Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...
 problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox
 Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani
 Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...
 

Sfat -credit ipotecar

- - - - -
  • Please log in to reply
15 replies to this topic

#1
claudiu2525

claudiu2525

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 169
  • Înscris: 06.01.2011
Va salut pe toti.
As avea nevoie de ceva sfaturi de la cei care sau aflat in aceasta situatie,sau cei care sunt familiarizati cu sistemul bancar.
Doresc sa achizitionez o casa care valoreaza 150000de euro,
ca si avans,voi fi nevoit sa-mi vand apartamentul in care stau acum ,sau sa-l ofer la schimb(ar fi varianta cea mai buna),si care eu lam estimat la 60000-65000 euro.
In situatia asta as avea nevoie de un credit ipotecar de cel putin 90000 de euro.
Acum vine partea cea mai complicata,ce ma sfatuiti sa fac,sa iau la rand toate bancile,si sa vad unde sunt conditiile cele mai bune? (ar fi o problema pt. ca nu am timp mai deloc)
Exista ceva situatii concrete de care v-ati lovit,la anumite banci,situatii bune,situatii rele?
Sau,mai pe scurt,voi ce banca a-ti alege?
Multumesc pt. orice idee,sugestie.

#2
sandel_u

sandel_u

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,663
  • Înscris: 21.11.2009
Bancile in principiu au program de la 9 pana la 6. Chiar nu ai cum sa iti faci timp sa discuti cu bancile? Totusi este o etapa foarte importanta din viata ta. O astfel de decizie nu poti sa o iei decat daca esti informat, nu?
Eu as zice ca trebuie neaparat sa incerci sa discuti cu urmatoarele banci si cam in ordinea asta:
Banca Transilvania
Banc Post
BRD
Raifassen
OTP

Si sa te feresti de:
BCR
Unicredit
Volksbank
RBS

#3
mihai!

mihai!

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,800
  • Înscris: 15.04.2006
Apeleaza la un broker de credite sa iti prezinte toate ofertele.  Comision 0 .
Fugi de BCR !!!

#4
cpg

cpg

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 232
  • Înscris: 19.09.2006
si nu detaliati de ce sa fuga de BCR?

#5
apanoiu

apanoiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,181
  • Înscris: 10.01.2007
Ce are BCR-ul?
Am avut credit de la ei si a fost totul ok.
Acum am ipotecarul de la BRD si este iarasi ok...

Bancile oricum trebuie sa traiasca, deci o sa platesti...
Pe viitor poti face o refinantare la alta banca, din pacate cu plata notarului de reipotecare.
Succes!

#6
mihai!

mihai!

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,800
  • Înscris: 15.04.2006

 cpg, on 26th June 2011, 22:17, said:

si nu detaliati de ce sa fuga de BCR?

Nu este topicul potrivit. Dar cu cateva cautari pe Goagal gaseste oricine este interesat. -_-

#7
iufiuf

iufiuf

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 339
  • Înscris: 19.05.2008
[quote name='claudiu2525' date='26th June 2011, 22:14' post='10077289']
iti trebuie un baiat destept care intermediaza credite.
atat si nimic mai mult

#8
Socrate1970

Socrate1970

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 751
  • Înscris: 17.06.2008
Atentie la cateva "amanunte" importante:

-evaluatorul de obicei subevalueaza imobilul pe care-l ipotechezi. (scuze de tautologie!)
de aici, rezulta ca banca iti da mai putini bani decat iti promite initial !

-mai intai vinzi casa si cu ce ai concret, in mana, te duci la banca! Sa stii pe ce suma te bazezi ca si avans, plus cheltuielile aferente! Ia in calcul taxe notariale ca si cumparator de casa, impozitul pe imobilul vandut, taxa la notariat pentru contractul de ipoteca = sunt sume maricele.

-daca zici ca stai in apart pe care-l vinzi acum, gaseste un cumparator serios, faceti antecontract si apoi mergi la banca la care ai decis sa soliciti creditul. Procedurile bancii pot dura si 30-45 de zile! Nu e gluma!

-solicita cumparatorului apartamentului o perioada mai mare de eliberare a apart, de ex 60 de zile. Asa, nu o sa fii presat de timp! Iar pe cei de la banca ii doare la basca de timpul tau !!!

BAFTA !!!

#9
claudiu2525

claudiu2525

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 169
  • Înscris: 06.01.2011
Va multumesc pt. raspunsuri.
In mare asa ma gandisem si eu,sa apelez la un broker de credite,problema ar fi ca nu cunosc unul(pute-ti sa-mi recomanda-ti unul?).
Cat despre vanzarea apartamentului inainte sa fi gasit ceva concret,parca nu m-as risca .As fi preferat sa gasesc sa fac schimb +diferenta,asa as fi avut garantia ca nu trebuie sa-l eliberez si sa nu am unde sa ma mut.

#10
Socrate1970

Socrate1970

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 751
  • Înscris: 17.06.2008

 claudiu2525, on 27th June 2011, 12:57, said:

Va multumesc pt. raspunsuri.
Cat despre vanzarea apartamentului inainte sa fi gasit ceva concret,parca nu m-as risca .As fi preferat sa gasesc sa fac schimb +diferenta,asa as fi avut garantia ca nu trebuie sa-l eliberez si sa nu am unde sa ma mut.
Pai eu iti recomandasem sa vinzi apartamentul in ideea ca ai gasit deja acea casa de 150.000 euroi. Asa, degeaba te duci la banca daca nu ai vandut apartamentul! Nu stii CAND il vinzi si nu stii CAT iei pe el!

#11
denky

denky

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,360
  • Înscris: 09.03.2009

 Socrate1970, on 27th June 2011, 14:59, said:

Pai eu iti recomandasem sa vinzi apartamentul in ideea ca ai gasit deja acea casa de 150.000 euroi. Asa, degeaba te duci la banca daca nu ai vandut apartamentul! Nu stii CAND il vinzi si nu stii CAT iei pe el!

Poate face si invers. Sa vada cat se califica sa ia de la banca fara sa il usuce si abia apoi sa vada daca mai are rost sa vanda apartamentul.

#12
Socrate1970

Socrate1970

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 751
  • Înscris: 17.06.2008
NU !

Aia de la banca iti fac o simulare pe baza la ce ai tu: avans, salariu, etc; iti zic apoi: nene, putem sa-ti dam 90.000 de euroi! Tu fericit, aduci acte, adeverinte, etc. Vine nenea EVALUATORUL si (chiar si "stimulat" bine), zice: casa aia de 150.000 de euroi nu face atat, face 130.000! Si banca zice: nene, iti dau doar 75.000 de euro! Ce faci atunci? Eu nu vorbesc povesti, spun din patania unei rude.
BAFTA, oricum, dar ia in calcul TOTUL!

#13
claudiu2525

claudiu2525

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 169
  • Înscris: 06.01.2011

 Socrate1970, on 27th June 2011, 13:59, said:

Pai eu iti recomandasem sa vinzi apartamentul in ideea ca ai gasit deja acea casa de 150.000 euroi. Asa, degeaba te duci la banca daca nu ai vandut apartamentul! Nu stii CAND il vinzi si nu stii CAT iei pe el!

Corect ce spui tu,numai ca propritarul casei pe care am gasit-o accepta sa-i dau apartamentul ca si avans,l-am socotit eu la 60000,si ar fi ramas sa iau de la banca restul.
Am fost azi la ING (evident ca o sa mai incerc si la altele,le iau la rand),si din pacate nu-mi dau decat vreo 70000,si in cazul asta ,trebuie sa ma reorientez,spre ceva mai ieftin.

Edited by claudiu2525, 27 June 2011 - 18:05.


#14
corneliu79

corneliu79

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 67
  • Înscris: 01.05.2008

 claudiu2525, on 27th June 2011, 19:04, said:

Corect ce spui tu,numai ca propritarul casei pe care am gasit-o accepta sa-i dau apartamentul ca si avans,l-am socotit eu la 60000,si ar fi ramas sa iau de la banca restul.
Am fost azi la ING (evident ca o sa mai incerc si la altele,le iau la rand),si din pacate nu-mi dau decat vreo 70000,si in cazul asta ,trebuie sa ma reorientez,spre ceva mai ieftin.
(
Eu iti recomand sa mergi la Marfin Bank. Au cea mai buna oferta pentru credite imobiliare din piata locala in prezent, respectiv comision de acordare 0, comision de administrare 0, polita de asigurara gratuita in primii trei ani, dobanda fixa de 5.8% in primii trei ani (respectiv DAE 6% anual) si apoi EURIBOR 3M + 4.5%. Nu vei gasi nicaieri o oferta mai buna in momentul de fata.

http://www.marfinban...ToataLumea.aspx

Succes!

#15
SomeoneBuc

SomeoneBuc

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 65
  • Înscris: 08.11.2007

 claudiu2525, on 26th June 2011, 21:14, said:

Va salut pe toti.
As avea nevoie de ceva sfaturi de la cei care sau aflat in aceasta situatie,sau cei care sunt familiarizati cu sistemul bancar.
Doresc sa achizitionez o casa care valoreaza 150000de euro,
ca si avans,voi fi nevoit sa-mi vand apartamentul in care stau acum ,sau sa-l ofer la schimb(ar fi varianta cea mai buna),si care eu lam estimat la 60000-65000 euro.
In situatia asta as avea nevoie de un credit ipotecar de cel putin 90000 de euro.
Acum vine partea cea mai complicata,ce ma sfatuiti sa fac,sa iau la rand toate bancile,si sa vad unde sunt conditiile cele mai bune? (ar fi o problema pt. ca nu am timp mai deloc)
Exista ceva situatii concrete de care v-ati lovit,la anumite banci,situatii bune,situatii rele?
Sau,mai pe scurt,voi ce banca a-ti alege?
Multumesc pt. orice idee,sugestie.

Niste cifre:

150.000 EURO (pret cump-vanz)
135.000 EURO (evaluare ajustata de banca prin raportul de evaluare, de exemplu!)
LTV-ul ("loan to value") 85% x 135.000 EURO = 114.750 EURO credit maxim

Trebuie sa faci un credit imobiliar, cu un singur contract de credit, in valoarea de 150.000 EURO, in care banca pune ipoteca de 110.000 EURO pe casa (1) care vrei sa cumper si la care grad de finantare ramana sub 85% si o ipoteca de 40.000 EURO pe casa/apartament (2) care care ai inca in proprietate (estimat la 60.000 EURO).

Dupaia vanzi casa/apartament (2) cand vrei tu. Dupa vanzarea, ipoteca de 40.000 EURO (sau soldul la zi) va fi rambursat in mod automat  si ipoteca va fi radiata din CF ("vanzare monitorizate"). Comision de rambursare anticipata pentru creditul de 40.000 EURO este zero (daca dobanda este variabila) si ai doar costuri pt radiarea ipotecii.

#16
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

 sandel_u, on 26th June 2011, 21:37, said:

Bancile in principiu au program de la 9 pana la 6. Chiar nu ai cum sa iti faci timp sa discuti cu bancile? Totusi este o etapa foarte importanta din viata ta. O astfel de decizie nu poti sa o iei decat daca esti informat, nu?
Eu as zice ca trebuie neaparat sa incerci sa discuti cu urmatoarele banci si cam in ordinea asta:
Banca Transilvania
Banc Post
BRD
Raifassen
OTP

Si sa te feresti de:
BCR
Unicredit
Volksbank
RBS
eu zic sa faci altfel. sterge de pe lista ta bancile grecesti ca oricum nu mai dau credite, or sa te plimbe de la ana la caiafa.
volsbank e tot pe hold

fara sa te duci la nici un nici un broker care oricum are preturi fixe de la banci, du-te la toate bancile si cere oferte. cu multe din lista aia vei descoperi ca poti negocia ... curios nu? la suma ta toti vor sa negocieze o sa vezi. vezi ca BT pare ieftina la oferta dar la comisioane te arde rau de tot. iar BRD are cateva chestii care nu le promoveaza nicaieri si le afli f tarziu (de ex asigurarea locuintei, asigurarea de viata, comision de adminsitarare fix parca...)

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate