Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Hitman Absolution has stopped working...

- - - - -
  • Please log in to reply
15 replies to this topic

#1
oauzor

oauzor

    Active Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,409
  • Înscris: 25.10.2008
Salutare. Aseara am instalat pe un laptop nou windows 8 pro 64bit cu toate driverele la zi.

Problema e ca nu merge hitman absolution. Cand am intrat prima data in el mi-a aparut "hitman absolution has stopped working". Am cautat pe google problema si am gasit 2 dll-uri care teoretic ar trebui sa rezolve problema. Nimic. Acum nici nu mai imi apare eroarea aia, nu se intampla nimic cand dau click pe Play.

Eu aici as indrazni sa dau vina pe windows 8. Ceva solutii?

#2
snowzor

snowzor

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 529
  • Înscris: 08.11.2009
Multe jocuri nu functioneaza pe x64. Ar putea sa fie de la Windows. Jocul e original?

#3
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,574
  • Înscris: 15.06.2004
8 sau 8.1 ?? - ptr ca se pare ca pe 8.1 unele jocuri care faceau figuri pe 8 acum merg.

#4
oauzor

oauzor

    Active Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,409
  • Înscris: 25.10.2008
8.1, am uitat sa mentionez.

Da, evident ca jocul este original. Il rulez prin Steam.

#5
snowzor

snowzor

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 529
  • Înscris: 08.11.2009
La mine 8.1 imi face mai multe probleme ca 8

#6
oauzor

oauzor

    Active Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,409
  • Înscris: 25.10.2008
Nu prea sufar win8, dar mi-e frica de faptul ca daca instalez win7 nu gasesc driverele pentru laptop. Pe cdul cu drivere scrie win8 only, dar am auzit ca ar fi compatibile si cu win7.

#7
snowzor

snowzor

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 529
  • Înscris: 08.11.2009
Scrie Windows 8 only deoarece ai procesor Haswell. Dar se gasesc si drivere pentru w7 x64 stai linistit.

#8
oauzor

oauzor

    Active Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,409
  • Înscris: 25.10.2008
Intr-adevar, procesorul este cu nucleu Haswell.

Imi cer scuze moderatorilor acestei arii ca am denaturat discutia atat de mult, dar revin cu o intrebare, destul de penibila pentru multi, dar acesta este primul meu laptop:

Nu reusesc sa bootez de pe dvdul cu windows 7. Laptopul a venit cu freedos, si cand am bagat dvdul cu windows 8, l-a luat din prima. Dar de atunci nu mai booteaza de pe dvd. Cand dau restart nu imi apare press any key to boot from cd, se incarca foarte repede, in aprox 2 secunde de la restart deja intra in windows 8.

#9
xxvirusxx

xxvirusxx

    Retired

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,441
  • Înscris: 11.11.2005
sigur 7 e bootabil?
In bios cum sunt setarile la Boot?
Ce model de laptop este?

#10
ever_forever

ever_forever

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,403
  • Înscris: 03.02.2006

View Postoauzor, on 05 decembrie 2013 - 13:29, said:

Nu prea sufar win8, dar mi-e frica de faptul ca daca instalez win7 nu gasesc driverele pentru laptop. Pe cdul cu drivere scrie win8 only, dar am auzit ca ar fi compatibile si cu win7.

Buna gluma Posted Image

Laptopul e calculator ca orice calculator, e un ansamblu de componente facute de aceeasi producatori. Pe laptop poate sa scrie orice balarie, driverele sunt facute de producatorii de componente, nu de ala care le baga intr-o carcasa de laptop.
Si sa nu-mi spui ca Intel, AMD, Nvidia, VIA, Realtek, bla bla bla, nu mai fac drivere pentru Win 7 la produsele lor ca nu te cred :)

#11
oauzor

oauzor

    Active Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,409
  • Înscris: 25.10.2008
Am reusit pana la urma sa bootez. Era setat hardul sa booteze primul in bios. M-a derutat ca prima oara a bootat win8 de pe dvd, dar atunci nu avea ce sa booteze de pe hdd.

View Postever_forever, on 05 decembrie 2013 - 14:40, said:



Buna gluma Posted Image

Laptopul e calculator ca orice calculator, e un ansamblu de componente facute de aceeasi producatori. Pe laptop poate sa scrie orice balarie, driverele sunt facute de producatorii de componente, nu de ala care le baga intr-o carcasa de laptop.
Si sa nu-mi spui ca Intel, AMD, Nvidia, VIA, Realtek, bla bla bla, nu mai fac drivere pentru Win 7 la produsele lor ca nu te cred :)

La asta nu m-am gandit. Si chiar daca iau driverele alea de pe siteul producatorilor, ce fac cu driverele pentru touchpad, smart gesture si care o mai fi?

#12
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,574
  • Înscris: 15.06.2004
Gasesti in principiu ptr cam toate. Unele din driverele/softul ptr 8 de pe site sau CD-ul laptopului merg si pe 7.
Saptamana trecuta am instalat pe un ASUS facut ptr 8, un 7 si a mers fara probleme. DVD-ul de instalare a driverelro a tipat ca nu suporta deecat windows 8 dar au mers de pe el toate driverele mai putin cel de retea realtek, care nu continea si driverul de 7 si l-am luat de pe site.
A mai trebuit sa iau de la Intel si driverul de USB Host 3.0 - care in mod normal e inclus in 8. Aici mi-a luat ceva timp pana l-am gasit, ptr ca trebuie ptr generatia a 4-a de procesoare - Haswell si n-au scos decat unul.

#13
snowzor

snowzor

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 529
  • Înscris: 08.11.2009

View Postever_forever, on 05 decembrie 2013 - 14:40, said:



Buna gluma Posted Image

Laptopul e calculator ca orice calculator, e un ansamblu de componente facute de aceeasi producatori. Pe laptop poate sa scrie orice balarie, driverele sunt facute de producatorii de componente, nu de ala care le baga intr-o carcasa de laptop.
Si sa nu-mi spui ca Intel, AMD, Nvidia, VIA, Realtek, bla bla bla, nu mai fac drivere pentru Win 7 la produsele lor ca nu te cred :)

Daca tu poti sa instalezi windows Xp pe un sistem cu procesor haswell si o placa video Geforce GTX 760 sli si mai gasesti si drivere la ele eu ma las de tot, imi vand gadgeturile si ma mut la țară

Si nu e vorba ca nu se poate pentru ca nu vor producatorii si sunt ai dracului. Pur si simplu xp-ul si vista (si mai jos de atat) nu mai trebuie bagate in seama pentru ca sunt sisteme de operare vechi cu multe lucruri outdated. Orice râșniță de Pentium4 si 2 Gb RAM suporta W8.1. Asa ca de ce s-ar mai obosi? Windows update la XP e mort de mult.

#14
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,574
  • Înscris: 15.06.2004

View Postsnowzor, on 05 decembrie 2013 - 21:15, said:

Windows update la XP e mort de mult.

Sa nu exageram. Windwos update la XP e functional si va fi pana cel putin in Aprilie.

#15
snowzor

snowzor

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 529
  • Înscris: 08.11.2009

View Posteiffel, on 06 decembrie 2013 - 10:24, said:

Sa nu exageram. Windwos update la XP e functional si va fi pana cel putin in Aprilie.

Cred ca  nu m-am exprimat cum trebuie. El functioneaza dar nu mai scoate update-uri noi de mult. Adica odata ce ai facut un full update, nu mai primesti update-uri dupa. Si stiu asta de anu trecut cand aveam xp.

#16
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,574
  • Înscris: 15.06.2004
Pai eu le primesc lunar, fara probleme, ca intotdeauna. Ca e 1 sau 7, asta difera de la luna la luna.
Singura chestie care poti sa o zici e ca nu mai vin update-uri de sistem - cu functii noi sau imbunatatiri, cam toate sunt update-uri de securitate.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate