Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Parola la lock screen
 Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?
 

Accesorii pentru motosape/motocultoare

* * * * * 5 votes
  • Please log in to reply
7250 replies to this topic

#1153
ddaannii

ddaannii

    Haiduc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,804
  • Înscris: 26.04.2011

View Postpufarin, on 29 septembrie 2014 - 21:56, said:

Una este toba pentru un utilaj agricol, unde zgomotul pe camp nu conteaza si alta pentru un vehicol destinat drumurilor publice. In principiu la utilajele agricole toba trebuie sa opreasca scanteile si sa asigure evacuarea rapida a gazelor inainte de inchiderea supapelor de evacuare. Deobicei eficienta maxima a tobei se calculeaza la turantia normala de lucru.
Da asa e doar ca mai mult circula la transport unu dintre ele si cam -scoate lumea la poarta.

#1154
mcjohn

mcjohn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,425
  • Înscris: 05.02.2009

View Postddaannii, on 29 septembrie 2014 - 21:45, said:

Pai si poza aia contine si interioru?
Daca da, baga.
Regret , îmi aduc aminte că am demontat-o, dar pozele nu sînt și cu interiorul. Mîine , că acum e tirziu.

#1155
mcjohn

mcjohn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,425
  • Înscris: 05.02.2009

View Postmcjohn, on 29 septembrie 2014 - 22:00, said:


Cred că l-am călit !
Nu am reușit să-l aduc la roșu cu butelia ! Așa că l-am băgat în jar.
L-am făcut vișiniu, nicidecum galben ,
Aparatul meu, măsoară temp doar pînă la 700 ° C.
După ce am stins butelia (cred că a ars 15 min), erau 650-680°C în cuptor. Dar încă nu era roșu fierul. Probabil că abia pe la 900° începe să se înroșească .

Edited by mcjohn, 30 September 2014 - 06:35.


#1156
pyxysh

pyxysh

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 319
  • Înscris: 11.09.2008
Mi-am luat din Dedeman un plug umplut(banuiesc 'de umplut') pret 159 lei si m-am zgarcit un pic...sper ca n-am ales gresit.
Mai era unul ...la asta-i zicea rarita de la O-mac la 312 lei ,dar semanau tare mult.Materialul din care sunt facute parea la fel.
Am nevoie pentru facut biloane dupa un LC 90.Voi de care aveti?

#1157
mcjohn

mcjohn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,425
  • Înscris: 05.02.2009

View Postpyxysh, on 30 septembrie 2014 - 15:15, said:

Mi-am luat din Dedeman un plug umplut
Intră pe sait, și înnaintează articolul, sau făină o poză cu camera (sau telefonul) și adaug-o aici !

M-am luat cu treaba și am uitat să fac poză la tobă !
Revin !

#1158
mcjohn

mcjohn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,425
  • Înscris: 05.02.2009
Am demontat toba (am dat-o jos de pe motosapă). Dar e setizată !
Așa din ce am putut vedea eu ... ți-am făcut un desen . E posibil să aibă găuri și în parea îngustă . Nu pot vedea acolo.
Attached File  uploadfromtaptalk1412156757729.jpg   50.7K   75 downloads Attached File  uploadfromtaptalk1412156779692.jpg   99.32K   75 downloads Attached File  uploadfromtaptalk1412156797062.jpg   103.24K   75 downloads


#1159
ddaannii

ddaannii

    Haiduc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,804
  • Înscris: 26.04.2011
Multumesc mult
Eu credeam ca ai vo una asa rea, ruginita, sectionata, ca interiorul ma intereseaza dar sa te apuci sa demontezi toba de pe motor ce sa mai zic.
Fara cuvinte ,inca o data multumesc.

#1160
nicu_gh

nicu_gh

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 334
  • Înscris: 26.12.2013
cand aveti timp aruncati o privire, foarte simplu si util suportul din filmuletul 16, dar merita vazute si celelalte
https://www.youtube....kIET4V_T_eYdnLu

#1161
mcjohn

mcjohn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,425
  • Înscris: 05.02.2009

View Postddaannii, on 01 octombrie 2014 - 18:23, said:

Multumesc mult
Eu credeam ca ai vo una asa rea, ruginita, sectionata, ca interiorul ma intereseaza dar sa te apuci sa demontezi toba de pe motor ce sa mai zic.
Fara cuvinte ,inca o data multumesc.

Mecanica auto e ultimul domeniu în care nu mi-am băgat nasul pînă acum (deși la liceu am făcut2 ani de mecanică , bielă, piston, compresie ... ) . Îs bîtă !!!
Cînd am luat motosapa, mă uitam la ia ca "vițelul la poarta nouă"!!!
Am tras de sfoară și a mers ... cît a mers și cînd n-a mai mers ... mi-am smuls părul din cap, căci nici măcar nu știam UNDE să caut defectul.
Puțin cîte puțin am început să-mi dau seama că pîrîitul vine de aici și păcănitul, de dincoace !
La revedere !

#1162
gicu1979

gicu1979

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 41
  • Înscris: 05.08.2006

View Postgicu1979, on 07 octombrie 2014 - 11:37, said:

buna !  ce model este si daca poti sa-mi spui pe unde sa caut si eu o scula  din aia !

te rog si la  ce pret ai luat ?

View PostPaun_Duti, on 27 martie 2013 - 23:29, said:

Pentru ca tot vorbiti despre pluguri, vreau sa va spun si eu ca asta toamna l-am bagt pe-al meu in brazda pt prima oara. Ori eu n-am avut noroc, ori el a avut ghinion, ca era pamantul tare ca-n drum. In plus, plugul era dereglat total. Dupa reglajele facute de mine la fata locului, ba intra plugul de patina saracul pana ajungea cu burta pe pamant, ba zgaria pamantul pe deasupra, ba o lua pe aceeasi brazda. Cand vroiam sa-ntorc(pt ca am arat de-a latul), bagam marsarier si cand cuplam ambreiajul ma ridica pe sus. De ce? Pt ca trebuia sa-i pun pe plug doua bucati de sina de cale ferata sa-l echilibrez(am vazut pe youtube mai tarziu asta). Noroc ca mi-a zis mama sa nu ma mai joc si sa-l las in pace...Si asa am facut...La capul locului ma astepta o bere rece. Pai abia duceam cana la gura ca-mi tremurau toate balamalele. Atunci am zis ca-l vand...Dar ii mai dau o sansa.
Am vise marete cu el. Vreau sa-l domesticesc(romaneste ca e neamt) si sa-l dau pe brazda. I-am facut prasitoare si acum lucrez la semanatoare pt porumb. Mai vreau sa-i fac freza, remorca si ce mi-o mai trece prin cap.
La final, vreau sa-i pun doua roti in spate si volan(gen tractor articulat), scaun si comenzi ca la tractor.

In prima poza ii montam cutitele la plug(ascutite la fierar). Aici zambeam, dar dupa o ora, nu mai puteam...

Asta e prasitoarea construita de mine in trei zile. Inca nu e finisata. Mai trebuie sa-i fac prinderea la motocultor si sa o vopsesc.


faina scula !

#1163
unic635

unic635

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,529
  • Înscris: 09.07.2013
Salutare tuturor,

Pentru imprastiat/administrat ingrasaminte(azotat, uree) porumb folosind motosapa/motocultorul a incercat/vazut cineva un dispozitiv? Ma gandeam sa ma uit ca si model la o semanatoare porumb(cele care au si sectii ingrasaminte) dar nu stiu daca si acelea functioneaza cu aer/vid ca si sectiile pentru seminte. Ca si profan in ale mecanicii agricole ma mai gandeam sa ma folosesc de o prasitoare iar pe ea sa construiesc o cuva in care sa am un melc angrenat cu lant de ceva roata(ca la semanatoare) sa duc doua furtune , unu stanga altul dreapta la cele 2 sape laterale ale prasitoarei. Aici ar fi de montat si ceva mecanism reglare "debit/doza imprastiere". Principalele temeri ar fi infundarea furtunelor, sau sa nu ramana ingrasamintea neacoperita(aici nu ar fi asa un bai ca pan acum o imprastiam manual). Inainte sa postez am tot caut, dar de data asta prietenul gugal nu mi-a fost de mare folos. Spor in toate

#1164
vasile59

vasile59

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,608
  • Înscris: 23.09.2009

View Postnicu_gh, on 01 octombrie 2014 - 19:40, said:

cand aveti timp aruncati o privire, foarte simplu si util suportul din filmuletul 16, dar merita vazute si celelalte
https://www.youtube....kIET4V_T_eYdnLu
Singurul accesoriu interesant este dipozitivul de schimbat "accesoriile"
Simpatica este faza cu aratul; ala ara in teren discuit anterior.

#1165
bebe99

bebe99

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 110
  • Înscris: 04.01.2012

View Postunic635, on 14 octombrie 2014 - 09:44, said:

Salutare tuturor,

Pentru imprastiat/administrat ingrasaminte(azotat, uree) porumb folosind motosapa/motocultorul a incercat/vazut cineva un dispozitiv? Ma gandeam sa ma uit ca si model la o semanatoare porumb(cele care au si sectii ingrasaminte) dar nu stiu daca si acelea functioneaza cu aer/vid ca si sectiile pentru seminte. Ca si profan in ale mecanicii agricole ma mai gandeam sa ma folosesc de o prasitoare iar pe ea sa construiesc o cuva in care sa am un melc angrenat cu lant de ceva roata(ca la semanatoare) sa duc doua furtune , unu stanga altul dreapta la cele 2 sape laterale ale prasitoarei. Aici ar fi de montat si ceva mecanism reglare "debit/doza imprastiere". Principalele temeri ar fi infundarea furtunelor, sau sa nu ramana ingrasamintea neacoperita(aici nu ar fi asa un bai ca pan acum o imprastiam manual). Inainte sa postez am tot caut, dar de data asta prietenul gugal nu mi-a fost de mare folos. Spor in toate

Scuze, din greseala.

Edited by bebe99, 15 October 2014 - 13:11.


#1166
vasilemet

vasilemet

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,459
  • Înscris: 05.10.2009
Am incercat sa fac un suport pentru plug (de la motosapa Dragon) adaptat la motocultorul meu Carrarino.
La proba in pamant, suruburile de reglaj ale inclinatiei (unghiului de atac al plugului) au strapuns peretele de 1. 5 mm ale profilului  suport (se vede in imagine).
Atasez cateva imagini.
Un sfat, o parere,...
Cu respect, Vasile Met

Attached Files


Edited by vasilemet, 15 October 2014 - 19:21.


#1167
Ion_Bumbu

Ion_Bumbu

    User asocial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,591
  • Înscris: 31.01.2010
Suport facut subdimensionat.
Trebuie ceva material mai sanatos .
Ca sfat , cumpara un plug pentru motocultor.

Grig

#1168
ddaannii

ddaannii

    Haiduc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,804
  • Înscris: 26.04.2011
Pai sudezi si adaugi material si iar si iar pana tine.
Sau te interesezi si cumperi unul asa.

#1169
vasilemet

vasilemet

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,459
  • Înscris: 05.10.2009
Normal ar trebui sa zgarie el ceva asa cum lucram inainte cu Dragonul, dar sa nu faca fata m-a derutat.
Voi intari suportul, in prima faza si in functie de rezultat voi lua decizia (finantele sunt la pamant, dupa achizitionarea lui Carrarino).
De unde cumpar un plug pentru al adapta la Carrarino si cam la ce pret ?

#1170
ciprian_vladis

ciprian_vladis

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,195
  • Înscris: 25.07.2010
Poti vedea intr-un sat care mai au plug pentru cal si nu il mai folosesc (batrani) sau la centre de fier vechi si faci la unul din ala o adaptare. Iei plugul cu tot cu suport. Trebuie sa faci doar sistemul de prindere si reglajele. Unul din ala este sanatos si nu mai are moarte.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate