Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

esente lemn scara interioara

- - - - -
  • Please log in to reply
4 replies to this topic

#1
nirolf_2011

nirolf_2011

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 18.02.2011
Intentionez sa plachez cu lemn masiv o scara interioara din beton. Am primit mai multe oferte de placare cu lemn exotic, in special merbau sau meranti. Stie cineva ceva despre aceste esente de lemn, m-ar interesa in special care ar fi avantajele sau dezavantajele in comparatie cu stejarul sau fagul.

#2
mardraaxi

mardraaxi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,898
  • Înscris: 22.11.2009
fata de fag sunt amindoua mai frumoase(chestie de gust) calitatile lemnului meranti nu le cunosc in timp dar pot spune ca merbau are o contragere mai scazuta decit fagul si stejarul,in schimb merbau are o oxidare mai ridicata.restul sunt chesti de culoare,venatura,depinde de care iti place.
oricum pt pt o scara unde nu sunt probleme de umiditate poti sa pui aproape orice lemn cu o duritate mediu-ridicata.

#3
leonktp

leonktp

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,283
  • Înscris: 01.06.2008
ce parere ai de asa ceva-soecia...frasin,o poza de la casa parintilor:

Edited by adi_master, 18 February 2011 - 23:47.
Formatul jpg este cu bine suportat de serverul Softpedia.In caz ca nu stiai


#4
nirolf_2011

nirolf_2011

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 18.02.2011
problema e ca nu reusesc sa imi fac o idee nici in ceea ce priveste diferenta de pret intre stejar si merbau. Am primit oferte la care diferenta era nesemnificativa, dar si oferta la care pretul pe merbau era dublu fata de stejar. Care ar fi un raport corect intre pretul celor doua esente de lemn?

#5
mardraaxi

mardraaxi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,898
  • Înscris: 22.11.2009

View Postnirolf_2011, on 19th February 2011, 18:32, said:

problema e ca nu reusesc sa imi fac o idee nici in ceea ce priveste diferenta de pret intre stejar si merbau. Am primit oferte la care diferenta era nesemnificativa, dar si oferta la care pretul pe merbau era dublu fata de stejar. Care ar fi un raport corect intre pretul celor doua esente de lemn?
merbau nu este un lemn mai calitativ decit stejarul(fiecare are + - urile lui)dar fiind un lemn exotic,importat si mai putin intalnit la noi e normal sa fie mai scump.
si pt ca in romania ar trebuii ca stejarul sa aibe preturi ceva mai mici decit are,tinand cont ca noi si polonezi tinem toate europa pe parchet stejar lemn masiv(ei isi pastreaza padurile)dar pe piata de la noi un raport corect intre merbau si stejar este ca merba-ul sa fie mai scump decit stejarul cu 50-80% depinde mult si de calitate.
de ex. un parchet de stejar calitatea rustic(noduri mari+alburn)este utilizat pt ca stejarul ofera cea mai buna varianta pt pardoselele de lemn rustice si de aceea se vinde in schimb merbau la aceeasi calitate nici nu vine fabricat pt ca nu este un lemn care sa poata fi folositt la pardosele mai rustice.
daca tu compari un stejar rustic cu un merbau de prima atunci pretul e normal sa fie si mai mult decit dublu.
si mai e o chestie,lemnul exotic care vine importat de catre europa are grosimi care par subtiri pt romania(10-16mm) iar noi suntem obisnuiti cu grosimi mai mari(20-22mm),desi nu exista nici un inconvenient pt ca este ceva mai subtire totusi lumea fuge de parchetul inferior a 18mm.
in caz ca merbau are grosimi de min 18mm atunci pretul creste foarte mult.
recomandarea mea este ca daca nu vrei strict merbau pt ca iti place la nebunie si nu te uiti la pret atunci cumpara merbau ca sa fi multumit cu tine insuti,dar daca nu esti strict decis catre merbau atunci iti recomand cu incredere(mai ales pt scara)stejarul care este unul din putinele lemne care prin baituire ofera o gama larga de culori chiar si apropriate a merbaului.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate