Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Aragaz cu probleme

- - - - -
  • Please log in to reply
15 replies to this topic

#1
andr3y1987

andr3y1987

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 113
  • Înscris: 04.09.2009
buna, nu stiu daca e bine sa intreb aici, dar fiind vorba de ceva util la gatit, incerc si eu.
am cumparat de la second un aragaz. si am zis sa ii incerc si cuptorul. problema e ca are o defectiune. din fabrica cred. in partea de sus a usii are o denivelare, care practic nu lasa usa sa se inchida de tot. exista si un canal pe partea cealalta. insa nu e asa adancit incat sa aiba vreo valoare.

am pus sa coc ceva in cuptor si dupa vreo ora nu se intampla nimic :)) . practic caldura cam iesea toata prin fanta creata de denivelarea(nu am gasit o alta denumire) de pe usa. si ne gandeam daca o fi existand ceva de lipit in zona care ramane deschisa, ca sa opreasca... caldura sa iasa afara. bineinteles, ceva care sa nu se aprinda de la caldura din cuptor.

deci...am vreo sansa sa gasesc ceva?? sau e cazul sa renunt la cuptor :(

#2
Super Chief

Super Chief

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,491
  • Înscris: 21.08.2007
Cata fanta este frate de nu se coace ceva dupa o ora?

Ai dat drumul la foc macar?

#3
-Diana-

-Diana-

    Happy Zone

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,736
  • Înscris: 06.10.2012
Mai bine pune o poza, sau mai multe, ca sa ne elucidam si noi mai exact.

#4
andr3y1987

andr3y1987

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 113
  • Înscris: 04.09.2009

 Super Chief, on 29 septembrie 2013 - 14:57, said:

Cata fanta este frate de nu se coace ceva dupa o ora?

Ai dat drumul la foc macar?

e cam juma de centimetru. in partea de sus. ceva mai jos se ingusteaza usor. chiar nu pot sa imi dau seama ce destept a gandit in felul ala cuptorul :)) .
initial lasasem la mic. ca na...nu trebuia sa se faca la super viteza. gratarul era pe la mijlocul cuptorului. am vazut ca nu se intampla nimic, l-am coborat un pic mai jos. intre timp dadusem focul la mare. si flacara era destul de mare(ma intrebase cineva cand gateam, daca arde destul de bine. ca poate asta era problema). tot nu se vedeau efecte prea serioase. dupa ce a vazut ca nu se intampla nimic am pus tava direct pe tabla de jos. abia atunci a inceput sa se schimbe ceva. insa doar in partea de jos. daca vreau sa coc ceva care nu poate fi intors, nu am nici o sansa. :(

@Diana...mda, daca as avea cu ce. :(

#5
-Diana-

-Diana-

    Happy Zone

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,736
  • Înscris: 06.10.2012
Aragazul asta de la SH, nu se poate returna?
Cat a costat?
Adica nou gasesti cu vreo 450 lei, poate si pe la 400 lei...nu ai cum sa pui diferenta si sa iti iei altul nou?
Sau daca e prea mare daraua, ia-ti un cuptor electric si gata, ai rezolvat problema.
Au vecinii mei unul de genul si sunt f multumiti.

#6
andr3y1987

andr3y1987

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 113
  • Înscris: 04.09.2009
nu se poate returna :( .
problema e ca nu am alocati bani de la buget pt aragaz nou sau chiar cuptor electric. :(
de asta voiam sa vad daca puteam sa il rezolv cumva pe asta, sau merg doar pe partea cu gatitul deasupra :(

#7
FreeThinker

FreeThinker

    Mr.Nobody

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,620
  • Înscris: 16.08.2010
Vorbeste cu un tinichigiu/cevadegenu' sa ii f..ta niste ciocane si sa pasuiasca bine usa, poate se rezolva. Nu cred ca a iesit din fabrica  cu 'denivelari'. Si se mai poate lucra un pic si la arzator, daca e SH e posibil sa fie praf depus la regulatorul de aer.

#8
andr3y1987

andr3y1987

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 113
  • Înscris: 04.09.2009

 FreeThinker, on 29 septembrie 2013 - 15:26, said:

Vorbeste cu un tinichigiu/cevadegenu' sa ii f..ta niste ciocane si sa pasuiasca bine usa, poate se rezolva. Nu cred ca a iesit din fabrica  cu 'denivelari'. Si se mai poate lucra un pic si la arzator, daca e SH e posibil sa fie praf depus la regulatorul de aer.

chiar ma gandeam in timp ce scriam mai devreme sa ii f.t doua ciocane.
faza e ca asa e construit el. nu e ca si cum ar fi botit. pur si simplu pe usa are o umflatura de la un capat la altu si pe aragaz un canal. insa canalul e mult mai mic decat e umflatura.zici ca e special facut asa ca sa nu se inchida complet usa :(

#9
FreeThinker

FreeThinker

    Mr.Nobody

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,620
  • Înscris: 16.08.2010
Ce marca e ?


edit: M-am uitat la al meu: are un cheder de cauciuc siliconic pentru etansare. Pentru tiraj are alte orificii...

Edited by FreeThinker, 29 September 2013 - 15:37.


#10
Super Chief

Super Chief

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,491
  • Înscris: 21.08.2007
Pana una alta zi ce marca si model ii pacostea.

#11
-Diana-

-Diana-

    Happy Zone

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,736
  • Înscris: 06.10.2012

 andr3y1987, on 29 septembrie 2013 - 15:30, said:


chiar ma gandeam in timp ce scriam mai devreme sa ii f.t doua ciocane.
faza e ca asa e construit el. nu e ca si cum ar fi botit. pur si simplu pe usa are o umflatura de la un capat la altu si pe aragaz un canal. insa canalul e mult mai mic decat e umflatura.zici ca e special facut asa ca sa nu se inchida complet usa Posted Image

Poate are un schepsis si fanta aia.
Zic si eu. Da focul mai mare, muta nivelul tavii, mai incearca variante.
Cu paine simpla, ca sa nu strici ingredientele. :)

#12
bitiro

bitiro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 678
  • Înscris: 07.03.2008
O fi usa de la alt model de aragaz.

#13
andr3y1987

andr3y1987

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 113
  • Înscris: 04.09.2009

 -Diana-, on 29 septembrie 2013 - 15:36, said:


Poate are un schepsis si fanta aia.
Zic si eu. Da focul mai mare, muta nivelul tavii, mai incearca variante.
Cu paine simpla, ca sa nu strici ingredientele. Posted Image

cat sa dau flacara mai mare?? doar sa ii dau foc cu totu :))

@bitiro...hmm, nu m-am gandit la asta pana acum. ar fi si asta o idee :(. ca prea nu se potriveste usa cu restu.
chiar nu scrie nimic pe el. acuma m-am uitat si am observat ca si pe laterale are aceasi chestie ca in partea de sus. numai ca nu mai exista si canalul pe aragaz.
pana mea... cred ca usa aia chiar nu era la aragazul asta cand s-au nascut :))

#14
opop

opop

    bolnav cronic :(

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,570
  • Înscris: 06.01.2007
tu pe asa ceva ai dat bani ? asta e luat de tigani de la gunoi cand e ziua de strans electrocasnicele

#15
andr3y1987

andr3y1987

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 113
  • Înscris: 04.09.2009

 opop, on 29 septembrie 2013 - 21:19, said:

tu pe asa ceva ai dat bani ? asta e luat de tigani de la gunoi cand e ziua de strans electrocasnicele

doar sa il fi luat ala de la care l-am luat eu de la tigani :))
faza e ca aragazul arata bine. merge bine, doar ca are problema asta cu usa :(.
si cand l-am luat nu ma interesa foarte tare cuptorul. si nu am stat sa il analizez foarte mult. mai ales ca cel dinainte se stricase si aveam nevoie de aragaz. :|

#16
Ageamiu

Ageamiu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,916
  • Înscris: 05.10.2003
Eu cred că în şanţul corpului intră o garnitură de silicon, care etanşa perfect cu protuberanţa de pe uşă. Era un profil amintind oarecum de lama de cauciuc a ştergătorului de parbriz. Caută un covoraş de silicon, se găsesc pentru pus vasele fierbinţi, îndoaie-l şi bagă-l în spaţiul creat, închizând apoi uşa. N-are moarte!

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate