Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Fertilizatori si tratamente boli + daunatori. Metode chimice si bio.

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
3228 replies to this topic

#631
meganedoi

meganedoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,433
  • Înscris: 03.08.2006
Ha. Furnicile nu sunt vanatori, ci cultivatori. :) De aceea nu trebuie sa lasi treaba exterminarii in seama furnicilor.

#632
laum

laum

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 839
  • Înscris: 22.09.2005

View Postbiburadu, on 20 martie 2015 - 08:29, said:

laum,imi poti inchiria niste furnici?Se pare ca eu nu am destule pentru a starpi dihaniile.Posted Image

Daca vii sa le aduni... nu te pot refuza Posted Image

Niciodata nu vor fi suficiente furnici cat sa starpim afidele!
Popular afidele mai sunt numite vacile furnicilor, deoarece excrementele afidelor reprezinta hrana furnicilor.

#633
savast

savast

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 54
  • Înscris: 14.09.2006

View PostHapygarden, on 18 martie 2015 - 23:05, said:

Ma crezi pe naiba. Daca ma credeai nu mai intrebai inca o data aici la cateva ore bune.
Daca nu esti multumit cu raspunsul meu si crezi ca bat campii poti foarte bine sa-mi spui.

Asa cum am promis. Am revenit. Sunt miriapozi aia. Multumesc inca o data de ajutor.

As avea inca o intrebare Posted Image referitoare la ce se vede in poze, a macat ceva cu totul radacina. Ce poate fi? Aveti idee? Va multumesc!

Attached Files


Edited by savast, 25 March 2015 - 14:58.


#634
virg72

virg72

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,048
  • Înscris: 14.01.2012
A combatut cineva cuscuta cu erbicid? Si daca da, ce erbicid a folosit si in ce proportie cu apa?
Multumesc!

#635
1orgu

1orgu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,051
  • Înscris: 06.10.2012
savast
Cred ca aia care mi-au ros si mie benzile de picurare de la capsuni. Soareci, soricei, popandai, harciogi sau alti care mai sunt sub pamant.

#636
Hapygarden

Hapygarden

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,199
  • Înscris: 15.05.2014

View Postvirg72, on 27 martie 2015 - 13:14, said:

A combatut cineva cuscuta cu erbicid? Si daca da, ce erbicid a folosit si in ce proportie cu apa?
Multumesc!
Roundup. Conform prospect.
Am cules cu mana nenorocorea aia de nu stiu cate ori si tot nu am scapat de ea. Cea mai mica bucatica si te-ai umplut la loc.
Acum vreo 3-4 vorbeam cu Jumbo si imi povestea de cuscuta iar eu habar nu aveam ce e aia. Lasa ca stiu acum...cu varf si indesat.
Au pierit si vreo 10 Kaptur odata cu ea - victime colaterale. Combate-o acum daca ai ca dupa aia nu mai scapi.

Edited by Hapygarden, 27 March 2015 - 14:56.


#637
virg72

virg72

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,048
  • Înscris: 14.01.2012
Am citit si eu ceva despre folosirea roundup-ului, dar in ce proportie? Undeva am gasit 2l la 300l apa, iar altundeva 1l la 200l apa. Cum o fi? Si daca vor fi victime colaterale nu prea-mi convine, ca tocmai acele victime vreau sa le salvez.

#638
1orgu

1orgu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,051
  • Înscris: 06.10.2012
Eu am folosit anul trecut pentru eradicarea pirului si costreiului, pe o portiune din spatele gradinii. Foarte eficient.
RADE TOT!!!
Am dat 62 lei pe un flacon de 1000 ml. Oricum preturile difera cu cativa lei,de la un magazin la altul. Mai am in flacon vreo 400ml. Am fost acum in garaj. Uite ce scrie pe flacon:
-buruieni monodicotiledonate si dicotiledonate anuale si perene inclusiv Sorgtum haleperse (nu stiu ce e ala) din rizomi- 3-4l/ha (100-150l apa/ha)
-Cuscuta- 0,75 l/ha. nu specifica la ce cantitate de apa.
Mod actiune:
-erbicid sistemic potemergent, neselectiv (rade tot), care combate un spectru larg de buruieni anuale si perene.
- in functie de specii si conditiile climaterice, sunt necesare 4 pana la 14 zile ca buruienile sa fie distruse.
Mai sunt si multe alte informatii, dar scrie mic, mic de tot.
Oricum eu citat pe cele mai esentiale care le-am crezut eu. Nici nu ma gandesc sa nu am in permanenta un flacon alaturi de altele necesare.
Am foarte mare incredere in eficienta lui.
Termen de garantie-36 luni de la fabricatie. Verificati daca se incadreaza in acesti 3 ani de cand a fost imbuteliat!

Edited by 1orgu, 27 March 2015 - 20:17.


#639
virg72

virg72

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,048
  • Înscris: 14.01.2012
Multumesc de raspuns, dar eu intrebam pt combaterea cuscutei. Pt a rade tot l-am folosit si eu.

#640
1orgu

1orgu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,051
  • Înscris: 06.10.2012
Sincer sa fiu, nici nu stiu ce este aia cuscuta.

#641
adilie2003

adilie2003

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,158
  • Înscris: 28.06.2009
Tortel

#642
anasstasia

anasstasia

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,278
  • Înscris: 30.07.2013
E nenorocirea asta!
[ http://s19.postimg.org/w0siepiir/cuscuta_gronovii_ha_ahaines_b.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
gifs upload

#643
Hapygarden

Hapygarden

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,199
  • Înscris: 15.05.2014
In top 3 dusmani din lumea vegetala imediat langa pir.

#644
savast

savast

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 54
  • Înscris: 14.09.2006
Apropo de ierbicid:

http://www.gandul.in...ancare-14037011

#645
anasstasia

anasstasia

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,278
  • Înscris: 30.07.2013
Cine e cel de-al treilea? Pentru mine este stirul.

#646
Achimitom04

Achimitom04

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,022
  • Înscris: 28.08.2011
Si eu m-am pricopsit cu tortel....l-am eliminat manual anul trecut...uitasem de el dar probabil la toamna va urma un roundup pe toata mranita daca ziceti ca asta curata tot.

#647
Hapygarden

Hapygarden

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,199
  • Înscris: 15.05.2014
Savast, ce-ar fi sa te iei de o mana cu ziaristii de la Gandul si sa emigrati in desert cu tot cu articolele lor? Nu mai vorbi de ierbicid dupa ce ai vrut sa dai cu Nemathorin pe bietii miriapozi...sau stai...nematozi Posted Image)..
Poti sa inghiti mult glifosat pana sa echivaleze la efect cu o lingura de Nemathorin.
Mai ales ca tu te pregateai sa dai un insecticid cu timp de pauza 70 de zile la o cultura de 60 pentru ca asa ti-a zis un bou. Rusinica!

@Anastasia:
"Stirul sau Amarantus este o planta foarte bogata in vitamine (A, k, B1, B3, B5, B6, B17, C, E, acid folic) si minerale (calciu, fier, magneziu, potasiu, zinc, cupru). Aztecii priveau aceasta planta ca pe hrana imortalitatii, in cronici sanscrite este consemnata ca fiind regele nemuririi, iar grecii au numit-o amarantos –  planta care nu moare. Anticii au descoperit ca este mai hranitoare decat porumbul, graul sau alte cereale.
De la stir putem consuma atat frunzele cat si semintele uscate sub diferite forme. Semintele se pot consuma ca atare sau prajite avand un gust deosebit. Din seminte se obtine o faina foarte buna care nu contine gluten. Din frunzele foarte tinere de stir  putem prepara tocanite, ciorbe sau le putem  prepara ca si pe spanac." Sursa.
Cu toate ca nu m-am bucurat vreodata de proprietatile lui culinare cu greu l-as putea numi daunator.
Este vorba de volbura sau Convolvulus arvensis, vector pentru temutul Bothiris si multe viroze ale tomatelor si ardeilor.

Edited by Hapygarden, 27 March 2015 - 22:49.


#648
claudia313

claudia313

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,001
  • Înscris: 28.09.2012
Eu am vazut dracovenia asta doar o data, se incolacise intr-o veselie pe o tufanica, habar n-aveam ce e pana am dat de discutiile voastre despre ea si m-am dus repede sa-mi salvez planta, o lasasem in pace ca eram curioasa ce e si ce face pentru ca nu-i gaseam nicicum radacina, nu intelegeam de unde creste Posted Image  Mi-a luat al naibii de mult sa elimin pana la ultima bucatica.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate