Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Este demisolul sigur in cazul unui cutremur ?

- - - - -
  • Please log in to reply
15 replies to this topic

#1
eXistenZSIN

eXistenZSIN

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 03.09.2007
Buna ziua

Locuiesc in Bucuresti, foarte aproape ce centru, intr-o cladire destul de veche la demisol. Cladirea este din caramida iar fundatia este chiar demisolul unde locuiesc. Peretii au 60cm gorosime si cei exteriori si cei interiori, iar casa este pe pamant (daca scot parchetul, sapa, etc este pamant) tavanul are grinzi de fier/otel (nu stiu sigur). Constructia pare solida si a rezistat fara probleme in '77 insa de acum cu tot ce se intampla mi-e putin cam frica de un nou seism. Sunt interesat daca exista un expert/cunoscator in domeniu sa imi poata explica daca demisolul este sigur in cazul unui cutremur sau nu. In urma cu 2-3 ani am discutat cu un amic ce a terminat arhitectura de ceva vreme si mi-a "explicat" ca nu am de ce sa imi fac griji insa m-am gandit sa cer si aici o parere. Casa are demisol, parter inalt (adica geamurile sunt undeva la 2/2.5m de nivelul solului, etaj si mansarda. La etaj casa se simte cum vibreaza la trecerea unui vehicul mai greu gen autobuz la fel si la mansarda.

Va multumesc anticipat pentru orice raspuns legat de acest subiect.

Edited by eXistenZSIN, 14 March 2011 - 20:26.


#2
Alxdava

Alxdava

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,825
  • Înscris: 30.03.2009
in general, demisolurile si subsolurile sunt cel mai putin afectate de cutremure. cea mai afectata este structura superioara.

problema principala este reprezentata de evacuarea de dupa cutremur. bucati de acoperis, fatade, geamuri, scari etc, vor cadea si vor acoperi gurile de acces.
alta problema este reprezentata de instalatiile de apa si gaze. este posibil ca acestea sa se fisureze iar acumularile de apa si gaz sa apara la subsol si demisol.

sfatul meu : in caz de cutremur nu parasi apartamentul decat daca esti sigur ca vei ajunge teafar in mijlocul strazii si, eventual, in mijlocul vre-unui teren viran, suficient de departat de orice cladire.

#3
Astrul

Astrul

    PHD in fiare si betoane

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,542
  • Înscris: 10.05.2007
Nimeni d epe forum nu-ti poate spune daca demisolul este sigur sau nu. Daca te intereseaza o parere avizata, cere sfatul unui expert tehnic, sunt sute in Bucuresti. Spune-i ca n-ai nevoie de acte sau altceva, doar de o mica analiza.

#4
eXistenZSIN

eXistenZSIN

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 03.09.2007
Nu caut un raspuns exact, ma gandesc ca poate exista si persoane calificate pe forum care au o oarecare parere bazata pe statistica sau un studiu citit prin facultate, etc.

#5
septimiu80

septimiu80

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,315
  • Înscris: 27.01.2008
faptul ca vibreaza planseele de la etaj nu e o problema, ele tin de structura lor, si din cauza sinelor sunt flexibile peste limitele decentei ( uzantei actuale ), asa cam cum este planseul de la IKEA!!
In 2 vorbe sunt 50-50% sanse sa fii acasa in timpul unui cutremur. Faptul ca o casa a rezistat la cutremurul din 77 nu e o garantie ca va rezista la un cutremur de 7-8 ori mai mic adica de 7 gr nu de 7.7 cum a fost cel din 77.
sunt sigur insa ca peretii la demisol vor rezista, ce se intampla cu planseele este o alta problema. Ele nu sunt calculate sa reziste la o incaracare de 3 ori mai mare decat normal, adica daca celelalte doua de sus se prabusesc se va prabusii si al tau pentru ca nu va rezista la incarcarea celor 3 plansee.
un ex de manual este modul cum sau prabusit turnurile gemene, odata ce etajele afectate de avioane au colapsat, a colapsat intreaga caldire.

ca sa nu te sperii prea tare, nu zic ca nu sunt posibile cutremure de nivelul celui din 77, insa este greu de crezut ca sunt posibile in romania cutremure de genul celui din japonia. Nu stiu daca ati vazut dar acolo terenul este mult mai rigid, soselele lor sunt intacte dupa un seism de o asemenea amploare, ori in romania nisipul, albia garlelor ( colentina si dambovita) pe care este  bucurestiul, va curge, la propriu, va fi ca un val imens de pamant si probabil ca soselele se vor rupe, dar nu de sosele e vb ci de modul cum un teren de genul asta ar putea transmite amplitudini de o asemenea intensitate.

Edited by septimiu80, 15 March 2011 - 23:32.


#6
euribiontuL

euribiontuL

    dibaci

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,275
  • Înscris: 15.07.2006
donSeptimio, ce cursuri de specializare ți-ai mai trecut în palmares? ai un limbaj doct: probabilistică în aplicare, încărcări, colapsa, transmite amplitudini...  :lol:  :coolspeak:

#7
forumeanu

forumeanu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,447
  • Înscris: 20.12.2004
La intrebarea: Este demisolul sigur in cazul unui cutremur?
Raspunsul este: NU. Este cel mai periculos. De la japonezi puteti afla ca cele mai sigure etaje sunt cele superioare.

In cazuri particulare, ca al initiatorului topicului, se cere expertiza, cum au zis si cei de mai sus.

#8
AlexIP

AlexIP

    marele licurici

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,763
  • Înscris: 25.09.2004
Teoretic, demisolul e sigur, cu o conditie: sa nu pice cladirea peste tine. Ideea e ca nu cazi tu de la etaj cu etajul dar risti sa-ti cada etajul peste tine. Parere neavizata, don't trust me. :)

#9
eXistenZSIN

eXistenZSIN

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 03.09.2007
Ok, va multumesc tuturor pentru pareri, sper sa fie de un oarecare ajutor si altora in situatia mea. Parerea si analiza unui expert este necesara in cazul meu totodata si achizitionarea unui avertizor.

O zi buna tuturor.

#10
barbarian

barbarian

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,174
  • Înscris: 23.03.2008

 septimiu80, on 15th March 2011, 23:30, said:

un cutremur de 7-8 ori mai mic adica de 7 gr nu de 7.7 cum a fost cel din 77.

Cum sa aiba cutremurul din 1977 7,7 grade pe scara Richter??   :blink:  A avut numai 7,2 iar cel din 1940 a avut 7,4.
Cel putin asa spune Wiki..

#11
porphyrogenitus

porphyrogenitus

    priveste profund

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,297
  • Înscris: 30.10.2005

 eXistenZSIN, on 14th March 2011, 20:23, said:

Va multumesc anticipat pentru orice raspuns legat de acest subiect.
Teoretic, demisolul fiind scufundat în sol, chiar și parțial, ar trebui să fie "legat" de solul din prejur, adică anumite inerții stopate de masa de sol, deci teoretic este un loc mai sigur.

Partea nasoală e că dacă restul de construcție supraterană cedează, tot molozul cade pe demisol și aici contează mult rezistența planșeului. Cavitățile rezultate se pot umple de gaze sau conducte de apă sparte și...mă rog, fiecare cu imaginația lui.

În cazul unui cutremur ca cel din Japonia, deși nu ajută la nimic, cu siguranță nu vom mai purta această conversație. Ne putem liniști totuși în ideea că în Vrancea au loc cutremure de mare adâncime cu efecte mai scăzute decât seismele din Japonia care sunt de suprafață sau de mică adâncime.

Pe Google Earth (galerie-cutremure) ai o opțiune, care bifată, îți arată seismele din Vrancea cu ceva info dacă le clickuiești. Văd că adâncimea la care au loc este undeva pe la 80 km până la 150-160 km.

Dacă navighezi pe GE în Japonia, seismele se formează la adâncimi mici, de 15-30 km...marea lor majoritate în partea estică.

Edited by paradigmatic, 17 March 2011 - 17:37.


#12
septimiu80

septimiu80

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,315
  • Înscris: 27.01.2008

 barbarian, on 17th March 2011, 17:15, said:

Cum sa aiba cutremurul din 1977 7,7 grade pe scara Richter??   :blink:  A avut numai 7,2 iar cel din 1940 a avut 7,4.
Cel putin asa spune Wiki..
scuze, nu a avut 7.7 a avut 7.4 vezi pagina institutului de fizica pamantului romania
http://www.infp.ro/c...imente?page=249
cel din 40 a avut 7.7 http://www.infp.ro/c...imente?page=256

Edited by septimiu80, 17 March 2011 - 20:58.


#13
barbarian

barbarian

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,174
  • Înscris: 23.03.2008

 septimiu80, on 17th March 2011, 20:53, said:

scuze, nu a avut 7.7 a avut 7.4 vezi pagina institutului de fizica pamantului romania
http://www.infp.ro/c...imente?page=249
cel din 40 a avut 7.7 http://www.infp.ro/c...imente?page=256

Curios, eu stiam de 7,2. Totusi, cum sa fie la 19:21:54 cutremurul?? A fost la 9 si 21, stiu ca deja incepuse filmul, era unul bulgaresc, parca si acum vad cum un tip ii luase costumul de ginere al tatalui lui ca sa se duca la o petrecere si, cand s-a intors noaptea acasa, a intrat pe geam si ... a inceput zguduiala. De atunci ma tot intreb, oare l-o fi prins tac-su sau nu?!  :naughty:

L.E. Revin cu precizari. Magnitudinea seismului a fost de 7,4 grade pe scara bazata pe moment seismic, respectiv de 7,2 grade pe scara Gutenberg-Richter.

Edited by barbarian, 17 March 2011 - 22:46.


#14
Alxdava

Alxdava

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,825
  • Înscris: 30.03.2009

 septimiu80, on 15th March 2011, 23:30, said:

un ex de manual este modul cum sau prabusit turnurile gemene, odata ce etajele afectate de avioane au colapsat, a colapsat intreaga caldire.

te rog din suflet, nu mai da asemenea exemple ilogice. turnurile au fost DEMOLATE. nu vei gasi in viata ta o cladire care sa se prabuseasca intr-un asemenea mod.

#15
nemuriciu

nemuriciu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 677
  • Înscris: 20.01.2011

 Alxdava, on 18th March 2011, 09:21, said:

te rog din suflet, nu mai da asemenea exemple ilogice. turnurile au fost DEMOLATE. nu vei gasi in viata ta o cladire care sa se prabuseasca intr-un asemenea mod.

Vezi ca aria de SF-uri e putin mai incolo. Te rog eu sa nu mai expui pareri proprii bazate pe povesti cu reptilieni intr-o arie ce se vrea tehnica si bazata pe stiinta exacta!

:naughty:

#16
Astrul

Astrul

    PHD in fiare si betoane

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,542
  • Înscris: 10.05.2007
Da, au fost demolate cu oameni prinsi inauntru.  :ciocan:

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate