Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...
 problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox
 Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani
 Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...
 

Utilizare corecta calorifer pe ulei

- - - - -
  • Please log in to reply
4 replies to this topic

#1
RipTail

RipTail

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 04.06.2009
Salut, am citit multe topic-uri aici pe site, insa nu am gasit din pacate ce anume ma intereseaza pe mine.
General vorbind, vreau sa inteleg modul corect de setare si functionare al unui calorifer pe ulei si cum se regleaza termostatul.
Sa exemplific: am un model Heinner cu 3 trepte de putere 1000/1500/2500w si cu 6 nivele la termostat.
Daca il setez pe nivelul 2,elementii sunt putin incalziti, daca il pun pe nivelul 6, sunt fierbinti, insa nu stiu ce rol au cele 3 trepte de putere, si cum se seteaza termostatul corect pentru o camera de cca. 50-60 mc.
Daca las pe nivelul 6 si treapta de 1000w elementii sunt foarte calzi, iar daca vreau sa comut pe treapta 2500w tot pe nivelul 6, caldura din elementi e aceeasi.
Iar daca cobor spre nivelul 3, treptele de putere se opresc iar caloriferul incepe si decupleaza caldura degajata. Insa doar la nivelul 3 se intampla asta, la celelalte, treptele de putere functioneaza continuu.
Din pacate nu inteleg rolul celor 3 trepte, coroborat cu cele 6 nivele de setare la termostat, iar pe langa asta, la nivelul 3, are loc decuplarea si cuplarea la intervale de timp prestabilite.
Sper sa ma lamuriti.
Mersi anticipat pentru raspunsurile voastre.

#2
SorinMT

SorinMT

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 03.08.2008
Salut,
Cu cat puterea este mai mare cu atat se incalzeste mai repede suprafata camerei. Daca camera este prea mare sau puterea prea mica, termostatul nu ajunge la temperatura necesara de oprire. Cele 6 nivele ale termostatului sunt temperaturile prestabilite  de producator la care trebuie sa se opreasca incalzirea si lucreaza prin deformarea unor lamele de bimetal datorita caldurii care intrerupe circuitul de alimentare al rezistentelor. Daca temperatura pe elementi este la fel, pe trepte diferite de putere e posibil ca o rezistenta sa fie arsa sau comutatorul treptei respective sa fie defect. Cu alte cuvinte, daca vrei sa incalzesti rapid camera, da-l pe treapta cea mai mare si termostatul la maxim, iar daca vrei doar sa mentii o temperatura constanta in camera trebuie sa gasesti treapta si nivelul termostatului in functie de ce am spus la inceput.

#3
stelica_33

stelica_33

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 712
  • Înscris: 12.03.2011
functionarea la temperaturi mari si prelungite poate duce la autoaprindere,asa ca ,grija mare
evita pe cit posibil sa nu dai pe treapta maxina si termostatul la 6
in monentul cind ,caloriferul este rece, incepi cu cea mai mica treapta si termostatul la 1-2 apoi maresiti treptat
am avut ocazia sa vad un calorifer care a facut autoaprindere, crede-ma nu vrei sa stii ce inseamna

Edited by stelica_33, 11 December 2012 - 09:11.


#4
SorinMT

SorinMT

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 03.08.2008

 stelica_33, on 11 decembrie 2012 - 09:09, said:

functionarea la temperaturi mari si prelungite poate duce la autoaprindere,asa ca ,grija mare
evita pe cit posibil sa nu dai pe treapta maxina si termostatul la 6
in monentul cind ,caloriferul este rece, incepi cu cea mai mica treapta si termostatul la 1-2 apoi maresiti treptat
am avut ocazia sa vad un calorifer care a facut autoaprindere, crede-ma nu vrei sa stii ce inseamna
Autoaprindere ? E vorba de un defect de izolatie al rezistentei. Un calorifer electric in stare buna de functionare are protectie si se poate folosi pe orice treapta de putere.

#5
Josef_Mengele

Josef_Mengele

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,997
  • Înscris: 09.10.2011
Eu am vazut un transformator cu ulei cum a luat foc, era transformator pe stalp, efectiv s-a luminat soseaua fiind noapte!

Sunt cam periculoase aceste calorifere si nu le inteleg rolul, o aeroterma de putere similara e mai eficienta si incalzeste mai rapid!

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate