Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...
 problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox
 Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani
 Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...
 

Al doilea război mondial

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
59 replies to this topic

#55
Pengoon

Pengoon

    Ударник

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,939
  • Înscris: 11.06.2003

Quote

Oriunde citesti,in orice carte, campania din Rusia = iarna grea ce a suportat-o Napoleon si armata sa.Asta nu inseamna neaparat ca ar fi castigat,nu se stie,dar asa sifonat clar nu ar fi iesit.
care se refera la cei care au plecat de la moscova. dar

Quote

Also, for much of the period of retreat, the temperature did not drop below 10 °C (50 °F) and even at its coldest during November in Vilno the temperatures on the 13th (−8 °C/18 °F), 14th (−9.2 °C/15.4 °F) and 15th (−6.5 °C/20.3 °F) were not specially severe. In fact the severe cold temperatures that are often referred to and depicted on paintings did not occur until after the French retreat crossed the Neman River.[60] Davidov and other Russian campaign participants record wholesale surrenders of starving members of the Grande Armée well before the onset of frosts amid eyewitness reports of cannibalism and point to the breakdown in French supply and constant harassment of the French army by Russian forces as the primary reasons for their losses during the retreat.


#56
Alex-Softpedia

Alex-Softpedia

    Împărat Republican

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,382
  • Înscris: 10.03.2009

View Postlucifer76, on 28th September 2011, 15:49, said:

"eliberarea" Poloniei de către Armata Roșie în 1944,

Despre asta vorbeam.Polonia de est a fost ocupata putin timp (pana in 41') de sovietici pana ce nemtii au invadat si regiunea aia si i-au tinut in teroare pana in 44' pe polonezi.Nu stiu ce atrocitati au facut sovieticii in polonia in perioada lor de ocupatie dar in 44 lumea i-a vazut ca pe niste salvatori,poate ce spui tu tine de cercuri mai restranse si nu de opinia generala,eu am intrebat intamplator un polonez,o fata mai exact,si mi-a spus exact ce am zis eu mai sus,ca armata rosie le-a eliberat tara in 44' si ca lumea era tare recunoascatoare,poate e nebuna sau nu se pricepe.

Edited by alex-softpedia, 28 September 2011 - 16:28.


#57
lucifer76

lucifer76

    Bashtan

  • Grup: Moderators
  • Posts: 32,574
  • Înscris: 13.06.2007
Eu cred ca e nebuna. La cat au avut de suferit din cauza rusilor , sa mai spuna ca i-au asteptat ca pe niste eliberatori , e idiotenie curata. Cand nemtii inabuseau revolta din Varsovia , rusii stateau la cativa km de oras , lasand nazistii sa ii catapeasca pe polonezi. Nu au dat voie nici avioanelor aliate sa incerce ceva. Halal "eliberatori".

#58
Endinion

Endinion

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,606
  • Înscris: 05.03.2007

View Postm3th0dman, on 26th September 2011, 19:01, said:

Războiul a început când Germania a atacat Polonia la 1 septemebrie 1939. Mai apoi, la 17 sepetembrie și URSS invadează Polonia. Între timp UK și Franța declară război Germaniei.
De ce nu a declarat UK și Franța război și împotriva URSS deoarece a făcut exact același rău pe care l-a făcut și Germania?

De ce după război, Polonia a rămas pe mâna celora de către care a fost atacată (URSS)?

WW2 a fost facut de aliati ca o contramasura la rezistenta Rusiei in fata istoriei. Se dorea un razboi similar aceluia care a condus la disparitia Imperiului Habsburgic, si a Imperiului Otoman. Germania doar a fost momita in acest joc.

Anglia si Franta doreau sa mute tarile europene spre rasarit, dar se pare ca rusii le-au mutat in sens invers.
Practic Franta dorea sa mute Germania exclusiv in Prusia, iar Polonia peste Belarus si Ucraina. S-ar fi refacut I. Francilor, iar Anglia s-ar fi ales cu spatiul Caspico-pontic.

#59
florrea2

florrea2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,999
  • Înscris: 05.09.2011

View PostEndinion, on 28th September 2011, 20:47, said:

WW2 a fost facut de aliati ca o contramasura la rezistenta Rusiei in fata istoriei. Se dorea un razboi similar aceluia care a condus la disparitia Imperiului Habsburgic, si a Imperiului Otoman. Germania doar a fost momita in acest joc.

Anglia si Franta doreau sa mute tarile europene spre rasarit, dar se pare ca rusii le-au mutat in sens invers.
Practic Franta dorea sa mute Germania exclusiv in Prusia, iar Polonia peste Belarus si Ucraina. S-ar fi refacut I. Francilor, iar Anglia s-ar fi ales cu spatiul Caspico-pontic.
ia auziți aici de ce făcură aliații război, adică Franța și anglia și după aia și SUA. Cică a fost o contramăsură la rezistența URSS în fața istoriei. Ce dracu mai e și aia "rezistență în fața istoriei"? Vine istoria peste tine și te plesnește, te freacă.....și tu reziști. Deci alții nu rezistau, numai URSS și de aia ce au zis unii aliați? Ia , hai să începem un răzbel că ăștia din URSS rezistă istoriei și ăsta e un motiv de război cu.....Germania.
Și uite de ce au declarat Anglia și Franța război Germaniei pe 3 septembrie 1939: pt că URSS rezista istoriei, pricepeți? :D Chestia asta genială o găsi domnul Ion Endin. El a descoperit că Anglia și Franța voiau să mute niște țări mai la Răsărit, dar lui i se pare că URSS le-a mutat mai la Apus.
Cică Franța voia să mute Germania în Prusia, care era partea de Răsărit a Germaniei. Mai voia să bage Polonia peste Bielorusia și Ucraina care erau atunci în URSS. Nu ne spune pt ce să fi rămas Polonia țară goală.
Și uite așa se refăcea.....Imperiul Francilor, deci o populație germanică, adică niște nemți.Logica lui  Ion Endin zice că francezii atacă pe nemți ca să refacă imperiul  unor nemți mai vechi.
Și din toate astea ar fi primit și Anglia ceva: ar fi primit spațiul......"caspico-pontic", adică un teritoriu dintre Marea Neagră și Marea Caspică.

View Postlucifer76, on 28th September 2011, 16:39, said:

Eu cred ca e nebuna. La cat au avut de suferit din cauza rusilor , sa mai spuna ca i-au asteptat ca pe niste eliberatori , e idiotenie curata.
I-a spus lui o fată, pricepi?  Băiatul e informat acum.

#60
lucifer76

lucifer76

    Bashtan

  • Grup: Moderators
  • Posts: 32,574
  • Înscris: 13.06.2007
Inchid topicul acesta pentru ca deja am pus sticky un topic tot despre WWII. Continuam discutia acolo.

Edited by lucifer76, 29 September 2011 - 11:01.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate