Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...
 problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox
 Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani
 Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...
 

Reparatie tencuiala dupa montare termopane si usi interior

- - - - -
  • Please log in to reply
4 replies to this topic

#1
blue_wings

blue_wings

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 945
  • Înscris: 24.05.2007
Am si eu o intrebare insa nu am gasit nimic pe Google care sa ma lamureasca...dupa montarea termopanelor si a usilor interioare, cu ce se repara tencuiala? Ceresit de care?

La montare vechea tencuiala a fost sparta (inclusiv rama/coltul dintre perete si gaura unde vine montat geamul termopan) pentru ca nu aveam cum sa bag gemul in locul celui vechi...

Am intrebat mai multi mesteri si fiecare imi raspunde altceva...raspunsul vostru ma va ajuta sa aleg si mesterul (pentru ca presupun ca una din variantele propuse se va regasi printre raspunsurile voastre...si ma gandesc ca acel mester le stie).

#2
Super Chief

Super Chief

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,491
  • Înscris: 21.08.2007
De aia sunt meseriile, fiecare cu a lui. Dar, in romanica suntem toti meseriasi.

Depinde de grosimea stratului final, suportul pe care se va aplica materialul, etc si bineinteles de banuti. In general se da un mortar clasic, nisip - var - ciment, dupa intarire o finisare cu tinci si la final un glet.

#3
bogdan2011

bogdan2011

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,097
  • Înscris: 07.01.2011
Decăt sa plătesc un "meșter" bun la toate, mai bine fac eu cu mâna mea și am mai multe satisfacții ;)
Știu că la uși și ferestre se pune spumă în rosturile rămase. Dar dacă ai nevoie de tencuială, găsești multibat, care este practic ciment + var gata făcut, tu doar trebuie să pui nisip (să nu aibă pietre mari în el) și apă.
Uzi bine stratul suport și bagi tencuiala în găuri, apoi nivelezi. Sau dacă găurile nu sunt mari și multe, poți să dai cu ipsos.

#4
dan210

dan210

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,258
  • Înscris: 24.06.2006

 blue_wings, on 21st October 2011, 06:08, said:

Ceresit de care?
de ce ceresit? vei iesi mai scump
oricum cred ca Ceresit CD 25 e bun, n-ai spus nimic despre marimea gaurilor

sa nu incarci gros (> 20 mm) ca crapa

#5
tropojo

tropojo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 61
  • Înscris: 29.02.2016
Buna ziua,

Daca ma poate lamuri si pe mine cineva despre cum se repara tencuiala la interior dupa montarea termopanelor.
Am chemat niste mesteri care lucreaza la exteriorul blocului sa imi repare. Acestia mi-au recomandat sa cumpar Ceresit CT126 (http://www.ceresit.r...sos-ct-126.html) care este respectiv un glet pe baza de ipsos si coltar simplu din aluminiu fara plasa.
Au dat doua maini dupa care au spus ca au terminat si ca sa las sa se usuce.
Problema din punctul meu de vedere este urmatoarea:
Acest glet care am aflat ulterior ca este pe baza de ipsos, nu se va crapa fiind aplicat direct pe resturile din zidaria veche? In anumite portiuni au facut umplerea cu acest glet, iar pe sac am vazut ca se recomanda pentru incarcare si egalizare 2-10 mm.
De asemenea peste spuma care a ramas la termopane, se aplica direct glet? Nu vor fi pierderi termice in acest caz? Iar daca s-a aplicat direct glet pe baza de ipsos, nu se va face igrasie in timp? Mai ales in bucatarie. Adica nu ar fi trebuit dat intai o mana de ciment peste care sa se aplice ulterior gletul?
Se mai poate repara aceasta lucrare sau trebuie dat jos gletul si refacut de la 0?

Edited by tropojo, 04 April 2016 - 12:34.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate