Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

saltele ortopedice

* * * * * 3 votes
  • Please log in to reply
4619 replies to this topic

#3043
ANM13

ANM13

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 121
  • Înscris: 10.02.2013

 sirius208, on 06 martie 2015 - 23:54, said:

Eu sufar de reflux gastroesofagian si m-ar interesa un pat, o somiera ceva + saltea care sa se poata frange de la jumatate si sa se ridice atat de la cap cat si de la picioare astfel incat sa nu alunec. Deasemenea patul si salteaua trebuie sa fie foarte moi si flexibile pentru ca de multe ori nu pot sa dorm cu fata in sus si ma intorc pe o parte la orizontala cu soldul sub nivelul umarului chiar cu riscul unor probleme de coloana. Am deja un surogat urat, o improvizatie.... Frangerea patului trebuie sa se produca de undeva aproape de jumatate si nu in ultima treime asa cum e la paturile de spital vechi care ridica mai mult capul decat trunchiul cu totul.
L.E
Nu chiar SF-urile din imagini dar ceva asemanator.

Solutia ar fi o saltea latex si o somiera electrica cu telecomanda, sau somiera  care se manevreaza manual. Cea din urma varianta de somiera e un pic incomoda. Pentru ceva ok iti trebuie circa 2500 - 3000 de lei. Problema e ca salteaua din latex nu e foarte moale, eventual un topper din memory peste.

#3044
sirius208

sirius208

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,763
  • Înscris: 17.06.2014

 ANM13, on 07 martie 2015 - 10:28, said:


Solutia ar fi o saltea latex si o somiera electrica cu telecomanda, sau somiera  care se manevreaza manual. Cea din urma varianta de somiera e un pic incomoda. Pentru ceva ok iti trebuie circa 2500 - 3000 de lei. Problema e ca salteaua din latex nu e foarte moale, eventual un topper din memory peste.
Eu acum vreau sa scap de o solutie inestetica, incomoda si ineficienta un pat vechi de spital vopsit alta culoare ridicat pe niste adaosuri la picioare iar in celalat capat am o perna mare de burete pe care stau eu. Singurul lucru la el care ma multumeste este salteaua si plasa de arcuri de dedesubt care este foarte elastica. Pentru majoritatea asta e un defect, un inconvenient, am vazut prin spitale ca bagau bucati de placaj pe sub saltele sa stea patul tare. Mi-e imi place moale si elastic. Nu mai gasesc asa saltea, nu o dau pe cea mai scumpa saltea din lume! E o nenorocire din aia din reziduri textile cum se faceau pe vremuri pentru camine spitale puscarii imbracata de maicamea intr-o chestie cu fermoar. Cand eram student avea doua relaxa una peste alta(un lux pe vremea aia!) iar intre ele ca sa ridic de capat una bagam paturi rulate.

#3045
Ana0181

Ana0181

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,110
  • Înscris: 10.03.2013

 sirius208, on 06 martie 2015 - 23:54, said:

Eu sufar de reflux gastroesofagian si m-ar interesa un pat, o somiera ceva + saltea care sa se poata frange de la jumatate si sa se ridice atat de la cap cat si de la picioare astfel incat sa nu alunec. Deasemenea patul si salteaua trebuie sa fie foarte moi si flexibile pentru ca de multe ori nu pot sa dorm cu fata in sus si ma intorc pe o parte la orizontala cu soldul sub nivelul umarului chiar cu riscul unor probleme de coloana. Am deja un surogat urat, o improvizatie.... Frangerea patului trebuie sa se produca de undeva aproape de jumatate si nu in ultima treime asa cum e la paturile de spital vechi care ridica mai mult capul decat trunchiul cu totul.

Solutia pentru tine, asa cum zicea si colegul ANM13, ar fi doar o somiera "articulata", manuala sau, si mai bine, electrica cu telecomanda. Singurele saltele pretabile pentru o astfel de somiera sunt doar tipurile: latex, poliuretani sau bicomponente (latex+poliuretan, poliuretani HR+ memory foam).

#3046
gavriliugm

gavriliugm

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 09.07.2009

 gavriliugm, on 05 februarie 2015 - 20:36, said:

Salutarex
Am comandat doua somiere electrice Autentique 1 de 80x200 si vreau sa comand un latex Mobexpert (2ani garantie) si un F85 de la Wellpur (25 ani)
Ce spuneti? in special de F85 e ok?

Pana la urma am luat un latex si un Natupalm. Dormim de o saptamana pe ele si pot sa va spun ca e foarte bine. Pacat ca garantia e de numai doi ani.
Sotia mea spune ca Natupalmul parca incalzeste . Vom incerca un cearsaf ceva mai gros. Eu cred ca e de la ,,forum"

Iar somierele electrice sunt ceva de vis. Recomand!!!!

#3047
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004
Am probat azi Natupalm la mobexpert. Senzatia cat timp esti la orizontala este de vis, dar mi s-a parut cam dificil sa ma ridic, parca as fi avut vreo 300 kile. Nu te "impinge" precum cele cu arcuri.

#3048
amia92

amia92

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 05.01.2015

 don_dannielo, on 08 martie 2015 - 23:16, said:

Am probat azi Natupalm la mobexpert. Senzatia cat timp esti la orizontala este de vis, dar mi s-a parut cam dificil sa ma ridic, parca as fi avut vreo 300 kile. Nu te "impinge" precum cele cu arcuri.


Asta este senzatia care ti-o ofera spuma memory, senzatie de scufunadare. De aceea eu as opta pentru o saltea cu arcuri, dar care sa fie bine facuta, ceva de calitate ca sa nu ma trezesc intr-o zi foarte apropiata dupa achizitionarea saltelei cu o gropa in saltea sau cu arcuri iesite.

#3049
dormeu

dormeu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 132
  • Înscris: 13.07.2012

 amia92, on 09 martie 2015 - 14:18, said:

Asta este senzatia care ti-o ofera spuma memory, senzatie de scufunadare. De aceea eu as opta pentru o saltea cu arcuri, dar care sa fie bine facuta, ceva de calitate ca sa nu ma trezesc intr-o zi foarte apropiata dupa achizitionarea saltelei cu o gropa in saltea sau cu arcuri iesite.
Nu fi rau, nu toate saltelele cu spuma memory dau senzatie de scufundare. Nu stiu cine esti, cumparator de saltele, vanzator .... nu conteaza. Daca tot vorbesti de saltele cu arcuri, sa stii ca au aparut saltele cu 4000 de arcuri impachetate si sunt foate, foarte placute. Am probat zilele astea una si vreau sa zic ca se deosebesc mult de toate modelele pe care le-am probat pana acum.

Attached Files


Edited by dormeu, 10 March 2015 - 15:41.


#3050
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004
Si cu cat le vinzi?

#3051
amia92

amia92

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 05.01.2015

 dormeu, on 10 martie 2015 - 15:15, said:

Nu fi rau, nu toate saltelele cu spuma memory dau senzatie de scufundare. Nu stiu cine esti, cumparator de saltele, vanzator .... nu conteaza. Daca tot vorbesti de saltele cu arcuri, sa stii ca au aparut saltele cu 4000 de arcuri impachetate si sunt foate, foarte placute. Am probat zilele astea una si vreau sa zic ca se deosebesc mult de toate modelele pe care le-am probat pana acum.


Nu mi se pare ca sunt rea, Mi-am spus doar parerea, aceasta este parerea mea...Am auzit si eu de arcurile impachetate si stiu ca sunt ok, dar nu am posibilitatea financiara sa imi schimb salteaua cu una cu arcuri impachetate. Iar sa iau una cu aceasta structura la 800 de ron pe care sa o schimb in cateva luni mi se pare aberant, deoarece aceasta structura este mai scumpa si ceva bun la pret mic nu prea gasesti. Asa ca atunci cand voi schimba salteaua va trebui sa aloc un buget mai mare, sa testez mai multe saltele de la diferiti producatori/distribuitori, iar apoi sa iau o decizie pentru ca va fi vorba de odihna si sanatatea mea.

Edited by amia92, 11 March 2015 - 13:55.


#3052
kym

kym

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 69
  • Înscris: 10.04.2005
Salutari tuturor.
Dupa research am inteles ca in bugetul de 1.000 de ron nu pot pretinde calitate. Am marit la 2.000-2.500 ron.

Date "tehnice":
1. 175 cm
2. 75 kg
3. Provocari cu spatele (scolioza de la condus distante mari fara oprire :-) )
4. O voi folosi maxim 1 an, apoi a vand sau fac cadou, deci durabilitatea extrema nu este un atu.

Din ce am citit, prefer o saltea ortopedica cu arcuri individuale si 7 cm de memory deasupra (am inteles ca trebuie sa fie de 30 kg/m3 sau peste 50 kg/m3???

Ce saltea dintre cele de mai jos recomandati si DE CE?

1. Mult laudatul Natupalm Deluxe
2. Hesseng de la Ikea (am intleles ca este singura ce vine nerulata )
3. Un model Pikolin de la salterra.ro

Multumesc anticipat ....

#3053
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004
Are cineva experiente cu Tulip de la mobexpert? Spuma + 2cm de latex.
Pentru mine e cea mai confortabila la 2000 ron, dar mi-e frica de supraincalzire.

#3054
Ana0181

Ana0181

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,110
  • Înscris: 10.03.2013

 kym, on 11 martie 2015 - 20:09, said:

Salutari tuturor.
Dupa research am inteles ca in bugetul de 1.000 de ron nu pot pretinde calitate. Am marit la 2.000-2.500 ron. --- Ai inteles foarte corect iar cu bugetul marit la 2-2,5k poti sa pretinzi ca achizitionezi macar o saltea cat de cat rezonabila.
O voi folosi maxim 1 an, apoi a vand sau fac cadou, deci durabilitatea extrema nu este un atu.
Din ce am citit, prefer o saltea ortopedica cu arcuri individuale si 7 cm de memory deasupra (am inteles ca trebuie sa fie de 30 kg/m3 sau peste 50 kg/m3??? --- Termenul "ortopedic" folosit in denumirile comerciantilor de saltele din Romania nu trebuie sa fie pentru tine un reper caci este un termen folosit de cele mai multe ori incorect (este o discutie mai mare asta si nu am acum timp sa intru in detalii). In general, folosirea acestui termen de catre comercianti este in cazul unor saltele concepute cu nucleu de plasa de arcuri (nu este deci oricum cazul pentru tine). In ceea ce priveste densitatile de care zici, ai inteles oarecum gresit caci, daca ne referim exclusiv la un eventual strat de spuma memory atunci calitatea depinde de mai multi factori iar densitatea este doar unul dintre acestia si ar trebui sa fie cat mai mare.

Ce saltea dintre cele de mai jos recomandati si DE CE?
1. Natupalm Deluxe
2. Hesseng de la Ikea (am intleles ca este singura ce vine nerulata )
3. Un model Pikolin de la salterra.ro

Mai sus spui ca iti indrepti preferintele, si deci cautarile, catre o saltea cu miez de arcuri individuale si strat superior de confort din spuma memory. Insa saltelele propuse de tine nu par sa fie in acesti parametri, probabil fiecare din cele 3 fiind si de tipuri diferite.
- Prima (natupalm deluxe) este o saltea tip memory avand o baza poliuretan HR (grad densitate de peste 33, nu-mi mai amintesc precis) + strat de memory de 5cm cu densitate de vreo 60-65 parca. Este o saltea decenta ce a fost cumparata de foarte multi ce s-au perindat si pe acest forum, cu review-uri decente, deci un produs catre care poti sa-ti indrepti privirea in vederea achizitionarii cu o oarecare incredere marita. Este o saltea anatomica si confortabila (asa cum toate cele de tipul memory sunt). Personal eu am o retinere in ceea ce priveste husa acelei saltele (am spus de ce in comentarii anterioare). Saltelele de tip memory nu-ti dau senzatia de fermitate, vascoza elastica fiind un material de confort absolut, fermitatea la acestea fiind doar o capacitate a suportului bazei (si aici este o discutie foarte lunga, candva userul amotida a explicat cum si ce).
- A doua (hesseng ikea) este o saltea de tip arcuri inpachetate cu strat superior de latex+plus par de cal si lana (o saltea cu aceasta conceptie este de obicei mult mai scumpa pe la alti producatori deci am putea trage concuzia ca Hesseng poate fi o saltea cu materiale si conceptie bune la un pret absolut rezonabil, fie el si de 3k). Este probabil o saltea destul de buna si poate fi o optiune serioasa pentru tine. Este o saltea oarecum ferma, anatomica (dat fiind arcurile inpachetate) probabil am putea lejer sa acceptam ca este si ortopedica. Pretul sau insa pare ca depaseste bugetul tau marit (2.999 lei pentru varianta de 160/200).
-Pentru a 3-a propunere spre dezbatere nu ai dat o saltea anume ci ai zis o "gama" intreaga (gama ce contine diferite saltele, cu tipuri diferite), astfel ca nu putem aduce niciun comentariu.

Last edit: Dat fiind si timpul mic de utilizare de care spui precum si bugetul tau final, sfatul meu pentru tine ar fi sa iti bazezi decizia de achizitie exclusiv pe modul in care tu personal de simti pe o oarecare saltea atunci cand o testezi, caci la acel buget oricum achizitionezi un produs cat de cat rezonabil si nu cred sa ai vreo surpriza intr-un timp atat de mic de utilizare.
Succes.

 don_dannielo, on 11 martie 2015 - 20:33, said:

Are cineva experiente cu Tulip de la mobexpert? Spuma + 2cm de latex.
Pentru mine e cea mai confortabila la 2000 ron, dar mi-e frica de supraincalzire.
Iti voi raspunde si tie, chiar de nu am nicio "experienta" cu acea saltea, nici macar nu am testat-o. Teama de "supraincalzire" nu o poti avea atunci cand vorbim de strat superior de latex. Doar in cazul saltelelor de tip memory sau a celor cu strat superior de confort cu spuma memory (si care nu au fost prevazute cu huse potrivite) se poate observa acel fenomen, mai mult sau mai putin, de "supraincalzire".

Edited by Ana0181, 12 March 2015 - 08:19.


#3055
kym

kym

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 69
  • Înscris: 10.04.2005
Pareri despre Hyllestad de la Ikea? Multumesc

#3056
specgogu

specgogu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 179
  • Înscris: 13.01.2008

 kym, on 12 martie 2015 - 11:22, said:

Pareri despre Hyllestad de la Ikea? Multumesc
Mai bine Hovag + topper Tafjord (dacă vrei memory). Strat de memory de 6cm fata de 4cm cat stiu ca are Hyllestad. Cel mai bine te duci la Ikea si încerci toate variantele care te interesează. Poti vedea si compozitia fiecăreia. Hyllestad varianta ferma este cu latex, iar cea cu fermitatea medie este cu strat memory sau invers :D.

Edited by specgogu, 12 March 2015 - 11:39.


#3057
Dinu Marian

Dinu Marian

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 219
  • Înscris: 25.10.2005
Buna ziua, aş dori să am recomandat o saltea cu arcuri împachetate ddimensiunea 180x200 iar  bugetul ar fi de maxim 2000 ron. Va multumesc

#3058
Dinu Marian

Dinu Marian

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 219
  • Înscris: 25.10.2005
saltele-favorits-7-zone sau Saltele Antistress (le-am gasit pe un site dar nu stiu daca am voie sa pun link-ul)sunt fabricate in bg. ce parere aveti despre aceste modele?
Am mai gasit un model de la TED http://ted-romania.c...ltele_anatomice

Edited by Dinu Marian, 17 March 2015 - 13:54.


#3059
amia92

amia92

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 05.01.2015

 Dinu Marian, on 17 martie 2015 - 13:40, said:

saltele-favorits-7-zone sau Saltele Antistress (le-am gasit pe un site dar nu stiu daca am voie sa pun link-ul)sunt fabricate in bg. ce parere aveti despre aceste modele?
Am mai gasit un model de la TED http://ted-romania.c...ltele_anatomice



Buna,
Nu am auzit nimic de aceste saltele, nici de bine nici de rau.
Poate stie altcineva...Ceea ce imi atrage atentia este ca pretul este destul de dubios...Mi se pare cam scazut pentru arcuri independente.

#3060
Dinu Marian

Dinu Marian

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 219
  • Înscris: 25.10.2005
Am mai gasit pe http://www.lemet.ro/....html  despre aceste saltele ce parere aveti(ma refer la cele cu arcuri impachetate)?

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate