Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Despre fumat și țigări, în general

- - - - -
  • Please log in to reply
1110 replies to this topic

#1063
lightpawn

lightpawn

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,142
  • Înscris: 09.02.2007
Sclav sau nu pe plantație, așa e legea :)

Cunosc pe cineva care a cumpărat niște tutun, apoi l-a vândut mai departe; ăla de l-a luat de la el se pare că făcea țigări (umplea tuburi) și le vindea prin sat la el.
Cunoștința mea s-a trezit cu mascații peste el, proces penal pentru neplata accizelor, sechestru pe bunuri, conturi blocate etc.

Nu e de joacă.

#1064
SerrWaff

SerrWaff

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,150
  • Înscris: 27.12.2014
Hotii urasc concurenta

#1065
adbuser

adbuser

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,270
  • Înscris: 21.01.2015
Eu nu intleg o treaba ...
1 tig la bucata de PallMall = 1 leu ..
1 pachet = pana in 14 lei ...
20 bucati x 1 leu = > 20 lei pe pachet :o
Wtf is that?
Q:Ar manca si ei o paine?
A: Da
Daca asa ar fii ..painea aia s-ar putea sa fie umpluta si de carne :))) de foarte multi dintre fumatori .

#1066
e_bulu

e_bulu

    parabulum

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,352
  • Înscris: 29.12.2009
S-au pus pe astia care vand la bucata. Am asistat ieri la o scena intr-un butic. Prefera aia sa-i dea cadou o tigara clientului...

#1067
Honestu

Honestu

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 31.03.2015
Au ajuns pana acolo incat sa ia la bani marunti pe astia care vand tigari la bucata? Maine-poimaine or sa ia cu asalt pietele si taranii cu legume-fructe cred :(

#1068
rinno77

rinno77

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 11.04.2015
Am fumat timp de 24 de ani până anul trecut în luna decembrie cand am renuntat la țigări și am început sa snusez tutun: Skruf stark portion .Snusul nu este la fel de daunator ca țigara si poti renunța foarte usor cu ajutorul lui la fumat.

#1069
badsica

badsica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,616
  • Înscris: 23.03.2010
Pledoarie pentru interzicerea fumatului. Senatul e de acord, urmează votul din Camera Deputaților


Posted Image Posted Image Posted Image

#1070
unucelalalt

unucelalalt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,768
  • Înscris: 14.05.2015
Scurt si la obiect.Sortimentele astea din Ungaria pt home made --rulat/injectat este tutun aditivat asemeni tigarilor de pachet sau nu au aditivi?

#1071
adbuser

adbuser

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,270
  • Înscris: 21.01.2015
Am si eu o problema ..nu stiu daca isi are rost intrebarea asta aici ...dar este legata de fumat ..
Eu sunt fumator .. Fumez de vreo 4 ani ..si de curand cand trag fumu in mine parca ma innec asa si imi vine sa vomit..si mi se intampla destul de des asta ..
De la ce sa fie?

Ps: nu e vorba ca nu stiu sa fumez :)) asa mi se intampla de 2-3 luni


#1072
adbuser

adbuser

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,270
  • Înscris: 21.01.2015
Asta nu se intampla cand trag ...asta se intampla cand suflu

#1073
a3ds

a3ds

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 13,313
  • Înscris: 26.04.2015
O poza face cat o mie de cuvinte :)[ https://scontent-fra3-1.xx.fbcdn.net/hphotos-xfp1/v/t1.0-9/1982225_749486781767657_121594710066467332_n.jpg?oh=3055ce2b3ca5a8f9ea400afa5e43a24e&oe=56009BDE - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

View Postrinno77, on 11 aprilie 2015 - 14:00, said:

Am fumat timp de 24 de ani până anul trecut în luna decembrie cand am renuntat la țigări și am început sa snusez tutun: Skruf stark portion .Snusul nu este la fel de daunator ca țigara si poti renunța foarte usor cu ajutorul lui la fumat.

Ala e diferit de fumat, e prizat practic nu? N-are legatura.

#1074
41ex

41ex

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,989
  • Înscris: 22.01.2013
sper sa interzica foarte curand. oricum, pe moment foloseste la a "mirosi" oamenii needucati/caracter slab...

#1075
adbuser

adbuser

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,270
  • Înscris: 21.01.2015
Ce ma enerveaza pe mine comentariile aiurea gen cel de sus al lui 41lex
Pe tine mama ta nu te-a educat sa nu comentezi aiurea?
Doar pentru ca fumam nu inseamna ca suntem : needecati,ca avem un caracter slab,sau ca suntem hoti,noi nu furam de la nimeni din buzunare si ne ducem sa ne luam tigari
Si atata timp cat noi muncim pentru banii aia , e fix treaba naostra ce facem cu banii nostrii , daca noi avem chef "sa ii ardem" ii ardem frate , care ar fi problema?


Si de interzis nu cred ca se vor interzice nici pana vei face barba , ca vad ca esti mai mic

Auzi si tu "sper sa se interzica"
Aici nu e ca in desenele animate cu Scooby Doo unde exista fantome si balauri
Keep Calm peste cativa ani te vom vedea si pe tine :)))

#1076
41ex

41ex

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,989
  • Înscris: 22.01.2013
ce inseamna mic la tine? oricum, poti fi sigur ca nu voi fuma vreodata.

deja e cam interzis printre oameni cel putin, doar ca nu se prea respecta legea la noi momentan. realitatea e ca fumatorii trebuie sa fumeze pe la colturi(ca maidanezii :D ) in lumea civilizata.

e o deprindere de prin adolescenta din cauza teribilismului, anturajului. e aiurea sa vezi ca a ramas la un adult.

un fumator ar trebui sa plateasca mult mai mult la doctor cand are nevoie. la fel ar trebui si la persoanele obeze.

#1077
unucelalalt

unucelalalt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,768
  • Înscris: 14.05.2015

View Post41ex, on 01 iunie 2015 - 18:15, said:

ce inseamna mic la tine? oricum, poti fi sigur ca nu voi fuma vreodata.

deja e cam interzis printre oameni cel putin, doar ca nu se prea respecta legea la noi momentan. realitatea e ca fumatorii trebuie sa fumeze pe la colturi(ca maidanezii Posted Image ) in lumea civilizata.

e o deprindere de prin adolescenta din cauza teribilismului, anturajului. e aiurea sa vezi ca a ramas la un adult.

un fumator ar trebui sa plateasca mult mai mult la doctor cand are nevoie. la fel ar trebui si la persoanele obeze.
Prietene,nu sunt pe picior de cearta.Incerc doar sa-ti explic unele lucruri care iti lipsesc.Te felicit ca nu fumezi.Eu fumez de 35 de ani si nu are nimeni dreptul sa-mi spuna cat de daunator e fumatul.Eu stiu cu siguranta mai bine ca un nefumator ca este cea mai tampita dintre indeletniciri.In Ro 40% din populatia peste 18 ani este fumatoare.80% din pretul tigarii se duce la stat.Daca statul ar fi lipsit de un asemenea venit substantial tu ar trebui sa platesti la alte pruduse impozite cu mult mai mari , pt ca de undeva bugetul trebuie completat.Dependenta este o boala dupa afirmatiile oamenilor de stiinta.Nicotina este un  drog legal pt ca nu produce acte de violenta.Nici un guvern nu are interes pt eradicarea acestui viciu fiind un mare aducatur de bani la buget , desi modalitati ar exista.In anii 80 un ONG din State a dat in judecata marile companii de tigari pt a se recunoaste ca fumatul produce dependenta.Dupa 12 ani de procese companiile de tutun au pierdut si au fost obligate la plata celei mai mari despagubiri din istorie--27 de miliarde de Dolari.E bine de stiut ca dependenta pot da si unele medicamente mai ales cele psihotrope.Eu iti inteleg indignarea dar sa stii ca fumatul e usor de luat in adolescenta tocmai pt ca esti mai greu de asimilat intr-un grup daca nu aprinzi o tigara , mai este si curiozitatea , incurajarea celor din anturaj , etc.Toti fumatorii de azi erau aceia care nu suportau fumul inainte de a lua acest viciu.Si toti viseaza ca intr-o zi vor reusi sa renunte.Insasi fosti angajati din industrie au declarat ca politica de publicitate este de a atrage tineretul pt a-i avea toata viata de clienti.Dea lungul istoriei personalitati celebre au fost fumatori si/sau alcolici.Nimeni nu e perfect dar in nici un caz nu este dovedit ca nefumatorii sunt o specie de oameni superiori .Eu te-as intreba pe tine , daca ipotetc ai avea nevoie de o transfuzie ai refuza-o din motiv ca sangele ar putea fi de la un fumator?Cat priveste obezii ca sa fii mai la curent este adevarat ca o parte sunt gurmanzi fara doar si poate.Aia care stiu mai multa carte ca noi doi spun ca exista si motive medicale.Si din proprie experienta eu am observat ca are si metabolismul un cuvant de spus.Am vazut oameni care mancau 2 biscuiti si un ceai la dejun,o salata la pranz si o branza cu mamaliga seara si erau grasi.Am vazut care mancau de uscau tot si de toate si ii lua vantul de pe strada.Este bine de stiut ca obezii isi urasc conditia suficient incat sa nu mai aiba nevoie si de oprobiul celorlalti.Ca aduci vorba de maidanezi , crezi ca au ei vreo vina pt situatia lor?Oamenii sunt diferiti omule.Esti tu ala perfect?Iti pot reprosa si eu ca ai intrat intr-un subiect in care esti cu totul paralel.Tu ai venit aici ca sa discutam un meci pe care eu l-am vazut pe stadion iar tu ai vazut scorul in clasament .Observ ca faci multe critici in varii domenii.Esti capabil de ceva cobstructiv?

#1078
41ex

41ex

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,989
  • Înscris: 22.01.2013
Posted Image fumezi vreodata in prezenta altor nefumatori(nu conteaza unde, cine) ? daca da, inseamna ca nu stii cat de daunator e.

eu nu cred prostiile cu banii la buget, sunt sigur ca nu as simti nimic daca nu ar mai exista tigarile de maine. sau poate tu ai simtit ca ai mai multi bani cand au marit accizele la ele? Posted Image dimpotriva, cred ca as simti spitalele ceva mai "libere".

recunosti ca e luata aceasta "boala" in momente de "inconstienta" totusi spui ca nu se poate renunta fiindca e drog nicotina. comparat cu alea injectabile(adevarate ca dependenta si urmari), nicotina e o gluma, deci e doar o scuza usoara a fumatorilor.

doctorii spun clar ca din cauza metabolismului poti pune maxim 5-10 kg (adica nu ai cum sa ajungi obez). restul e din cauza ca mananci mai mult decat consumi. mananci ceva minuscul cu unt de arahide de exemplu si te miri pe urma de ce pui kg saptamanal.

alt exemplu, daca sta un obez la spital internat cateva saptamani si nu primeste mancare de acasa(sau cumparata), sigur nu-l mai recunosti dupa.

Edited by 41ex, 02 June 2015 - 21:25.


#1079
adbuser

adbuser

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,270
  • Înscris: 21.01.2015
#unucelalalt lasa-l frate ca el stie multe ! = ))



View Post41ex, on 02 iunie 2015 - 21:21, said:

Posted Image

doctorii spun clar ca din cauza metabolismului poti pune maxim 5-10 kg (adica nu ai cum sa ajungi obez). restul e din cauza ca mananci mai mult decat consumi. mananci ceva minuscul cu unt de arahide de exemplu si te miri pe urma de ce pui kg saptamanal.

alt exemplu, daca sta un obez la spital internat cateva saptamani si nu primeste mancare de acasa(sau cumparata), sigur nu-l mai recunosti dupa.

si care e faza cu cei grasi?
noi vorbim de fumat nu de mancare = )))
poate ca unii asa ia lasat Dumnezeu cu un metabolism aiurea sa se ingrase si de la un cips ...dar vad ca tu nu gandesti limpede
sau poate unii sufera de vreo boala
Chill
Nimeni nu e in masura sa judece pe nimeni
Suntem un popor liber
Liberi sa alegem
Liberi sa facem ce vrem cu viata noastra
Daca ni se scoala sa fumam fumam oriunde ar fi
Nimeni nu iti ia tigara de la gura!!

Hai judecati-ma acum daca nu am dreptate !

#1080
-Ciprian

-Ciprian

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,334
  • Înscris: 08.09.2009

View Post41ex, on 02 iunie 2015 - 21:21, said:

Posted Image fumezi vreodata in prezenta altor nefumatori(nu conteaza unde, cine) ? daca da, inseamna ca nu stii cat de daunator e.
eu nu cred prostiile cu banii la buget, sunt sigur ca nu as simti nimic daca nu ar mai exista tigarile de maine. sau poate tu ai simtit ca ai mai multi bani cand au marit accizele la ele? Posted Image dimpotriva, cred ca as simti spitalele ceva mai "libere".
XXDaca nu crezi "prostiile cu bani la buget" inseamna cel mai probabil ca trebuie sa ti se mai usuce "cerneala" de pe buletin, ca poate in timpu ala mai prinzi din zbor ceva informatii despre economie,buget,politica si cum orice chestie influenteaza restul de chestii.
recunosti ca e luata aceasta "boala" in momente de "inconstienta" totusi spui ca nu se poate renunta fiindca e drog nicotina. comparat cu alea injectabile(adevarate ca dependenta si urmari), nicotina e o gluma, deci e doar o scuza usoara a fumatorilor.
XXNicotina nu e o gluma. E un drog, e o dependenta care ucide foarte multi oameni, nu e nicio o scuza. Sunt dependente de tot felul, iar nicotina pe langa dependenta psihica da si dependenta fizica. Nu e cu nimic mai prejos decat orice alt drog, atat doar ca efectele se vad dupa o durata mai lunga de timp.
doctorii spun clar ca din cauza metabolismului poti pune maxim 5-10 kg (adica nu ai cum sa ajungi obez). restul e din cauza ca mananci mai mult decat consumi. mananci ceva minuscul cu unt de arahide de exemplu si te miri pe urma de ce pui kg saptamanal.
Tu vrei sa plateasca mai mult grasii si fumatorii la doctor... In ceea ce priveste grasii tin sa te anunt ca esti foarte prost informat, iar metabolismul nu este singurul motiv pentru care cineva poate deveni obez. Exista anumite dereglari hormonale si de glande care duc la aceasta boala.
alt exemplu, daca sta un obez la spital internat cateva saptamani si nu primeste mancare de acasa(sau cumparata), sigur nu-l mai recunosti dupa.
Mai documenteaza-te si revino peste cativa ani.

Edited by -Ciprian, 07 June 2015 - 06:13.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate