10.2004
@mitre: si eu la un moment dat vroiam sa cumpar Windows 8.1 de pe site-ul lor dar nu am gasit nici o varianta care sa poata fi instalata pe un sistem care nu are deja o versiunea de Windows anterioara cu licenta. Am si sunat la magazinul online Microsoft Store si operatoarea mi-a confirmat ca o asemenea varianta nu exista, tot ce poti achizitiona de la ei sunt numai variante de upgrade. Mi-a zis tipa ca trebuie sa cumpar o versiunea FPP de Windows 8.1 de la magazinele care vand asa ceva.

#17
mitre

mitre

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,167
  • Înscris: 03.09.2006

 e2k, on 29 decembrie 2013 - 01:24, said:

@mitre: si eu la un moment dat vroiam sa cumpar Windows 8.1 de pe site-ul lor dar nu am gasit nici o varianta care sa poata fi instalata pe un sistem care nu are deja o versiunea de Windows anterioara cu licenta. Am si sunat la magazinul online Microsoft Store si operatoarea mi-a confirmat ca o asemenea varianta nu exista, tot ce poti achizitiona de la ei sunt numai variante de upgrade. Mi-a zis tipa ca trebuie sa cumpar o versiunea FPP de Windows 8.1 de la magazinele care vand asa ceva.
Cam mae deanjul. O sa reinstalez atunci XP care il am OEM pe laptop. Asta este. Inca o data Microsoft se cam face de kk. Cand am schimbat hardul prima data au zis ca trebuie sa iau licenta noua ... dar am cautat un kit din aceasi serie si am pus licenta care o aveam si care a mers. Atunci am zis ca o sa incerc sa pun Linux dar nu prea erau programe pt Linux cu ce lucrez eu,

#18
e2k

e2k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,325
  • Înscris: 15.10.2004
@mitre: poti sa comanzi Windows-ul de la magazinele online de IT. Nu vreau sa fac reclama insa eu am gasit sa cumpar licenta de Windows 8.1 FPP cu 500 de lei la promotie. Comanzi si vine curierul si iti aduce pachetul, cum nu esti insa din Bucuresti s-ar putea sa fie necesar sa platesti si transportul dar nu cred ca pretul e exagerat.

Nu stiu exact cum functioneaza treaba la licentele OEM dar daca schimbi hardul mi se pare absurd sa iti zica ca trebuie sa iei o alta licenta. Daca ai fi schimbat placa de baza sau laptopul atunci da in mod normal trebuie alta licenta pentru ca licenta OEM este doar pentru respectivul sistem.

Si mie mi se pare prostie ca nu poti achizitiona licente full de pe site-urile Microsoft dar probabil ei gandesc ca in mod normal nu ai cum sa descarci licenta full pe un calculator pe care nu ai sistem de operare. Dar si asa tot prostie e, dupa parerea mea, pentru ca poti avea mai multe calculatoare si descarci licenta folosindu-te de unul dintre ele si o instalezi pe altul care nu are sistem de operare. In fine asta e n-avem ce sa facem.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate