Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...
 Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 

Misterul din Bucegi

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
202 replies to this topic

#37
floryyn

floryyn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,663
  • Înscris: 30.07.2005

 turcoctonul, on 25th February 2011, 17:57, said:

Multa minte va mai trebuie de credeti aberatiile astea.....

Chestiile scrise de "Radu Cinamar" sunt abureli dar uriasii au existat, fara indoiala.

#38
Alexutsa

Alexutsa

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 944
  • Înscris: 23.12.2010
bullshit. veniti cu dovezi altfel sunt doar basme, la fel ca si cele biblice.
de ce se gasesc fosile vechi de sute de mii de ani peste tot in lume, si nici unul de "urias" ?

#39
floryyn

floryyn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,663
  • Înscris: 30.07.2005

 Alexutsa, on 26th February 2011, 19:12, said:

bullshit. veniti cu dovezi altfel sunt doar basme, la fel ca si cele biblice.
de ce se gasesc fosile vechi de sute de mii de ani peste tot in lume, si nici unul de "urias" ?

Nici un bullshit. S-au gasit o gramada de fosile de uriasi, dar stimabilii au avut grija sa le dispara de urgenta...

Nu e deloc corect politic sa recunosti ca au trait uriasi. Cetatenii s-ar putea simti tulburati...

Quote

«Când găseam oasele, ne trimiteau acasă»

Ceea ce a frapat la Argedava sunt informaţiile conform cărora în timpul săpăturilor arheologice s-ar fi descoperit scheletele a 80 de uriaşi, adică umanoizi înalţi de aproximativ 4 metri. Acest lucru s-ar fi întâmplat prin 1946-1954. Informaţii despre schelete de uriaşi descope-rite pe teritoriul României au mai existat. Dar până acum nu s-a găsit nici o persoană care să declare că le-a văzut. "Eu am început să sap aici în 1947 cu echipa de arheologi. Ei au angajat vreo 30 de oameni din sat. Aveam atunci vreo 18 ani, eram cel mai tânăr, şi m-am dus pentru că ne dădeau 400.000 de lei pe zi. Puteam să cumpăr cu ei doar un kilogram de mălai. Era sărăcie la acea vreme. Odată, după ce am săpat la o adâncime de patru metri, am găsit o glavă (craniu - n.r.) foarte mare, cam de vreo două sau trei ori cât al unui om. Le-am spus arheologilor. Æeful era atunci Rosetti (Dinu V. Rosetti - n.r.). Ne-a trimis imediat acasă pe noi, sătenii, şi au săpat doar ei. Oasele le-au pus într-un camion cu prelată. Unde le-au dus, nu ştiu. Am săpat aşa timp de trei ani şi am mai găsit uriaşi. Să zic aşa, aveau vreo patru metri lungime. Când găseam oasele, arheologii ne trimiteau acasă, să nu vedem noi ce e acolo. Dar noi vedeam, că nu eram orbi. Æi uite aşa am dezgropat uriaşi cu mâna mea în 1950", a spus Ioniţă Florea.

La Argedava s-au mai găsit şi calendare solare asemănătoare cu cele de la Sarmizegetusa, dar care au dispărut, cu tot cu oasele de uriaşi, nu se ştie unde.
http://www.libertate...950-217782.html

Edited by floryyn, 26 February 2011 - 19:46.


#40
maxx1nsane

maxx1nsane

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 424
  • Înscris: 24.03.2005
Sunt multe lucruri care ne sunt ascunse. Este imposibil sa arati lumii, un lucru pe care nu il vor intelege niciodata.
S-au desecretizat cateva chestii minore si s-a observat feedback-ul publicului. Daca 80% nu au inteles nimic, si au avut impresia ca sunt baliverne, binenteles ca nu are rost sa le arati mai mult.
Pe de alta parte, este imposibil sa recunosti ceva atat de important. Sunt atatea tari cu ochii pe noi, ca sa nu mai vorbesc de americani, care abia asteapta sa aibe motiv sa repete ceea ce s-a intamplat cu "talibanii".

#41
Alexutsa

Alexutsa

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 944
  • Înscris: 23.12.2010
dovezi fizice nu exista, sunt doar niste "marturii" ale unor oameni cu imaginatie bogata. oricat de elaborate ar fi ele, totul se rezuma la in a crede ce spune autorul.

#42
maxx1nsane

maxx1nsane

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 424
  • Înscris: 24.03.2005
Repet, uitati-va la Ancient Aliens, sunt vre-o 5-6 episoade. O sa vedeti lucruri care nu au explicatie.

#43
Alexutsa

Alexutsa

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 944
  • Înscris: 23.12.2010
ok, am dat un search rapid pe youtube si am dat de asta.
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/Y_LzpXzqt3w?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

am rezistat doar un minut, uite de ce: http://www.scienceda...01130010931.htm

#44
maxx1nsane

maxx1nsane

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 424
  • Înscris: 24.03.2005
In video e vorba de Göbekli Tepe, si despre constructiile ciudate, in articol e vorba de un experiment...legatura?
Rectific, Ancient Aliens, sunt 2 sezoane.  ^_^

http://www.ufoarea.c...antsromania.php

Edited by maxx1nsane, 26 February 2011 - 22:38.


#45
floryyn

floryyn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,663
  • Înscris: 30.07.2005

 Alexutsa, on 26th February 2011, 20:52, said:

dovezi fizice nu exista, sunt doar niste "marturii" ale unor oameni cu imaginatie bogata. oricat de elaborate ar fi ele, totul se rezuma la in a crede ce spune autorul.

Dar de uriasele statui din Insula Pastelui ce zici?

In plus de asta sunt teorii care sustin ca piramidele egiptene de fapt ar fi mult mai vechi si ar fi opera acelor giganti din vechime. Si mi se pare plauzibil.

#46
Jder482

Jder482

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 15.01.2011
Cati din ce ce si-au dat cu parerea pe aici  au citit toate 4 cartile lui Radu Cinamar ?  Nu cred ca strang 5...

In viitor cu cap de mort totul pare fantastic, nu stiu ce sa zic despre descoperirile facute dar in celalate carti se spune ca au o lungem de 4000-5000 de km si ca ajung prin egipt. Cumparati cartile daca va  intereseaza.

Frumos e ca omu a scris despre filozofie tibetana, alchimie si surprinzator e faptul ca in ultimile 40 de pagini din ultima sa carte vorbeste despre trecutul romaniei, despre  ce insemanam ca popor, ca identitate nationala.

Ciudat e ca vorbeste despre o expeditine in Antarica la care a luat parte... Emil strainu a declarat intro emisiune ca a fost in antartica, oare o fi vreo legatura ?

Oricum.. fie adevarat sau nu... scrie digerabil, si pentru ce a scris in pergamentul secret + paginile legate de istoria romanilor are tot respectul meu ca cititor.

Nu fiti ignoranti,  nu o sa va puna nimeni pe tava informatia  fiindca multi nu inteleg nici cum functioneaza WC-ul si 40-50% din romani il au in fundu curtii. Ce sa explici in cazul asta fara sa provoci isterie ?

#47
edy_wheazel

edy_wheazel

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,019
  • Înscris: 31.07.2007

 maxx1nsane, on 25th February 2011, 19:35, said:

Ce imi place cand mai apare cate unul care afirma cu o convingere totala ca tot ce nu poate el intelege, este de fapt minciuna, sau prostie.
Un mic sfat pentru ei: Un om intelept nu spune "Nu se poate" ci "Hai sa vedem".

Ok. Unde-i osu', mosu' ala zicea ca unde dadea cu harletu' sa planteze pomu', poc, un os!?

 maxx1nsane, on 25th February 2011, 23:39, said:

Uite-te la Ancient Aliens. Se vorbeste despre Gigantii care au legatura cu tunelurile din Bucegi, ca sa nu mai vorbesc de faptul ca a fost o emisiune la Antena 1 exact despre asta. Da un simplu search pe google cu Gigantii din Bucegi si ai sa vezi.
Iti recomand cartea amintita in postul anterior.
Iti recomand si Inuaki reptilianul din mine.
Uite-te la Codul lui Oreste, ai sa intelegi multe lucruri care te vor uimi.
Sunt destule lucuri care ne sunt ascunse, si asta pentru ca libertatea moastra se afla in cunoastere.
Uite-te macar la prima parte din Ancient Aliens, ai sa ramai uitim de cate lucruri nu stiai.

Io zic sa recomanzi ceva scris de un om de stiinta, nu Oreste, reptilieni & shit. Asa pot sa-ti zic si io sa citesti "Ridichea uriasa" si "Alba ca Zapada", au aceeasi greutate.

 Engineer_xxl, on 25th February 2011, 17:40, said:

Am dat un mic search pe google cu "comuna Bozioru, Scaieni" si am gasit o gramada de site-uri despre acesti uriasi, plus foarte multe legende... ma surprinde ca eu inca nu am auzit de un muzeu unde ar fi expuse astfel de schelete (in Romania)...

Pt. ca ... nu exista?

Quote

Acum revenind putin la ideea tunelurilor... mai avem un Jules Verne cu o poveste de genu, dar aia era o creatie a naturii in timp ce aici se presupune ca anumite entitati au creat acele tuneluri... Oricum nu s-a mai auzit nimik despre aceasta relatare, deci ori mare abureala ori mana americanilor :)

Lamuriti-ma si pe mine, care-i utilitatea acestor tuneluri? Adica vine alienu' care are tehnologie de poate sapa un tunel din Bucegi in Egipt, nu-i mai usor sa zboare/teleporteze/etc in Egipt? Ii musai tunelu' ala anevoios de construit si folosit?

#48
Alexutsa

Alexutsa

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 944
  • Înscris: 23.12.2010

 maxx1nsane, on 26th February 2011, 22:30, said:

In video e vorba de Göbekli Tepe, si despre constructiile ciudate, in articol e vorba de un experiment...legatura?
Rectific, Ancient Aliens, sunt 2 sezoane.  ^_^

http://www.ufoarea.c...antsromania.php

acel articol explica cum ar fi putut sa fie mutate acele pietroaie mari.
eu zic ca e o teorie mult mai credibila decat cea cu extraterestri

 floryyn, on 26th February 2011, 23:05, said:

Dar de uriasele statui din Insula Pastelui ce zici?

In plus de asta sunt teorii care sustin ca piramidele egiptene de fapt ar fi mult mai vechi si ar fi opera acelor giganti din vechime. Si mi se pare plauzibil.
ti se pare plauzibil tie. subestimezi inteligenta omului. mie mi se pare mai plauzibila teoria cum ca oamenii le-au construit, din simplul motiv ca omul e capabil de asa ceva.

#49
abancor

abancor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,076
  • Înscris: 07.07.2006
Daca priviti pozele facute de Thor Heyerdahl in expeditia in Insula pastelui o sa vedeti ca bastinasii din ziua de azi i-au demonstrat cum se ridica o statuie din aia in picioare. Pozele au aparut la noi in cartea "Aku-Aku".

Uite-le si pe net: http://www.tikiroom....e...p;forum=1

#50
maxx1nsane

maxx1nsane

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 424
  • Înscris: 24.03.2005
Nu cred ca este vorba doar de ridicatul unei pietre de 5 tone, este vorba si de prelucrarea ei in formele respective, folosindu-se de niste unelte rudimentare. O explicatie pentru PUMA PUNKU gasiti? Vad ca tot o tineti cu ridicatu', dar cu prelucrarea?

#51
maxx1nsane

maxx1nsane

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 424
  • Înscris: 24.03.2005
Ca o completare la postul de mai sus. "Pietrele" prelucrate, nu erau decat din granit si diorit.

http://en.wikipedia....ield_Museum.jpg

Vaza din diorit descoperita in Egipt. Probabil ca au folosit cupru la prelucrarea ei  :roflmaofast:

Edited by maxx1nsane, 27 February 2011 - 17:21.


#52
SnowBlack

SnowBlack

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 980
  • Înscris: 05.12.2010
Cat de prost trebuie sa fii sa scrii asta?

 floryyn, on 26th February 2011, 18:41, said:

Nici un bullshit. S-au gasit o gramada de fosile de uriasi, dar stimabilii au avut grija sa le dispara de urgenta...

Nu e deloc corect politic sa recunosti ca au trait uriasi. Cetatenii s-ar putea simti tulburati...


#53
NASTYPRIMUL

NASTYPRIMUL

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,605
  • Înscris: 20.09.2008
Chestia ca niste fiinte in aparate de zbor cu imponderabilitate, au venit si ridicat constructii de piatra colosale, nu prea tine. E ca si cum ai spune ca pasarile isi fac cuib sub pamint, sau sub piatra. Si se acopera noaptea cu tone de roca.

#54
edy_wheazel

edy_wheazel

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,019
  • Înscris: 31.07.2007

 NASTYPRIMUL, on 9th March 2011, 01:34, said:

Chestia ca niste fiinte in aparate de zbor cu imponderabilitate, au venit si ridicat constructii de piatra colosale, nu prea tine. E ca si cum ai spune ca pasarile isi fac cuib sub pamint, sau sub piatra. Si se acopera noaptea cu tone de roca.

Stai ca poate vine careva si iti spune ca pitulicea de stanca sapa tunele pana in Egipt si migreaza prin ele in sezonu' rece.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate