Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)
 

Misterul din Bucegi

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
202 replies to this topic

#1
Engineer_xxl

Engineer_xxl

    Fara glie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,348
  • Înscris: 14.04.2010
Zilele astea am ajuns sa citesc un articol interesant pe net si m-am gandit ca ar fi un subiect interesant de dezbatere aici... atasat exista intreaga poveste (cu ceva bla bla-uri despre masonerie) dar ceea ce mi-a atras atentia a fost referirea la "uriasii" din trecut ce au trait pe teritoriul tarii noastre, despre care am auzit si eu ceva legende. Cine isi acorda 15 min poate citi in intregime articoluli astept pareri...
Mi se pare cam fantastica treaba cu tunelurile (dar mai stii...) ceea ce mi se pare si mai interesant este relatarea cum ca ar exista un intreg cimitir de oameni uriasi, despre care am auzit ca ar fi trait inaintea noastra...

Mai jos am pus un mici fragmente:

"O confirmare a existenței uriașilor pe teritoriul României o găsim în ziarul Ziarul. "Echipa de la Ziarul este însoțită de cercetătorul Vasile Rudan, care a semnalat faptul că "poveștile" oamenilor din comuna Bozioru despre uriașii care au locuit pe acele meleaguri au și dovadă concretă: o necropolă cu schelete de uriași. Aceasta a fost descoperită întâmplător, în urmă cu peste 20 de ani, cand s-a hotărât ca în Scăieni să se planteze o livadă de meri. Săpând pe o colină, sătenii au descoperit schelete uriașe, măsurând în jur de 2,40 metri, chiar mai mult. Drăgoi Ilie, unul dintre cei care au lucrat atunci la livada de meri, ne duce la fața locului. Până la "culmea" unde fuseseră plantați pomii, coborâm în pantă abruptă, pe o uliță înecată de noroi. O dată ajunși,
nea Ilie ne arată întreaga livadă, care acum nu mai rodește: "Peste tot sunt mormintele uriașilor. Făceam gropi, să plantăm puieții, când dau de o căpățână de om, mare cât un dovleac de prăsilă. Nici că mai văzusem așa ceva. Ne uitam toți cruciți. Sap mai departe și dau și de niște oase de la picioare, cât aracii de vie. O namilă de om fusese răposatu"."


"Trei tunele misterioase
Pe peretele din spate sunt cele trei deschideri gigantice, fiecare având un tablou de comandă asemănător cu cel principal, dar mai mici. Tunelele respective se îndreaptă pe mii de kilometri în trei zone diferite ale planetei. Cel din stânga duce undeva în Egipt, într-un ansamblu secret și încă nedescoperit care se află sub nisip. Tunelul din dreapta ajunge la o structură similară dar mai mică din podișul Tibet. Din acest al doilea tunel există ramificații secundare care conduc într-o zonă din subsolul Buzăului, aproape de curbura Carpaților, iar o alta se îndreaptă spre structura din subsolul Irakului, lângă Bagdad. Apoi, în continuare, există încă o ramificație până în subsolul podișului Gobi din Mongolia.

Un secret mondial
Al treilea tunel, plasat central între celelalte două, face obiectul unui secret mondial asupra căruia SUA dorea garanții foarte ferme. Cunoscând teribila influență politică a masonilor și relațiile venerabilului Massini în structurile politice ale României și SUA, putem bănui că se încearcă o preluare treptată a controlului asupra bazei de către factori externi intereselor statului nostru. Există totuși persoane foarte importante în aparatul politic și administrativ care acum cunosc mașinațiile masoneriei mondiale și care se opun cu vehemență influenței acesteia, mai ales în ce privește descoperirea din munții Bucegi. Tunelul central coboară în interiorul scoarței planetei și poate oferi un răspuns cu privire la originea structurii din interiorul muntelui și a celor care au construit-o.
Autorul afirmă în încheiere că se făceau pregătiri intense secrete pentru o expediție mai întâi prin tunelul spre Egipt, apoi prin cel spre Tibet și în final prin cel central către interiorul Pământului. Plecarea urma să aibă loc în septembrie 2003."

Attached Files



#2
dana2010

dana2010

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 100
  • Înscris: 26.03.2010
foarte tare! chiar daca nu ar fi mediatizat, daca se promoveaza bine, poate atragem turisti (ca la dracula; putini cred, dar turistii vin :D )  dar presupunand ca e real.. oau!

#3
iulik17d

iulik17d

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,626
  • Înscris: 25.04.2009
aici nu e vorba de turisti

eu mai stiam ceva despre tunelurile din muntii bucegi. asta e interesant, ce se stie de expeditia din 2003?  americanii aia nesatuli de putere cred ca au pus mana de mult pe chestiile astea.

#4
DBG_constructor

DBG_constructor

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 238
  • Înscris: 19.08.2010

View Postiulik17d, on 25th February 2011, 14:03, said:

aici nu e vorba de turisti

eu mai stiam ceva despre tunelurile din muntii bucegi. asta e interesant, ce se stie de expeditia din 2003?  americanii aia nesatuli de putere cred ca au pus mana de mult pe chestiile astea.
Apropo de tunele in orasul Roman este un tunel care are o lungime de mai bine de 8 km. Tunelul duce de la episcopia romanului pana langa satul Gadinti unde ar fi fost si o cetate construita in timpul imperiului roman. Ce este curios e ca tunelul trece pe sub raul Siret si a fost utilizat si in timpul lui Stefan cel Mare, se putea circula calare in tunel deci avea un diametru destul de mare.

View PostEngineer_xxl, on 25th February 2011, 13:17, said:

Zilele astea am ajuns sa citesc un articol interesant pe net si m-am gandit ca ar fi un subiect interesant de dezbatere aici... atasat exista intreaga poveste (cu ceva bla bla-uri despre masonerie) dar ceea ce mi-a atras atentia a fost referirea la "uriasii" din trecut ce au trait pe teritoriul tarii noastre, despre care am auzit si eu ceva legende. Cine isi acorda 15 min poate citi in intregime articoluli astept pareri...
Mi se pare cam fantastica treaba cu tunelurile (dar mai stii...) ceea ce mi se pare si mai interesant este relatarea cum ca ar exista un intreg cimitir de oameni uriasi, despre care am auzit ca ar fi trait inaintea noastra...

Mai jos am pus un mici fragmente:

"O confirmare a existenței uriașilor pe teritoriul României o găsim în ziarul Ziarul. "Echipa de la Ziarul este însoțită de cercetătorul Vasile Rudan, care a semnalat faptul că "poveștile" oamenilor din comuna Bozioru despre uriașii care au locuit pe acele meleaguri au și dovadă concretă: o necropolă cu schelete de uriași. Aceasta a fost descoperită întâmplător, în urmă cu peste 20 de ani, cand s-a hotărât ca în Scăieni să se planteze o livadă de meri. Săpând pe o colină, sătenii au descoperit schelete uriașe, măsurând în jur de 2,40 metri, chiar mai mult. Drăgoi Ilie, unul dintre cei care au lucrat atunci la livada de meri, ne duce la fața locului. Până la "culmea" unde fuseseră plantați pomii, coborâm în pantă abruptă, pe o uliță înecată de noroi. O dată ajunși,
nea Ilie ne arată întreaga livadă, care acum nu mai rodește: "Peste tot sunt mormintele uriașilor. Făceam gropi, să plantăm puieții, când dau de o căpățână de om, mare cât un dovleac de prăsilă. Nici că mai văzusem așa ceva. Ne uitam toți cruciți. Sap mai departe și dau și de niște oase de la picioare, cât aracii de vie. O namilă de om fusese răposatu"."


"Trei tunele misterioase
Pe peretele din spate sunt cele trei deschideri gigantice, fiecare având un tablou de comandă asemănător cu cel principal, dar mai mici. Tunelele respective se îndreaptă pe mii de kilometri în trei zone diferite ale planetei. Cel din stânga duce undeva în Egipt, într-un ansamblu secret și încă nedescoperit care se află sub nisip. Tunelul din dreapta ajunge la o structură similară dar mai mică din podișul Tibet. Din acest al doilea tunel există ramificații secundare care conduc într-o zonă din subsolul Buzăului, aproape de curbura Carpaților, iar o alta se îndreaptă spre structura din subsolul Irakului, lângă Bagdad. Apoi, în continuare, există încă o ramificație până în subsolul podișului Gobi din Mongolia.

Un secret mondial
Al treilea tunel, plasat central între celelalte două, face obiectul unui secret mondial asupra căruia SUA dorea garanții foarte ferme. Cunoscând teribila influență politică a masonilor și relațiile venerabilului Massini în structurile politice ale României și SUA, putem bănui că se încearcă o preluare treptată a controlului asupra bazei de către factori externi intereselor statului nostru. Există totuși persoane foarte importante în aparatul politic și administrativ care acum cunosc mașinațiile masoneriei mondiale și care se opun cu vehemență influenței acesteia, mai ales în ce privește descoperirea din munții Bucegi. Tunelul central coboară în interiorul scoarței planetei și poate oferi un răspuns cu privire la originea structurii din interiorul muntelui și a celor care au construit-o.
Autorul afirmă în încheiere că se făceau pregătiri intense secrete pentru o expediție mai întâi prin tunelul spre Egipt, apoi prin cel spre Tibet și în final prin cel central către interiorul Pământului. Plecarea urma să aibă loc în septembrie 2003."
Acum cateva luni un prieten mia arat un articol pe net cum ca in Carpati sar fi gasit o talpa de gigant mai pe seara pun si linkul.

#5
clemhem

clemhem

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 372
  • Înscris: 23.02.2008
Ce ma? Tunele din Romania pana in Egipt?

#6
iulik17d

iulik17d

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,626
  • Înscris: 25.04.2009

View Postdana2010, on 25th February 2011, 14:57, said:

foarte tare! chiar daca nu ar fi mediatizat, daca se promoveaza bine, poate atragem turisti (ca la dracula; putini cred, dar turistii vin :D )  dar presupunand ca e real.. oau!
femeile se gandesc numai la plimbari, turism, shopping...

#7
DIVX2006

DIVX2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,598
  • Înscris: 15.07.2007

View Postclemhem, on 25th February 2011, 13:37, said:

Ce ma? Tunele din Romania pana in Egipt?
Da, au gasit ingropat si abandonat si TBM-ul cu care s-a sapat :naughty:

#8
Engineer_xxl

Engineer_xxl

    Fara glie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,348
  • Înscris: 14.04.2010
Am dat un mic search pe google cu "comuna Bozioru, Scaieni" si am gasit o gramada de site-uri despre acesti uriasi, plus foarte multe legende... ma surprinde ca eu inca nu am auzit de un muzeu unde ar fi expuse astfel de schelete (in Romania)...

Acum revenind putin la ideea tunelurilor... mai avem un Jules Verne cu o poveste de genu, dar aia era o creatie a naturii in timp ce aici se presupune ca anumite entitati au creat acele tuneluri... Oricum nu s-a mai auzit nimik despre aceasta relatare, deci ori mare abureala ori mana americanilor :)

#9
Alice

Alice

    Big Boobs

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,145
  • Înscris: 05.12.2002
Ce anumite entitati? Marmotele l-au sapat...

#10
maxx1nsane

maxx1nsane

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 424
  • Înscris: 24.03.2005
N-are cum, alea sunt ocupate cu staniolu....ciocolata...stii tu.
Cititi Viitorul cu cap de mort.

#11
turcoctonul

turcoctonul

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,867
  • Înscris: 07.12.2006
Multa minte va mai trebuie de credeti aberatiile astea.....

#12
Owidiu

Owidiu

    ***

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,360
  • Înscris: 11.08.2008
Poate reusesc sa faca o autostrada prin tunelele astea, ca oricum nu sunt in stare sa sape unele special pentru asa ceva.

Autostrada: Bagdad - Brasov (daca apar multi arabi in Bv, stiti cauza), Romania  - Tibet (prin Buzau),  Romania - Egipt (Intra ciobanul cu oi si iese cu camile)


Quote

Cunoscând teribila influență politică a masonilor
Deci tot masonii sunt implicati aici ?

#13
Engineer_xxl

Engineer_xxl

    Fara glie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,348
  • Înscris: 14.04.2010

View Postturcoctonul, on 25th February 2011, 17:57, said:

Multa minte va mai trebuie de credeti aberatiile astea.....
Nu e vorba de a crede in astfel de chestii ci doar daca chiar exista dovezi palpabile si daca exista atunci ai avea un inceput de dorinta in a afla istoria, adevarul, ce si cum!

#14
maxx1nsane

maxx1nsane

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 424
  • Înscris: 24.03.2005
Ce imi place cand mai apare cate unul care afirma cu o convingere totala ca tot ce nu poate el intelege, este de fapt minciuna, sau prostie.
Un mic sfat pentru ei: Un om intelept nu spune "Nu se poate" ci "Hai sa vedem".

#15
clemhem

clemhem

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 372
  • Înscris: 23.02.2008

View Postmaxx1nsane, on 25th February 2011, 19:35, said:

Ce imi place cand mai apare cate unul care afirma cu o convingere totala ca tot ce nu poate el intelege, este de fapt minciuna, sau prostie.
Un mic sfat pentru ei: Un om intelept nu spune "Nu se poate" ci "Hai sa vedem".
OK, hai sa vedem atunci. Vreau poze sau ceva care sa ma convinga ca exista tunele pana in Egipt si uriasi, adica niste documentare Discovery sau ceva de genul asta, nu un articol de pe un blog ratacit. Vreau ceva credibil.

#16
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,864
  • Înscris: 06.01.2008
Cred ca a fost oarecum recent (anul trecut in vara sau toamna) o emisiune la TV exact pe subiectul asta, insa pentru mine era mai interesant Mass Effect decat respectiva emisiune.

#17
turcoctonul

turcoctonul

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,867
  • Înscris: 07.12.2006

View PostHider141, on 25th February 2011, 21:15, said:

Cred ca a fost oarecum recent (anul trecut in vara sau toamna) o emisiune la TV exact pe subiectul asta, insa pentru mine era mai interesant Mass Effect decat respectiva emisiune.

Mai terminati cu prostiile, in curand se va construi un mall pentru turisti acolo, asta cu tunelurile si alte aiureli e o manevra a unor ONG-uri care vor sa impiedice un proiect al ministerului de turism ce prevede demolarea asa-zisului "sfinx" si a "babelor" si construirea in locul lor al unui complex turistic (teren de golf, sala de forta, mall si un bazin olimpic). Vrem sa aducem turisti in tara sau vrem sa ramanem coada Europei?

#18
citronelle

citronelle

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,536
  • Înscris: 10.10.2009

View PostEngineer_xxl, on 25th February 2011, 17:40, said:

Am dat un mic search pe google cu "comuna Bozioru, Scaieni" si am gasit o gramada de site-uri despre acesti uriasi, plus foarte multe legende... ma surprinde ca eu inca nu am auzit de un muzeu unde ar fi expuse astfel de schelete (in Romania)...


E posibil ca toti acei uriasi sa fie doar o legenda urbana. National Geographic cel putin asa sustine.

http://news.national...ures/index.html

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate