Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Versus intre doua saltele Spring Pocket

- - - - -
  • Please log in to reply
5 replies to this topic

#1
claudia2008

claudia2008

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,118
  • Înscris: 29.05.2008
Am de ales dintre urmatoarele doua saltele si sper eu ca cei ce se pricep sa-si dea o parere. Au cam acelasi pret, cu cca 10% mai ieftina la Saltex. Am uitat sa precizez ce ma intereseaza cel mai mult : sa fie cat mai rezistenta in timp dar totodata moale (oricum o voi face ulterior mai moale cu ajutorul unui topper).

1) Saltex
        - 20 cm
        - nerulata
        - rigiditate medie
        - diametru 1,8 mm la sarma arcurilor
        - straturi suplimentare de bureti, cred ca si feltru, pentru rigidizare

2) Sultan Herand IKEA
        - 17 cm
        - rulata
        - fermitate scazuta (moale)
        - diametru 1,6 mm la sarma arcurilor
        - doar un strat de 2 cm spuma poliuretanica 25 kg/mc

Necunoscutele mele ar fi in concluzie urmartoarele:
-care sarma de arc risca sa ramana deformasta plastic mai repede (salteaua sa faca burta): cea groasa sau cea subtire ???
-este suficient un strat de 2 cm spuma de densitate mica (25kg/mc) deasupra arcurilor independente, sau spuma se va uza rapid, neexistand un material mai rigid deasupra arcurilor ???
Va multumesc.

#2
Puferiu

Puferiu

    Fun du Gaulle

  • Grup: Banned
  • Posts: 8,624
  • Înscris: 06.07.2011
Ce te complici in detalii ? Le incerci pe amandoua si vezi care-ti place.

PS: eu stiu ca cea superortopedica e buna, dar nu ai mentionat care/daca e vreuna dintre ele.

PPS: adica cum ne/rulata ?

#3
S3Se7

S3Se7

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,073
  • Înscris: 17.12.2009
Aia de 20 cm cu arcuri de 1,8 mm suna mai bine.

#4
claudia2008

claudia2008

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,118
  • Înscris: 29.05.2008
Mai intai va multumesc pentru raspunsuri.

 Puferiu, on 14th January 2012, 23:55, said:

Ce te complici in detalii ? Le incerci pe amandoua si vezi care-ti place.

PS: eu stiu ca cea superortopedica e buna, dar nu ai mentionat care/daca e vreuna dintre ele.

PPS: adica cum ne/rulata ?
Le-am incercat, cea IKEA cu sarma mai subtire este mai moale, deci mai ok pentru 55 kg ale mele. Dar nu stiu daca e si mai rezistenta.
Ar trebui sa intreb pe o alta arie: la care arc este mai durabila proprietatea elastica si nu apare deformare plastica, la cel cu sarma mai groasa (arc rigid) sau mai subtire (arc mai putin rigid)? Desi cred ca depinde si de aliajul de otel sau tratamentul la care a fost supus.
Pentru mine ortopedic sau superortopedic nu sunt ok, sunt tari, facute pentru oameni mai grei, care dorm pe spate si cu eventuale probleme la spate.
Rulata inseamna ca se transporta stransa sul.

 S3Se7, on 15th January 2012, 00:00, said:

Aia de 20 cm cu arcuri de 1,8 mm suna mai bine.
Da, posibil, nu stiu ce sa cred. Am uitat sa subliniez: Saltex - made in RO, IKEA - made in ?, supplied by IKEA.

#5
Puferiu

Puferiu

    Fun du Gaulle

  • Grup: Banned
  • Posts: 8,624
  • Înscris: 06.07.2011
Tu in contiunare te pierzi in detalii sau nu dai sufieciente detalii despre asteptarile pe care le ai de la o slatea.

Salteaua mea e una superortopedica de la Saltex si de aceea ti-am recomandat-o. Inainte de asta am avut una ortopedica de la Previ si in doar 3 ani incepuse sa se vada forma arcurilor, in cele din urma am aruncat-o. Parintii mei au una din burete, nu stiu de la ce firma, si imi place mai mult decat cea pe care o am. Candva am testat si eu o saltea de la Ikea si chiar era misto, doar ca si pretul e pe masura.

PS: conteaza asa mult unde este fabricata ?! Daca dispui de suma necesara, ia-o pe cea de la Ikea (din burete, eventual), nu inainte de a testa mai multe, sa fii sigura ca o alegi pe cea care iti place cel mai mult.

#6
claudia2008

claudia2008

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,118
  • Înscris: 29.05.2008

 Puferiu, on 15th January 2012, 17:10, said:

Tu in contiunare te pierzi in detalii sau nu dai sufieciente detalii despre asteptarile pe care le ai de la o slatea.

Salteaua mea e una superortopedica de la Saltex si de aceea ti-am recomandat-o....

Da, multe detalii care complica o alegere, iar acum a mai aparut un detaliu.
Am aflat ca diferenta de rigiditate este data nu doar de straturile auxiliare si de grosimea sarmei, dar si de numarul arcurilor pe metru patrat.

E posibil sa iau si eu tot Saltex, insa nu pe cea mai ferma (superortopedica-23 cm) ci pe cea mai moale din gama lor (arcuri impachetate separat-20cm-medie de fapt).
chestia cu durabilitatea arcului functie de grosimea sarmei lui, ramane deocamdata o chestie neelucidata.

Edited by claudia2008, 16 January 2012 - 13:12.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate