Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

As dorii sa devin un mic Dj

- - - - -
  • Please log in to reply
10 replies to this topic

#1
OptimusPrimeLord

OptimusPrimeLord

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 218
  • Înscris: 20.03.2013
Stiu ca suna gen "doresc sa sparg o parola de messenger" , insa nu stiu care sunt acesti pasi de facut.. Nu stiu sa lucrez cu softurile iar tutorialele de pe youtube nu sunt prea bune, am gasit ceva facut de Vali Barbulescu insa nu mai publica vad..
Care ar fi pasii sa pot mixa si eu niste muzica, sunt foarte pasionat de muzica, ma relaxeaza si muzica ma face sa fiu un alt om :)..
Multumesc Anticipat.

#2
Andreysc7

Andreysc7

    3D Modeler / Automotive Artist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,668
  • Înscris: 05.02.2012

Quote

Nu stiu sa lucrez cu softurile iar tutorialele de pe youtube nu sunt prea bune
Nu iti ramane decat sa inveti singur ce face un software din categoria aceea sau sa te lasi :)

#3
BMW

BMW

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 504
  • Înscris: 25.09.2005
http://forum.softped...-dj-incepatori/

#4
potae

potae

    Sorosist frumos si liber

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,429
  • Înscris: 20.08.2013
Sa ai ureche muzicala in plm... scuza expresia. Si eu am incercat ca parea cool insa nu am talent deloc. Cum pot lautarii aia sa cante din acordeon asa la prima "vedere"? Au ureche muzicala, adica auz "absolut" (adica pot spune ce nota e zgomotul x) prin care pot aproxima pe baza sunetelor anumite distante intre note => si in felul asta "reconstruiesc" melodia la acordion, clape mama lor plm. Teoretic si noi putem fredona insa nu putem converti si in note muzicale :)

insa nu te descuraja inca iti poti face un id gen dj_shobo2014 si sa pui doua melodii una peste alta si vezi ce iese.

#5
OptimusPrimeLord

OptimusPrimeLord

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 218
  • Înscris: 20.03.2013
Oricine tranteste 2 melodii una peste alta cu VirtualDj ... as dori un ghid ceva care sa imi arate ce face fiecre lucru in parte ureche muzicala am imi dau seama usor de biturile din spatele melodiei si sunt foarte atent insa fara putina teorie nu rezolvi nimic :)

#6
potae

potae

    Sorosist frumos si liber

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,429
  • Înscris: 20.08.2013

View PostMateiIrinel, on 26 noiembrie 2013 - 14:14, said:

Oricine tranteste 2 melodii una peste alta cu VirtualDj ... as dori un ghid ceva care sa imi arate ce face fiecre lucru in parte ureche muzicala am imi dau seama usor de biturile din spatele melodiei si sunt foarte atent insa fara putina teorie nu rezolvi nimic Posted Image

Daca ai fi avut ureche muzicala ti-ai fi dat seama deja. E ca talentul la desen. Nu ai nevoie de nici o teorie sau curs ca sa pui oamenii in cap lasi interzisi oamenii cu desenele tale.

Ce crezi ca cocalaru' asta a citit ceva despre muzica sau ca baba de la botosani care canta incontinuu de 5 zile si-a asternut sub forma de note 'cantarea'?
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/PW9G0CSczJI?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

in muzica, desen si arte de genul ori ai ori n-ai. nu merge cu improvizarea :)

#7
alexdobre

alexdobre

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,783
  • Înscris: 25.02.2011

View Postpotae, on 26 noiembrie 2013 - 15:05, said:


Daca ai fi avut ureche muzicala ti-ai fi dat seama deja. E ca talentul la desen. Nu ai nevoie de nici o teorie sau curs ca sa pui oamenii in cap lasi interzisi oamenii cu desenele tale.

Ce crezi ca cocalaru' asta a citit ceva despre muzica sau ca baba de la botosani care canta incontinuu de 5 zile si-a asternut sub forma de note 'cantarea'?
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/PW9G0CSczJI?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

in muzica, desen si arte de genul ori ai ori n-ai. nu merge cu improvizarea Posted Image
total gresit ce ai spus..
degeaba ai "ureche muzicala" si habar nu ai sa folosesti un software precum virtualdj,tracktor...nu stii sa folosesti playere...pentru a mixa 2 melodii trebuie sa stii putina "teorie"..nu merge totul pe ureche muzicala

#8
hubbabub1601

hubbabub1601

    În grafic...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,455
  • Înscris: 18.01.2007
1. Ai dori. Nu "ai dorii". Lasă vocale și pentru alții.
2. Un "mic" sau mare DJ este în primul rând un bun selector. Cunoaște muzică. Cunoaște MUZICA și recunoaște care sunt acele melodii, dacă vrei, ce se vor preta fiecărui public.
3. Un DJ, începător sau A-Lister cu booking fee de 50.000 USD / 2h va cunoaște și faptul că nu doar tehnica și tehnologia folosită îl fac un DJ reușit.
4. Un DJ începător va începe cu 2 CD playere și un mixer. DVS-urile le va "studia" după ce înțelege ce înseamnă beatmatching, eq mixing, energy mixing, phrasing etc. Toată terminologia asta este explicată pe larg și exemplificată prin internet. (digitaldjtips, djworkx etc.) O căutare google te ajută.

Edited by hubbabub1601, 26 November 2013 - 15:13.


#9
potae

potae

    Sorosist frumos si liber

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,429
  • Înscris: 20.08.2013

View Postalexdobre, on 26 noiembrie 2013 - 15:09, said:

total gresit ce ai spus..
degeaba ai "ureche muzicala" si habar nu ai sa folosesti un software precum virtualdj,tracktor...nu stii sa folosesti playere...pentru a mixa 2 melodii trebuie sa stii putina "teorie"..nu merge totul pe ureche muzicala

Nu. Uneltele sunt ultimul lucru care sa iti puna piedici... daca nu le ai cu muzica din nastere nu prea poti educa asa ceva. Chiar si un simplu mixaj e greu de facut. De ex. sa iei o melodie pink floyd asa cum e si sa bagi un fundal de dubstep (lucru relativ usor ca melodiile pink floyd sunt destul de lalaite) iar negative dubstep doar cu drop si bzzzst sunt o gramada insa nu e chiar asa simplu daca nu simti tempo-ul sau cum naiba ii zice faci totul praf desi sunetele pot avea potential :).

#10
ravaell

ravaell

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 192
  • Înscris: 03.02.2013

View Posthubbabub1601, on 26 noiembrie 2013 - 15:12, said:

1. Ai dori. Nu "ai dorii". Lasă vocale și pentru alții.
2. Un "mic" sau mare DJ este în primul rând un bun selector. Cunoaște muzică. Cunoaște MUZICA și recunoaște care sunt acele melodii, dacă vrei, ce se vor preta fiecărui public.
3. Un DJ, începător sau A-Lister cu booking fee de 50.000 USD / 2h va cunoaște și faptul că nu doar tehnica și tehnologia folosită îl fac un DJ reușit.
4. Un DJ începător va începe cu 2 CD playere și un mixer. DVS-urile le va "studia" după ce înțelege ce înseamnă beatmatching, eq mixing, energy mixing, phrasing etc. Toată terminologia asta este explicată pe larg și exemplificată prin internet. (digitaldjtips, djworkx etc.) O căutare google te ajută.


Omul asta ti-a spus lucrurile asa cum sunt. Sincer sa fiu nici nu stiam ca mai exista DJ, in sensul ca acum toata lumea creaza si nimeni nu mai ia in seama oamenii care doar fac un mix mai mult sa mai putin reusit. Pentru un bairam din ala sanatos, te cheama ca DJ, dar daca aveai impresia ca David Guetta e DOAR DJ te inseli, pentru ca 80 la suta din auzi tu pe radio e facut de el [mai mult sau mai putin]. Dar ideea e ca originalul castiga, indiferent de ce faci. Ai creat, toata lumea vrea sa stie cine esti. :)

Ca sa nu fiu off-topic. Uite aici informatii cate vrei:

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/xIpIPEZcuAM?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/-pWAljFxBUk?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#11
MegaDigitaler

MegaDigitaler

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 516
  • Înscris: 09.02.2012
Esti tare, revii dupa 3 ani cu un raspuns.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate