Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

impamantare in teren nisipos-pietros

- - - - -
  • Please log in to reply
3 replies to this topic

#1
lvasilr

lvasilr

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 237
  • Înscris: 11.03.2007
Am sapat si in softpedia si pe google si nu am gasit raspuns la o intrebare anume.
As vrea mai intai sa va descriu situatia si sa va adresez rugamintea de a ma ajuta cu un raspuns.

Terenul pare sa fi fost candva o albie. Mai jos de 70cm este nisip, pietris si bolovani. Nu se pot bate tarusi in acest pamant. Este sapata o groapa cat jumatate din suprafata casei deocamdata, in care am ridicat beciul si sufrageria, pana cum abia scoase din pamant.
Peretii lor sunt ziditi din boltari de fundatie umpluti cu beton si intre ei si perimetrul exterior al gropii initiale a ramas pe unele laturi numai 30cm. Voi pune si membrana cu crampoane pe exteriorul peretilor de fundare.

Tinand seama ca terenul are conductibilitate scazuta, am avut in vedere inconjurarea cladirii ci platbanda zincata asa cum este explicat pe site la obo-better... si legarea ei la tarusi ingropati in pozitie orizontala. Pentru acestia exista loc, gaura a fost facuta mai larga pe o parte.

Intrebarea este daca ingroparea platbenzii la o distanta mai mica de perete decat indica site-ul mai sus amintit va afecta membrana cu crampoane, eventual chiar constructia in sine, sau conditia de minim 1m doar ar ajuta la disiparea mai eficienta a socului electric.

Va multumesc pentru rabdarea de a citi si de a explica, daca stiti

#2
A44lex

A44lex

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 60
  • Înscris: 20.01.2012
Cu cât e îngropată (împământarea) mai departe de fundație, cu atât mai conductiv e solul. Solul este mai uscat în apropierea fundației, de aceea se evită îngroparea platbenzii aproape, plus că la un trasnet sarcina electrică va lua drumul cel mai scurt, scurgându-se chiar prin armătura fundației sau ajungând în subsolul clădirii.

#3
cristi_vladan

cristi_vladan

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 24.02.2007
Stiu ca nu-i subiectul thread-ului tau, dar ma intereseaza cum ai realizat fundatia pe terenul respectiv, adancime, tip fundatie, etc ..., ai facut studiu geo?

#4
GeorgeTrisina

GeorgeTrisina

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,815
  • Înscris: 19.12.2011

 lvasilr, on 01 aprilie 2012 - 10:03, said:

Am sapat si in softpedia si pe google si nu am gasit raspuns la o intrebare anume.
As vrea mai intai sa va descriu situatia si sa va adresez rugamintea de a ma ajuta cu un raspuns.

Terenul pare sa fi fost candva o albie. Mai jos de 70cm este nisip, pietris si bolovani. Nu se pot bate tarusi in acest pamant. Este sapata o groapa cat jumatate din suprafata casei deocamdata, in care am ridicat beciul si sufrageria, pana cum abia scoase din pamant.
Peretii lor sunt ziditi din boltari de fundatie umpluti cu beton si intre ei si perimetrul exterior al gropii initiale a ramas pe unele laturi numai 30cm. Voi pune si membrana cu crampoane pe exteriorul peretilor de fundare.

Tinand seama ca terenul are conductibilitate scazuta, am avut in vedere inconjurarea cladirii ci platbanda zincata asa cum este explicat pe site la obo-better... si legarea ei la tarusi ingropati in pozitie orizontala. Pentru acestia exista loc, gaura a fost facuta mai larga pe o parte.

Intrebarea este daca ingroparea platbenzii la o distanta mai mica de perete decat indica site-ul mai sus amintit va afecta membrana cu crampoane, eventual chiar constructia in sine, sau conditia de minim 1m doar ar ajuta la disiparea mai eficienta a socului electric.

Va multumesc pentru rabdarea de a citi si de a explica, daca stiti

Distanta minima pentru ingroparea prizei de pamant fata de zid este de min. 80cm.

Edited by GeorgeTrisina, 16 January 2013 - 07:03.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate