Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...
 problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox
 Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani
 Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...
 

Plata cu Card fara cod PIN

- - - - -
  • Please log in to reply
66 replies to this topic

#55
DeeJay

DeeJay

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,086
  • Înscris: 07.05.2004
e posibil, mai ales ca stiva tcp/ip a yahoo-ului meu indica o conexiune cu evolva. naighba mai stie.....

#56
excally

excally

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 19.02.2008

Offf.. Ce va place sa ca jucati unul cu celalalt .. numai autostiutori am vazut aici ..
Sa va spun un lucru .. ma "joc" cu domeniul cardurilor de 10 ani!
In ziua de azi .. exista zeci de modele de MSR care citesc TOT ce se afla pe banda magnetica (dubla sau normala) fara nici o problema...  iar cu un soft corespunzator le poti decripta ulterior! (Card-Number, Exp-Date, Cvw, PIN, track1-2-3, etc!)
Inca NU s-au inventat masuri de siguranta care sa nu aiba o "intrare/iesire protocolara" de care sa se poata folosi cineva cand va lasa fara bani pe carduri .. Oriunde in lume!
Iar cei care mai stiu programing va pot cofirma ca orice parola, serie, PIN(la CARD), are o dublura pe card, iar ATM-ul compara daca sunt identice inainte sa efectueze operatia.. iar MSR-ul pur si simplu estrage informatia respectiva criptata!
Cei care intradevar se ocupa cu hacking/programing/SPAM/sau plantare CIP .. sa ma corecteze .. restul abtineti-va de la comentari inutile! Ne putem contrazice si pe mess Y-ID: invisibile_one .. Bye-bye

#57
bogdanpaul

bogdanpaul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 486
  • Înscris: 21.11.2007
Sunt si pos-uri unde iti cere pin, dar bagi tu cardul in aparatul lor, si nu-ti cere sa semnezi nicio chitanta.
In Danemarcaam vazut din astea. Mi se pare cel mai sigur, nu dai cardul din mana sa ti-l cloneze "baietii"

#58
alexsnoop

alexsnoop

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 60
  • Înscris: 14.07.2007

 zuppy, on Dec 2 2005, 13:55, said:

da, este foarte normal. mai anormal e sa ti se ceara codul pin, dar cum noi traim in tara hotilor asta se face aproape peste tot.

daca pierzi cardul, fii fara grija, pinul e scris pe el si ti-l pot goli foarte usor :)
Din pacate traim in tara hotilor....nu degeaba suntem pe locul 1 sau 2 la hackereala :) .....oriunde te`ai duce acum...si vrei sa platesti cardul te asigur eu ca iti cere pin`u....pt ca s`au intepat de prea multe ori ;)

#59
begottenson

begottenson

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 106
  • Înscris: 10.05.2006

 alexsnoop, on Feb 23 2008, 23:40, said:

Din pacate traim in tara hotilor....nu degeaba suntem pe locul 1 sau 2 la hackereala :) .....oriunde te`ai duce acum...si vrei sa platesti cardul te asigur eu ca iti cere pin`u....pt ca s`au intepat de prea multe ori ;)
Nu degeaba daca ar venii un cutremur toti ar venii in Romania ,tara ramasa cu 100 de ani in urma...in strainatate exista demult POS-uri care nu cer codul PIN,acum ca au aparut cateva si la noi s-a speriat romanu'..
In momentul in care constati pierderea/furtul unui card ai obligatia de a suna imediat la banca emitenta pentru a-l bloca pentru ca tu esti raspunzator de tranzactiile efectuate pana in momentul acestei solicitari.

#60
blackmilk

blackmilk

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 204
  • Înscris: 09.04.2007
Un prieten a fost azi sa isi cumpere o pereche de casti si cand sa plateasca cu cardul i-au cerul si cardul de identitate. Ok, nici o ciudatenie pana aici, insa i l-au cerut si apoi au introdus datele personale (adresa, cnp), acestea aparand si pe factura. Justificarea a fost ca asa functioneaza softul pe care il au. Mi se pare complet anormal.

#61
bubalus

bubalus

    Membru chel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,206
  • Înscris: 15.02.2005
momentam sunt italia...si de regula tot ce cumpar platesc cu cardul de credit ....nu mi se cere niciodata PIN-ul (sau cateodata....dar rar).... cat despre ID...sa zic asa cam in 30-40% din tranzactii mi-au cerut ID-ul....mai mult in magazine de haine sau alte chestii.....la marketuri/hipermarketuri unde e mereu coada niciodata nu mi-au cerut ID-ul.
ce am abservat cat stateam pe la cozi...ca unii clienti introduc pinul.... dar cred doar cei care au card de debit.... sau pooate ca au alt fel de card cu CIP...al meu e cu banda magnetica. nu stiu exact de unde vine diferenta asta.
oricum...intotdeauna vazatorul ma intreaba ce fel de card e .... de credit sau de debit....

Edited by bubalus, 18 July 2009 - 00:32.


#62
Alexadi

Alexadi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 417
  • Înscris: 16.11.2002
http://money.howstuf...redit-card1.htm
pe track 3 unele carduri au pin-ul encriptat.

#63
Andrei

Andrei

    Lume multa, oameni putini...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,381
  • Înscris: 01.12.2001

 blackmilk, on 16th July 2009, 12:09, said:

Un prieten a fost azi sa isi cumpere o pereche de casti si cand sa plateasca cu cardul i-au cerul si cardul de identitate. Ok, nici o ciudatenie pana aici, insa i l-au cerut si apoi au introdus datele personale (adresa, cnp), acestea aparand si pe factura. Justificarea a fost ca asa functioneaza softul pe care il au. Mi se pare complet anormal.

i-a cerut buletinul pentru a-i emite factura... nu pentru a verifica cardul. :)  :console:

Media galaxy / altex? (astia fac asa sigur).

#64
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005

 blackmilk, on 16th July 2009, 12:09, said:

Un prieten a fost azi sa isi cumpere o pereche de casti si cand sa plateasca cu cardul i-au cerul si cardul de identitate. Ok, nici o ciudatenie pana aici, insa i l-au cerut si apoi au introdus datele personale (adresa, cnp), acestea aparand si pe factura. Justificarea a fost ca asa functioneaza softul pe care il au. Mi se pare complet anormal.

ce ti se pare anormal ? sa-i apara datele pe factura ? :w00t:

#65
SuperDuper

SuperDuper

    Crushed

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,295
  • Înscris: 25.04.2006
Eu nu folosesc niciodata PIN-ul de la cardul de debit, chiar daca am acesta optiune. Asta deoarece daca folosesc cardul ca VISA/MC credit card, am protectia acestora pentru eventualele clonari. Daca am bagat PIN-ul atunci se pot duce la orice ATM cu clona si PIN-ul si sa ma curete. Si nu am nici un recurs la banca.
Vanzatorul are dreptul sa verifice ID-ul si/sau sa ceara semnarea chitantei, daca alege sa nu o faca este riscul lui. Pentru ca daca eu sun banca ca nu recunosc un charge, banca face back charge instant dupa care cere vanzatorului sa dovedeasca ca eu sunt cel care a cumparat. Nu este datoria mea sa dovedesc contrariul.

Edited by SuperDuper, 19 August 2009 - 21:32.


#66
k2sk8

k2sk8

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 12.01.2009
Foarte aiurea treaba asta cu plata cu cardul fara sa iti ceara pinul. Am avut impresia pana acum cateva zile ca daca pierd cardul e totul in regula, nu poate nimeni sa mi-l goleasca. Iata ca nu e asa. Daca gasesti un card 'homeless', go shopping  :thumbdown:  

Si ca sa imi vars naduful cu patania cu cardul:
Am mers in weekend la Ruse, Bulgaria, si in CBA am platit cu cardul BCR. Acolo luasem cateva prostioare de pana in 10-20 leva, cel mai scump produs fiind un parfum BU 17 leva care aparea ep factura de doua ori (mai naspa a fost ca am vazut acasa asta). Nu era x2 ci aparea de doua ori, scanat de doua ori probabil si parca nu imi vine sa cred ca intamplator/accidental asa cel mai scump produs s-a clonat din greseala grrr. Dam cardul, totul ok, fara PIN, semnatura doar pe fluturasul ala care le-a ramas lor. Bummer :|  To dolist: learn chirillic mamalishchi.

Edited by k2sk8, 27 September 2009 - 18:59.


#67
AlexDaniel

AlexDaniel

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 25.06.2009
Cardurile care sunt cu cip , din generatie ceva mai noua - la noi in Romania ca afara sunt vechi, nu au nevoie de PIN asta bininteles daca stie POS-ul sa-l citesca, altfel cere PIN. Cam atat cu PIN-ul.
Este adevart ca inca nu s-a inventat metoda de protectie de care sa nu se poata trece.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate