Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Telecomm Network Sharing & Roaming

- - - - -
  • Please log in to reply
10 replies to this topic

#1
Speedo

Speedo

    Super Moderator

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 9,061
  • Înscris: 26.11.2001
La inceputul extinderii retelelor de telefonie mobila fiecare operator "tragea" tare sa-si construiasca propria infrastructura de BTS-uri, MSC-uri, echipamente active si pasive ajungand chiar pana la backbone propriu.

Asta a fost odata, in bumm-ul operatorilor de telecomunicatii, dar acum, cand piata este in jena financiara si orice investitie se face greu si trebuie ca orice board de conducere sa fie super lamurit si asigurat de necesitatea operatiei, cand licentele platite pentru 3G au facut imposibila implementarea multor astfel de retele, a aparut un nou concept, Network Sharing & Roaming.

Network Sharing-ul asta merge de la simpla colocare a antenelor unui operator in BTS-ul altuia pana la folosirea efectiva a retelei gazda, trecand evident si prin modelul roaming.

Simpla colocare  ati inteles ce inseamna, sa mergem mai departe, la roaming, adica un operator se straduie foarte tare sa acopere o anumita zona dintr-o tara si neglijeaza o alta, aceasta parte la randul ei este acoperita foarte bine de alt operator si in acest caz ar fi o problema pentru amandoi daca ar incerca sa se extinda in zonele in care "acoperierea" lor nu este suficienta, astfel ca aceste 2 firme apeleaza  la acorduri de roaming. Modelul acesta este folosit destul de restrans also.
Exemplu: - Telecom Personal si TelefĂłnica in Argentina, ei acopera toata tara cu acorduri de roaming intre ei.

Urmeaza acum True NetWork Sharing , si aici sunt exemple multiple, de asemenea modelul acesta va fi preluat si de viitoarele retele 3G, pentru ca nimeni nu-si va putea instala 50.000 de site-uri in UK, cam atatea ar trebui pentru a avea o acoperire uniforma 3G, astfel ca retelele vor fi construite, operate si utilizate de mai multi operatori. Se poate face sharing doar la echipamentele de acces si se poate ajunge pana la Core NetWork Sharing.
Exemple:
- Telia si Tele2 pentru retelele 3G in Suedia;
- Netcom si Tele2 in Norvegia, pentru actuala retea si 3G;
- VoiceStream si AT&T Wireless in USA, pentru reteaua clasica;
- Sprint si Deutsche Telekom pentru VPN;
- mmO2 si T-Mobile International, pentru UK, retele clasice si 3G;
- mmO2 si Deutsche Telekom pentru retele date;
Foarte important de exemplificat este faptul ca pentru user, in cazul acestei solutii trecerea de pe o retea pe alta va fi "transparenta".

Mai exista si o alta solutie, aceea in care o retea mare de telefonie mobila poate vinde a parte din serviciul sau de transport si comunicatie unui alt operator privat, acesta urmand sa se promoveze pe piata sub un alt brand, servicii, etc, dar pe exact aceeasi infrastructura ca operatorul mare.
Cu alte cuvinte, cumparati o masina de spalat AEG, dar ea este tot un ElectroLux rebrandat si cu alt soft (ca poate cineva nu agreaza numele ElectroLux).
Modelul asta s-a folosit si nu sunt aware daca inca mai se foloseste in tarile nordice si parca Olanda.


Toate aceste lucruri au un singur scop, reducerea investitiilor si cheltuielilor de operare a unor astfel de retele.

Atasez mai jos un grafic din revista International Telecommunications, cu reducerile ce se pot obtine in cazul unei retele 3G, plecand de la simplul sharing al echipamentelor de acces, BTS-uri, si pana la Core NetWork Sharing.
[ http://gsm.softnews.ro/NETSHARE/netshare.gif - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]


Cred ca si in RO se vor impune diverse aliante pentru furnizarea de servicii 3G pentru ca exact cum am demonstrat, nu are rost ca fiecare sa-si infiinteze site-uri proprii pentru servicii 3G cand se poate colabora pentru costuri mai mici.


Greets,
Speedo

#2
zmith

zmith

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,122
  • Înscris: 10.07.2002
Da este o solutie eleganta.
Sa speram ca operatorii nostrii vor adopta aceasta solutie, pentru ca nici eu nu vad cum ar putea sa ofere servicii 3G avand in vedere costurile investitiilor pentru o asemenea retea. Altfel nu vom avea acces la servicii 3G prea curand.

#3
FlakShell

FlakShell

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 306
  • Înscris: 16.10.2002

Quote

Originally posted by Speedo

Network Sharing-ul asta merge de la simpla colocare a antenelor unui operator in BTS-ul altuia pana la folosirea efectiva a retelei gazda, trecand evident si prin modelul roaming.

Simpla colocare  ati inteles ce inseamna, sa mergem mai departe, la roaming, adica un operator se straduie foarte tare sa acopere o anumita zona dintr-o tara si neglijeaza o alta, aceasta parte la randul ei este acoperita foarte bine de alt operator si in acest caz ar fi o problema pentru amandoi daca ar incerca sa se extinda in zonele in care "acoperierea" lor nu este suficienta, astfel ca aceste 2 firme apeleaza  la acorduri de roaming. Modelul acesta este folosit destul de restrans also.
Exemplu: - Telecom Personal si TelefĂłnica in Argentina, ei acopera toata tara cu acorduri de roaming intre ei.

In Olanda s-a folosit modelul asta cam acum doi ani cind aparusera BEN si Telfort care faceau roaming prin Libertel si KPN, in sudul Olandei. De prisos sa zicem ca roamingul costa chiar daca erai in aceeasi tara ?  :ciocan:

#4
Speedo

Speedo

    Super Moderator

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 9,061
  • Înscris: 26.11.2001

Quote

Originally posted by Speedo
..........
Mai exista si o alta solutie, aceea in care o retea mare de telefonie mobila poate vinde a parte din serviciul sau de transport si comunicatie unui alt operator privat, acesta urmand sa se promoveze pe piata sub un alt brand, servicii, etc, dar pe exact aceeasi infrastructura ca operatorul mare.  
Cu alte cuvinte, cumparati o masina de spalat AEG, dar ea este tot un ElectroLux rebrandat si cu alt soft (ca poate cineva nu agreaza numele ElectroLux).
Modelul asta s-a folosit si nu sunt aware daca inca mai se foloseste in tarile nordice si parca Olanda.

Toate aceste lucruri au un singur scop, reducerea investitiilor si cheltuielilor de operare a unor astfel de retele.

......  

Cred ca si in RO se vor impune diverse aliante pentru furnizarea de servicii 3G pentru ca exact cum am demonstrat, nu are rost ca fiecare sa-si infiinteze site-uri proprii pentru servicii 3G cand se poate colabora pentru costuri mai mici.

Ziceti ca nu sunt profet si n-o sa va creada nimeni!  :cool:  lol Anticipam ceva, nu?!?...

Ia uitati ce obiectiv are ORANGE pentru anul 2003:

Quote

.....Mai mult, vrem chiar să punem la dispoziție infrastructura noastră unor carrieri (transportatori de voce sau date)  care au nevoie de aceste facilități ", explică Bernard Moscheni.....

ZF  

Aceste randuri spun mai multe lucruri, ca inelul lor SDH este disponibil si pentru altii care ar vrea sa-l foloseasca (de exemplu KPN Qwest "in the very moment" cu un STM1), si cel mai important lucru este ca si infrastructura lor radio poate fi pusa la dispozitia doritorilor, daca se gaseste vreo firma ceva sa vanda "servicii", cel putin de date, sub un alt nume decat ORANGE, ca poate unii au alergie la Portocala.

Greets,
Speedo

#5
tudor

tudor

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 640
  • Înscris: 13.01.2003
Dar trebuia sa citesti si mai departe sau mai sus ce zicea Bernard Moscheni si anume ca au de gand sa incerce sa implementeze EDGE si nu 3G... daca se poate evident... si deasemeni ca si in cazul ipotetic deocamdata in care se apuca de 3G va fi doar in marile orase... asa ca pana la urma eu cred ca in romania nu va fi _niciodata_ share intre connex si orange ca restul oricum n-au acoperire. Nu cred ca va fi o firma in stare sa scoata oferta mai buna ca orange de date cu alt brand pe reteaua lor... but maybe i'm wrong.

Cat despre connex din cate vad nici ei nu-si permit cine stie ce tarife asa ca slabe sanse pt altii.

Chestia cu share e mishto dar pe plaiurile mioritice nu cred ca va avea loc vreodata.

#6
dragos20

dragos20

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 794
  • Înscris: 10.12.2002
romanii nu sunt facuti pt asa ceva !
or sa suspecteze unul pe altul ca se fura pana o sa renunte!

#7
Speedo

Speedo

    Super Moderator

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 9,061
  • Înscris: 26.11.2001
Da Tudore, eu m-am referit la 3G ca un exemplu, nu inseamna ca modul de share la care s-a gandit Orange nu face parte tot dintr-o viziune generala de "Network Sharing".

E normal sa incerce sa implementeze EDGE, pentru ca inca nu se stie exact cu ce se "mananca" 3G-ul, adica ce tehnologie sa se adopte (o sa fac un thread separat pe acest subiect).

Anyway, vreau si eu un link acolo unde ai citit tu ca vor sa implementeze EDGE.

Greets,
Speedo

#8
tudor

tudor

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 640
  • Înscris: 13.01.2003

Quote

3G nu este o urgenta
Lansarea serviciilor 3G ( telefonie de generatia a treia) nu este o urgenta pentru România, apreciaza seful Orange România. "România nu are nevoie înca de UMTS si nici furnizorii de echipamente nu sunt pregatiti pentru 3G. Cred ca trebuie gasita o solutie intermediara", spune Moscheni.
Tehnologia EDGE ar oferi aproximativ aceeasi calitate a serviciilor si o capacitate similara de transmitere a datelor, spune el.

Sper ca nu te-ai suparat, dar mi se parea ca era din acelasi articol pe care l-ai pus pe forum. E tot din interfiul cu directorul Orange. Afirmatia lui mi se pare foarte clara. De EDGE am aflat acum 2 zile citind Connectul, pana atunci habar n-aveam ;)

PS vad ca se vede nashpa citatul, aici e linkul:
http://www.zf.ro/ind...h1=view&id=4583

#9
mtest

mtest

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,957
  • Înscris: 13.06.2002

Quote

Originally posted by Speedo
(de exemplu KPN Qwest "in the very moment" cu un STM1)
Vaaaiii... dar cum potzi sa spui asha ceva? Doar KPN/Qwest s-a laudat prin toata presa ca are 6 STM1-uri! (cred ca trebuia sa-shi mai puna aia de la Orange vreo 2-3 STM16-uri daca e sa adunam toata banda cu care s-au laudat in presa clientzii lor ca o au).  :drac:
Serios: KQ are mai mult de 1 STM1.

#10
Bombtrack

Bombtrack

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 284
  • Înscris: 06.01.2003
Apropo de genul asta de sharing. Cum vi s-ar parea sa apara pe piata sim-uri pentru apeluri exclusiv internationale, care sa foloseasca retea GSM doar ca punct de plecare. Apelul sa fie apoi rutat pe un operator fix cu international ieftin(ex: Atlas telecom)? Oare genul asta de combinatia a mai fost folosita (Speedo...stii ceva?). Ideea ar fi de operator de international ca sa nu foloseasca Romtelecom-ul ci un mobil.

#11
tudor

tudor

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 640
  • Înscris: 13.01.2003
nu prea cred ca o sa apara asa, in schimb mi se pare mai logic ca Atlas telecomul sau altii sa puna la dispozitie numere de acces pe mobil(cum erau inainte de liberalizare unele firme "serioase" care dadeau de pe atunci international). Interesul mobililor va fi clar sa faci traficul prin ei deci vor folosi orice metoda ca sa te descurajeze... (gen sa scada preturile ;) )

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate