Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

ING + 3D Secure = ABUZ

- - - - -
  • Please log in to reply
42 replies to this topic

#1
Horsie

Horsie

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,372
  • Înscris: 10.06.2002
Spre marea mea bucurie, acum am incercat sa fac o plata online cu cardul ING Webcard si am aflat ca am fost inrolat "gratuit" in sistemul 3D secure.

Acelasi scandal l-am avut cu Raiffeisen acum 3 luni si pana nu m-am dus la ei cu cererea de inchidere conturi & transfer la alta banca.

S-a rezolvat in mod grabnic si mi-a fost dezactivat acest "bonus"

La ING, d-soara de la suport mi-a spus ca nu e posibila scoaterea din sistem!
O gluma buna a fost si "dupa 10 tranzactii gratuite, sunteti automat inrolat in sistem!"

M-am saturat de ING!
E posibila dezactivarea, doar a sunteti niste nesimtiti!

De ce nu vreau acest sistem?

E imposibil sa fac abonamente (plati automate, recurente), iar unele magazine online nu fac in timp real tranzactia.
Platesti si te anunta ca vei primi mail cand se efectueaza plata...

Attached Files



#2
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,966
  • Înscris: 03.12.2005
La visa au un buton acolo gen 'no thanks' si poti scapa de mizeria asta. Altfel, nici mie nu-mi place. In improbabila varianta in care un roman va fi facut la card (mai ales un oltean) fac chargeback si-i oricum problema lor, nu a mea.

#3
Horsie

Horsie

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,372
  • Înscris: 10.06.2002
Asta faceam si eu, NO Thanks!
Ultima tranzactie a fost vineri, iar acum sunt inrolat in sistem :@

#4
dygey

dygey

    Al dracu' Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,652
  • Înscris: 13.10.2009

 Horsie, on 12 noiembrie 2012 - 11:11, said:

"dupa 10 tranzactii gratuite, sunteti automat inrolat in sistem!"
si dupa alea 10 tranzactii sau cate-or fi ele, se plateste ceva? nu sunt in tema si d-aia intreb.
eu am un Maestro de la BRD si mai platesc uneori cu el pe internet, numai la CFR cand sunt
reduceri la plata online. in rest, doar cash. ca-i mai bine si nici putina miscare nu strica.

cardul meu a fost inrolat inca de la prima tranzactie. astia vad ca au 10, Bancpost cica are 3...ca la balamuc.

#5
clausio

clausio

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,030
  • Înscris: 09.05.2006
Mie 3D secure de la ING Bank sau de la oricare banca mi se pare o chestie f buna. Webcardul si oricare alt card mi le-am inrolat personal in 3D secure inainte de a incepe tranzactii pe internet.

De ce? Pai...secure?!! Asta ma intereseaza...

Pentru plati automate, eu as folosi Direct Debit...nu mi-as baga cardul la plati automate. Am timp si locatii suficiente sa fac niste plati o data pe luna.

#6
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
La Visa pare sa fie destul de diferit, inrolarea (la Verified by Visa sau cum se cheama sistemul echivalent) nu blocheaza cumva tranzactiile "clasice", recurente, automate, etc.

Totusi, nu cred sa fie asa dramatica chestia nici la Mastercard, cel putin pentru merchantii seriosi, ma indoiesc sa trebuiasca sa bagi parola de 3dsecure de fiecare data cind vrei o tranzactie cu un card memorat pe paypal/ebay sau amazon.

#7
Horsie

Horsie

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,372
  • Înscris: 10.06.2002

 clausio, on 12 noiembrie 2012 - 11:37, said:

De ce? Pai...secure?!! Asta ma intereseaza...

Pentru plati automate, eu as folosi Direct Debit...nu mi-as baga cardul la plati automate. Am timp si locatii suficiente sa fac niste plati o data pe luna.


Eu am carduri dedicate pentru internet, pe care pun banii cand e nevoie.
Nu las acolo "comoara".

Problema mea este ca cumpar mult de pe net, iar acest sistem nu e suportat de integrarea in unele magazine online.

Faza e ca nu cumpar doar de pe Paypal & Co, ci si de pe site-uri de care prb nu ai auzit.

#8
clausio

clausio

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,030
  • Înscris: 09.05.2006
Bun inteleg...nu tii comoara pe cardurile de net - nici eu  si sper nici altii. Dar daca ai timp (si trebuie sa ai) sa alimentezi cardurile cu bani cand e nevoie, inseamna ca ai timp si sa faci cate o tranzactie online nu?

Daca nu te deranjeaza, da-mi exemple de magazine online de unde cumperi produse sau servicii cu plati recurente, plati automate, abonamente.

#9
wizake

wizake

    ¯\_(ツ)_/¯

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,299
  • Înscris: 24.05.2003

 Horsie, on 12 noiembrie 2012 - 11:41, said:


Problema mea este ca cumpar mult de pe net, iar acest sistem nu e suportat de integrarea in unele magazine online.


Ce fel de magazine online stii care fac singure procesarea platilor?
Eu nu as cumpara de acolo.
Daca in schimb te redirectioneaza spre un site de procesare plati, acela ar trebui sa stie si de verificarea asta suplimentara. Practic, din experienta mea (m-am inscris voluntar de f mult timp in 3D Secure, inainte sa treaca in 'subordinea' ING-ului) e vorba doar de un pas suplimentar dupa ecranul in care iti introduci numarul cardului. Dupa ce introduci parola 3D secure, procesarea continua ca de obicei (te intorci pe site-ul pe care voiai sa faci cumparaturi)

Nu inteleg problema. E o chestie suplimentara de securitate, astfel incat, daca cineva are acces la cardul tau (nr, data de expirare, codul de pe spate de 3 cifre) nu il poate folosi fara sa stie si parola 3D secure

#10
INGBankRomania

INGBankRomania

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 30.10.2012
Buna tuturor,

Sper ca detaliile de mai jos sa va ajute sa intelegi acest sistem si sa intelegeti ca protejeaza posesorul de card in special in conditiile unui chargeback/frauda.

Sistemul 3D Secure a fost creat pentru identificarea platitorului in mediul electronic(plati online) la fel cum acesta este identificat prin PIN sau semnatura la ATM/POS.
Deci nevoia principala este aceea de a indetifica persoana care face tranzactia, nevoia de a se asigura ca cel care cumpara este posesorul real al cardului.
Beneficiul secundar ar fi acela ca si posesorul de card are un element de securitate suplimentar.

Exista urmatoarele posibilitati:

1. Site-ul este inrolat 3D Secure si cardul NU este inrolat. In aceasta situatie nu se cere parola de autentificare.
O astfel de tranzactie poate fi contestata de catre posesorul cardului (in cazul in care nu este facuta de el) dar nu poate fi recuperata de banca de la comerciant.
Intrucat posesorul tehnologiei mai avansate dispune de „imunitate” in fata unei astfel de dispute. Recuperarea banilor depinde de la caz la caz.
2. Atat site-ul este inrolat 3D secure cat si cardul utilizat.
In aceasta situatie tranzactia se efectueaza cu identificarea identitatii clientului si nu sunt posibile fraude.
Mentiune : exista posibilitatea ca site-ul sa renunte la aceasta verificare, caz in care o eventuala disputa va fi cel mai probabil castigata de catre posesroul de card.
3. Site-ul nu este inrolat in sistem, cardul este. Tranzactia se face fara verificarea parolei.
In cazul unei dispute aceasta va fi castigata in majoritatea cazurilor de catre posesorul cardului, fiind cel care are „avantajul” tehnologiei.

Acest serviciu nu costa si nu face decat sa protejeze tranzactiile online, se pot face plati recurente (parola va fi ceruta doar pentru prima tranzactie pentru acordul de abonament).

Daca aveti nevoie de alte detalii/intrebari sa imi spuneti si voi incerca sa va raspund Posted Image

#11
Horsie

Horsie

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,372
  • Înscris: 10.06.2002
Am servere si servicii de back-up de mii de EUR/luna.

Cumpar de pe amazon.co.uk (care btw, refuza implementarea 3D Secure, in ciuda Mastercard), Next, Asos, Mr Porter.
Ocazional cumpar software (depinde de ce payment gateway folosesc ei) etc.

Ideea e ca la Mastercard pentru tari bananiere e obligatoriu 3D secure (se pare), la Visa pare a fi OPT-IN (nu gasesc f. clar).

Daca vad o plata pe care nu o recunosc -> fac cerere la banca, iar ei sunt asigurati.

============
@ INGBankRomania - NU am nevoie de alte informatii.

Stiu ce face sistemul, dar nu il vreau.
Vineri am cumparat de la PC Garage si am apasat ca nu vreau sa fiu inrolat!

Luni am incercat sa cumpar d ela PC Garage si surpriza.. eram inrolat, desi am specificat ca NU vreau acest serviciu!

Intrebari:

1. De ce nu "poate" fi dezactivat serviciul?
De ce nu a fost activat de la inceput, daca e "obligatoriu" ?

2. La VISA poate fi dezactivat?

#12
INGBankRomania

INGBankRomania

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 30.10.2012
1. Sistemul este initiat la activarea cardului.
Serviciu a  fost optional, de la data de 01.11.2012, acest serviciu a fost preluat intern de ING Bank si a devenit obligatoriu.
Cardul este un produs, care are anumite caracteristici, acest serviciu fiind una dintre aceste caracteristici.
2. Nu poate fi dezactivat de Visa.

#13
Horsie

Horsie

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,372
  • Înscris: 10.06.2002
1. E un serviciu abuziv, pe care nu il vreau si cu care nu am fost de acord la deschiderea cardului!
Ati schimbat unilateral termenii intelegerii.
Ma intreb ce ar zice OPC despre chestia asta; oare va ajuta un mic scandal?
Sincer.. nu mai am chef de lupta cu morile de vant olandeze sau cizmele romanesti.

2. Cardul are mai mult de un an si a fost folosit din greu (despre ce initializare vorbim?), acum apar  "problemele".

3. E decizia abuziva si unilaterala a ING sa nu poata fi dezactivat.
Romcard mi-a confirmat ca serviciul este dezactivabil, nicidecum obligatoriu din punctul lor de vedere.

============

Libertatea de a alege poate fi frumosa uneori, iar cand unii vor sa fie caposi pe banii tai, e bine sa fii ce mai destept si sa "cedezi primul".

Am vorbit cu Citibank, care ma astepta cu bratele deschise.

Mi-au garantat verbal (si le cer in scris de data asta) ca la cardurile de debit sistemul 3D secure e optional, nicidecum obligatoriu (la cele de credit e obligatoriu).

Nu stiu cat de bine e pentru ING, dar simt ca "mamaliga lor a explodat", insa continua sa dea cu bata in balta cu o hotarare demna de scopuri mai bune.

Pacat!

#14
clausio

clausio

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,030
  • Înscris: 09.05.2006
Eu zic ca nici OPC nu avea cu ce sa te ajute. In fond e o masura de siguranta adoptata de N banci in asociere cu Mastercard, Visa...

Ca la unele banci treaba e optionala sau dezactivabila tine de politica lor interna. Nici indivizii nu sunt toti la fel, cum ar fi sa fie toate bancile la fel...n-ai mai avea alternativa.

O diferenta va fi cu siguranta intre Webcard (eu il am gratuit) si Citibank Gold (ma gandesc ca nu e gratis ca acel Citibank Visa Classic pe care il am si eu).

Mai aveai alternativa mai ieftina la Banca Transilvania, unde ai carduri la care tu iti fixezi limita la site-uri 3D secure si non 3D secure.

#15
Horsie

Horsie

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,372
  • Înscris: 10.06.2002
@clausio - nu cred in minunea OPC.

De ce sa le fac un bine si sa fiu clientul lor cu forta?
Doar in ultimul an am platit cu cardul cca 100 000 EUR, iar asta implica pt ei minim 1% castig, ca sa nu mai vorbim de dobanzi si depozite, schimburi valutare etc.

Nu pot zice ca nu ma intereseaza cat costa un serviciu, dar nu caut mortis unul cat mai ieftin sau gratuit.

Cand eram elev/student... ma uitam.
Intre timp am crescut si am invatat ca produsele bune au costuri.
Cat de mari? Asta e o problema de debate, precum si faptul daca ele merita.

Cat despre banca "face ce e mai bine pentru tine", as fi foarte curios cum ai reactiona daca ar hotara ca nu poti retrage mai mult de X RON in caz de "coada mare la casierie, non-stop" (desigur, pt binele tau).

Binele meu il stiu eu, iar atata timp cat vorbim de banii MEI, sa ma scuteasca de atitudinea condescendenta!

#16
Seb

Seb

    Suveran

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,077
  • Înscris: 22.05.2005
Mda. Altii se plangeau si de token ca-i incurca. Or fi si persoane pentru care si existenta PIN-ul de la card e un abuz.

#17
clausio

clausio

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,030
  • Înscris: 09.05.2006

 Horsie, on 12 noiembrie 2012 - 13:08, said:



Binele meu il stiu eu, iar atata timp cat vorbimd e banii MEI, sa ma scuteasca de atitudinea condescendenta!

Corect, fiecare decide pe banii lui individual care e (mai) binele.

Sincer sa fiu, nu am fost informat de aceasta inrolare din oficiu a cardurilor in 3D secure, dar dupa cum spuneam nu as fi putut fi afectat intrucat eram deja beneficiar de 3D secure.

De fapt, am primit un email in care eram anuntat ca e necesar sa ma reinrolez in 3D secure insa am omis sa fac acest lucru intrucat cardul respectiv imi expira luna viitoare si nu avea sens sa repet procedura de doua ori (adica peste o luna din nou).

#18
gtk

gtk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,868
  • Înscris: 18.09.2004

 clausio, on 12 noiembrie 2012 - 11:49, said:

Daca nu te deranjeaza, da-mi exemple de magazine online de unde cumperi produse sau servicii cu plati recurente, plati automate, abonamente.
LOL! E chiar asa greu? Orice site care ofera abonamente intr-un fel sau altul... de la abonamente de reviste ce le primesti prin posta, la abonamente pt. site-uri care ofera diverse (ex. safari books online, site-uri de filme si tv (legale), servicii de web hosting, jocuri online gen eve etc etc)

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate