Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica
 Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg
 Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...
 Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar
 

Centrale Termice tiraj fortat, racord la cos.. Seria 4

- - - - -
  • Please log in to reply
4230 replies to this topic

#3547
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013
Nu, n-am incercat.

#3548
Slirtdan

Slirtdan

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 22.03.2015
Daca ma poate ajuta cineva care are o centrala beretta, riello, sylber la indemana. Pe modulul de aprindere acela separat care intra in placa elecronica ACF01. Pe spate este o piesa care se pare ca s-a ars si nu pot citi ce scrie sa o pot inlocui. Este un MOS tiristor sau un triac dar nu stiu. Daca aveti un asemenea modul la indemana va rog frumos sa imi spuneti si mie ce scrie pe acea piesa de pe spate.

#3549
danpet

danpet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,578
  • Înscris: 01.03.2007
O poza face cat 1000 de cuvinte...

#3550
Slirtdan

Slirtdan

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 22.03.2015
http://www.google.ro...ed=0CBsQMygAMAA

#3551
morogan

morogan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,478
  • Înscris: 14.04.2002
Se da:
Casa P + M
Izolata bine
Radiatoare Kermi
600x2000 2 buc
600x900 1 buc
600x1400 3buc
600x1600 3buc
600x1200 1 buc

Se va folosi si un boiler. Sunt 4 bai si 1 bucatarie
Necesar centrala de 30
Ce centrala sa iau? In condensatie clar. Eram chitit pe Baxi dar se pare ca si-au luat talpasita din .ro Cei 8 ani garantie erau minunati (mai am 3 buc si merg de rup si consuma infim)

Multumesc pt sfaturi.

#3552
DG

DG

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 217
  • Înscris: 11.12.2003
Aveti vreo idee ce as putea face cu centrala veche si defecta (Buderus U052-28t)? Da eroare 3A, mi s-a spus ca e placa electrica stricata si ca mai bine as lua centrala noua. Zis si facut, insa ce fac cu cea veche? Adica, fizic, o vand pe OLX pt piese? E f mare si grea, noroc ca am pod unde s-o tin provizoriu, insa vreau sa scap de ea. Nici nu stiu cat sa cer pe ea. Sunt din Rm Valcea, btw.

Multumesc!

#3553
leomagic44

leomagic44

    Io, cu electronii.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,050
  • Înscris: 06.02.2012

View PostDG, on 31 martie 2015 - 17:14, said:

Aveti vreo idee ce as putea face cu centrala veche si defecta (Buderus U052-28t)? Da eroare 3A, mi s-a spus ca e placa electrica stricata si ca mai bine as lua centrala noua. Zis si facut, insa ce fac cu cea veche? Adica, fizic, o vand pe OLX pt piese? E f mare si grea, noroc ca am pod unde s-o tin provizoriu, insa vreau sa scap de ea. Nici nu stiu cat sa cer pe ea. Sunt din Rm Valcea, btw.

Multumesc!
Cred ca ai sa primesti un 30-40 ron la un centru de fier vechi, altceva ce sa faci cu ea.

#3554
radu_bog_cocorin

radu_bog_cocorin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 486
  • Înscris: 08.08.2008
3a eroare evacuare gaze poate e devina presostatul si nu placa

#3555
DG

DG

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 217
  • Înscris: 11.12.2003

View Postleomagic44, on 31 martie 2015 - 17:48, said:

Cred ca ai sa primesti un 30-40 ron la un centru de fier vechi, altceva ce sa faci cu ea.
Nu stiu, ma gandeam ca o ia cineva pt piese de schimb (banuiesc ca or mai fi piese bune prin ea, ca n-a luat foc...inca Posted Image ).

View Postradu_bog_cocorin, on 31 martie 2015 - 19:58, said:

3a eroare evacuare gaze poate e devina presostatul si nu placa
Asa mi-au spus cei de la service-ul Bosch (ei sunt responsabili si pt Buderus). Nu stiu daca au gresit in examinare sau au facut-o cu buna stiinta, sperand sa mai cumpar ceva de la ei. Centrala nu mai e in garantie si am tot avut probleme cu ea, anual, imediat dupa ce a iesit din garantie, insa de regula s-a rezolvat rapid si relativ ieftin (o singura data a fost mai scump, cand a trebuit sa inlocuiesc vasul de expansiune).

-------------

Daca e sa scap de ea si sa cumpar una noua, ce mi-ati recomanda dintre cele trei de mai jos (eventual in ordinea preferintelor)?

Bosch Condens 2000 W (5 ani garantie)
Viessmann Vitodens 050-W (3 ani garantie)
Ferroli Bluehelix Tech 25C (5 ani garantie, cea mai ieftina dintre cele trei)

Edited by DG, 31 March 2015 - 20:13.


#3556
radu_bog_cocorin

radu_bog_cocorin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 486
  • Înscris: 08.08.2008
Nu contest ceea ce au spus cei de la service dar inca o parere nu strica

#3557
DG

DG

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 217
  • Înscris: 11.12.2003
Asa este, o sa vad ce o sa pot face (nici nu e decizia mea in totalitate, centrala este a parintilor). Problema e ca parerile costa, cei de la serviceul Boch mi-au luat 170 lei doar pt ca au deschis-o si au aruncat o privire.

Si daca imi amintesc bine, parca au zis si ceva de preostat, in sensul ca defectiunea este cauzata de placa electronica, defecta si ea.

Edited by DG, 31 March 2015 - 21:08.


#3558
Andrey1

Andrey1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 161
  • Înscris: 20.05.2005
Salut.
Se da una bucatarie inchisa, cu centrala cu tiraj fortat si aragaz. In prezent exista gaura pe unde iese cosul centralei si inca o gaura in zid, de diametru mai mic, la vreo 30 cm de podea. Intrebari:
1) Mai e necesara inca o gaura de diametrul celei pt. cos, in partea de sus?
2) Daca mai e necesara o pot folosi pt hota, sau trebuie lasata libera?
3) Din cauza configuratiei bucatariei, gaura de jos va fi acoperita cu mobilier, este vreo problema?

#3559
florin71_skoda

florin71_skoda

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 18,070
  • Înscris: 02.01.2008

View PostAndrey1, on 01 aprilie 2015 - 16:43, said:

... centrala cu tiraj fortat si aragaz. ...


1) Da. (Gaura asta trebuie ca sa aiba pe unde iesi eventualele scapari de gaz provenite de la aragaz si de la tevile de gaz ce le ai prin bucatarie (aici intra si teava de alimentare cu gaz a centralei (centrala nu ca este cu tiraj natural)))

2) Nu. (Pentru hota trebuie gaura separata. Pe hota pot iesi doar scaparile de gaz provenite de la aragaz. Cele provenite de la tevile de prin bucatarie nu pot iesi afra pentru ca tevile de gaz sunt cu mult deasupra hotei)

3) Se poate astupa definitiv cu material de constructii. O pastrezi doar daca vrei.

Edited by florin71_skoda, 01 April 2015 - 23:27.


#3560
Andrey1

Andrey1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 161
  • Înscris: 20.05.2005

View Postflorin71_skoda, on 01 aprilie 2015 - 23:25, said:

1) Da. (Gaura asta trebuie ca sa aiba pe unde iesi eventualele scapari de gaz provenite de la aragaz si de la tevile de gaz ce le ai prin bucatarie (aici intra si teava de alimentare cu gaz a centralei (centrala nu ca este cu tiraj natural)))

2) Nu. (Pentru hota trebuie gaura separata. Pe hota pot iesi doar scaparile de gaz provenite de la aragaz. Cele provenite de la tevile de prin bucatarie nu pot iesi afra pentru ca tevile de gaz sunt cu mult deasupra hotei)

3) Se poate astupa definitiv cu material de constructii. O pastrezi doar daca vrei.

Si atunci de ce mi-au facut gaura aia mica jos daca se poate astupa cu material de constructii? Care e explicatia?
Pe aia o pot astupa si trebuie sa fac alta sus? Adica intr-un perete o sa am 4 gauri? Ce-i tampenia asta? Mai bine daram tot peretele si nu mai e nici o problema.

Edited by florin71_skoda, 02 April 2015 - 11:04.


#3561
florin71_skoda

florin71_skoda

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 18,070
  • Înscris: 02.01.2008
Nu stiu. Ai avut cumva inainte centrala cu tiraj natural ?

Trebuie sa ai doar 3 gauri in partea de sus.
- Una pe unde sa-ti iasa cosul de evacuare a centralei.
- Una foarte aproape de tavan pentru aerisire (ca poate in timp ai scapari de gaze de la aragaz si teava)
- Alta care este optionala va fi pentru hota (daca vrei sa-ti montezi hota)

#3562
Andrey1

Andrey1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 161
  • Înscris: 20.05.2005
N-am avut nimic, e un apartament intr-un bloc nou.

Edited by Andrey1, 02 April 2015 - 11:32.


#3563
M_ierdnA

M_ierdnA

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,608
  • Înscris: 17.03.2014
Mie mi-au zis ca imi trebuie o gaura mica jos si una mare sus pentru aerisire, independent de tubulatura de admisie/gaze arse a centralei. Ideea ar fi fost sa fie un pic de circulatie. Nu stiu daca se pune problema sa fie scapari de gaze la aragaz sau tevi. In principiu mai trebuie un senzor de gaz care pentru asta ar fi. Cei care mi-au facut mie instalatia de gaze mi-au zis ca arderea de la aragaz poate produce monoxid de carbon si de aia trebuie gurile astea (am inteles ca daca am numai centrala cu tiraj fortat, gurile astea nu ar mai trebui, dar stiu eu?) ca sa fie un pic de ventilatie si sa nu se acumuleze monoxidul de carbon. Neoficial, mi-au zis ca in gaura mare de sus pot sa bag hota dupa ce imi dau drumul la gaze, ceea ce am si facut.

#3564
wicked100

wicked100

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 244
  • Înscris: 01.02.2007
Din ce mi-au explicat mie cei de la gaze, gaura de jos este pentru a se crea curent de aer impreuna cu gaura de sus pentru usurarea evacuarii eventalelor gaze nocive. Tot ei mi-au spus (neoficial) ca poate fi acoperita cu mobila.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate