Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Casutele de valori si securitatea lor :)

- - - - -
  • Please log in to reply
13 replies to this topic

#1
Horsie

Horsie

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,372
  • Înscris: 10.06.2002
O alternativa pentru ascunderea comorii in batatura sau indoparea saltelei cu marafeti ramane casuta de valori.
Sunt cateva banci din Romania care ofera acest serviciu, dar ceea ce vreau eu sa discutam este "Calitatea acestui serviciu"

Ce trebuie sa stiti despre casuta de valori (daca citit cu atentie contractul)

1. NU ai voie sa depozitezi materiale inflamabile, persiabile, ilegale etc Posted Image

2. Obiectele depozitate NU sunt garantate sau asigurate.
Daca vine o inundatie/cutremur/foc si iti arde testamentul... ramane cenusa.

3. In cazul unei executari silite, casuta va fi blocata, existenta ei va fi comunicata odata cu conturile deschise eventual la banca, continutul ei putand fi eventual executat legal.
=====

Si acum... o ipoteza, care poate sa ramana "ipoteza" sau realitate, depinde de evolutie.

- se da o banca din Romania, cu casute de valori
- se da un client care a depozitate valori insemnate, de cca 200 000 EUR

Clientul e singurul cu acces, nu are imputerniciti.
Clientul verifica casuta de valori si o gaseste... goala!

======

Acum apar problemele/dilemele:

1. Clientul sustine ca a avut acolo ceva de 500 000 EUR, DAR nu poate dovedi, pentru ca continutul e secret.

2. Banca e "stupefiata":
- daca e adevarat, s-ar putea sa fie mai multe casute goale in tezaur; trebuie sa puna clientii sa isi verifice continutul, iar pentru asta va inventa un pretext oarecare.
In functie de rezultat va lua masurile necesare, dar care ar fi acelea...
Ar putea fi dezastruos pentu banca.

Daca clientul mine sau nu, potentialul de scandal e urias.

======

Cum s-a ajuns aici?
E un lant al slabiciunilor, cea mai ruginita za fiind cea umana.

1. Bancile nu au locuri special amenajate pentru depozitare.
Ar trebui sa fie minim 2 incaperi:
- una cu seiful, care sa fie MONITORIZATA video.
De aici scoti cutia (de metal galvanizat) si o duci in camera 2;
- camera unde are acces doar clientul, care NU e monitorizata.

Din pacate cele 3 banci vizitate de mine aveau doar camera de tezaur, cu un scaun si o masa, fara monitorizare video.

2. Broastele/cheile sunt f. ieftine, relativ usor de copiat.
Poate ca sunt si usor de spart (speraclu), nu stiu.

Ipoteze de lucru:

Pentru a deschide o cutie de valori e necesara o cheie a bancii si una a clientului.

Din cate am vazut eu, cea a bancii e comuna pentru toate cutiile de valori, pentru ca am observat ca era pe un sir cu alte chei neasemanatoare. (poate gresesc).
Cert e ca odata functionara si-a uitat in broasca cheia; daca eram infractor, as fi putut face un mulaj.

Banca NU se schimba cheile cand se schimba clientul cutiei.
E prostie sau indolenta, dar eu pot inchiria o casuta o luna, apoi duc cheia si fac dubluri, DAR care imi sunt inutile fara cheia bancii.

Problema este ca hotul a avut acces si la cheia bancii!

Vorbim de chei normale, fara cip sau cine stie ce extravagante.
Orice angajatat din acea sucursala (actual sau fost) putea candva avea acces accidental la ea, pentru a ii face o copie/mulaj.
La BCR erau chiar din alta "era"...

Dupa Y timp vine cu cheile, inchiriaza o casuta oficial, o viziteaza pe a sa si... NU numai.
Continutul il ia cu el sau.. ca in filme il pune in alta casuta de valori, pe care banca NU o poate verifica Posted Image
====================

Asadar.. ce face clientul si ce face banca Posted Image

#2
KoShiMin

KoShiMin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,813
  • Înscris: 06.09.2006
Ăsta ce e? Ocean Fourteen?! Posted Image

Nu cred că mai era nevoie să demonstrezi că băncile românești sunt sub cele occidentale ca nivel de securitate (și servicii... era un topic pe aici cu o grămadă de „fani” ING, recent „des-amăgiți” de calitatea serviciilor băncii).

Eu cred că, dacă ai valori care merită păstrate „la loc sigur” în cutia de valori a unei bănci, atunci strici 5 lei de tramvai și dai o fugă până la o bancă elvețiană (acolo ai și siguranță, și secretizare, și din alea, și din alealalte).

Nu văd de ce ți-ai proteja averea „lichidă” într-o bancă românească. Pentru ca, dacă ai cumva, cândva probleme, să fii sigur că acestea vor deveni și mai complicate atunci când vei încerca „să te scoți” cu ajutorul a ceea ce ai pus la teșcherea în vremurile bune?

În ultimă instanță, e preferabil un safe păstrat într-un „loc sigur”, decât să-ți lași averea într-o bancă ce te asigură că la „cutiuța ta cu maimuțe” nu ai acces decât „dumneavoastră, stimate domn, noi și, a da, femeia de serviciu, că o mai punem să șteargă din când în când de praf pe-aicea...”

Edited by KoShiMin, 01 November 2012 - 12:39.


#3
Horsie

Horsie

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,372
  • Înscris: 10.06.2002
Din pacate e o poveste rromanian style :)

Cat despre povestile cu Elvetia, ele sunt povesti.

Sa vezi tu cat te costa doar ca sa deschizi usa la o banca din Elvetia, apoi mai vorbim.
Oamenii vor acces facil la casutele de valori.

#4
Mocebon

Mocebon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,625
  • Înscris: 06.10.2006
E o linie fragila intre securitate si intimitatea clientului. Tocmai de aceea lipseste monitorizarea video.
Lipsa asigurarii continutului e de la sine inteleasa atata timp cat doar clientul stie ce pastreaza in caseta respectiva.
In conditiile astea poate ar fi mai bine sa-ti pui un seif incastrat in podea, intr-un perete al pivnitei, dormitorului, etc... si sa-ti tii acolo valorile.

#5
Horsie

Horsie

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,372
  • Înscris: 10.06.2002
Problema cu intimitatea e rezolvabila, daca ai 2 incaperi separate.
In camera tezaurului trebuie sa existe monitorizare video, pt a vedea ca s-a umblat doar la propria casuta.
In camera in care scotocesti continutul casutei, e normal sa NU fie monitorizare.

Asigurarea e imposibila, pt ca vorbim de secret.
Despre seif in pamant, tavan, pivnita, toate au neajunsuri.
Fura ei hotii bancomate de sute de Kg, care au si monitorizare gps.

Casele ard, inundatii se intampla etc.

#6
Horsie

Horsie

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,372
  • Înscris: 10.06.2002
A aparut si in presa:

Quote

Politistii se ocupa de reclamatia unui cunoscut avocat din Capitala care sustine ca i-au disparut patru lingouri din aur si 20.000 de euro din caseta de valori inchiriata la o banca.

Oficialii bancii spun ca un asemenea furt este aproape imposibil, insa daca se va dovedi ca aurul a fost furat, clientul va fi despagubit.
De 24 de ore, criminalistii Politiei Capitalei se ocupa de pretinsa disparitie dintr-o caseta de valori a Romanian International Bank a patru lingouri de aur de cate un kilogram si a 20.000 de euro. In total, o paguba de aproximaiv 200.000 de euro.
Proprietarul - un cunoscut avocat din Bucuresti - pretinde ca reclamatia lui este cat se poate de reala, chiar daca deocamdata nu a probat ca a depus aurul in caseta bancii.
Reclamantul sustine ca nu si-a mai vazut aurul si banii de pe 8 august.

Misterul disparitiei celor patru lingouri de aur poate fi lamurit doar de experti. Criminalistii au prelevat deja urme biologice pentru testele ADN, dar si incuietorile pentru a vedea daca s-a folosit o a treia cheie. Urmeaza detectorul de minciuni.
Sefii bancii sunt socati de acuzatiile clientului lor. Spun ca trateaza cazul cu seriozitate, dar ca in acest moment doar politia poate spune cu certitudine daca e vorba despre un jaf sau o inscenare.
Horatiu Schiopu, vicepresedinte RIB: "Pe cele doua casete nu existau urme vizibile de fortare sau deformare a sistemelor de inchidere, iar dansul si-a ridicat personal, dupa procedura de deschidere, continutul existent in acel moment fara ca acel continut sa fie verificat in vreun fel de cineva".

Oficial, spun bancherii, clientii isi asuma riscul pentru bunurile depozitate in casetele de valori. Insa daca se dovedeste ca lingourile au fost depozitate cu adevarat acolo si au disparut din vina bancii, clientul va fi despagubit.
Asa cum, banca il poate da in judecata dupa finalizarea anchetei pentru repararea prejudiciilor de imagine, in ipoteza in care scandalul a fost bazat pe o simpla inscenare.
Banca Nationala a fost informata si ea despre presupusul incident.

sursa

#7
zile_san

zile_san

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,671
  • Înscris: 10.10.2011
Interesant subiect!ce va pot povesti din experienta personala:
acum 2 ani prietena mea a vandut un apartament  in alta localitate si dorea sa isi cumpere un apartament unde era studenta,adica in cj.merge la notar primeste banii,si venim cu ei la cj.suma era de ~50.000 euro,erau pusi intr-o punga de hartie mai mare ca sa zic asa.pentru 2 studenti banii erau f multi si inca sunt,nu stiu restul oamenilor ce tin in cutiile cu valori dar instant la asta ne-am gandit ca ar fi solutia pana gasim un ap in cluj.ajungem in cj si duc banii la ai mei acasa ca stiam ca ei sunt vreo 3 zile consecutiv acasa toata ziua si incepe umblatul pe la banci.singurele banci din cj care au cutii de valori sunt BCR (doar un sediu/sucursala) si BT (din nou iar un sediu).analizam "oferta" si alegem BT pentru ca era mai comod fiind chiar peste drum de notarul cu care colaboram si din alte considerente.dupa ce se incheie contractul cu banca,ne cheama tanti sa mergem dupa ea jos la cutiile cu valori.trecem printr-o usa amarata din lemn si coboram intr-un beci.o usa mare in fata (era clar usa de seif) si o usa de fier mica in stanga.deschide tanti usa din stanga si intram intr-o incapere relativ mare DAR plina cu acte.era arhiva bancii :)) langa un raft (gen alea de la metro sau carrefour) era asezat un dulap lung cam de 1 m inaltime cu usita de metal.primul gand a fost "WTF???asta e locul unde tin baietii valorile?" deschide o usa de aia de la dulapior si inauntru erau asezate pe inaltime aproximativ 6-7 cutii de valori.dulapul acela arata ca si vestiarul de la liceu,o tabla amarata cu o yala si mai amarata.scoate tantii cutia de valori si raman mut.cutiile mele de pantofi sunt mai mari(eu port 45).ganditi-va ca ~50.000 de euro de abia au incapat acolo fiindca erau multe bancnote de 50 si de 100.de abia i-am indesat si dupa aceea am iesit "victoriosi" afara.in decursul unei luni de zile am mai coborat de 2 ori la "Beci" sa luam niste sume pentru avans la apartament si alte nimicuri dar securitatea cam lasa de dorit.

avantaje:
-nu tii banii la saltea
-sentiment de relativa siguranta

dezavantaje:
-taxa de ~70 lei/luna
-spatiu extreeeeeeeeeeeeeeeem de mic.aproape imposibil sa tii ceva relativ voluminos acolo
-daca dispare ceva e cam pe propria ta raspundere pentru ca pentru a fi protejat trebuie sa declari ce ai acolo :)

concluzie:daca cineva vrea sa tina in banca ~200.000 de euro sau o suma mai mare de bani dar sa nu constituie un depozie,nu stiu unde ar putea sa ii tina si in conditii cat mai sigure:)

#8
Mocebon

Mocebon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,625
  • Înscris: 06.10.2006

View Postzile_san, on 07 noiembrie 2012 - 11:54, said:

deschide o usa de aia de la dulapior si inauntru erau asezate pe inaltime aproximativ 6-7 cutii de valori.dulapul acela arata ca si vestiarul de la liceu,o tabla amarata cu o yala si mai amarata.scoate tantii cutia de valori si raman mut.cutiile mele de pantofi sunt mai mari...
Foarte tare....
N-am folosit niciodata o cutie de valori, dar ma asteptam sa fie integrate in niste dulapuri masive, puse in niste incaperi dedicate... ceva ca in poza atasata.

Attached Files

  • Attached File  1.jpg   41.9K   73 downloads


#9
Horsie

Horsie

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,372
  • Înscris: 10.06.2002
Da, la BCR e socant.. la fel cum povesteste zile_San e situatia de la BCR Unirii...
Exista seife ca in poza la alte banci din Romania, dar nu te astepta sa fie din titan usitele alea :D

#10
Intel

Intel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,988
  • Înscris: 28.11.2001
Poate un pic offtopic pe langa problema pusa in primul post: care sunt bancile din Romania care ofera casete de valori?

#11
zile_san

zile_san

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,671
  • Înscris: 10.10.2011
ing bcr si bt.in cluj!in capitala poate sunt mai multe.cel putin astea 3 banci ofereau acum 3 ani,poate situatia s-a schimbat

#12
Horsie

Horsie

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,372
  • Înscris: 10.06.2002
LOOOL, am aflat cum se face "usor" treaba si am testat (partial, pt ca nu aveam cheia de la acea casuta de valori).

Cineva mi-a spus cum se face. SI MERGE, am incercat azi, apoi am vb cu directorul bancii.

Conditiile sunt:
- sa ai cheia de la casuta A (asta se pot face rost prin dublare, in urma unei inchirieri precedente)
- sa ai casuta B inchiriata real in apropierea casutei A.
Sunt numerotate.

Mergi la identificare si ceri acces la casuta. Tanti se uita si vede ca ai casuta 55, ia cheia master, care e valabila la toate casutele de valori si merge in "tezaur".

Aici TU ii arati intr-un mod nu foarte batator la ochi cutia, de ex 56 (de la care ai cheia dinainte).
De exemplu, introduci tu primul cheia.

==============

Eu nu aveama cea cheie, asa ca i-am distras atentia cu o discutie banala si am aratat cu degetul cutia "mea" (nu era).
Reprezentantul bancii s-a conformat, infigand cheia in broasca; desigur... m-am scuzat si i-am zis ca am gresit, ca eu am umatoarea cutie de valori Posted Image

Nu s-a prins!

==============

La plecare am cerut sa vorbesc cu directorul si i-am povestit intamplarea, iar angajata bancii a fost chemata si a confirmat actiunea.
Au promis ca vor lua masuri! Posted Image

Lucrurile geniale sunt simple! E nevoie de pregatire si distragerea atentiei.

#13
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,137
  • Înscris: 22.05.2003

View PostHorsie, on 01 noiembrie 2012 - 13:29, said:

Problema cu intimitatea e rezolvabila, daca ai 2 incaperi separate.
In camera tezaurului trebuie sa existe monitorizare video, pt a vedea ca s-a umblat doar la propria casuta.
In camera in care scotocesti continutul casutei, e normal sa NU fie monitorizare.

Aparent, nici un geniu bancar nu s-a gandit la acest aspect si la Pitesti cineva a golit sala de tezaur, dar nu exista camera, nimeni nu stie...
Teleportare!

#14
Cutzu

Cutzu

    SefuLaUrati

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,103
  • Înscris: 06.07.2006
cred ca mai repede alt client cu casuta la serviciul respectiv, a umblat in lucrurile altora
ca in filme :D

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate