Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Implanturi dentare vs coroane

- - - - -
  • Please log in to reply
23 replies to this topic

#1
tzotzolyno

tzotzolyno

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,056
  • Înscris: 12.01.2007
Cunosc pe cineva care are o lucrare mai veche a dinților din față de pe arcada superioară. E vorba despre niște coroane care au fost puse pentru a schimba aspectul dinților întrucât în locul incisivilor 2 îi crescuseră caninii. Practic lucrarea veche a cuprins punerea de coroane la incisivii 1 și canini iar locul gol în care trebuiau să se afle de fapt caninii este umplut de un canin fals lipit de coroana incisivului 2. Practic cninul fals nu are rădăcină pt că nu există. :)

Bun, au apărut cari pe sub lucrare și are 2 opțiuni:
1. refacerea aspectului prin utilizarea de coroane dentare
2. implanturi dentare

Întrebarea este: merită implanturile dentare cu adevărat dacă dinții de sub coroane încă sunt viabil? Dezavantajul principal ar fi prețul, ar ajunge la 3000 € lucrarea spre deosebire de 6000 lei lucrarea cu coroane dentare. Care ar mai fi dezavantajele fiecărei tip de lucrări.

@Ripper?

#2
ripper

ripper

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,257
  • Înscris: 25.03.2002
Doar pe niste randuri citite nu am ce raspuns sa-ti dau la asemenea intrebare... dintre toti, tu ar trebui sa stii cel mai bine asta! :) Evident, recomandate sunt implanturile. Desi, mi se pare un pic maricica suma pe care ai spus-o, intelegand in mare problema pe care o are. Daca ai vreo radiografie panoramica, ne-ar fi mai usor sa te sfatuim.

#3
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005
Cum poate cuiva sa-i creasca canini in locul incisivilor ?

#4
ripper

ripper

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,257
  • Înscris: 25.03.2002
Se poate. Nu mai postati off-topic, am sters 3 posturi deja.

#5
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005
E offtopic, dar ma mir, e o anomalie genetica. Nu am mai intalnit. Cum ar fi sa creasca un molar in locul incisivilor ?

#6
ripper

ripper

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,257
  • Înscris: 25.03.2002
Un canin poate creste in locul incisivilor laterali, cand exista o agenezie a acestora. Adica nu exista deloc, din nastere. Molarii nu au cum sa iasa asa, nici macar premolarii. Insa pot exista si agenezii de molari sau premolari.
Si acum, sa revenim ontopic.

#7
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,243
  • Înscris: 05.06.2002
cam ce avantaje ar avea implanturile in cazul asta? inteleg ca el are incisivii centrali si caninii crescuti pe locul incisivilor laterali deja piliti si oricum acolo va fi nevoie de coroane de invelis si daca tot trebuie lucrare eu zic ca se pot lipi f. bine si asa zisii canini falsi. despre valoare protetica si cat de ok e puntea cu extensie sa vorbeasca medicii de aici de pe topic. in cazul asta implantul nu l-ar salva de pilirea dintilor vecini fiindca el are dintii deja piliti.

cam ce dezavantaje are implantul, stelute, trimiteri la subsolul paginii unde-i scris cu litere mici, mici....

Edited by Fane, 18 August 2013 - 16:52.


#8
c14h3r

c14h3r

    Membru nesanatos..

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,822
  • Înscris: 12.12.2007
Pe langa radiografie nu ar fi indicata si o tomografie pentru a vedea viitorul "pat" al implantului? Nu de alta dar daca zona respectiva este cavernoasa din nastere nu vad ce rezistenta ar avea implantul chiar daca folosesti plasa..

Si, mai presus de toate, daca tot se viziteaza un stomatolog si banuiesc ca deja s-au cerut niste pareri in zona, nu este mai bine sa se tina cont de sfatul acestuia si de consistenta buzunarului propriu?

Edited by c14h3r, 18 August 2013 - 17:10.


#9
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,243
  • Înscris: 05.06.2002
daca face tomografie zona respectiva n-o sa mai fie cavernoasa??

de asta e bine sa ai un stomatolog in care sa ai incredere sa te ajute sa iei decizii din astea. pot fi 101 factori de luat in calcul si numai in urma unui consult medical se pot face recomandari.

#10
c14h3r

c14h3r

    Membru nesanatos..

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,822
  • Înscris: 12.12.2007
Daca zona nu prezinta rezistent apoti sa faci si mama implantului ca n-o sa tina iar recuperarea o sa fie  de lunga durata si dureroasa iar rezistenta osoasa o sa fie aproape zero...... Asta e doar unul din acei 101 factori si unul din cei mai importanti.... Mai vrei si alte argumente?

Edited by c14h3r, 18 August 2013 - 17:42.


#11
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,243
  • Înscris: 05.06.2002
dap. de ce nu. mai invat si eu cate ceva...

#12
ripper

ripper

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,257
  • Înscris: 25.03.2002
Nu-l ajutati pe initiator si n-am chef de sters iar tone de posturi...

#13
rinser

rinser

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,606
  • Înscris: 03.11.2010

 ripper, on 18 august 2013 - 17:55, said:

Nu-l ajutati pe initiator si n-am chef de sters iar tone de posturi...

Pai e simplu, nu le sterge. Presupun ca nu platesti din salariu pt fiecare post al cuiva. Aici intra oameni de toate felurile si intreaba si raspund pe diverse teme care ii macina si aia se numeste comunicare, pt asta suntem aici. Credeai ca initiatorul cerea sfat profesional? Cerea si el pareri, povestiri, relatari etc.

On-topic: eu stiam de 500 de euro ca ar fi pretul pentru un implant la un cabinet obisnuit si 1000-1200 la unele mai "clinici". De unde ai luat preturile alea chiar nu-mi imaginez.

#14
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,243
  • Înscris: 05.06.2002
ok, Ripper.

eu raman la parerea mea: medicul care-l trateaza trebuie sa-i prezinte situatia si sa-l ajute sa ia decizia. daca n-are incredere in medic - sa-l schimbe. pe forum nu se pot da consultatii medicale, orice solutie ar adopta prezinta avantaje, dezavantaje si eventuale riscuri care trebuie asumate de pacient si de catre medic.

#15
c14h3r

c14h3r

    Membru nesanatos..

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,822
  • Înscris: 12.12.2007
Asta am spus si eu dar din pacate, medicii sunt priviti ca niste ciumati (nu ca nu ar exista motive in 60 - 70% din cazuri). Din pacate, pacientii, in loc sa caute o a doua opinie acolo unde trebuie, o cauta pe net pentru ca este moca... Daca ajungem sa ne batem joc de sanatatea noastra, atunci meritam ce e mai rau pentru noi...

#16
doktoru

doktoru

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,403
  • Înscris: 30.12.2005
tzotzo, daca-mi perimti...
Io i-as recomanda, ca si Rip, 2 implante + "repararea" bonturilor deja existente (evident, daca se mai pot repara) = lucrare de 6 coroane, toate pe suport dentoparodontal.
E treaba cu ghidajul canin, cu ghidajul de grup incisiv, e treaba cu incizatul alimentelor...
Si decit sa-i spuna "Nene, ai grija cu merele! Nu le musti cum vezi pe la tv prin reclame ca, dupa 10-15 mere iti zboara lucrarea! Le tai si le "arunci" in spate pe masele!" mai bine...
La bani... na', nu comentam! Stii cum e! Fiecare curva are pretu' ei, nu? 3000 e, parca, oliaca cam mult: 8-900x2 - implanturile (rinser, asta in cel mai fericit caz! Ai ramas in urma...) + 100-120x6-coroanele = in jur de 2500E. probabil ca i-a mai pus in deviz si celelate manopere: taiat lucrare veche, faceri/refaceri obturatii pe incisivi si canini, un pivot de sticla ceva, o aluna, o saminta.... Hai! 3000, sa fie rotund!
Pe de alta parte tre' sa iei in considerare si virsta, daca are chef sau nu sa "mai astepte" sa se vindece bonturile, daca are bani, daca e de la tara sau de la oras....
Partea cu substratul osos nu ma ingrijoreaza asa tare. Locul unde ar trebui insurubate implantele e destul de zdravan (coresp. fosei canine sau p-acolo) plus ca zona aia de os e "full" adica n-a fost fo' alveola goala etc. etc. avind in vedere ca n-a fost nici-un dinte acolo.
La Ana am vazut niste cazuri frumoase si, ma gindesc ca, ar fi cea mai in tema sa-ti raspunda.

Edited by doktoru, 18 August 2013 - 19:05.


#17
tzotzolyno

tzotzolyno

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,056
  • Înscris: 12.01.2007
Revin după o anamneză mai amănunțită. S-ar părea că stomatologul care i-a făcut lucrarea actuală acum aproximativ 7 ani e un tâmpit.
De fapt avea caninii pe locul 3, dar erau din prima generație (de lapte). Între timp, căzuseră incisivii de lapte și alături de incisivii 1 au apărut în locul incisivilor 2...surpriză: caninii „de fier” (cum se zice popular”. Așadar persoana s-a trezit că are 2 rânduri de canini pe arcada superioară. Nenea ăla i-a propus să îi scoată caninii vechi (că „o să cadă ei cândva”) și persoana s-a ales cu un loc gol pe locul respectiv ocupat de un dinte fals fără rădăcină, lipit de caninul de pe locul 2 care între tip a fost pilit împreună cu incisivul 1 și li s-a pus coroană.

Ideea e că lucrarea se va face în Cluj acum. Prima dată s-a făcut în Satu Mare. Persoana, după cum ați dedus nu e bătrână, deci substrat osos pe arcada dentară este. Acum, eu nu știu dacă acolo are alveolă (locul 3) pt că acei canini din prima generație nu se știe dacă au avut rădăcină (adică erau maturi) sau nu (erau infantili, tipic de gen. 1).

O radiografie completă s-a făcut dar nu am apucat să mă uit nici eu (deși nu am competența medicală pe așa ceva) și nici persoana. A rămas la cabinetul respectiv la care se va face lucrarea.

E posibil să se recurgă în primă fază la coroană ca mai apoi, peste câțiva ani să se recurgă la implanturi. Motivele sunt financiare, desigur.

#18
ssergiu

ssergiu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 498
  • Înscris: 03.08.2006
Desi am facut cateva cautari pe net, nu am reusit sa ma lamuresc intr-o problema. Intentionez sa fac mai multe implanturi si medicul unde doresc sa le fac pune (la acelasi pret) suruburi Aidin sau BioTec (ambele Israel). Despre Aidin am mai gasit ceva mai multe informatii, dar nu stiu daca e mai bun sau nu. Poate cineva sa imi dea un sfat?
Multumesc

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate