Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?
 A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 

Tractorase facute acasa

* * * * * 4 votes
  • Please log in to reply
3832 replies to this topic

#2017
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
Atunci de ce īntrebi cīt sa ceri pe el ..:))),aduni toate costurile si bagi apoi munca ta +ceva profit .sau daca simti ca arunca cu bani...ceri nesimțit de mult...:))

#2018
adyturcu

adyturcu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 319
  • Înscris: 11.03.2016

View Postsilesax, on 27 mai 2016 - 14:15, said:

Atunci de ce întrebi cît sa ceri pe el ..Posted Image)),aduni toate costurile si bagi apoi munca ta +ceva profit .sau daca simti ca arunca cu bani...ceri nesimțit de mult...Posted Image)
Sall Sile !!! Costurile .......ca ma crezi sau nu ,au sarit bn de o mie de euro ,dar asta nu ma intereseaza ,a fost placerea mea . Intrebam de cat sa cer pe el ,asa ca o idee ,sa vad parerea voastra .
PS . Sotia ,a spus ca de da 5 mii de euro il vinde ea . !!! :D. Stima !!!

#2019
adyturcu

adyturcu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 319
  • Înscris: 11.03.2016
Salutare colegi !! Asa cum am spus ,aveam cauciucurile din spate chelboase ,si el ,individul ,isi permitea sa patineze cu 2 tone agatate in spate ,dar punand cauciucuri noi ,sa schimbat trebusoara ,acum trage cam orice ,si cam pe oriunde ,ca eu nul slabesc deloc ,asa ,ca o paranteza ,am consumat in ultimile 2 saptamani cam 20 de litri de benzina ,doar pe plimbari si probe :D ,. Adaug un video ,ca sa vedeti ca nu mint . Stima !! [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/LO_svTViw5s?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#2020
usernamealin

usernamealin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 601
  • Înscris: 09.01.2010
Felicitari Adi, imi place tractorasul ta! Eu as fi cerut 1700 de euro, e munca ta si aceasta ar fi o ocazie sa ti-o evaluezi prin prisma celor din jurul tau.
i

In Romania iti va fi greu sa obtii pretul acesta pe el, cu toate ca eu consider ca e un pret rezonabil.

#2021
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
Iti dai seama ca la 1700 iti iei tractoras de fabrica ?....fiat 211 sau cam asa ceva .

#2022
stefanut23

stefanut23

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,138
  • Înscris: 02.06.2009
http://olx.ro/i2/ofe...tml#:3de509e848
Mai trebuie doar motoras

#2023
daniel_d222

daniel_d222

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 327
  • Înscris: 11.12.2013

View Poststefanut23, on 26 mai 2016 - 23:39, said:

Scuze de intarzaiere dar nu am avut cu ce masura.
Cred ca voi folosi pinioanele mici, vedem ce zice strungarul.
salut. lantu poate fi nituit manual in caz de scurtare sau trebuie presa?

#2024
pimi

pimi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,771
  • Înscris: 15.01.2007
merge si manual  dar vezi ca sunt zale de imperechere care au piciorusele mai lungi si un canal pt siguranta .

#2025
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
Iti trebuie o presa de lanțdaca nu ai za de īmperechere ca daca nu atunci cīnd le īmperechezi pe poziție techinui mult .

#2026
stefanut23

stefanut23

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,138
  • Înscris: 02.06.2009
Nu cred ca merge inadit fara za de legatura. Boltul e nituit si cred ca trebuie polizat. Scurtat merge ca fiecare lant are o za de legatura cu bolturile mai lungi, de fapt eu il pot si inadi ca am 2 lanturi cu doua zale dalea meseriase.
Imi pare rau ca nu am luat si cateva astfel de zale, poate mai imi vine vreo idee.
Am taiat azi butucul rotii de scuter sa iau bucsa. Am facut 4 taieturi si abea am reusit.

#2027
adyturcu

adyturcu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 319
  • Înscris: 11.03.2016
Salutare . Eu nu am nimic cu nimeni ,dar daca unii va impedicati in inadirea ,scurtarea sau lungirea unui lant .....raman cu gura cascata . Ce e asa de greu sa inadesti un lant ??? Sau sa scoti un bolt din ala ,fara sal polizezi ,si dupa aia sal refolosesti ?? Nu mio luati in nume de rau ,dar aceste lanturi ,le inadesti ,le scurtezi ,cum vrei si fara bataie de cap . Stima !!

#2028
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
Nu am zis ca nu poti ,am zis ca te chinui cu el pe pozitie fata presa .pe menghina īti scot si bag zale imediat .nu se polizeazć niciodatć lantu ca nu e nituit .

#2029
stefanut23

stefanut23

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,138
  • Înscris: 02.06.2009
Mie mi se pare nituit. Cum a zis si Sile nu este greu, dar eu cred ca nu mai prezinta incredere si daca esti departe de casa si bagat rau mai ai si o remorca.....trebuie un tractor sa te traga pana acasa.

Attached Files



#2030
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
Daca dai cu un dorn subtire iese .

#2031
usernamealin

usernamealin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 601
  • Înscris: 09.01.2010
Iti dai seama ca la 1700 iti iei tractoras de fabrica ?....fiat 211 sau cam asa ceva .
Pai ce fabrica face tractorase ca ale lui Adi? Poate omului ii place tractorasul lui si nu altul.
Am desfacut si refacut multe lanturi cu dornul si o piulita de 6 pusa sub za si nu s-au desfacut niciodata, asa ca incredere:

#2032
vali123456

vali123456

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 406
  • Înscris: 14.12.2014
cel mai simplu cu un dorn si o piulita, iar bolturile se pot nitui fara nici o problema cu doua lovituri de ciocan, tin foarte bine am facut treaba asta de nenumarate ori si nu mi sa intamplat sa se desfaca vreodata

#2033
grifonul_alb

grifonul_alb

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 976
  • Înscris: 27.07.2007
Nu ţin să vă contrazic în privinţa înnădirii lanţului din chiturile de motoscutere.
Sunt al naibii de bine făcute faţă de cele de bicicletă sau faţă de cele de mobra cu care am avut ceva contact.
Eu am cumpărat două chituri din cele prezentate de mine într-un  link mai în urmă. Iniţial a trebuit să le scurtez la o anumită lungime. După ce am făcut nişte teste şi modificări, lanţurile s-au mai lungit cu vreo 4-6 cm şi au trebuit înnădite. Am avut multă bătaie de cap cu această înnădire , deoarece bolţurile lanţului ies foarte foarte foarte greu (bătaie cu dorn şi piuliţă dedesubt, prindere în mengină etc.). Până la urmă am reuşit să prelungesc lanţuril, dar nu am făcut o probă / test în teren să vedem dacă rezistă prelungirile făcute de mine. (La mine o probă/test în teren înseamnă să lucrez vreo 3-4 ore cu dispozitivul modificat fără să apară probleme).

La un moment dat îmi trecuse prin minte să sudez bolţurile pentru înnădire de zale.

#2034
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
atunci iti dai seama ce inseamna sa scoti pe cimp sau pe unde se strica o za si sa o bagi la loc acolo pe pozitie ....fara presa sau za de legatura.
iti blestemi zilele.
asa ca ori za de legatura ori presa de lant .

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate