Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 

Tractorase facute acasa

* * * * * 4 votes
  • Please log in to reply
3832 replies to this topic

#973
usernamealin

usernamealin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 601
  • Înscris: 09.01.2010
De pe-acum sa te folosesti sanatos de el!

#974
mivol

mivol

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 41
  • Înscris: 01.01.2013
Am urmarit tot ce ai facut de cand te-ai apucat de el.
Felicitari si sa-ti fie de folos!

Acum urmeaza ce este mai greu pentru multi dintre noi: du-l la bun sfarsit.
Stii cum zicem noi: ce e provizoriu (si mai si merge) ramane definitiv.
Adauga-i frana (chiar daca te descurci fara), da-i o vopsea, poate ii faci si o caroserie minimala (asta nu e obligatorie. dar ... da bine) etc.

Felicitari inca o data Posted Image

#975
daniel_d222

daniel_d222

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 327
  • Înscris: 11.12.2013
va multumesc pentru laude. ieri si azi amcarat pietris cu o lada care am uuso pe paletu ala si sa descurcat foarte bine. o sa mai pun poze dar ce pot sa va spun e ca, consuma foarte putin, face treaba buna si  nu imi pare rau de munca si de banii investiti. ne mai auzim.

#976
ninelache

ninelache

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 156
  • Înscris: 26.03.2013
Am mai avansat cu tractorasul, sper  astazi sa-l termin sa il scot sambata la prasit

Attached Files



#977
NickRvl

NickRvl

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,033
  • Înscris: 30.10.2006
Frina hidraulica, bun asta, dar alternator pentru ce? Cum duci la cutie "rotatia motorului"? cardan? ma rog teava pe rulmenti? Ai taiat/sudat planetarele?

#978
ninelache

ninelache

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 156
  • Înscris: 26.03.2013

 NickRvl, on 20 mai 2015 - 19:15, said:

Frina hidraulica, bun asta, dar alternator pentru ce? Cum duci la cutie "rotatia motorului"? cardan? ma rog teava pe rulmenti? Ai taiat/sudat planetarele?
am pus o teava de 1/2 pe post de cardan, si planetarele le-am taiat si le-am sudat, alternatorul, este pentru faruri, demaror electric....., dar astea mai tarziu, maine trebuie sa fac prasitoarea ca sambata sa-l pun la treaba

Edited by ninelache, 21 May 2015 - 07:55.


#979
NickRvl

NickRvl

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,033
  • Înscris: 30.10.2006
La planetare ai mai lasat cuplajele "flexibile"? adica locul de unde flexeaza, i-mi scapa termenul, cind poti pune o poza cu acestea dar si cu prasitul, sint foarte curios cum se manifesta in "brazda" ma astept sa aiba  aderenta si productivitate mai mult decit motosapa mea.

#980
daniel_d222

daniel_d222

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 327
  • Înscris: 11.12.2013
nici eu nu prea sunt lamurit cu transmiterea miscarii de la motor la cutie si cat de mult poate fi folosit la prasit. eu cu al meu daca  , car o jumate de ora la pietris sau cuburi de bca tre sa il opresc pt ca radiatoru de dacie e prea mic si nu are nici ventilator si obligatoriu tre sa al opresc.  o sa ai pun un radiator de mitubishi de pe motor de 2500 d cu tot cu ventilator da tre sa ma duc la bragadiru sa al iau si nu am timp, atunci sigur nu o sa mai am probleme, in rest se comporta extraordinar. ne mai auzim

#981
gcom61

gcom61

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,824
  • Înscris: 21.01.2007
Cred ca in cazul lui @ninelache,cel mai indicat si simplu ar fi fost ca motorul sa fie deasupra cutiei;Impusca 2 iepuri...greutate pe axa de tractiune si transmisia simpla catre cutie(un sprijin pt axul din cutie + o fulie pe acesta).
In plus totul ar fi mult mai scurt,deci si mai manevrabil...

Edited by gcom61, 21 May 2015 - 18:15.


#982
gcom61

gcom61

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,824
  • Înscris: 21.01.2007
Probabil ca...colegul nostru nu a rasfoit topicul...La el,este si mai simplu decat in video,cutia fiind in aceeasi carcasa cu grupul conic...
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/tfuDS__P-eI?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by gcom61, 21 May 2015 - 18:48.


#983
usernamealin

usernamealin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 601
  • Înscris: 09.01.2010
Mie imi place tractorasul facut de Ninelache, deasemenea si cel facut da Daniel, ce mi se pare putin cam fragil este sasiul. Cred ca ar trebui facut mult mai solid in partea din spate unde se put accesoriile, plug, grapa...
Am vazut ca ai schimbat rotile fata, are un scop practic? Rulmentii acestora i-ai schimbat? Pt ca stiu ca sunt tare slabi, poti sa-i tai cu panza de bonfaier.

#984
ninelache

ninelache

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 156
  • Înscris: 26.03.2013

 usernamealin, on 22 mai 2015 - 08:11, said:

Mie imi place tractorasul facut de Ninelache, deasemenea si cel facut da Daniel, ce mi se pare putin cam fragil este sasiul. Cred ca ar trebui facut mult mai solid in partea din spate unde se put accesoriile, plug, grapa...
Am vazut ca ai schimbat rotile fata, are un scop practic? Rulmentii acestora i-ai schimbat? Pt ca stiu ca sunt tare slabi, poti sa-i tai cu panza de bonfaier.

Rotile de roaba erau foarte slabe(vorbesc de cauciucuri), probabil am sa-i schimb rulmentii, dar deocamdata vreau sa-l pun la treaba si dupa aceea ii mai fac imbunatatiri, astazi o sa fac praasitoarea si luni o sa postez filmulete cu el in brazda....

 gcom61, on 21 mai 2015 - 18:47, said:

Probabil ca...colegul nostru nu a rasfoit topicul...La el,este si mai simplu decat in video,cutia fiind in aceeasi carcasa cu grupul conic...
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/tfuDS__P-eI?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Am mers pe ideea sa arate a tractor cu motorul in fata, plus de asta greutate are suficienta (~70 kg tractorasul+ 90-100 ale "tractoristului")cred ca este suficient....

#985
alexbjorg

alexbjorg

    Who cares?!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,143
  • Înscris: 10.10.2007
Ninelache:la cartofi nu ai sa o poti folosi din cauza "burtii",ai cam 15-18 cm maxim,caci cutia de viteze este joasa din cauza rotilor.
In caz de aratura,mi-e ca vei trage cutia pe muchia "araturii".Gandeste-te de 10 ori pana la finalizare sau la ce va fi folosit cu precadere.
In rest,solutia este buna,bravo de idee si mana de lucru.
Sa vedem si filmulet cu el in actiune :D

#986
vali123456

vali123456

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 406
  • Înscris: 14.12.2014

 ninelache, on 21 mai 2015 - 07:53, said:

am pus o teava de 1/2 pe post de cardan, si planetarele le-am taiat si le-am sudat, alternatorul, este pentru faruri, demaror electric....., dar astea mai tarziu, maine trebuie sa fac prasitoarea ca sambata sa-l pun la treaba
nu crezi ca teava de 1/2 este prea subtire? parerea mea e sa folosesti ceva mai gros poate chiar bara plina

totusi nu inteleg cum ai prins fuzetele din poze se vede doar intrun singur punct singur punct. Ma intereseasa deoarece am de gand sa fac si eu un tractoras am deja piesele importante de la o dacie veche pe care am dezmembrato si am si un motor loncin de 6.5 cp sper ca are suficienta putere sa il miste

#987
ninelache

ninelache

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 156
  • Înscris: 26.03.2013
Salutare, dupa cum am promis am venit si cu filmulete........dupa mai multe esuari si intors cu el din gradina in curte pentru diferite "defecte" am reusit sa prasesc si porumbul. Cel mai nasol a fost cand a ramas cutia blocata si a trebuit sa-l imping pana acasa

Attached Files


Edited by ninelache, 25 May 2015 - 09:27.


#988
ninelache

ninelache

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 156
  • Înscris: 26.03.2013
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/0fDQSQKcBFk?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#989
daniel_d222

daniel_d222

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 327
  • Înscris: 11.12.2013
  • dragut dar putin cam fragil.


#990
usernamealin

usernamealin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 601
  • Înscris: 09.01.2010
Sa te folosesti sanatos de el!
Si poate din greselile tale ne spui si noua sa nu le mai facem.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate