Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Vonino Ego QS

- - - - -
  • Please log in to reply
2843 replies to this topic

#343
raulrene

raulrene

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 22.11.2013

View Postnick5roo, on 13 decembrie 2013 - 14:56, said:

Cu placere, nu am mai avut probleme sa gliseze
Am mai avut eu. Mai mereu afară îmi face așa (naiba știe de ce afară, nu cred că e așa sensibil touch-ul să fie atins de vânt, în fine). L-am returnat azi la eMag și mâine îmi dau altul. Sper să nu mai am probleme.

#344
vonino

vonino

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 13.12.2013
Salutare tuturor

Ma bucur ca aici am gasit chestii si pareri interesante despre acest telefon,il detin si pana acum este ok
Cat de mult ma ajuta daca voi face root la tel? mai intai trebui sa invat sa fac asta
Se poate trece la android 4.4 kitkat?

#345
nick5roo

nick5roo

    În nebunia telefoniei mobile, oamenii vorbesc singuri pe stradă.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,854
  • Înscris: 27.09.2008
Salut
Bine ai venit in clubul nostru.
Root-ul ajuta mult in sensul ca se pot pune aplicatii utile pentru economisirea energiei, se pot instala aplicatii care necesita root, se pot dezinstala aplicatii de sistem care nu ai neaparat nevoie si multe altele. Am pus un tutorial mai in urma despre greenify (hiberneaza aplicatiile care ruleaza in background), superuser (cum poti face unroot, ca sa revi la starea initiala fara pierderea garantiei).
Referitor la 4.4 asteptam baietii de pe xda sa dezvolte androidul si pentru tipul de procesor care il avem.

Esti nou vad, cumva ai gasit linkul pe mygarage?

Root se face ca aici

Edited by nick5roo, 13 December 2013 - 16:34.


#346
noole

noole

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 22.11.2013
ciudata problema cu crapatura..eu nu o am deocamdata dar nu ar trebui sa se intample la nimeni

#347
remaerdevol

remaerdevol

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 65
  • Înscris: 25.04.2006
Am si eu respectiva crapatura. Nu pot spune ca ma deranjeaza.

Nick, spui de root, ca poti instala apoi nu stiu ce programe utilitare. Pt baterie nu pot instala si asa cum e? Eu am go power master pt baterie. Ce nu ma intereseaza din ce are preinstalat am dezactivat din setari, oricum. Plus ca nu mi s.a blocat niciodata, sau sa fie incetinit pana acum de aplicatiile ce le am pe el, care nu.s putine... Rootul mi se pare un moft, mai degraba, pt pasionati.

#348
nick5roo

nick5roo

    În nebunia telefoniei mobile, oamenii vorbesc singuri pe stradă.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,854
  • Înscris: 27.09.2008
ce ai tu pentru baterie e o aplicatie in plus care iti mananca bateria.
am sa fac un altfel de tutorial in week probabil, cum sa mariti autonomia telefonului la mai mult de 4 zile. eu am reusit asta, ati vazut captura de ecran mai sus, azi dimineta am bagat telefonul la incarcat la 30 % si am folosit si net (3G si wifi), gps si voce, ceva jocuri.
root v-am spus, am sa fac in momentul cand am rom original de la vonino in calculator, dupa  am sa fac si root si flash.
Autonomia marita se face numai din setari.
acum 4 zile, un coleg statea pe net nonstop la pariuri. il intreb: cat te tine bateria? el: de dimineata pana seara.
ii iau telefonul, il intreb ce face pe net, imi spune ca numai pe bet360, incep sa butonez, ii dezactivez din rata de utilizare a datelor toate aplicatiile care aveau permisiunea sa intre pe net, si ieri il intreb cat tine bateria. a ajuns la performanta de 2 zile cu net activ permanent (un SIII)

#349
remaerdevol

remaerdevol

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 65
  • Înscris: 25.04.2006
Astept cu nerabdare acel tutorial, atunci. Iti multumesc anticipat pentru el.

#350
kanu43

kanu43

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 28
  • Înscris: 05.12.2013
am cumparat si eu telefonul de pe pcgarage. a venit a 2 zi cum ai spus tu nick5roo. sincer sunt multumit de el deocamdata. am digi mobil cartela aia de 10 lei lunar de 5 gb. setarile s-au facut automat pe el cand am bagat cartela. crapatura aceea nu mi-a aparut presupun ca se produce cand fortezi microusbul iar cu bara de andocare nu am avut inca probleme dar daca imi apare dau folia jos. singura nemultumire a mea este camera foto, cand sunt in casa(si cu becul aprins) sau undeva cu lumina mai mica ecranul este aproape negru ca un contrast nereglat. mai are cineva problema asta? p.s. asteptam cu totii tutorialul despre baterie ca are autonomia destul de mica iar un program pt economisire ram care ar fi mai bun?

#351
nick5roo

nick5roo

    În nebunia telefoniei mobile, oamenii vorbesc singuri pe stradă.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,854
  • Înscris: 27.09.2008
Autonomia nu e mica, e chiar buna, dar mai trebuie cateva incarcari pana intra in capacitate normala.
Va spun de ce ati patit asa cu crapatura. Daca ati observat microusb-uk este pozitionat invers fata de pozitia normala a dispozitivelor. Voi din obisnuinta, ati incercat sa fortati practic din reflex si nu e decat un plastic subtire care crapa.
Camera foto e buna doar pentru afara, nu inauntru, blitzul este de forma, il folosesc pentru notificare led la apel si mesaje.
Vreau sa duc autonomia telefonului la 5 zile :D

#352
tdorucosmin2007

tdorucosmin2007

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 62
  • Înscris: 21.07.2008
accesorii pentru el au aparut pana la urma?

Edited by tdorucosmin2007, 14 December 2013 - 09:29.


#353
nick5roo

nick5roo

    În nebunia telefoniei mobile, oamenii vorbesc singuri pe stradă.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,854
  • Înscris: 27.09.2008
review vonino ego qs
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/ymiDSljlaps?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#354
paganelus

paganelus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 126
  • Înscris: 25.01.2009

View Postnick5roo, on 14 decembrie 2013 - 08:35, said:

Autonomia nu e mica, e chiar buna, dar mai trebuie cateva incarcari pana intra in capacitate normala.
Va spun de ce ati patit asa cu crapatura. Daca ati observat microusb-uk este pozitionat invers fata de pozitia normala a dispozitivelor. Voi din obisnuinta, ati incercat sa fortati practic din reflex si nu e decat un plastic subtire care crapa.
Camera foto e buna doar pentru afara, nu inauntru, blitzul este de forma, il folosesc pentru notificare led la apel si mesaje.
Vreau sa duc autonomia telefonului la 5 zile Posted Image

Asteptam vesti despre autonomie, pozitive bine-nteles.
Referitor la crapatura o pun pe seama plasticului de proasta calitate si a celor 2 cleme de la mufa care sunt mult inaltate, iar  in momentul cand scoti sau introduci mufa s-ar putea sa agate plasticul carcasei. Nu am introdus si nici incercat sa introduc mufa invers niciodata

Foloseste cineva DU battery saver? Si daca da, ce parere are?

#355
nick5roo

nick5roo

    În nebunia telefoniei mobile, oamenii vorbesc singuri pe stradă.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,854
  • Înscris: 27.09.2008
battery saver (by antutu) dar necesita root, si intradevar asta face minuni: regleaza luminozitatea, mareste autonomia, poti seta airplane noaptea etc.
du battery (balarie :D)

lucrez acum la tutorial

#356
noole

noole

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 22.11.2013
abia astept sa ma folosesc de tutorial. multam fain

#357
observah

observah

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 26.09.2007
@nick5roo nu e xiaocai x9 ca nu avea la fel capacul de plastic de la camera. Uite este EBEST din link :)

http://www.sunsky-on...05000/EBEST.htm

#358
nick5roo

nick5roo

    În nebunia telefoniei mobile, oamenii vorbesc singuri pe stradă.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,854
  • Înscris: 27.09.2008
ti-a luat ceva sa gasesti echivalentul :D

incep tutorialul

#359
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Si mie mi se apasa din cand in cand asa aiurea.Sa ma duc sa il bag in service:-s?

A mai avut cineva problema asta?A reusit sa o rezolve?

#360
nick5roo

nick5roo

    În nebunia telefoniei mobile, oamenii vorbesc singuri pe stradă.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,854
  • Înscris: 27.09.2008
TUTORIAL AUTONOMIE

Bateria se incarca atunci cand ajunge la cca 40-20%, nu descarcati complet.
Se pune la incarcat si se scoate atunci cand s-a incarcat complet. Nu se lasa peste noapte la incarcat pentru ca in timp chipul bateriei se distruge.
Incarcarea dureaza cca 2 ore.

Si acum setarile telefonului.
Setarile sunt simple, ar trebui sa stie orice utilizator lucrul asta.
Prima data: LUMINOZITATEA
Ecranul este destul de luminat, nu trebuie setat la maxim si nici pe auto, lasati-l pe la 30%
Posted ImagePosted Image
Intrati apoi in setari/rata de utilizare a datelor
Posted Image
Tineti cont, conectati telefonul la internet (3G wifi) doar cand aveti nevoie, nu permanent. 3G-ul este mare consumator de baterie
Posted Image
acum depinde pe ce retea aveti net, selectati reteaua respectiva, sau daca aveti ca mine date pe ambele retele le luati pe rand
Posted Image
luati fiecare aplicatie pe rand si bifati "restrictionati date de fundal"
Posted ImagePosted ImagePosted ImagePosted ImagePosted Image
puteti seta la poza 3 sa se inchida datele in momentul care a atins pragul de abonament
Posted ImagePosted Image
la profil audio alegeti in aer liber
Posted Image la temporizare lasati o liniuta sau doua
Posted Image Nu uitati sa inchideti datele cand ati terminat
Posted Image la setari apeluri debifati tot
Posted Image la instalarea aplicatiilor bifati sa se instaleze pe card
Posted Imagecand vreti sa scoateti cardul de date, demontati-l
Posted Image iarasi un consumator de baterie, sincronizarea, luati ficare cont in parte (google, yahoo, etc) si setati sincronizare inactiva
Posted Image Posted Imagedaca doriti sa sincronizati, tasta menu (stanga jos) si sincronizare
http://forum.softped...30822_thumb.png depanarea usb sa fie bifata (este posibil sa aveti probleme cu telefonul si pur si simplu va trebuie usb debugging)
http://forum.softped...30886_thumb.png si aplicatia battery saver (antutu) care face si el setari pentru economie (necesita root) (eu am pus-o ca sa o vedeti doar)


Asta este tot, SIMPLU nu-i asa?
Dupa root, battery saver, setcpu si greenify, appcache cleaner, titanium backup - singurele aplicatii utile, restul balarii, nu fac decat sa va incarce memoria si sa consume baterie.
SUCCES

Attached Files



Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate