Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Nu se va mai putea cumpăra teren agricol !?!

- - - - -
  • Please log in to reply
544 replies to this topic

#523
special_murinio

special_murinio

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 996
  • Înscris: 07.04.2011
Deocamdata nu am facut procura, dar asa mi.a zis de la notariat. Revin dupa ce fac respectivul contract

#524
tavktm

tavktm

    Old school member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,824
  • Înscris: 25.07.2006
Procurile sunt valabile doar 3 ani (dupa noul cod civil). (si se pot revoca oricand)

#525
anknic

anknic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,961
  • Înscris: 12.10.2004
http://www.avocatnet...autoritati.html

#526
shiva

shiva

    Nameless hero. Professional bug slayer mom.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,862
  • Înscris: 06.10.2003
Cum se aplica legea cumpararii de teren agricol? S-a modificat ceva din legea nr. 17/2014?

Avem ceva teren agricol in Cucuietii de Deal (adica departeee) si am mai cumpara de la vecini. In acelasi timp e un nene pe-acolo care le lucreaza (cu / fara contract de arenda) si cumpara tot prin zona.

Daca pt. terenurile vecine noua, el nu are contract de arenda, din ce inteleg, nu are drept de preemptiune asa ca noi am avea exclusivitate.
Dar daca are contract de arenda, ar trebui sa oferim mai mult decat el si vanzatorul sa reia procedura? Sumele oferite de cumparatorii interesati sunt publice? Daca oferim acelasi pret cu arendasul, vanzatorul e obligat sa vanda la arendas, nu?
Se pot cumpara terenuri agricole daca nu sunt intabulate?

Niste intrebari putin off:
Poate primi omu' care lucreaza terenurile subventii fara contract de arenda sau sa fie proprietar pe ele?
Ce fel de subventii se dau si in ce cuantum?
Cat e amenda pt. terenul nelucrat? Cat de des se poate da pe an? Cate cosiri pe an ar necesita un teren ca sa nu fie considerat parloaga?

Mersi mult.

Edited by shiva, 20 December 2015 - 02:07.


#527
shiva

shiva

    Nameless hero. Professional bug slayer mom.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,862
  • Înscris: 06.10.2003
L.E.: Inca un lot de intrebari:
1. Ce inseamna vecin, dupa legea asta? Noi avem, sa zicem, parcela 30/4 si cineva vinde 30/14. Suntem vecini si avem drept de preemptiune sau nu?
2. Contract de arenda se poate face doar pt. terenurile intabulate?
3. In lege zice "În termen de o zi lucrătoare de la data înregistrării cererii, primăria are obligaţia să afişeze timp de 30 de zile oferta de vânzare la sediul său şi, după caz, pe pagina de internet a acesteia."
Sunt 30 de zile calendaristice sau lucratoare? Ce inseamna "dupa caz, pe internet"? Adica nu sunt obligati sa afiseze si pe internet? Pentru ca pe siteul primariei, vanzarile se opresc la inceputul anului 2015 iar pe siteul Directiei pt. Agricultura apare doar prima pagina din ofertele de vanzare, care nu contine si arendasul si vecinii...

Edited by shiva, 20 December 2015 - 02:47.


#528
claudia313

claudia313

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,001
  • Înscris: 28.09.2012
Eu iti raspund doar la ce stiu...

View Postshiva, on 20 decembrie 2015 - 01:59, said:

Poate primi omu' care lucreaza terenurile subventii fara contract de arenda sau sa fie proprietar pe ele?

Pentru subventie e nevoie de contract de arenda sau contract de comodat

View Postshiva, on 20 decembrie 2015 - 02:35, said:

2. Contract de arenda se poate face doar pt. terenurile intabulate?

Nu, se poate face si pe teren neintabulat, dar terenul trebuie sa apara in certificatul de proprietate

#529
shiva

shiva

    Nameless hero. Professional bug slayer mom.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,862
  • Înscris: 06.10.2003
Multumesc, Claudia.
Intre timp am citit si normele de aplicare si m-am lamurit ca "vecin" inseamna hotar comun.
Am citit si despre cum se face cadastrul - in mare parcelele sunt numerotate de la NV spre SE, cu forma pe cat posibil regulata sau limitata de o forma de relief sau drum. Prin urmare ar fi slabe sanse ca parcela 30/4 sa fie langa 30/10.

#530
tavktm

tavktm

    Old school member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,824
  • Înscris: 25.07.2006
Arendasul are prioritate si in fata vecinului.
Nu stiu cum poti face actul daca terenul pe care ai vrea sa il cumperi nu are cadastru. Din cate stiu eu nu se poate.
(Ar mai fi o varianta daca nu e cadastru prin judecatorie, dar nu este sigura iar in schimb este foarte complicata, mai bine nu dezvoltam)

Daca gasesti un vanzator, acesta trebuie sa aiba/faca cadastru, dupa care sa faca anuntul de vanzare la primarie, si daca nici un preemtor nu isi manifesta interesul in scris prin comunicare de acceptare atunci terenul este liber la vanzare. Ulterior in poti cumpara.
In functie de pret si de ce vrei tu sa faci cu terenul, iti pot spune din experienta daca arendasul va fi sau nu inteserat de cumpararea respectivului teren.

Poate ar fi o solutie si o discutie cu arendasul respectiv pe care sa o ai, ca sa iti dai seama cum stau apele.

In rest, subventia este de aprox 200 Eu/ha, pentru teren lucrat, iar de amenzi pentru teren nelucrat eu nu stiu.

View Postshiva, on 20 decembrie 2015 - 23:35, said:

Multumesc, Claudia.
Intre timp am citit si normele de aplicare si m-am lamurit ca "vecin" inseamna hotar comun.
Am citit si despre cum se face cadastrul - in mare parcelele sunt numerotate de la NV spre SE, cu forma pe cat posibil regulata sau limitata de o forma de relief sau drum. Prin urmare ar fi slabe sanse ca parcela 30/4 sa fie langa 30/10.

In cazul de mai sus nu sunteti vecini, sunt doar parcele 4 si 10 din aceeasi tarla (30). Cum ai spus si tu, trebuie hotar comun.
Oricum vecinii scrisi in titlul de proprietate.

Edited by tavktm, 22 December 2015 - 14:06.


#531
srg18grs

srg18grs

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 02.01.2006
Daca se vinde o parcela langa o parcela pe care o am in arenda sunt considerat vecin sau nu? Sau altfel spus, vecin inseamna sa fiu neaparat proprietarul terenului vecin cu cel ce se vinde?

#532
tavktm

tavktm

    Old school member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,824
  • Înscris: 25.07.2006
Nu, nu esti considerat vecin decat daca esti proprietar pe acea parcela.

Edited by tavktm, 09 January 2016 - 12:34.


#533
since2004

since2004

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,553
  • Înscris: 13.01.2016

View Postdorel232004, on 13 iunie 2013 - 14:26, said:

Guvernul vrea sa introduca restrictii la cumpararea de teren agricol!
Sa speram ca asa va fi. Legea ar trebui sa interzica agentilor economici si fondurilor de investitii de a cumpara pamant. Cam asa e prin toata Europa. Pamantul trebuie sa poata fi cumparat doar de agricultori si nu de catre speculatori. Pamantul este o resursa nationala nu este permis sa fie tratat ca nu mai stiu ce instrumente de investitie sau tezaurizare. Nu sunt sustinator al astora dar partial au dreptate. [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/ECHnV8Z7dgo?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by since2004, 07 August 2016 - 14:15.


#534
ramiz

ramiz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,897
  • Înscris: 25.12.2010
e cu dus si intors.adica dupa ce arendasul le da de-o ciorba la tarani, amaratul ala de taran mai trebuie sa vanda tot la ciocoi.macar strainii dau un pret mai mare.

#535
tavktm

tavktm

    Old school member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,824
  • Înscris: 25.07.2006
Nu TREBUIE sa vanda tot la "ciocoi", doar ca arendasul are prioritate DOAR DACA plateste pretul cerut. El nu poate plati mai putin daca vrea sa cumpere.

Mai pe scurt, daca strainul si arendasul oferta 10 lei, atunci arendasul are drept de cumparare.
Iar acei 10 ii cere proprietarul, si poate foarte bine sa ceara mai mult sau mai putin, nu poate fi constrans cumva !

#536
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,073
  • Înscris: 17.03.2005
Ceea ce e o tampenie pentru ca imi afecteaza mie dreptul la proprietate.
E al meu, il vand cui vreau eu pe cat vreau eu.

Uite vreau sa il vand unui prieten, sau unui membru al familiei, sau sunt dusman de moarte al arendasului ....de ce sunt eu obligat sa vand cui nu vreau?

E cu atat mai tampita legea cu cat daca nu vreau, nu i-l vand sau il vand tot cui vreau eu, cer de 3 ori pretul normal si fac acte pe acel pret , platesc taxe mai mari si tot nu il vand arendasului.

Nu cu japca se face treaba ci cu buna credinta...arendasul daca e onest si bine intentionat ofera un pret de nerefuzat iar proprietarul, daca vrea sa il vanda altcuiva decat arendasul sau vecinul de tarla, sa fie liber sa o faca...pamantul ala uneori a fost castigat cu sange, sau oameni ori familii au suferit pt un petic de pamant, pamantul poate ca e mai mult decat o pereche de chiloti pe o taraba...
dar legile sunt facute de tampiti pentru care nimic nu e "sfant" pe lumea asta in afara de ban..


Nu forta va indrepta realitatile strambe ale Romaniei ci timpul...




#537
tavktm

tavktm

    Old school member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,824
  • Înscris: 25.07.2006
1. Legea actuala spune ca pentru rudele de pana la grad 3 nu trebuie publicata vanzarea. Deci se pot face tranzactii intre rude (pana la grad 3) fara probleme.
2. Se presupune ca arendasul a investit (si de multe ori o face) in acel teren. Prin lucrari de calitate, ingrasaminte, sisteme de irigatii, terasari etc. Si atunci ar avea un drept minim si decent ca el sa poata cumpara daca ofera pretul cerut. Asta cred eu ca este logica legii !
3. Ordinea este: Statul, arendasul, vecinul, dupa care mi se pare ca este oricine din sat, dupa care este la liber. Dar TOTI trebuie sa ofere pretul cerut de proprietar.
4. Bineinteles ca se pot face artificii ca sa cumpere altcineva decat preemtorul de drept, si de multe ori pot fi justificate aceste artificii.

#538
IdI1

IdI1

    ?????!!!!!!????

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,599
  • Înscris: 01.12.2007
Vrei sa vinzi la cineva punctual ca nu inghiti arendasul/vecinul. Publici terenul cu oferta de vanzare la primarie la un pret mare la care nu o sa vrea nimeni (sau daca vrea te imbogatesti) sa cumpere, astepti 30 de zile de la publicare, dupa care esti liber sa vinzi la ce pret si cui vrea muschiul tau de proprietar.

#539
cobi1

cobi1

    Bagator in seama

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,767
  • Înscris: 28.02.2011

View PostIdI1, on 16 septembrie 2016 - 17:18, said:

Vrei sa vinzi la cineva punctual ca nu inghiti arendasul/vecinul. Publici terenul cu oferta de vanzare la primarie la un pret mare la care nu o sa vrea nimeni (sau daca vrea te imbogatesti) sa cumpere, astepti 30 de zile de la publicare, dupa care esti liber sa vinzi la ce pret si cui vrea muschiul tau de proprietar.
Singurul inconvenient este ca , daca nu primesti suma de vanzare declarata , la notar platesti impozitul pe suma afisata la primarie si contractul se face pe suma respectiva ( indiferent ca tu te-ai inteles cu x-ulescu sa-ti dea jumatate ) ! Bine impozitul pe tranzactie nu e mare , deci se poate , insa nu cred ca-ti convine ...

View Postparintele, on 15 septembrie 2016 - 23:45, said:

Ceea ce e o tampenie pentru ca imi afecteaza mie dreptul la proprietate.
E al meu, il vand cui vreau eu pe cat vreau eu.

Uite vreau sa il vand unui prieten, sau unui membru al familiei, sau sunt dusman de moarte al arendasului ....de ce sunt eu obligat sa vand cui nu vreau?

E cu atat mai tampita legea cu cat daca nu vreau, nu i-l vand sau il vand tot cui vreau eu, cer de 3 ori pretul normal si fac acte pe acel pret , platesc taxe mai mari si tot nu il vand arendasului.

Nu cu japca se face treaba ci cu buna credinta...arendasul daca e onest si bine intentionat ofera un pret de nerefuzat iar proprietarul, daca vrea sa il vanda altcuiva decat arendasul sau vecinul de tarla, sa fie liber sa o faca...pamantul ala uneori a fost castigat cu sange, sau oameni ori familii au suferit pt un petic de pamant, pamantul poate ca e mai mult decat o pereche de chiloti pe o taraba...
dar legile sunt facute de tampiti pentru care nimic nu e "sfant" pe lumea asta in afara de ban..


Nu forta va indrepta realitatile strambe ale Romaniei ci timpul...
Legea e facuta de cretini !
Daca pt vanzarea unui extravilan trebuie sa primesti " ok " de la Armata ... ne-am lamurit , nu ?

View Posttavktm, on 16 septembrie 2016 - 16:56, said:


3. Ordinea este: Statul, arendasul, vecinul, dupa care mi se pare ca este oricine din sat, dupa care este la liber. Dar TOTI trebuie sa ofere pretul cerut de proprietar.

Gresit ce e taiat !

#540
tavktm

tavktm

    Old school member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,824
  • Înscris: 25.07.2006
Ok-ul de la Armata trebuie doar daca terenul este la mai putin de 30 de kilometri de granita !

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate