Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K
 Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...
 Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade
 Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 

Acumulatori cu Plumb pentru stocare energie fotovoltaica si eoliana.

* * * * * 9 votes
  • Please log in to reply
8836 replies to this topic

#793
9victor

9victor

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,061
  • Înscris: 31.03.2012
incerc sa mut aici, unde ar trebui sa fie !
9victor a scris:
"hai sa incercam ! ... anuntul ar suna asa:
Vrei o baterie care sa dureze cel putin 20 de ani ? care se incarca de 2 ori mai repede decat Opzs? care sa permita descarcare la zero volti fara sa aiba efecte negative asupra bateriei ? care sa ocupe 40% mai putin spatiu decat o baterie Opzs? care sa coste la fel ca una Opzs? Noile baterii de plumb siliciu Interberg, sunt parte din revolutia in domeniul inmagazinarii energiei electrice ! are electrolitul din cristale de siliciu, 6000 cicluri , 42wh/kg, se pot descarca la 10 x capaciatea, fara probleme, sunt rezistente la temp extreme -40ºC +70ºC, nu emite gaze corozive nici periculoase ! ...
Astept mesage de la cei interesati ! ... costa in jur de 198 EUR elementul (fara expediere) de 2V 434 Ah, 23 kg ! ... sau 398 EUR 1160 Ah, 59 kg !"
Viorelsolar zice: "Victore aceste celule nu sunt nimic altceva decât acumulatori de Pb la care acidul a fost înlocuit cu silicat (nu siliciu),adică „alaun” (sulfat dublu de aluminiu și potasiu),apă și un component chimic pentru gelificare,nu este nimic senzațional,pur și simplu am mai spus-o că simpla înlocuire al electrolitului pe bază de acid sulfuric cu alaun sau allume,transformă denumirea Pb-acid în „silicon battery”,tu ai făcut deja experimente cu allume și știi despre ce este vorba "
electrolitul bateriilor Lead Crystal este compus din SiO2, care nu este solubil in apa ! ...
pe internet sunt cateva retete, dar nu au legatura cu SiO2 ! ... @Energenx, care si-a petrcut multi ani din viata,
studiind bateriile neconventionale, face un amestec din 5 substante, 2 din ele destul de greu de obtinut !
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/Kqm0_YmDmqI?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by 9victor, 31 August 2014 - 08:28.


#794
9victor

9victor

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,061
  • Înscris: 31.03.2012
am conectat bateriilor in serie, in asa fel incat sa obtin un "patrat"! ... vreau sa fac o cutie din placaj cu iesire ptr gaze si ventilatie ptr racire!
conectorii sunt din aliaj de Ni, cu aceasi sectiune ! ... am o diferenta de lungime de cca 37 mm ! ... 13,4 Ohm cele scurte
13,5 Ohm cele lungi ! ... exista un "dezechilibru" de 0,1 Ohm ! ...
ar trebui sa fie acceptabil !

Attached Files


Edited by 9victor, 31 August 2014 - 09:12.


#795
Viorelsolar

Viorelsolar

    ”Dă sfaturi numai celor ce știu sa le primească”

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,237
  • Înscris: 03.03.2010

View Post9victor, on 31 august 2014 - 08:25, said:

incerc sa mut aici, unde ar trebui sa fie !
9victor a scris:
"hai sa incercam ! ... anuntul ar suna asa:
Vrei o baterie care sa dureze cel putin 20 de ani ? care se incarca de 2 ori mai repede decat Opzs? care sa permita descarcare la zero volti fara sa aiba efecte negative asupra bateriei ? care sa ocupe 40% mai putin spatiu decat o baterie Opzs? care sa coste la fel ca una Opzs? Noile baterii de plumb siliciu Interberg, sunt parte din revolutia in domeniul inmagazinarii energiei electrice ! are electrolitul din cristale de siliciu, 6000 cicluri , 42wh/kg, se pot descarca la 10 x capaciatea, fara probleme, sunt rezistente la temp extreme -40ºC +70ºC, nu emite gaze corozive nici periculoase ! ...
Astept mesage de la cei interesati ! ... costa in jur de 198 EUR elementul (fara expediere) de 2V 434 Ah, 23 kg ! ... sau 398 EUR 1160 Ah, 59 kg !"
Viorelsolar zice: "Victore aceste celule nu sunt nimic altceva decât acumulatori de Pb la care acidul a fost înlocuit cu silicat (nu siliciu),adică „alaun” (sulfat dublu de aluminiu și potasiu),apă și un component chimic pentru gelificare,nu este nimic senzațional,pur și simplu am mai spus-o că simpla înlocuire al electrolitului pe bază de acid sulfuric cu alaun sau allume,transformă denumirea Pb-acid în „silicon battery”,tu ai făcut deja experimente cu allume și știi despre ce este vorba "
electrolitul bateriilor Lead Crystal este compus din SiO2, care nu este solubil in apa ! ...
pe internet sunt cateva retete, dar nu au legatura cu SiO2 ! ... @Energenx, care si-a petrcut multi ani din viata,
studiind bateriile neconventionale, face un amestec din 5 substante, 2 din ele destul de greu de obtinut !
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/Kqm0_YmDmqI?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Încă nu ești convins că acești acumulatori sunt cei idem AGM la care s-a înlocuit acidul cu silicați ?,eu am citit încă de acu” vreo 5 ani de acești acumulatori care se fabrică în China și pe care i-am văzut pe niște scutere electrice în Italia.Tot secretul constă în faptul că vata aia de sticlă (absorbent glass mat) este îmbibată cu o soluție de silicați,adică alaun sau allume cu mici adaosuri mai mult sau mai puțin știute de alte săruri,în rest sunt aceeași acumulatori de plumb,electrolitul deși este tot acid,nu este la fel de coroziv ca acidul sulfuric și are o rezistență de 20 de ori mai mică,tocmai de aceea permite încărcări cu max.30C și descărcări de max.50C,altfel dacă nu respecți cât de cât acești parametri o să reziste tot la atâtea cicluri ca și un acumulator cu plumb-acid.Îți spune ceva electrolitul care după terminarea vieții acumulatorului poate deveni fertilizant ? .Eu cred că se pot creea acumulatori care să reziste la încărcări infinite,dar interesele financiare obscure ale mafiei mondiale în acest domeniu al producției de acumulatori,obligă lumea la un consumism fără limite,altfel cum ar putea această industrie să prospere dacă va scoate pe piață acumulatori veșnici ???,păi în câțiva ani se saturează piața și apoi aleluiah Posted Image .Nu renunț la ideea de a-mi construi proprii mei acumulatori d”aia mi-am strâns o juma” de tonă de plumb din baterii,dar când voi scăpa de criza financiară și voi avea la dispoziție destui bani să-mi cumpăr membrană protonică „Nafion”,oxizi și alte materiale,atunci cu siguranță îmi voi construi proprii mei acumulatori „long life” în care voi îngloba câteva soluții tehnice găsite prin brevete de invenții mai vechi cesionate publicului pe care producătorii de acumulatori se feresc să le aplice,motivul fiind cel expus mai sus „FRICA DE FALIMENT„ !!!Posted Image

#796
9victor

9victor

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,061
  • Înscris: 31.03.2012

View PostViorelsolar, on 31 august 2014 - 11:02, said:

Încă nu ești convins că acești acumulatori sunt cei idem AGM la care s-a înlocuit acidul cu silicați ?,eu am citit încă de acu” vreo 5 ani de acești acumulatori care se fabrică în China și pe care i-am văzut pe niște scutere electrice în Italia.Tot secretul constă în faptul că vata aia de sticlă (absorbent glass mat) este îmbibată cu o soluție de silicați,adică alaun sau allume cu mici adaosuri mai mult sau mai puțin știute de alte săruri,în rest sunt aceeași acumulatori de plumb,electrolitul deși este tot acid,nu este la fel de coroziv ca acidul sulfuric și are o rezistență de 20 de ori mai mică,tocmai de aceea permite încărcări cu max.30C și descărcări de max.50C,altfel dacă nu respecți cât de cât acești parametri o să reziste tot la atâtea cicluri ca și un acumulator cu plumb-acid.Îți spune ceva electrolitul care după terminarea vieții acumulatorului poate deveni fertilizant ? .Eu cred că se pot creea acumulatori care să reziste la încărcări infinite,dar interesele financiare obscure ale mafiei mondiale în acest domeniu al producției de acumulatori,obligă lumea la un consumism fără limite,altfel cum ar putea această industrie să prospere dacă va scoate pe piață acumulatori veșnici ???,păi în câțiva ani se saturează piața și apoi aleluiah Posted Image .Nu renunț la ideea de a-mi construi proprii mei acumulatori d”aia mi-am strâns o juma” de tonă de plumb din baterii,dar când voi scăpa de criza financiară și voi avea la dispoziție destui bani să-mi cumpăr membrană protonică „Nafion”,oxizi și alte materiale,atunci cu siguranță îmi voi construi proprii mei acumulatori „long life” în care voi îngloba câteva soluții tehnice găsite prin brevete de invenții mai vechi cesionate publicului pe care producătorii de acumulatori se feresc să le aplice,motivul fiind cel expus mai sus „FRICA DE FALIMENT„ !!!Posted Image
nu am avut pe mana un acumulator d-asta ! ... nu stiu ce sa zic ! ... nu sunt sigur ca este aceasi "reteta" !
Viorel, de ce nu-ti faci tunning la cei care-i ai acum "de seviciu" ? ... de ce sa torni Pb si umbli dupa miniu de Pb ? ... comanda membrana aia, pun si eu ceva bani si-mi
trimiti si mie o fasie, "sa incerc" imposibilul ! ..

Edited by 9victor, 31 August 2014 - 11:08.


#797
Viorelsolar

Viorelsolar

    ”Dă sfaturi numai celor ce știu sa le primească”

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,237
  • Înscris: 03.03.2010

View Post9victor, on 31 august 2014 - 11:07, said:

nu am avut pe mana un acumulator d-asta ! ... nu stiu ce sa zic ! ... nu sunt sigur ca este aceasi "reteta" !
Viorel, de ce nu-ti faci tunning la cei care-i ai acum "de seviciu" ? ... de ce sa torni Pb si umbli dupa miniu de Pb ? ... comanda membrana aia, pun si eu ceva bani si-mi
trimiti si mie o fasie, "sa incerc" imposibilul ! ..

Deocamdată nu pot să fac un tuning la acumulatori AGM fabricați în 2012 !,se comportă destul de bine și nu am alții de rezervă,pentru că tuningul ăsta implică și desigilarea totală al acumulatorilor pentru spălare,îmbibarea vatei de sticlă cu allume și mai ales montarea membranei protonice Nafion între anod și catod,deci nu mă risc deocamdată mai ales că financiar sunt într-o stare extrem de jalnică !.Membrana aia „Nafion 0000”,nu este cine știe ce scumpetenie pentru că este o folie de plastic nanoporosă cu diferite tipo-dimensiuni și mărimi ale porilor folosită mai ales la pile de combustie care convertesc energia chimică din hidrogen și oxigen în energie electrică și care are rolul de a separa hidrogenul de oxigen pentru trecerea ionilor cu sarcină.Când voi cumpăra acest tip de membrană Nafion îți voi expedia o bucată pentru experiențe.Posted Image

#798
st3fan19

st3fan19

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,759
  • Înscris: 02.03.2008
Iti donez eu un acumulator de ups sa faci probe.
E cam vechi sper sa mai fie bun.
De 7 ah cred.

Edited by st3fan19, 31 August 2014 - 13:08.


#799
Viorelsolar

Viorelsolar

    ”Dă sfaturi numai celor ce știu sa le primească”

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,237
  • Înscris: 03.03.2010

View Postst3fan19, on 31 august 2014 - 13:07, said:

Iti donez eu un acumulator de ups sa faci probe.
E cam vechi sper sa mai fie bun.
De 7 ah cred.

Mulțumesc Ștefane pentru amabilitate,dar am deja din cumpărarea unor UPS-uri vreo 10 acumulatori de diferite capacități între 4-7Ah pe care pot experimenta,dar încă nu am allume și membrană protonică Nafion apoi trebuie să mă gândesc la un circuit cu temporizare programat care încarcă și descarcă ciclic acest acumulator să pot avea măcar 50 de cicluri de încărcare descărcare în 24 de ore și 1500 pe lună din care mai apoi să trag niște concluzii pentru a le aplica pe acumulatori de sute de Ah.Posted Image

#800
derick

derick

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 452
  • Înscris: 28.11.2007
http://gigaom.com/20...source=facebook

Quote

Aquion is now selling its first battery stack product, the S-10, for $850 per stack (2 kWh each). Seven or eight battery units make up a stack. Twelve stacks make up a module, which runs for around $11,000. At those prices out of the gate, Aquion is selling its batteries for below $500 per kWh — on par with lead acid batteries, but they last longer without degrading and are guaranteed for at least 3,000 cycles. If the batteries are charged and discharged, say, once a day, they should last for more than eight years.

Cei de la aquion au inceput sa produca baterii pe baza de apa sarata.  Sunt curios cand o sa ajunga in Europa si la ce preturi.

#801
Viorelsolar

Viorelsolar

    ”Dă sfaturi numai celor ce știu sa le primească”

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,237
  • Înscris: 03.03.2010

View Postderick, on 31 august 2014 - 17:33, said:

http://gigaom.com/20...source=facebook


Cei de la aquion au inceput sa produca baterii pe baza de apa sarata.  Sunt curios cand o sa ajunga in Europa si la ce preturi.

Binențeles nu te aștepta să vezi prețuri ca în USA,dacă vor intra samsarii pe felie !,oricum cred că transportul va costa o avere dacă ținem cont că 45 Kwh din aceste tip de acumulatori cântărește cca.3 tone din câte am studiat și faptul că cineva amenință supremația acumulatorilor cu plumb,nu face altceva decât o concurență de bun augur iar unii producători de acumulatori de plumb vor putea fi puși pe gânduri,poate așa vor mai scădea prețurile și vom vedea acumulatori mai eficienți !Posted Image

#802
9victor

9victor

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,061
  • Înscris: 31.03.2012

View Postderick, on 31 august 2014 - 17:33, said:

http://gigaom.com/20...source=facebook


Cei de la aquion au inceput sa produca baterii pe baza de apa sarata.  Sunt curios cand o sa ajunga in Europa si la ce preturi.
nu vrem baterii 425 USD/kWh la 3000 de cicluri ! ... avem deja! se numesc acumulatori LiFePO4 !...oricum, i-au "linistit" deja, cei care "fac cartile" ! ... trebuie sa se prefaca! ... ca sunt fabricanti !
"Aquion is charging ahead with commercial manufacturing, it won’t be a large-scale factory for awhile" ... care insemna ca "Aquion, ptr o perioada de timp, nu o sa fie o fabrica mare " ... se joaca doar !

Edited by 9victor, 31 August 2014 - 19:03.


#803
draculescu

draculescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,876
  • Înscris: 06.04.2013

View Postderick, on 31 august 2014 - 17:33, said:

Aquion is now selling its first battery stack product, the S-10, for $850 per stack (2 kWh each). Seven or eight battery units make up a stack. Twelve stacks make up a module, which runs for around $11,000. At those prices out of the gate, Aquion is selling its batteries for below $500 per kWh — on par with lead acid batteries, but they last longer without degrading and are guaranteed for at least 3,000 cycles. If the batteries are charged and discharged, say, once a day, they should last for more than eight years.

http://gigaom.com/20...source=facebook
Cei de la aquion au inceput sa produca baterii pe baza de apa sarata.  Sunt curios cand o sa ajunga in Europa si la ce preturi.


View Postblimpyway, on 11 ianuarie 2014 - 14:03, said:

la 10000 de cicluri (adica vreo 30 de ani) costul stocarii ar fi sub 10bani/kwh. Asta considerand ca bateriile de 1kwh costa 250$ cat estimeaza ei ca va fi.. inca nu se stie, sunt sanse ca la scara mare sa atinga preturi si mai mici. Si nu include costul electronicii/instalatiei, doar bateria.

Aha, deci bateria nu va rezista decat 3.000 de cicluri, nu 10.000, si va costa 450 $/kwh, nu 250. Curat Erevan, coane Fanica...

Tare mi-e teama ca va fi un mare fa$$$. Cum am spus pe la inceputul anului, tot fratii nostri cu ochii oblici vor salva planeta,  Posted Image nu americanii astia bolnavi de lacomie!

#804
derick

derick

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 452
  • Înscris: 28.11.2007
3000 cicluri la 100% descarcare, conform graficului publicat pe siteul lor http://www.aquionene..._percentage.png ar duce peste 5000 cicluri.
SI eu cred ca transportul o sa fie o problema, o solutie ar fi sa le transporte fara apa sarata iar distribuitorii sau utilizatorul final sa le umple cu apa.

#805
Viorelsolar

Viorelsolar

    ”Dă sfaturi numai celor ce știu sa le primească”

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,237
  • Înscris: 03.03.2010

View Postderick, on 31 august 2014 - 19:49, said:

3000 cicluri la 100% descarcare, conform graficului publicat pe siteul lor http://www.aquionene..._percentage.png ar duce peste 5000 cicluri.
SI eu cred ca transportul o sa fie o problema, o solutie ar fi sa le transporte fara apa sarata iar distribuitorii sau utilizatorul final sa le umple cu apa.

Păi n-ai citit că electrolitul format din apa sărată reprezintă 10% din greutatea acumulatorilor ?,ce mare scârț poți să economisești mai ales că producătorul testează fiecare acumulator înainte de a fi ambalat,deci nu cred că vor lăsa clienții să-și completeze electrolitul cu ceea ce au în bucătărie !,probabil acel electrolit conține și o altă componentă mai secretoasă care nu va fi divulgată prea repede să afle copiatorii ăia cu ochii oblici,deși o dibuiesc ei până la urmă !Posted Image

Până la urmă noi discutăm de acumulatori pentru aplicații casnice cu valori de 30-40 Wh/kg dar ăștia care produc automobilul Tesla vor să pună acumulatori de Li-Ion cu anod de grafen care dublează capacitatea la cca.500 Wh/kg ceea ce înseamnă începutul de sfârșit al dominației combustibililor fosili,ținând cont că noii acumulatori de pe Tesla pot extinde autonomia acestuia cu o singură încărcare până la 800 km de la cca 430 Km actuali la Tesla 3,având prevăzută pe viitor o capacitate de 160 Kwh !!!
http://www.graphene-...-li-ion-batteryPosted Image

Edited by Viorelsolar, 31 August 2014 - 20:31.


#806
Viorelsolar

Viorelsolar

    ”Dă sfaturi numai celor ce știu sa le primească”

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,237
  • Înscris: 03.03.2010
De ce nu trebuie să vă aruncați cauciucurile uzate de la mașină ? d”aia că s-ar putea să le dați cândva ăstora care fabrică acumulatori de Li-Ion Posted Image :http://www.scienceda...40827151654.htm ,n-ar fi rău să încerc și eu o piroliză din asta să văd ce propietăți miraculoase are funinginea aia !Posted Image

#807
kane00

kane00

    New Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3
  • Înscris: 28.08.2014
Buna seara,am nevoie neaparat de ajutor,sunt la inceput cu proiectarea unei instalatii fotovoltaice.Pana acum dispun de 3 panouri cu celule solare policristaline de 0.6v 3,6A,1,8w.Sistemul functioneaza destul de bine,toate cele 3 panouri imi genereaza in jur de 10ah la soare puternic,gen vara.Chestia e ca zilele acestea mi-am propus sa mai 'upgradez' instalatia cumparanad 200 celule solare de acelasi tip ca cele mentionate mai sus,pt a construii alte 5 panouri.Problema cea mai mare de care ma lovesc este desigur,acumulatorul.Nu reusesc deloc sa ma hotarasc ce sa cumpar,bugetul fiind si el limitat la 1000ron.Am tot studiat diferite tipuri de baterii si am ajuns la concluzia ca cele Ultracell sunt cele mai acceptabile pt nevoia mea deaoarece la 50% descarcare dispun de 1200-1300 cicluri incarcare-descarcare.Baterie este de tip GEL deep cycle,120Ah si am comparat-o cu alte tipuri de baterii din diverese magazine online pe baza fisei tehnice la fiecare.Daca cineva are sa-mi dea vreun sfat referitor la alegerea bateriei as fi destul de recunoscator.Mentionez ca bateria va fi folosita pt a alimenta diverse electrocasnice din casa,gen: televizor plasma lg,calculator(pc),o pompa de recirculare centrala pe lemne,laing 100-150w,iluminatul(care este compus din becuri cu LED cree de 5w),un televizor mic de 40w,un frigider samsung cu digital inverter.Deocmandata o sa alimetez cu aceasta baterie televizor plasma si iluminatul,deoarece constientizez ca la aceasta capacitate a bateriei nu pot sa o strang de gat pt mai multa aparatura.Astept raspunsuri cu nerabdare din partea tuturor utilizatorilor ce baterii au in prezent de tip GEL sau AGM,cum s-au comportat dealungul anilor,diverse pareri despre diverse marci sau tipuri de acumulatori,cat mai multe detalii despre alegerea acumulatorului deoarece nu am avut contact pana acum cu alegerea bateriei pt un sistem solar.Multumesc anticipat.



-

Edited by kane00, 03 September 2014 - 22:42.


#808
CostyOK

CostyOK

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,862
  • Înscris: 23.03.2009

View Postkane00, on 03 septembrie 2014 - 22:42, said:

Buna seara,am nevoie neaparat de ajutor,sunt la inceput cu proiectarea unei instalatii fotovoltaice.Pana acum dispun de 3 panouri cu celule solare policristaline de 0.6v 3,6A,1,8w.Sistemul functioneaza destul de bine,toate cele 3 panouri imi genereaza in jur de 10ah la soare puternic,gen vara.Chestia e ca zilele acestea mi-am propus sa mai 'upgradez' instalatia cumparanad 200 celule solare de acelasi tip ca cele mentionate mai sus,pt a construii alte 5 panouri.Problema cea mai mare de care ma lovesc este desigur,acumulatorul.Nu reusesc deloc sa ma hotarasc ce sa cumpar,bugetul fiind si el limitat la 1000ron.Am tot studiat diferite tipuri de baterii si am ajuns la concluzia ca cele Ultracell sunt cele mai acceptabile pt nevoia mea deaoarece la 50% descarcare dispun de 1200-1300 cicluri incarcare-descarcare.Baterie este de tip GEL deep cycle,120Ah si am comparat-o cu alte tipuri de baterii din diverese magazine online pe baza fisei tehnice la fiecare.Daca cineva are sa-mi dea vreun sfat referitor la alegerea bateriei as fi destul de recunoscator.Mentionez ca bateria va fi folosita pt a alimenta diverse electrocasnice din casa,gen: televizor plasma lg,calculator(pc),o pompa de recirculare centrala pe lemne,laing 100-150w,iluminatul(care este compus din becuri cu LED cree de 5w),un televizor mic de 40w,un frigider samsung cu digital inverter.Deocmandata o sa alimetez cu aceasta baterie televizor plasma si iluminatul,deoarece constientizez ca la aceasta capacitate a bateriei nu pot sa o strang de gat pt mai multa aparatura.Astept raspunsuri cu nerabdare din partea tuturor utilizatorilor ce baterii au in prezent de tip GEL sau AGM,cum s-au comportat dealungul anilor,diverse pareri despre diverse marci sau tipuri de acumulatori,cat mai multe detalii despre alegerea acumulatorului deoarece nu am avut contact pana acum cu alegerea bateriei pt un sistem solar.Multumesc anticipat.



-

Te sfatuiesc sa cumperi Sunlight AGM. Sunt cele mai bune din ce am testat pana in prezent.
Poti achizitiona ori noua ori second, eu am testat baterii AGM Sunlight 3 ani vechime care au ramas dupa acest timp la 95% capacitate.
Producatorul scrie in fisa tehnica o durata de viata de 12-15 ani.
Colegul nostru ViorelSolar foloseste de cativa ani Sunlight AGM si este multumit.
http://www.systems-s...teries-VRLA.pdf

Edited by CostyOK, 04 September 2014 - 09:16.


#809
9victor

9victor

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,061
  • Înscris: 31.03.2012

View PostCostyOK, on 04 septembrie 2014 - 08:58, said:

Te sfatuiesc sa cumperi Sunlight AGM. Sunt cele mai bune din ce am testat pana in prezent.
Poti achizitiona ori noua ori second, eu am testat baterii AGM Sunlight 3 ani vechime care au ramas dupa acest timp la 95% capacitate.
Producatorul scrie in fisa tehnica o durata de viata de 12-15 ani.
http://www.systems-s...teries-VRLA.pdf
cat costa o baterie d'asta ?
merci

#810
CostyOK

CostyOK

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,862
  • Înscris: 23.03.2009

View Post9victor, on 04 septembrie 2014 - 09:14, said:

cat costa o baterie d'asta ?
merci

Eu am gasit noi cu 300 lei si second hand, vechime 3 ani 95% capacitate ramasa cu 150 lei modelul 12V 65Ah.
In magazinele din tara acest model se vinde 550-600 lei.

Edited by CostyOK, 04 September 2014 - 09:37.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate