Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Probleme automatizare poarta Proteco

- - - - -
  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1
cosmin_ardelean

cosmin_ardelean

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 633
  • Înscris: 16.11.2007
Am achizitionat de curand un kit Proteco Aster4, montat totul, functioneaza perfect... cu o mica mare problema:
- motorasul portii din stanga (cea care se deschide prima) ramane mereu in urma. Cu alte cuvinte cursa de inchidere pare a fi mai scurta decat cursa de descgidere cu aprox. 2-3cm la capatul portii. Astfel dupa vreo 3 cicluri deschidere/inchidere trebuie sa deblochez actuatorul stang (are o cheita pentru deblocarea ambreiajului), poarta din dreapta (care vine peste ea) o impinge la loc, blochez inapoi ambreiajul primei si totul e ok. Pana trec iar 2-3 cicluri si trebuie sa reiau totul.

Am cautat pe net toate documentatiile posibile, in toate limbile posibile (pe langa documentatia ce am primit-o cu kitul) si tot degeaba.
In meniul unitatii de comanda nu exista vreo setare care sa permita definirea unui timp de offset intre deschidere si inchidere.
Banuiesc ca doar motorul (actuatorul) poate fi vinovat, din moment ce celalalt merge bine.

S-a mai lovit cineva de problema asta?

#2
cosmin_ardelean

cosmin_ardelean

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 633
  • Înscris: 16.11.2007
Am incercat acum si sa maresc/micsorez timpul de incetinire al motorului respectiv la capat de cursa... degeaba.

PS: E motorul M2 din schema.

Attached Files

  • Attached File  pro.GIF   37.38K   95 downloads


#3
calinux

calinux

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 301
  • Înscris: 19.09.2002

View Postcosmin_ardelean, on 26th February 2012, 15:37, said:

Am incercat acum si sa maresc/micsorez timpul de incetinire al motorului respectiv la capat de cursa... degeaba.

ai montat limitatoare de cursa a portilor in pozitia de deschidere maxima?
eu am unele din cauciuc pentru usi normale, au o forma tronconica.
poti incerca sa maresti putin timpul a.i. sa forteze in opritor ultimele citeva secunde.
posibil sa fie frecarea mai mare datorita geometriei de montaj usor diferita la acea poarta si de aceea sa intirzie la inchidere.
dar reglate sa mearga din opritorul de deschis in cel de inchis cu +2...5 secunde ajuta la precizia inchiderii.
de asemenea conteaza si temperatura ambianta, gheata pe brate, vara merg mult mai usor.  
daca-mi mai vine vreo idee revin

ps. mie tocmai mi s-au 'desumflat' pavelele dupa dezghet si acum nu mai freaca poarta dreapta la limita de deschis.

#4
calinux

calinux

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 301
  • Înscris: 19.09.2002
am pozat de dimineata cu tel. fisa de programare a unitatii mele vechi de 6 ani, probabil si acum sunt cam la fel.
din cite se vede ai pe fiecare motor reglaj independent de timp, putere (fiind comandate pe triace lasa mai mult sau mai putin dintr-un ciclu al curentului alternativ sa ajunga la motor si astfel regleaza pueterea, nu si viteza) si timpul de decelerare.

revin la ce am spus in postul anterior, pune opritoare de cauciuc la pozitia deschis (parca scrie si in manual ca sunt obligatorii) si seteaza timpul / puterea astfel incit dupa deschidere sa se mai 'opinteasca' citeva secunde in opritor iar la inchidere foaia a doua sa o impinga bine pe prima plus 2-3 secunde de 'opinteala' in opritorul central de inchis.

la mine dupa ani de 'opinteala' inclusiv in pavele dilatate o luna/iarna n-au nimica, iar daca initial ziceam ca voi face reglaje de putere iarna/vara a intervenit rapid fenomenul 'set & forget' - mai ales partea a doua.

servus,

Attached Files



#5
cosmin_ardelean

cosmin_ardelean

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 633
  • Înscris: 16.11.2007
Da, multumesc Calinux.

Nici cei ce au vandut sistemul nu stiau, nici in manualul ce l-am primit nu scria, dar TREBUIE opritoare.
Poarta cealalta se oprea intr-un gard, asta insa nu avea nimic.
Ca ultima solutie am montat si eu un opritor, desi era foarte greu, poarta respectiva se deschide peste trotuar. Astfel ca nu puteam monta opritor in pamant.
N-am avut liniste si la 2 zile dupa ce am postat aici, am montat un opritor in alt loc. Acum functioneaza PERFECT sistemul.

Doua modificari i-am mai facut:
- becul ala de 24V 10W e o porcarie. Am masurat tensiunea - vine ~ 15V la lampa. Am montat un bec de semnalizare auto 12V 21W si acum merge perfect. E vizibil si ziua.
- am decupat cutia si am montat un geam de panou, sa pot vedea meniul oricand. Geamul e izolat cu silicon, deci nu intra gram de praf in sistem.

In rest... am numai cuvinte de lauda despre sistem.

PS: In imagini inca nu era tras cablul de alimentare decat provizoriu.

Attached Files



#6
cosmin_ardelean

cosmin_ardelean

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 633
  • Înscris: 16.11.2007
Aaa si inca ceva.
Transformatorul ala livrat cu sistemul e cam plapand. Eu am montat unul de 18V 5A si tensiunea e mult mai stabila, mai ales cu becul mai mare.

#7
minute

minute

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 25.05.2004
Stiu ca este un forum destul de vechi, dar l-am gasit si pentru cei care mai au astfel de probleme: trebuie opritor dar n-ai unde sa-l pui: puteti pune opritor in stalpi, sus sau jos, dupa posibilitati. Ori bile cauciucate in stalp, ori din fier, la unghi, cand e poarta in deschidere sa dea in el.

#8
Costi_68

Costi_68

    Membru de o r o a r e

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,406
  • Înscris: 03.11.2009
ZIua buna,

Am si eu poarta cu automatizare Proteco Q60A

Imi arata mesaj de oroare tA

Am masurat tensiunea pe regleta, in punctul 9 am cativa mV, in punctul 8 am 29 V

Ce pot sa-i fac?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate