Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...
 Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...
 switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa
 cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS
 

De unde cumpărăm vin adevărat?

  • Please log in to reply
9542 replies to this topic

#577
senator

senator

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,423
  • Înscris: 02.03.2006

View PostDanm79, on 13 octombrie 2013 - 23:19, said:

V-am intrebat despre clienti pentru ca am crezut ca dati vin sau struguri si la unii dintre producatorii mari din zona. Stiu ca e o practica raspindita...
Nu am dat niciodată vin la producătorii din zonă. Nici nu am auzit (în zona mea) să se facă acest lucru și nici nu cred că ar fi oferit un preț atât de atractiv încât să mă determine să fac acest gen de tranzacție.
În schimb, am fost nevoit să dau surplusul de struguri atunci când au fost astfel de situații. Am colaborat o lungă perioadă de timp cu cei de la Dionysos (acum desființată), apoi cu Guy de la SERVE și acum colaborez cu Mihai Rotemberg. Toți au fost OK. În timp, pe măsură ce reușesc să achiziționez din utilaje și vase moderne, sper să nu mai fie nevoie să fac acest lucru. E o problemă de timp și bani.

View PostDanm79, on 13 octombrie 2013 - 23:19, said:

Oricum va apreciez ca mergeti individual,desi e mult mai greu si dificil la noi. Stiti probabil mai bine ca mine...
Am spus-o de multe ori, Romania duce  lipsa exact de genul acesta de producatori mici care au fost distrusi in perioada comunista. Intr-o tara cu traditie viticola acestia sunt coloana si sufletul industriei, nu marile firme.
Este extrem de greu, dar e o tradiție a familiei pe care aș vrea să o duc mai departe. Mă bucur că mai sunt oameni care știu cât de dificil este mai ales în ziua de azi. Din păcate, sunt foarte mulți care au cedat din varii motive. Astăzi sunt destule parcele îngrijite extrem de puțin, deloc sau pur și simplu lăsate în paragină. Și de unii mi-aduc aminte ce gură făceau când s-a împărțit pământul în 1992.
Nu am așteptat niciodată ajutor (financiar) de la stat (îmi place vorba lui JFK: să nu te gândești ce poate face țara pentru tine, ci ce poți face tu pentru țară) așa cum se mai practică în alte țări, dar așteptam ca statul măcar să-și îndeplinească obligațiile prevăzute în legislație și să nu mai bage strâmbe celor puțini care se mai încumetă să mai practice această meserie. Pentru că, dacă se respectă legea, atunci se crează cât de cât condițiile pentru o viticultură decentă. Dar când văd că suprafețele ocupate de viile hibride au ajuns să fie egale sau chiar mai mari decât cele nobile, când văd că (încă) se mai comercializează vin din struguri hibrizi, că se acceptă importul de vin vrac ieftin și de slabă calitate pentru a se amesteca cu vinul românesc și a-l vinde după aceea la necunoscători ca vin de masă sau în cel mai bun caz cu indicație geografică parcă m-apucă toate cele.

Edited by senator, 14 October 2013 - 06:44.


#578
Danm79

Danm79

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 519
  • Înscris: 10.09.2004

View Postsenator, on 14 octombrie 2013 - 06:37, said:

Nu am dat niciodată vin la producătorii din zonă. Nici nu am auzit (în zona mea) să se facă acest lucru și nici nu cred că ar fi oferit un preț atât de atractiv încât să mă determine să fac acest gen de tranzacție.
În schimb, am fost nevoit să dau surplusul de struguri atunci când au fost astfel de situații. Am colaborat o lungă perioadă de timp cu cei de la Dionysos (acum desființată), apoi cu Guy de la SERVE și acum colaborez cu Mihai Rotemberg. Toți au fost OK. În timp, pe măsură ce reușesc să achiziționez din utilaje și vase moderne, sper să nu mai fie nevoie să fac acest lucru. E o problemă de timp și bani.


Este extrem de greu, dar e o tradiție a familiei pe care aș vrea să o duc mai departe. Mă bucur că mai sunt oameni care știu cât de dificil este mai ales în ziua de azi. Din păcate, sunt foarte mulți care au cedat din varii motive. Astăzi sunt destule parcele îngrijite extrem de puțin, deloc sau pur și simplu lăsate în paragină. Și de unii mi-aduc aminte ce gură făceau când s-a împărțit pământul în 1992.
Nu am așteptat niciodată ajutor (financiar) de la stat (îmi place vorba lui JFK: să nu te gândești ce poate face țara pentru tine, ci ce poți face tu pentru țară) așa cum se mai practică în alte țări, dar așteptam ca statul măcar să-și îndeplinească obligațiile prevăzute în legislație și să nu mai bage strâmbe celor puțini care se mai încumetă să mai practice această meserie. Pentru că, dacă se respectă legea, atunci se crează cât de cât condițiile pentru o viticultură decentă. Dar când văd că suprafețele ocupate de viile hibride au ajuns să fie egale sau chiar mai mari decât cele nobile, când văd că (încă) se mai comercializează vin din struguri hibrizi, că se acceptă importul de vin vrac ieftin și de slabă calitate pentru a se amesteca cu vinul românesc și a-l vinde după aceea la necunoscători ca vin de masă sau în cel mai bun caz cu indicație geografică parcă m-apucă toate cele.
Am vazut si eu de cate ori am fost in Dealu Mare o groaza de vie neingrijita si lasata in paragina. Mare pacat pentru zona respectiva, mai ales ca unele parcele sunt pozitionate superb.
In rest de metehnele industriei romanesti de vin (hibrizi, importuri de vrac, falsificari, etc.) nu o sa scapam in viata asta probabil.
Oricum nu va mai bazati pe stat...asteptativa mai degraba sa va puna bete in roate...

#579
Cristist50

Cristist50

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,523
  • Înscris: 28.08.2003
De unde pot cumpara un vin de calitate din Pitesti? Nu stiu decat un magazin care este cat de cat specializat in vinuri si are in general niste preturi de speriat ...

#580
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,825
  • Înscris: 10.12.2006
Vreau sa cumpar si eu niste vin din asta cum se lauda senator ca are... dar nu stiu cum ar putea sa ajunga in posesia mea ca eu stau in Baia Mare si pentru cantitati infime de 5L nu cred ca i se merita.

#581
senator

senator

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,423
  • Înscris: 02.03.2006
E posibil să ajung eu în Maramureș la prietenii mei undeva prin noiembrie. Data exactă o s-o știu când va ști soția perioada de concediu aprobată. Dacă lași un număr de telefon putem găsi o soluție. Oricum, atunci voi veni "blindat" că sunt mai mulți care mă așteaptă pe acolo cu așa ceva.

#582
kodiak

kodiak

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 6,307
  • Înscris: 15.01.2007
Am degustat acum seara cabernetul de Jamu Mare si deja am o problema: unde mai gasesc de cumparat ?!
Numa' la Jamu Mare, sau au vreun punct de desfacere si prin Timisoara ?

Mi-a placut vinul, se lasa baut foarte usor, e un pic acrisor, dar foarte placut !

Ma duc sa-mi mai pun un pahar Posted Image !

Edited by kodiak, 14 October 2013 - 21:38.


#583
mga2

mga2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 436
  • Înscris: 09.11.2008
Daca Vinul Cavalerului e asa de bun de ce are doar indicatie geografica in loc de denumire de origine controlata?
Aceeasi intrebare pentru vinurile Recas Schwaben si Castelul Huniade (prin bun nu ma refer doar la gust, de exemplu mie mi-a fost rau de la ele dupa ce am baut o cantitate mai mare si acum mi-e frica sa mai cumpar vinuri care au indicatie geografica in loc de DOC).

Edited by mga2, 17 October 2013 - 02:13.


#584
senator

senator

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,423
  • Înscris: 02.03.2006
@mga2 Pentru că, așa cum se vede și aici, SERVE nu are vie doar în Podgoria Dealu Mare, ci și la Babadag. În consecință e foarte probabil ca vinul majoritar să fie dintr-o podgorie și să fie cupajat cu vin din cealaltă podgorie.

#585
Danm79

Danm79

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 519
  • Înscris: 10.09.2004

View Postmga2, on 17 octombrie 2013 - 02:10, said:

Daca Vinul Cavalerului e asa de bun de ce are doar indicatie geografica in loc de denumire de origine controlata?
Aceeasi intrebare pentru vinurile Recas Schwaben si Castelul Huniade (prin bun nu ma refer doar la gust, de exemplu mie mi-a fost rau de la ele dupa ce am baut o cantitate mai mare si acum mi-e frica sa mai cumpar vinuri care au indicatie geografica in loc de DOC).

Axioma: dupa parerea mea in Romania IG sau DOC nu fac deosebiri mari intre calitea vinurilor. Se prea poate sa ai un vin cu IG mai bun decat multe cu DOC. Cele doua exemple ale tale sunt din aceasta categorie.
Si de fapt si in afara, nu numai la noi...sunt o groaza de IG-uri mult peste DOC-uri...dar nu intru in detalii acum.

La vin conteaza in primul rand producatorul si apoi zona sau sistemul de clasificare.
Crede-ma sunt o groaza de vinuri cu DOC la noi care sunt de nebaut.

Edited by Danm79, 17 October 2013 - 09:53.


#586
toteu01

toteu01

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 03.04.2013
Sunt din jud. Suceava si as dori sa va incerc vinurile, d-le „senator“.

#587
sirgoofy

sirgoofy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,024
  • Înscris: 06.09.2008
bad post

Edited by sirgoofy, 02 December 2013 - 08:05.


#588
Tinkerbelle

Tinkerbelle

    Post Tenebras Lux

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,305
  • Înscris: 22.04.2013
De unde cumpărăm vin adevărat? Din Elveția... Posted Image

Attached File  DSC04541.jpg   489.42K   26 downloads

#589
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,825
  • Înscris: 10.12.2006

View Postsenator, on 14 octombrie 2013 - 12:20, said:

E posibil să ajung eu în Maramureș la prietenii mei undeva prin noiembrie. Data exactă o s-o știu când va ști soția perioada de concediu aprobată. Dacă lași un număr de telefon putem găsi o soluție. Oricum, atunci voi veni "blindat" că sunt mai mulți care mă așteaptă pe acolo cu așa ceva.
N-ai mai ajuns? Te-as fi usurat de vreo 10l.

#590
senator

senator

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,423
  • Înscris: 02.03.2006

View PostSfPetru, on 07 decembrie 2013 - 16:25, said:

N-ai mai ajuns? Te-as fi usurat de vreo 10l.
Ajung săptămâna viitoare. Lasă un telefon prin PM ca să te contactez.

Edited by senator, 07 December 2013 - 18:20.


#591
november_soul

november_soul

    §§§§§§§§§§§§§

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,787
  • Înscris: 21.11.2006

View PostTinkerbelle, on 07 decembrie 2013 - 14:08, said:

De unde cumpărăm vin adevărat? Din Elveția...

din Franta.
indiscutabil !

#592
mga2

mga2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 436
  • Înscris: 09.11.2008
Exista vin alb bun pana in 20 lei?
Am cumparat un Riesling de la Vinarte din Carrefour. A fost cel mai gretos vin pe care l-am baut vreodata, cred ca era si oxidat si l-am aruncat la chiuveta.
Oare si Recas (castelul huniade) tot prost e? Am luat mai demult dar nu se compara cu vinul de la Serve (foarte bun, dar costa peste 20 lei). Daca e bun de ce costa asa de putin? Nu cumva bauturile ieftine de la marci bune de vinuri sunt chiar mai proaste decat cele facute de marii producatori de vinuri (despre care se zice in acest thread ca nu fac bauturi de calitate)?

Intre 20 lei si 50 lei, in afara de Serve si Segarcea ce vinuri albe bune mai pot sa cumpar?

Exista vinarsuri romanesti bune? Daca am de ales intre Brancoveanu XO si un cognac frantuzesc VS care ar fi mai bun? Jidvei, Calarasi sunt bune? Dar vinarsul Jad care costa cateva sute de lei?

Edited by mga2, 29 December 2013 - 17:34.


#593
mga2

mga2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 436
  • Înscris: 09.11.2008
Rieslingul de la Vinarte pe care l-am cumparat din Carrefour si care avea un gust oribil e cel de la pozitia 2: Riesling demisec 2008:
http://vinul.ro/gama...-carrefour.html

#594
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
eu cumpar de la selgros
au un rand intreg de vinuri romanesti; sunt toate soiurile si brandurile... iau de obicei 3-4 sticle si le incerc; cand eram mic beam numai vin alb dulce sau spritz. acum beau numai rosu sec si tare si "aprig" - merlot, pinot noir, shiraz... mai rar cabernet !

luati si voi de la 25 lei in sus vin si nu prea aveti cum sa dati gresh!
ca sa-I ajutati pe fratzii nostrii moldoveni luati si de la ei... un vin deosebit e negru de Purcari! e scumputz dar merita sa dai odata 20 euro sa bei un vin delicious!

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate